Otomatik Karşılaştırmalar

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Otomatik Karşılaştırmalar

1 Haziran 2023 Dosya karşılaştırma Programı Fiyat karşılaştırması yapan uygulama 0
Yazılım Değerlendirme Raporları

Otomatik Karşılaştırmalar

Manuel test sırasında, insan test cihazının yalnızca yazılımın ne ürettiğine bakması ve yazılımın ne üretmesi gerektiğine dair bir anlayışa dayalı olarak bu çıktıların doğru olup olmadığına karar vermesi mümkündür. Bu durumda karşılaştırma, fiili sonuç (örneğin ekranda) ile testi yapanın kafasında tuttuğu beklenen sonuç (veya test eden tarafından kendi anlayışına göre belirlenen beklenen sonuç) arasındadır.

Elbette, testi yapanın anladığı her zaman doğru olmayabilir, ancak doğrulama bu kadar gayrı resmi yapıldığında bunu kontrol etmek zordur. (Hızlı Uygulama Geliştirme (RAD) teknikleri kullanılarak geliştirilen sistemler, özellikle yeni geliştirilen işlevsellik için genellikle yüksek derecede gayri resmi doğrulamaya sahiptir.)

Ölçeğin diğer ucunda, doğrulamaya yönelik planlı ve resmi bir yaklaşım, test senaryosunun amaçlarına ulaşılmasını sağlamak için dikkatle seçilmiş belirli sonuçların karşılaştırılmasını içerecektir. Bunlar titizlikle tahmin edilen beklenen sonuçlarla karşılaştırılacaktır.

Yine de bir kez daha, testi yapan kişinin her zaman kesin sonuçları tahmin edebileceği garanti edilemez. Ancak bu yaklaşım, doğru olduklarından emin olmak için diğer kişilerin tahmin edilen sonuçları kontrol etmesini kolaylaştırır.

Aynısı otomatik test için de geçerlidir. Otomatörün, testlerin kalitesi hakkında endişelenmek zorunda kalmadan otomasyonu en iyi nasıl uygulayacağına odaklanabilmesi için, her test senaryosunun doğrulama ayrıntılarının önceden dikkatlice düşünülmesi daha iyidir.

Bu, özellikle test senaryosu tasarımcısı ve test otomatikleştiricisinin farklı kişiler olduğu ve otomatörün test senaryosu tasarımcısıyla aynı iş bilgisine sahip olmadığı durumlarda önemlidir. Bazı belirli karşılaştırmaları otomatikleştirmek mümkündür, ancak bir ‘çıktının doğru olduğunu kontrol et’ talimatını otomatikleştirmek mümkün değildir!

Otomasyondan önce test senaryoları tasarlamak, hem testlerin hem de otomasyonun kalitesini etkileyen birçok konu arasında iyi bir denge elde etmek için daha iyi bir fırsat yaratır. Plansız otomasyon faydalı olabilir, ancak planlı otomasyonun çok daha faydalı olması muhtemeldir.

Sonuçları Tahmin Etme

Test senaryolarını otomatikleştirirken, beklenen sonuçların ya önceden hazırlanması ya da bir test çalışmasının gerçek sonuçları yakalanarak oluşturulması gerekir. İkinci durumda, yakalanan sonuçlar manuel olarak doğrulanmalı ve otomatikleştirilmiş testlerin sonraki çalıştırmaları için beklenen sonuçlar olarak kaydedilmelidir. Buna referans testi denir.

Belirli bir durumda hangi yaklaşımın en iyi olduğu aşağıdaki hususlara bağlıdır:

1. Beklenen sonucun büyüklüğü. Beklenen sonuç tek bir sayı veya kısa bir metin dizisiyse (hata mesajı gibi), o zaman kolayca önceden hazırlanabilir. Ancak, çok ayrıntılı bilgi içeren çok sayfalı bir raporsa, ilk test çalışmasının sonucunu manuel olarak doğrulamak daha kolay olabilir.

2. Sonucun tahmin edilip edilemeyeceği. Ayrıntıları önceden bilinemeyen ‘canlı’ veriler (örneğin borsa hisse fiyatları) üzerinde sistem testlerinin yapılması gibi, beklenen bir sonucun tahmin edilmesinin mümkün olmadığı durumlar vardır. Bunu otomatikleştirmek imkansız olmasa da daha zordur.

3. Test edilen yazılımın kullanılabilirliği. Gerçek sonuçların ilk seti, yazılım mevcut olana kadar üretilemez, bu nedenle otomatikleştirilmiş testleri uygulamadan önce o zamana kadar beklersek, istediğimiz kadar çok test durumunu otomatikleştirmek için yeterli zaman kalmayabilir. Elbette işin bir kısmını her durumda yapmak mümkün olacaktır, özellikle de senaryolar (kaydedilmek yerine) elle yazılacaksa.

4. Doğrulama kalitesi. Genel olarak konuşursak, test sonuçlarını önceden tahmin etmek, ilk gerçek sonuçları doğrulamaktan daha iyidir. Bunun nedeni, insanların bilişsel uyumsuzluk engeline takılma eğiliminde olmalarıdır; yani aslında orada olanı değil, görmek istediğimizi göreceğiz. Bu nedenle, test sonuçlarını doğrularken kusurları gözden kaçırmamız onları önceden planlamaktan daha olasıdır.


Fiyat karşılaştırması yapan uygulama
Ülke fiyat karşılaştırma sitesi
Dosya karşılaştırma Programı
Adobe PDF karşılaştırma
PDF Karşılaştırma programı
Teknik özellik karşılaştırma
Akakçe
Özellik karşılaştırma siteleri


Neden Otomatik Olarak Karşılaştıralım?

Karşılaştırma, yazılım testinde muhtemelen en otomatikleştirilebilir görevdir ve genellikle otomatikleştirilmesi en faydalı olanıdır. Kapsamlı sayı listelerini, ekran çıktılarını veya herhangi bir veriyi karşılaştırmak, insan testçilerin çok iyi yaptığı bir şey değildir. Hata yapmak kolaydır ve bunu çok sıkıcı buluruz çünkü tekrar eden ve detaylı bir iştir. Bu, onu bir bilgisayar için ideal hale getirir.

Aslında, manuel olarak gerçekleştirilen testlerin sonuçlarının karşılaştırılmasını otomatikleştirmek için karşılaştırıcılar kullanmak iyi bir fikirdir. Bu, araç desteğini test sürecine dahil etmek için en iyi yer olabilir. Otomatik yürütme birçok sonuç üretebilir ve üretecektir.

Genellikle bu sonuçların bir şekilde doğrulanması gerekir, ancak tüm testlerin sonuçlarının ayrıntılı olarak karşılaştırılmasına gerek yoktur. Örneğin hacim testlerinin yalnızca yazılımın hala çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi gerekebilir.

Sonuçların otomatik karşılaştırması olmadan, otomatik yürütmeye sahip olsak bile otomatik testlere sahip olmayacağız. Ancak bazı durumlarda bu çok mantıklı bir davranıştır. Örneğin, girdiler çok ayrıntılı ve dolambaçlıysa, testin çıktısı manuel olarak doğrulansa bile bunların otomatikleştirilmesi çok fazla zaman ve hata tasarrufu sağlayacaktır.

Bir ekran çıktısının doğruluğunu bir bakışta görmek kolaysa ve bu karşılaştırmanın otomasyonu zorsa, otomatik yürütme ve manuel doğrulama iyi bir çözüm olabilir.

Neler Karşılaştırılmalıdır?

Normalde, her test durumu gerçekleştirilirken ekrana neyin çıktığını kontrol etmeyi düşünürüz ve bazen kontrol etmeyi düşündüğümüz tek şey budur. Elbette, ekran çıktısı kontrol edilmesi gereken bir şeydir, ancak kontrol edilmesi gereken tek şey olmayabilir.

Kullanıcıya görünen çıktıya ek olarak, yazılımın yürütülmesi bir dosyaya veya veritabanına veri eklemiş, değiştirmiş veya silmiş olabilir. Testin doğru çalıştığını doğrulamak için veritabanında doğru değişikliklerin olup olmadığını kontrol etmemiz gerekebilir.

Bir programın ekran görüntüsünü güncellemesi ancak yanlışlıkla bu güncellemeleri veri tabanına kaydetmeyi ihmal etmesi mümkündür. Durum bu olsaydı ve sadece ekran görüntüsünü kontrol edersek, test durumumuz bu kusuru ortaya çıkarmaz.

Kontrol edilmesi gerekebilecek başka birçok çıktı türü vardır; örneğin, bir yazıcıya gönderilen veriler, e-posta iletileri, ağlar üzerinden diğer makinelere ve işlemlere gönderilen iletiler, donanım aygıtlarına gönderilen sinyaller vb.

Bununla birlikte, manuel testin geçici ve eksik olduğu bilindiğinden, bu yön genellikle eksik olan alanlardan yalnızca biridir. Testler otomatikleştirilecekse, özellikle kontrol otomatikleştirilebiliyorsa, daha fazla şeyi kontrol ederek testin kalitesini iyileştirme fırsatını değerlendirebiliriz.

Test manuel olarak yapıldığında, testi yapan kişinin, testlerin sonucunun geçerliliği üzerinde öngörülenden çok daha fazla bireysel kontrol yapması muhtemeldir. Bunların çoğu bilinçaltında yapılmış olabilir, ancak yine de en iyi planlanmış belirli karşılaştırmaların bile gözden kaçıracağı sorunları vurgulayabilirler.

Bununla birlikte, otomatikleştirilmiş karşılaştırmalar kaçınılmaz olarak her seferinde tam olarak aynı kontrollere bağlı kalır ve bunlar muhtemelen bir insan test cihazı tarafından gerçekleştirilen karşılaştırmaların küçük bir alt kümesi olacaktır. Elbette, otomatik bir testin ‘her şeyi’ kontrol etmesi mümkündür, ancak bu nadiren pratiktir veya istenir.

Otomatikleştirilmiş karşılaştırmalar, yalnızca gerçek sonuçların karşılaştırıldığı beklenen sonuçlar kadar iyi olabilir. Beklenen sonuçta bir kusur varsa, otomatik karşılaştırma gerçek sonuçtaki aynı kusuru vurgulamaz, gizler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir