CLUNKY KOMUTLAR  – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

CLUNKY KOMUTLAR  – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

14 Ekim 2022 AutoCAD BİRLEŞTİRME komutu Autocad komutları SINAV SORULAR 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Farklı Ölçeklerde Birden Fazla Detay 

Detayları Paper Space olmadan farklı ölçeklerde çizmek sorun yaratır. Ayrıntılar önceden çizmiş olduğunuz bir şeyin parçasıysa, geometriyi farklı bir konuma kopyalamanız ve ardından uygun boyuta ölçeklendirmeniz gerekir.

Detaylar ayrı ayrı çizilse bile, ne kadar büyük olmaları gerektiğine onları oluşturduktan sonra karar vermelisiniz, böylece nihayetinde standart bir ölçeğe çizim yapabilir ve detayları doğru bir şekilde etiketleyebilirsiniz.

Ayrıntılar büyütüldükten sonra, boyutları doğru değerleri verecek şekilde değiştirmeniz gerekir, çünkü 1’lik bir DIML-FAC (varsayılan) çok büyük sonuçlar verir. Gerçek boyuttan iki kat daha büyük ölçeklendirilmiş geometri ile, DIMLFAC’ı 0,5’e ayarlamanız ve ardından geri ayarlamayı veya farklı bir boyut stiline geçmeyi unutmayın. 

WMFOUT

Aynı anda hem Model Alanında hem de Kağıt Alanında varlıkları seçmek isteyebileceğiniz başka bir örnek düşünebilirim. Ahşap kalıplama yapan bir şirket, şirketin ürünlerinin posterlerini geliştirmek için kullanılabilmesi için mizanpajlardan WMF dosyaları oluşturmamı istedi. Şirket özellikle WMF dosyalarını istiyordu, bu yüzden bildiğim hiçbir çizim seçeneği istenen şeyi yapmazdı. AutoCAD’in WMFOUT komutundaki sorun, dosyaya dahil etmek istediğiniz tüm varlıkları seçmeniz gerektiğidir.

Şirketin WMF dosyaları oluşturmak için kullanmak istediği çok sayıda düzen vardı, bu nedenle CHSPACE kullanma süreci çekici değildi – çok fazla iş. Şirketin, yerleşimdeki tüm varlıkları Kağıt Alanından Model Alanı görünüm alanına ölçekleyen ve taşıyan, tüm satırların rengini siyaha çeviren, WMFOUT komutunu kullanarak bir WMF dosyası oluşturan ve ardından her şey başladığı yere geri döner.

Paper Space ile, mevcut tam boyutlu bir nesnenin herhangi bir detayını yerleşim sayfasına bir görünüm olarak ekleyebilirsiniz ve görünüm, geometri yerine ölçeklenebilir. Bir ayrıntıyı kopyalamanız veya yeniden çizmeniz gerekmez, bu nedenle bir değişiklik yaptığınızda hem tüm nesnenin görünümüne hem de ayrıntıya yansır.

Ayrı bir yerde bir detay çizmeniz gerekse bile, bir temel planı üzerinde bir kesit kot detayı çizmeniz gerekse bile, örneğin yine de gerçek boyutunda çizebilir ve ardından sadece görünümü istediğiniz ölçekte ölçeklendirebilirsiniz. Sonuç olarak, geometriyi ölçeklendirmek için nadiren bir neden vardır. Bir çizimde yanlış değerler veren boyutlar bulmanız çok daha az olasıdır.

Bir kayan görünüm penceresini çizim için ölçeklendirmek için görünüm pencereleri araç çubuğundaki Ölçek kontrol penceresini kullanın. Veya ZOOM komutunun XP seçeneğini kullanın. 1:10 ölçeğinde çizim yapmak üzere bir görünüm portunu ölçeklendirmek için ZOOM komutunu verdikten sonra .1XP yazın.

Hesaplanacak Daha Az Değişken

Model Uzayından çizim yaparken, istenen sonuçları elde etmek için belirli değerleri hesaplamanız gerekir. Çizimi hangi ölçekte çizmeyi planladığınıza karar vermeli ve ardından uygun metin yüksekliklerini, çizgi tipi ölçeklerini, boyut ölçeklerini, tarama deseni ölçeklerini ve blok ekleme ölçeklerini belirlemek için bu ölçek faktörünün tersini kullanmalısınız. Detaylarınız varsa, boyut değerleri için uygun bir doğrusal ölçek faktörü belirlemeniz gerekir.

Düzenlerle, bu işin çoğu ortadan kaldırılır veya basitleştirilir:

• Metin, Kağıt Alanına yerleştirilirse, çizilen sayfada istediğiniz gerçek boyutta oluşturulabilir.
• Model Uzayına yerleştirilen metin ve bloklar SPACETRANS komutu kullanılarak ölçeklenebilir. Bu kullanışlı komut için bir takma ad oluşturun, yoksa yazım hatası yapmaktan bıkacaksınız. Hem takma ad hem de komut şeffaf bir şekilde kullanılabilir.
• Metin yüksekliği ve ok boyutu gibi boyut stili ayarları gerçek çizilen boyuta ayarlanabilir.
• Her çizim ölçeği için ayrı boyut stillerine ihtiyacınız yoktur.
• LTSCALE ve PSLTSCALE 1’e ayarlanabilir ve paftalarda çizgi tipleri otomatik olarak ölçeklenebilir.
• Başlık blokları ve kenarlıklar, Kağıt Alanına gerçek boyutta eklenebilir.
• Yüzen bir görünüm penceresindeki tarama desenleri otomatik olarak ölçeklenebilir.
• MTEXT, bir liderle yerleştirildiğinde otomatik olarak ölçeklenebilir.
• CHSPACE, varlıkların yanlış yerleştirilmesi sorununu çözebilir ve nesneleri Kağıt Alanından Model Alanına taşırken otomatik olarak ölçekler.


AutoCAD Komutları ve işlevleri
AutoCAD komutları ve sembolleri
AutoCAD komutları kısayolları
AutoCAD Komutları resimli
AutoCAD komutları PDF
Autocad komutları SINAV SORULARI
AutoCAD komutları ve sembolleri PDF
AutoCAD BİRLEŞTİRME komutu


CLUNKY KOMUTLAR 

Çoğu komut sezgisel olsa da, bazılarının yazılması veya hatırlanması zordur. AutoCAD, fark etmemiş olabileceğiniz durumlar için birkaç yardımcıya sahiptir.

Ok tuşları

Klavyenizdeki Aşağı ve YukarıOk’a basarsanız, komut satırında yazdığınız metin arasında geçiş yapabilirsiniz. İstediğiniz metne ulaştığınızda, sanki az önce yazmışsınız gibi ↵ tuşuna basın veya yazım hatalarını düzeltmek için imleci satırın herhangi bir yerine konumlandırmak için Sol ve Sağ Ok tuşlarını kullanın. Bunu özellikle uzun bir komut adını veya bir satır AutoLISP kodunu tekrarlamak istediğimde faydalı buluyorum. Dinamik girişi açtıysanız, aynı listeyi almak için sağ tıklayıp Son Giriş’i seçebilirsiniz.

Tab tuşu

Bir komut değişkeninin adını tam olarak hatırlayamıyorsanız, ancak bunun DYN ile başladığını biliyorsanız, örneğin, bildiğiniz ilk birkaç harfi yazın ve ardından klavyenizdeki Tab tuşuna basmaya başlayın. Bu harflerle başlayan tüm sistem değişkenleri ve komutları, siz istediğinizi, örneğin DYNPICOORDS’u bulana kadar ilerler.

Düzenlerden çizim yapan ofisler, çizimleri çizen birçok farklı kullanıcıdan daha tutarlı sonuçlar alır. Şablon çizimleri, önceden eklenmiş antet blokları ve tüm metinlerin gerçek boyutta olduğu kenarlıklar içerebilir. Ofisteki her sayfa boyutu ve çizici için şablon çiziminde çeşitli düzenler oluşturulabilir ve basit bir Düzen sekmesi seçimi ile çizimde değişiklik yapılabilir. Hem detay hem de tam boyutlu boyutlar ve tarama desenleri için katmanlar oluşturulabilir ve farklı görünüm pencerelerinde seçici olarak görüntülenebilir.

Geometrinin Konumunu Değiştirme

Bir düzende kayan görünüm pencerelerini yeniden düzenlemek yalnızca taşınmalarını gerektirdiğinden, bir çizimin çizim şeklini değiştirmek için geometriyi yeniden konumlandırmak için hiçbir neden yoktur. Nesneleri hareket ettirerek kritik bilgileri değiştirme tehlikesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Sayfadaki iki görünüm birbirine çok yakınsa, istasyon noktaları için kullanılan koordinatları veya taban çizgisi boyutları için başlangıç ​​noktaları olarak değiştirmeden bunları taşıyabilirsiniz. Hatta DVIEW veya PLAN komutunu kullanarak, geometriyi veya UCS’yi değiştirmeden görünümleri döndürebilirsiniz.

Geometriyi bir kez yerleştirdikten sonra taşımak her türlü soruna neden olabilir. Oluşturduğunuz geometrinin yerini değiştirmeniz gerekiyorsa, dahil edilmesi gereken varlıklara sahip olabilecek tüm katmanları çözmeyi, kilidini açmayı ve açmayı unutmayın. Ordinat ölçümlendirmeleri yerleştirdiyseniz, güncelleme yaptığınızda yanlış değerler alabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir