Başlık Bloğu Tasarlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

 Başlık Bloğu Tasarlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

22 Ağustos 2022 AutoCAD download AutoCAD student Autodesk 0

 Başlık Bloğu Tasarlama

Önceki ipucunda, tüm sayfa seti için yalnızca bir sayfa oluşturma şablonuna sahip olabileceğinizden bahsetmiştik. İçine çok şey sığdırmalısınız, çünkü sayfa oluşturma şablonu, her şeye doğru bir şekilde başlamak için bir fırsattır. Sayfa setlerini tam potansiyeliyle kullanmayı planlıyorsanız, başlık bloğunu sayfa oluşturma şablonuna yerleştirmenizi öneririz.

Ancak, bu babanızın başlık bloğu değil. Varsayılanları, yeni bir sayfa oluşturulduğunda SSM’den otomatik değerler alan yer tutma alanlarıyla doldurulmuş öznitelik tanımlarını kullanan yepyeni bir başlık bloğudur. Oldukça kaygan, ancak başarılı bir şekilde çekilmesi biraz kurulum gerektiriyor. Örnek bir başlık bloğu tasarlayarak sizi tüm süreçten geçireceğiz.

Başlık bloğunu tasarlamaya geçmeden önce, en sonunda başlık bloğunda görünecek birkaç özel özellik oluşturarak başlamak isteyebilirsiniz. SSM’de alanların büyüsü yoluyla özel özelliklere erişilebilir.

1. SSM’de sayfa kümesi düğümüne sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Özellikler’i seçin.
2. Sayfa Kümesi Özellikleri iletişim kutusunun altında, Özel Özellikleri Düzenle’yi tıklayın.
buton.
3. Özel Özellikler iletişim kutusunda Ekle düğmesini tıklayın.
4. Özel özelliğe Drawn_By adını ve ABC varsayılan değerini verin. Özel özellikler, belirli bir sayfaya veya sayfa kümesine ait olabilir. Bu durumda, her sayfayı kimin çizdiğini belirtmek istersiniz, bu nedenle Sayfa radyo düğmesini seçin ve Tamam’ı tıklayın.

Artık başlık bloğunu sıfırdan oluşturmaya hazırsınız. Sonunda oluşturacağınız sayfa kümesi alanlarını test etmek için, SSM içinde yeni bir sayfa oluşturmak çok önemlidir, böylece test ederken alanlar anlamlı bir şey söyleyecektir.

İşte başlıyoruz:

1. SSM’nin Sayfa Listesi sekmesindeki bir öğeye sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Yeni Sayfa’yı seçin. Yeni Sayfa iletişim kutusunda, A-99 ve Test Başlık Bloğu gibi sahte bir numara ve başlık kullanın.
2. Bir düzene geçin ve varsayılan sayfa düzenini istediğiniz çizim aygıtına ve kağıt boyutuna uyacak şekilde ayarlayın. Gerekirse kağıt alanına geçin.
3. Düzen üzerinde tam olarak istediğiniz şekilde konumlandırılmış başlık bloğu geometrisini çizin. Şirket logonuzu ve herhangi bir statik metni ekleyin.
4. Şimdiye kadar çizdiklerinizi seçin ve BMAKE komutunu verin. Bu yeni bloğa Başlık adını verin. Blok düzenleyicide aç’ı işaretleyin ve Blok Tanımı iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın. Blok düzenleme ortamı belirir (sarı arka plandan anlayabilirsiniz).
5. Dinamik metne sahip olmak istediğiniz her yere öznitelik tanımları ekleyeceksiniz. Şimdilik, varsayılanlarında alanları olmayan nitelikler oluşturun. Örneğin, blok düzenleyici araç çubuğunda Özniteliği Tanımla düğmesini tıklayın ve PROJECT etiketiyle bir öznitelik oluşturun ve Project’i isteyin. Ön Ayarı kontrol edin, çünkü bir değer girmenizin istenmesini önlemek istersiniz; bu alanın işidir. Nitelik tanımını bulmak için ekrandaki bir noktaya tıklayın.

Bu noktada, başlık bloğu, öznitelik tanımlarına sahip bir blok olarak kurulur. Bir adım daha ileri giderek, öznitelik tanımı varsayılanlarına alanlar ekleyeceksiniz.


AutoCAD download
AutoCAD free download
Autocad indir Öğrenci
AutoCAD 2022
Autodesk
AutoCAD fiyat
AutoCAD student
AutoCAD Sistem Gereksinimleri


Devam edelim:

1. Tanımını düzenlemek için PROJE niteliğine çift tıklayın.
2. Varsayılan metin alanında imleci tıklayın ve ardından Alan iletişim kutusunu açmak için Ctrl+F tuşlarına basın.
3. SheetSet alan kategorisini seçin ve alan adı olarak SheetSet’i seçin. Özellik listesinden Proje_Adı özel özelliğini seçin; bunu daha önce oluşturdunuz. Tamam’ı tıklayın. Öznitelik Tanımını Düzenle iletişim kutusunda, öznitelik varsayılanının artık alanın varsayılan değeri olan Projem ile doldurulduğuna dikkat edin. Öznitelikte gördükleriniz artık özel bir sayfa kümesi özelliği tarafından kontrol ediliyor.
4. Aşağıdaki alanları karşılık gelen öznitelik varsayılanlarına ekleyene kadar son üç adımı tekrarlamaya devam edin.
5. Blok düzenleyiciyi kapatın ve değişiklikleri kaydedin. Panik yapmayın çünkü başlık bloğu alan değerlerini hemen göstermez, mevcut başlık bloğunu silin ve ardından yeniden yerleştirin. Yeni blok referansı, doğru alan değerlerini  gösterir.

Bir test sayfası üzerinde çalıştığınızı unutmayın – bu, herhangi bir hatayı çözmek içindir. Hazır olduğunuzda, sayfa oluşturma şablonunu oluşturabilir (veya üzerine yazabilirsiniz):

1. Sayfa setinde kalmak için test sayfasına ihtiyacınız yoktur. SSM’de geçerli sayfaya sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Sayfayı Kaldır’ı seçin. Onay iletişim kutusunda Tamam’ı tıklayın.
2. Dosya ➔ Farklı Kaydet’i seçin. Dosya Türü açılır menüsünü AutoCAD Çizim Şablonu (*.dwt) olarak değiştirin. Zaten varsa, sayfa oluşturma şablonunuzun üzerine yazın. Aksi takdirde, .dwt dosyasını proje klasörünüze kaydedin. İsteğe bağlı olarak, Şablon Açıklaması iletişim kutusuna bir açıklama girin ve Tamam’a tıklayın.
3. SSM’deki sayfa kümesine sağ tıklayın ve kısayol menüsünde Özellikler’i seçin. Sayfa oluşturma şablonunun, son adımda kaydettiğiniz şablon dosyası olduğunu doğrulayın. Değilse, öyle yapın. İstenirse değişiklikleri onaylayın.
4. SSM’de yeni bir sayfa oluşturun, Sayfa Listesinde ona çift tıklayın ve ardından özel başlık bloğunuzun ilgili verilerle doldurulmuş olarak otomatik olarak göründüğünü görmenin ihtişamının tadını çıkarın.
5. SSM’de yeni sayfaya sağ tıklayın ve özelliklerini düzenleyin. Sayfanın sahip olduğu tüm özel özellikler burada düzenlenebilir. Devam edin ve bu sayfayı çizen ve/veya kontrol eden kişinin baş harflerini girin.

DİNAMİK BLOKLAR

Dinamik bloklar en heyecan verici şeylerden biridir. AutoCAD’in başına uzun bir süre sonra gelebilir. Henüz herhangi bir dinamik blok yazmadıysanız, bu bölümün size bir başlangıç yapmasına izin verin.

Dinamik bloklarla çalışmaya başladığınızda, asla geriye bakmayacaksınız, o kadar kullanışlılar ki muhtemelen tüm blok kitaplığınızı yeniden düşünmek isteyeceksiniz. Kitaplığınızda tonlarca benzer blok varsa, bunları hepsini yapan birkaç güçlü dinamik blokta birleştirebilirsiniz. Bu, dinamik bir blok kitaplığında bir şeyler bulmayı kolaylaştırır.

Statik nesne koleksiyonlarından daha fazlası olan dinamik bloklar, yerleşik zekaya sahip oldukları için her türlü şeyi yapabilir. Dinamik bloklar aynı anda hareket edebilir, ölçeklenebilir, döndürülebilir, esnetilebilir, döndürülebilir ve esneyebilir, dizileyebilir ve evet, hatta ters çevirebilir. Kısacası, dinamik bloklar tam olarak ihtiyaç duyduğunuz şeyi yapacak şekilde programlanabilir. Dinamik bloklar yazmak, çizerek programlamaya benzer, ancak kodlama olmadan olmaz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir