Dinamik Bloklar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Dinamik Bloklar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

22 Ağustos 2022 AutoCAD Dinamik blok AutoCAD Dinamik blok İndir Autocad Dinamik blok Visibility 0
Dinamik Blok Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Dinamik Bloklar

Blok Temelleri

Tıpkı bir binada olduğu gibi, mimariye kapılmadan önce sağlam bir temelle başlamalısınız. Dinamik bloklar, normal, statik, sıkıcı bloklara dayanır. Bu bölüm size statik bloklarla çalışmayı daha ilginç ve daha ödüllendirici kılacak bazı ipuçları ve püf noktaları sunuyor.

Bloklarla ilgili asırlık sorunlardan biri, blokları tasarlama, tanımlama ve yerleştirmenin tüm zahmetine girip, yalnızca bazı bozoların (veya saygın bir meslektaşınızın) bir taslak cehaletinde onları patlatmasını sağlayabilirsiniz. Blokların tüm amacı, çoğunluğu az ile kontrol etmektir – ki bu, gücün özüdür, onu düşünmeye başlayın.

Bir çizimde gördüğünüz sayısız blok referansları, çizimin görünmez blok tablosunda saklanan referans blok tanımları – her çizimde blok tanımlarının saklandığı yer. Blok tablosunda saklanan bir bloğu yeniden tanımlayarak kontrolü elde edersiniz, çünkü yaptığınız değişiklikler çizim boyunca tüm blok referanslarına yayılır. Bununla birlikte, bloklar patlatıldığında, onları oluşturan geometri blok olma özelliğini kaybeder ve çizimde sadece biraz daha geometri haline gelir, böylece kontrolü kaybedersiniz. 

İyi haber şu ki, blokların patlamasını engelleyebilirsiniz. Teorik olarak, bu koruma sonsuza kadar sürer, ancak hileyi öğrendikten sonra geri alınabilir. En azından bozoları gelişigüzel yıkımdan alıkoyuyor. Bir bloğu patlatma iznini açıkça reddedebileceğiniz iki yer vardır. Birincisi BMAKE komutunun Blok Tanımı iletişim kutusundadır. Yeni bir blok tanımlarken Ayarlar alanında Patlamaya İzin Ver seçeneğinin işaretini kaldırın.

Ancak bir bloğu var olduktan sonra patlatmayı yasaklamak için ne yapabilirsiniz? Cevap blok düzenleyicide bulunur. BEDIT’i kullanın ve blok düzenleyici ortamına getirmek için bir blok tanımı seçin. Ardından, hiçbir şey seçmeden veya herhangi bir komut kullanmadan Özellikler paletini açın. Özellikler paletinin Blok alanında Patlatmaya İzin Ver’i Hayır olarak ayarlayın.

Bu, henüz edindiğiniz içeriden bilgiye sahip olmadıkça onları durduracaktır. Daha sonraki bir tarihte isterseniz, patlamaya izin vermek için blok düzenleyicideki özelliği her zaman değiştirebilirsiniz.

Blokları patlatmanız gereken zamanlar olduğunu biliyoruz. Oluşturmak her zaman yok etmekten daha zordur, bu yüzden bir bloğu patlatmak için iyi bir nedeniniz olduğunu umuyoruz. Bunu yaptığınızda, akıllı bir bombacı olmanın bedelini ödersiniz. EXPLODE kullanmak yerine XPLODE’u deneyin. İkinci komutun işinizi kolaylaştıran birçok seçeneği vardır, oysa gelişigüzel EXPLODE’un hiçbir seçeneği yoktur.

Nesne özellikleri ByLayer’a ayarlanmış olarak 0 katmanında bloklar halinde nesneler oluşturma hakkındaki tüm geziyi biliyorsunuz, değil mi? Bir blok tanımındaki katman 0’daki herhangi bir şey, bir blok referansındayken geçerli katmandan özellikleri devralır. ByLayer veya ByBlock olarak ayarlanan nesne özelliklerinin de kalıtım sorunları vardır.

EXPLODE, bir bloğu havaya uçurur ve sizi, muhtemelen katman 0’daki blok tanımlama geometrisinden orijinal geometri ile bırakır. Çok kullanışlı değil, değil mi?


AutoCAD Dinamik blok
Autocad Dinamik blok Visibility
AutoCAD Dinamik blok İndir
AutoCAD visibility komutu
Autocad oda PLANI ÇİZİMİ
Autocad Dinamik blok Nedir
AutoCAD blok kaldırma
AutoCAD blok çeşitleri


Kaynak geometrinin, patlamadan önce blok referansının bulunduğu katmanda olmasını isteme şansınız yüksektir. Bu doğruysa, Geri Almanız, bloğu seçmeniz, referansın hangi katmanda olduğunu hatırlamanız, tekrar patlatmanız ve ardından ortaya çıkan geometriyi (umarız) hala hatırladığınız katmana değiştirmeniz gerekir.

XPLODE çok daha kolaydır çünkü sizden herhangi bir katman adını hatırlamanızı istemez. XPLODE’nin Ana Bloktan Devral seçeneğini kullanın ve bloğun son vasiyeti ve vasiyeti ele alınır; patlatılan geometri kendisine gelenleri otomatik olarak devralır. Başka bir deyişle, muhtemelen katman 0’da hiçbir şey kalmayacak (başvurunun kendisi katman 0’da olmadığı sürece). Komut satırında XPLODE şöyle görünür (XP, varsayılan diğer adıdır).

Diğer seçenekler, patlatılmış geometriye açıkça nesne özellikleri atamanıza izin verir. Birden fazla blok seçerseniz, değişikliklerin seçili tüm blokları genel olarak değiştirmesini mi yoksa tek tek belirtmek mi istediğiniz sorulur. Bir bloğu düzgün bir şekilde çözmek için X yerine XP yazmayı unutmayın.

Yerel Bloklar Küreselleşiyor ve Tekrar Geri Dönüyor

Bir çizimde tanımlanan bloklar, o çizim için yerel olarak kabul edilir. Dosyalara yerel bloklar yazmak için WBLOCK kullanırsanız, dosyalar diğer çizimlere blok olarak eklenebildiğinden bloklar global kapsam kazanır, değil mi? Buraya kadar her şey yolunda, ancak birçok insanın sonuçları konusunda kafası karıştı. Bu ciddi bir şey; hadi çözelim, yoksa blokları asla gerçekten anlamayacaksınız.

Sorunu en iyi şekilde çözmek için bir düşünce deneyi yapılması gerekir. Çizim 1’de Blok A oluşturduğunuzu varsayalım. Blok A, Çizim 1’de yereldir.

Ardından, biri (belki CAD yöneticiniz)Block A.dwg’yi revize eder. Değiştirir ve eskisinden daha iyi, daha hızlı, daha güçlü hale getirir, belki onu dinamik bir blok haline getirirler!

Daha sonra, şüphelenmeyen bir kişi, global Block’a erişmek için DesignCenter’ı veya Araç Paletlerini kullanır.

Yerel bloğun global blok tarafından yeniden tanımlanmasını bekleyebilirsiniz, ancak bu gerçekleşmez. Bunun yerine, orijinal Blok A’nın başka bir örneği görünür. Bunun nedeni, Blok A’nın Çizim 1’in blok tablosunda zaten tanımlanmış olmasıdır. Ah ha! Sürtünme var.

Global bir bloğun aynı ada sahip bir yerel bloğu yeniden tanımlamasını istiyorsanız, INSERT komutunu kullanmanız gerekir. Sadece bu değil, global bloğa erişmek için Ekle iletişim kutusundaki Gözat düğmesini tıklamanız gerekir. İletişim kutusunun açılır listesinden blokları seçmek yalnızca yerel blokları ekler.

Genel bir bloğa göz atarsanız ve Ekle iletişim kutusunda Tamam’ı tıklatırsanız, yerel tanımı gerçekten güncellemek isteyip istemediğinizi soran küçük bir iletişim kutusu görürsünüz. Evet’i tıkladığınızda global yeni yerel olur.

Blok düzenleyicide bir blok oluşturmak ve onu düzenlemek kolaydır, ancak blok düzenleyicide blokları nasıl iç içe geçireceğiniz sizin için net olmayabilir. Dinamik bloklar içinde blokları hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacak birkaç numaramız var.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir