Blok Düzenleyicide Yuva Blokları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Blok Düzenleyicide Yuva Blokları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

22 Ağustos 2022 AutoCAD blok içine nesne ekleme Autocad blok patlatma sorunu AutoCAD blok yapma 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Blok Düzenleyicide Yuva Blokları

Blok düzenleyicide bir blok oluşturmak ve onu düzenlemek kolaydır, ancak blok düzenleyicide blokları nasıl iç içe geçireceğiniz sizin için net olmayabilir. Dinamik bloklar içinde blokları hızlı bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacak birkaç numaramız var.

Blokları iç içe yerleştirmeden önce, çizimin blok tablosunda tanımlanan iç içe yerleştirmek istediğiniz blok(lar)a ihtiyacınız vardır. Burada blok tanımlarından bahsediyoruz, blok referanslarından değil. Herhangi bir referans olmadan bir blok tanımı eklemek istiyorsanız, işte böyle yapılır:

1. INSERT komutunu kullanın.
2. Ekle iletişim kutusundaki Gözat düğmesine tıklayın ve global blok çizim dosyasını bulun
yuvalamayla ilgileniyorsunuz. Bu örnekte, bir Sandalye bloğu ekleyin.
3. Ekle iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın ve ardından hemen Esc tuşuna basın. Komutu iptal ediyor gibisiniz ama blok tablosunun güncellendiğini söylediğimizde bize inanın. Önceki adımda seçtiğiniz global blok, şimdi geçerli çizimde yerel bir blok tanımıdır.
4. Dinamik blok kapsayıcısına yerleştirmek istediğiniz her blok için bu adımları tekrarlayın.
5. Bir sonraki görev, dinamik blok tanımına giren geometriyi çizmektir. Bu örnekle devam ederek, bir tarafında çekmeceli basit bir masa çizin.
6. Bir önceki adımda çizdiğiniz geometriyi seçin, BMAKE yazın ve Enter’a basın. Bu yeni bloğa, Blok Tanımı iletişim kutusunda Masa adını verin.
kutu. Nokta Seç düğmesini tıklayın ve masanın üst kenarı boyunca bir taban noktası seçin. Bloke Dönüştür radyo düğmesini seçin ve Blok Düzenleyicide Aç’ı işaretleyin.
7. Blok Tanımı iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. Geometri, blok düzenleyicide görünür (ayırt edici sarı arka planıyla).
8. INSERT’i kullanın ve Ekle iletişim kutusundaki açılır listeden Sandalye bloğunu seçin. Sandalyeyi masanın yanına yerleştirin. Gerekirse sandalyeyi döndürün ve masaya göre yeniden konumlandırın. Sandalye bloğu artık dinamik Masa bloğu içinde yuvalanmıştır.
9. İsterseniz parametreler ve eylemler eklemeye devam edin. Blok düzenleyiciyi kapatın ve iç içe tanımlar tamamlanır.

Eklemeden Önce Özellikleri Atama

Dinamik bloklar genellikle özel tutamaçlara ve onları dinamik yapan özel özelliklere sahiptir. Normalde dinamik bloklar, bir çizime eklendikten sonra özel tutamaçları aracılığıyla manipüle edilir.

Bu etkileşim yönteminde yanlış bir şey olmamasına rağmen, blok referansı bir çizime eklenmeden önce dinamik bloğun özel özelliklerini yapılandırmak daha da verimlidir. Bu şekilde, tam olarak ne elde ettiğinizi bilirsiniz ve yerleştirmeden sonra blok referansını yeniden konumlandırmak zorunda kalmazsınız çünkü geometri değişiklikleri baştan itibaren mükemmel bir şekilde konumlandırılır.

1. Açık değilse, Özellikler paletini açmak için Ctrl+1’e basın.
2. INSERT’i kullanın ve bir dinamik blok seçin. Dinamik blokları, blok önizleme simgesinde görünen şimşek sembolünden bileceksiniz.
3. Tamam’a tıklayın, ancak bir ekleme noktası seçmeye devam edin. Gerekirse Özellikler paletini gösterin ve özel özelliklerden herhangi birini düzenleyin. Bu özellikler dinamik bloğu kontrol eder.
4. Ekle iletişim kutusunda ilgili Ekranda Belirt onay kutuları işaretliyse, bir ekleme noktası ve/veya döndürme seçin.


AutoCAD block komutu
AutoCAD blok yapma
AutoCAD blok içine nesne ekleme
AutoCAD group yapmıyor
AutoCAD blok listesi
Autocad blok patlatma sorunu
Refedit komutu nasıl kullanılır
AutoCAD grup bozma komutu


AutoCAD Blokları Ölçeklendirme

AutoCAD 2006’dan bu yana, blokları eklediğinizde otomatik olarak ölçekleyen ve bunu sormadan yapan bir özellik eklenmiştir. Sinir! Buradaki fikir, AutoCAD’in eklediğiniz blokların ölçeğiyle çizim için ayarladığınız ekleme ölçeğiyle eşleşmesidir. Sorun şu ki, blok ölçeğini veya ekleme ölçeğini asla ayarlamazsanız veya ne hakkında konuştuğumuzu bilmiyorsanız, kim bilir ne olacağını biliyor musunuz?

Her çizimin yalnızca birimleri (Mimari, Ondalık, Kesirli ve diğerleri gibi) değil, aynı zamanda İnç, Santimetre, Angström, Hektometre, Işık Yılı (şaka değil) gibi başka bir tür birim olabilen bir ekleme ölçeği vardır. Ve bircok digerleri. Ekleme ölçeğini, Çizim Birimleri iletişim kutusundaki bir açılır menüden BİRİMLER komutu aracılığıyla ayarlarsınız.

Bloklar ayrıca, bir blok oluşturduğunuzda ayarlayabileceğiniz blok birimi adı verilen bir tür birime sahiptir. Blok birimi, BMAKE’e ait olan Blok Tanımı iletişim kutusundaki bir açılır listeden ayarlanır.

Bir blok eklediğinizde, AutoCAD blok birimini çizimin ekleme ölçeğiyle karşılaştırır ve bloğun ölçeğini çizimle eşleştiren bir faktör bulur. AutoCAD’in hangi ölçekleme faktörünü kullandığını Ekle iletişim kutusunda görebilirsiniz, ancak burada değiştiremezsiniz.

Ölçekleme seçeneklerinizi ağabeyin kontrol etmesini istemiyorsanız, INSUNITS’i 0’a ayarlayın (alternatif olarak UNITS’i kullanın ve Ekleme Ölçeği açılır listesini Birimsiz’e ayarlayın) ve AutoCAD eklediğiniz hiçbir bloğu ölçeklendirmeyecektir. o çizim. Gerekli gördüğünüz ölçeklendirmeyi (varsa) yapmak tamamen size kalmış olacaktır. 

Ölçeği etkileyen başka bir özellik, Seçenekler iletişim kutusunda kontrol edilir. SEÇENEKLER’i kullanın ve Kullanıcı Tercihleri ​​sekmesini seçin. Ekleme Ölçeği alanında, Ekleme Ölçeği Birimsiz (INSUNITS=0) olarak ayarlandığında AutoCAD’e ne yapacağını söyleyen iki açılır menü vardır.

Kaynak İçerik Birimleri ve Hedef Çizim Birimleri eşleştiğinde ve Ekleme Ölçeği birimsiz olduğunda, AutoCAD eklenen blokları ölçeklendirmez (varsayılan). Öte yandan, AutoCAD’in eklediğiniz her bloğu ölçeklemesini istiyorsanız, Seçenekler iletişim kutusundaki iki açılır menüyü durumunuza göre ayarlayın; bu ayarlar tüm çizimleri etkiler.

Her Ne pahasına olursa olsun Tekdüzen Olmayan Ölçekten Kaçının!

Tamam, belki ne pahasına olursa olsun değil, ama tek biçimli olmayan ölçek kötü. Tek biçimli olmayan ölçekleme, bloğunuzun X, Y veya Z’de farklı bir ölçeği olduğu anlamına gelir. Bu, esnemenin gerçekleşmesine izin verir; ama bir bakıma hile yapmaktır.
Bir bloğun bir yönde esnemesini istiyorsanız, neden bu işlevselliği dinamik bir bloğa inşa etmeyesiniz? Uzun vadede daha iyi olacaksın.

En az dirençli yolu seçerseniz ve bir bloğu uzatmak için eşit olmayan bir şekilde ölçeklerseniz, bunu yapmanın o bloktaki dinamik blok işlevselliğini de öldürdüğünü unutmayın. Başka bir deyişle, dinamik bir bloğun özel tutamaçlarının hiçbiri, eğer eşit olmayan bir şekilde ölçeklenirse görünmez.

X, Y ve Z ölçek faktörlerini eşit değerlere sıfırlamak, dinamik blok işlevselliğini geri yükler. Engeliniz dinamik olmasa bile, neden gelecek nesiller için bu olasılığı ortadan kaldırasınız? 

Eğer gerçekten titiz olmak istiyorsanız, oluşturduğunuz bloklarda tek biçimli olmayan ölçeklemeyi proaktif olarak önleyebilirsiniz. Blok Tanımı iletişim kutusunda Tekbiçimli Ölçekle’yi işaretlemeniz yeterlidir. Bu bloklar referans olarak eklendiğinde, yalnızca Ölçek X özelliği düzenlenebilir. Y ve Z’deki Ölçek, Ölçek X özelliğine hangi değerler eklenirse girsin otomatik olarak eşleşir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir