Araç Desteği

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Araç Desteği

5 Haziran 2023 Web 2.0 Araçları Örnekleri Web 2.0 araçlarının Eğitimde Kullanımı 0
Betik Düzenleyici

Test Senaryosu Zekası

Dinamik karşılaştırma, ortaya çıkan çıktıya bağlı olarak farklı davranmasını sağlamak için bir test senaryosuna zekanın bir kısmını programlamaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Örneğin, beklenmeyen bir çıktı oluşursa, test komut dosyasının test edilen yazılıma ayak uyduramadığı anlamına gelebilir, bu nedenle test senaryosunun devam etmesine izin vermek yerine iptal edilebilir.

Beklenen sonuca ulaşılmadığında test senaryolarının devam etmesine izin vermek savurgan olabilir. Bir test betiği yazılımla uyumsuz hale geldiğinde, başka herhangi bir eylemin doğru koşulları tekrarlaması pek olası değildir ve hatta diğer test senaryoları tarafından kullanılacak verileri bozabilir.

Test komut dosyalarına bu şekilde zeka eklemek, komut dosyalarının daha esnek olmasına da yardımcı olabilir. Örneğin, test edilen yazılım her zaman ilk seferde çalışması garanti edilemeyecek bir eylem gerçekleştirirse (meşgul bir ağ üzerinden uzaktaki bir makinede oturum açmak gibi), komut dosyası eylemi birkaç kez yeniden denemek üzere programlanabilir. 

Artan Karmaşıklık Daha Yüksek Bakım Maliyetleri

Dinamik karşılaştırma ilk başta onu olabildiğince kullanmak için zorlayıcı nedenler sağlıyor gibi görünse de bir dezavantajı vardır. Dinamik karşılaştırma, test komut dosyalarına başka komutlar veya yönergeler eklemeyi içerdiğinden, test komut dosyalarını daha karmaşık hale getirir.

Bu nedenle, birçok dinamik karşılaştırma kullanan test durumlarının oluşturulması daha fazla çaba gerektirir, doğru yazılması daha zordur (daha fazla hata olması muhtemeldir, bu nedenle daha fazla komut dosyası hata ayıklaması gerekli olacaktır) ve daha yüksek bir bakım maliyetine neden olacaktır.

Ekran çıktısında görünüşte önemsiz olan pek çok değişiklik, dinamik karşılaştırmalar tarafından vurgulanan pek çok önemsiz farklılığa neden olabilir. Test yürütme araçlarının çoğu, bu gibi durumlarda beklenen sonuçların güncellenmesini kolaylaştırsa da, çok sayıda karşılaştırma etkilenirse, güncellemeler önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirebilir ve bu, işin en ilginç yanı değildir.

Yürütme Sonrası Karşılaştırma

Yürütme sonrası karşılaştırma, bir test senaryosu çalıştırıldıktan sonra gerçekleştirilen karşılaştırmadır. Çoğunlukla, oluşturulan dosyalar ve bir veritabanının güncellenen içeriği gibi ekrana gönderilenler dışındaki çıktıları karşılaştırmak için kullanılır.


Web 2.0 Araçları Örnekleri
Etwinning web 2 araçları nelerdir
öğretmenler için web 2.0 araçları.
web2.0 araçları nelerdir
Web 2.0 araçlarının Eğitimde Kullanımı
Web 2.0 araçları özellikleri
Web 2.0 araçları Genel adı
Eğitimde Web 2.0 Araçları


Araç Desteği

Test yürütme araçları normalde bu tür karşılaştırmaları doğrudan desteklemez; bunun yerine ayrı bir araç veya araçlar kullanılır. Bununla birlikte, test yürütme aracının dinamik karşılaştırma özelliklerinin kullanılmasını sağlamak için diğer sonuçların ekranda görüntüleneceği şekilde test senaryoları tasarlamak mümkündür. Ancak, test senaryosu tamamlandıktan sonra karşılaştırılacak bilgiler birkaç ekrandan fazlaysa, bu yaklaşım pek tatmin edici değildir.

Bir müşteri de bir test yürütmesini değerlendiriyordu! test sürecini ne kadar iyi desteklediğini görmek için. Test edilen sistem, PC’lerde çalışan terminal öykünme yazılımı aracılığıyla erişilen bir ana bilgisayar uygulamasıydı. Test doğrulamasının çoğu, her test senaryosunun sonunda büyük çıktı dosyalarının kontrol edilmesini içeriyordu.

Araç satıcısı (muhtemelen satışını garantilemek için), çıktı dosyalarını Pr’de aynı anda aracın dinamik karşılaştırma olanaklarının her birini karşılaştırmak için kullanıldığı bir sayfada görüntüleyen komut dosyaları yazmak için oldukça fazla çaba harcıyordu. beklenen sonucu içeren sayfa. Yavaş olmasının yanı sıra, karşılaştırma dosyalarda kullanılandan daha kısa bir kayıt boyutuyla sınırlıydı ve bu nedenle gerektiği kadar doğru olamazdı.

Daha mantıklı bir yaklaşımın, standart bir dosya karşılaştırıcısı ile ve filtreler kullanarak uygulama sonrası karşılaştırma yapmak ve dosya içeriklerinin karşılaştırılması için test yürütme aracını hiç kullanmaya çalışmamak olduğunu önerdik. Bu, karşılaştırmaların yürütülmesinde büyük bir performans artışı ile sonuçlanacak ve ayrıca daha doğru karşılaştırmalar elde edecektir.

Test yürütme araçları genellikle dinamik karşılaştırmanın yanı sıra yürütme sonrası karşılaştırmayı da desteklemediğinden, yürütme sonrası karşılaştırmanın otomatikleştirilmesi genellikle daha fazla iş gibi görünmektedir.

Bu yazının yazıldığı sırada, piyasada çok az sayıda ticari uygulama sonrası karşılaştırma aracı vardı. Bazen bu araçlar bir test yürütme aracıyla birlikte satılır ve ayrı olarak bulunmayabilir. Uygun bir aracın bulunduğu yerde, onu satın almaya değer olabilir. Bununla birlikte, kapsamlı ve kullanımı kolay bir karşılaştırma araçları seti sağlamak için şirket içi araçlar ve yardımcı programlar kullanılarak yapılabilecek çok şey vardır. Buna başarılı olduğu kanıtlanmış bir yaklaşım ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Karşılaştırmaların Sırası ve Yapısı

Çıktıların meydana geldikçe karşılaştırılması gereken dinamik karşılaştırmanın aksine, yürütme sonrası karşılaştırmada, gerçekleştirilen karşılaştırmaların sırası ve kapsamı konusunda daha seçici olmak mümkündür. Herhangi bir test durumu için seçilen tüm sonuçları karşılaştırmak yerine, yalnızca birinci grup başarılı olduğunda ikinci ve sonraki grupları karşılaştırabileceğimiz şekilde, bunları iki veya daha fazla karşılaştırma grubuna ayırmayı tercih edebiliriz.

Örneğin, önce genel sonuçlar doğrulanabilir, çünkü eğer başarısız oldularsa, bu sonuçların ayrıntılı doğrulaması için zaman harcamanın bir anlamı yoktur. (Detaylı sonuçlar kontrol edilmeden önce genel testlerin geçebilmesi için öncelikle kusurlar giderilmelidir.)

Otomatik kontrolde zaman kazanmaya çalışmak garip bir fikir gibi görünebilir çünkü bunu bir araç yaparsa, ne kadar sürdüğü önemli değildir. Ancak, çok sayıda otomatikleştirilmiş test senaryosu mevcut olduğunda veya çok sayıda zaman alıcı karmaşık karşılaştırma olduğunda, tüm testleri çalıştırmak ve doğrulamak için zamanınız tükenebilir. Başlangıçta her zaman tüm test durumlarını ve karşılaştırmaları çalıştırsanız bile, başlangıçta seçici olmanın yollarını planlamak daha iyidir.

Bir konferans sunumu sırasında, manuel ve otomatik test arasındaki bir farkın, otomatik test ile bir sistemde son kontrol olarak daha fazla regresyon testi çalıştırabilmeniz olduğunu söylemiştik. Daha sonra bir delege bize, şirketinin anabilgisayar tabanlı otomatikleştirilmiş regresyon paketinin çalıştırılmasının iki hafta sürdüğünü ve bu nedenle, bir gecede park etmemesi için bir regresyon çalıştırmaları gerektiğinde, hangi test senaryolarını ayarlayacaklarını seçmekte hala zor olduklarını söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir