Nesnelerin Görüntüsünü Kırpma  – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nesnelerin Görüntüsünü Kırpma  – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

14 Ekim 2022 AutoCAD kırpma komutu AutoCAD seçili alan dışını silme AutoCAD Tangent Komutu 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Tek Bir Çizim Dosyasına Birden Fazla Düzen Ekleme

Çoğu ofiste, her biri birden fazla sayfa boyutu kullanan birden fazla çizici bulunur. AutoCAD’de bulunan düzenler ile, tek bir dosya farklı sayfa boyutlarına çizim yapmak için farklı bir düzene sahip olabilir veya aynı nesnenin tamamen farklı görünümlerine sahip düzenlere sahip olabilir.

Tek bir dosyada eksiksiz bir çizim seti bulunabilir, bu da çizim dosyalarının ayrılma olasılığını ortadan kaldırır. AutoCAD 2005’te yeni olan sayfa setleri, size daha da fazla esneklik sağlamak için birden çok çizimdeki ayrı Düzen sekmelerinden oluşturulabilir.

Görünümler Tek Bir Sayfada Farklı Katmanlar 

Konut mimari çizimlerinde, özelliklerin düzgün bir şekilde sıralanabilmesi için farklı katları temsil eden geometriyi aynı konuma yerleştirmek yaygın bir uygulamadır. Bunu, tüm katları tek bir çizim dosyasına yerleştirerek veya tek tek çizimleri harici referans olarak kullanarak yapabilirsiniz. Bu farklı katları içeren katmanlar, görüntülenmesini istemediğinizde dondurulabilir.

Katman iletişim kutusundaki VPLAYER veya Current VP Freeze özelliğini kullanarak, temel, birinci kat, ikinci kat, çatı çerçeveleme planı vb. için bir yerleşim düzenine sahip tek bir dosyaya sahip olabilir ve her katı kendi düzeninde görüntüleyebilirsiniz. . Düzenlerin her biri, aynı kenarlık ve başlık bloğu ile tutarlı bir şekilde düzenlenebilir.

Çizim Bilgileri 

Düzenler, belirli çizicilere ve belirli sayfa boyutlarına dayalı sayfa kurulumlarını kullanır. Çizici yapılandırma dosyaları ve çizim stili tablolar var olduğu ve yolda olduğu sürece, çizimi her zaman çizebilirsiniz, çünkü çizici, belirli çizgi özellikleri ve belirli sayfa boyutları hakkındaki bilgiler çizimde kalır. AutoCAD’in ilk sürümlerini kullandıysanız, bunun neden büyük bir bonus olduğunu bilirsiniz.

Nesnelerin Görüntüsünü Kırpma

Bir kullanıcı, MVIEW komutuyla herhangi bir şeklin bir görünümünü oluşturabilir. Bir görünüm alanı zaten varsa, VPCLIP komutu kullanılarak yeniden şekillendirilebilir. Bu, bir çizimdeki hangi nesnelerin çizileceği konusunda seçici olmanızı sağlar. Bir nesne bir XRef veya bir blok referansı olursa, o nesne de XCLIP komutuyla kırpılabilir.

VPLAYER, hangi katmanların görüntüleneceği konusunda seçici olmanızı sağlar. XCLIP, VPLAYER ve VPCLIP’i birleştirmek, kullanıcıya geometriyi sunma ve çizim değişiklikleri yapma konusunda neredeyse sınırsız esneklik sağlar. Hatta nesneleri kırmadan uzun nesneler üzerinde geleneksel aralar kullanabilirsiniz.

Düzenler Çizimler İçinde ve Arasında Kopyalanabilir

Bir çizimde iyi çalışan bir düzen oluşturduktan sonra, ADC’yi veya bir düzenin sağ tıklama menüsünü kullanarak bunu geçerli çizim içinde veya başka bir çizim içinde çoğaltabilirsiniz. Sağ tıklama işlemi olması gerektiği kadar açık değildir.

Mevcut bir düzenin kopyasını oluşturmak için sekmesine sağ tıklayın ve Taşı veya Kopyala’yı seçin. Açılan iletişim kutusu, düzeni hem taşımak hem de kopyalamak için kullanılır. Kopyalamak için, gösterildiği gibi Bir Kopya Oluştur’u işaretleyin. Bir konum seçmek için mevcut bir yerleşimin adını seçin.


AutoCAD kırpma komutu
AutoCAD Tangent Komutu
AutoCAD seçili alan dışını silme
AutoCAD belli bir alanı kırpma
AutoCAD Komutları
AutoCAD Çizim Teknikleri
AutoCAD kullanımı
AutoCAD komutları PDF


 Çizim Hazırlama

Birkaç şey, yalnızca nihai ürünün önemli bir özelliğinin eksik olduğunu keşfetmek için bir çizim çizmekten daha sinir bozucu olabilir. Bir yerleşimden çizilecek bir çizim hazırlamak için atmanız gereken bazı adımlar.

Bu değişiklikleri şablon çizimlerinizin bir parçası yapın:

1. Başlık blokları. Ofisinizde kullandığınız her sayfa boyutu için tam boyutlu kenarlıklar ve başlık blokları içeren bir blok tanımlayın. Aynı sayfa boyutunu birden fazla çiziciyle kullanıyorsanız, tam boyutlu kenarlığınızın tüm çizicilere uyduğundan emin olun, çünkü bazı çiziciler diğerlerinden daha büyük bir kağıt tutucu marjı gerektirir. Başlık bloklarına nitelikler eklemenizi öneririm.

Farklı çizim ölçekleri için birden fazla kenar bloğunuz olması gerekmez, çünkü neredeyse her zaman Kağıt Alanından 1:1 ölçekte çizim yapacaksınız. Başlık bloğu olarak ayrı bir DWG dosyası kullanırsanız ve onu çizime getirmek için INSERT veya XREF kullanırsanız, o çizimdeki tüm geometrinin Model Alanında olduğundan emin olun. Kağıt Alanındalarsa, bir çizimdeki objeleri ekleyemez veya harici olarak referans veremezsiniz.

2. Metin stili. Boyutlar ve farklı boyutlardaki metinler için kullanılabilmesi için yüksekliği 0 olarak ayarlanmış uygun bir metin stili (Standart dışında bir ad kullanarak) oluşturun. Boyutlar için metin yüksekliği, boyut stillerinizde çizmesini istediğiniz yükseklikte ayarlanmalıdır. 3. adımdaki tavsiyeyi uygularsanız, otomatik olarak doğru şekilde ölçeklenir.

3. Boyut stili. DIMSCALE 0’a ayarlanmış olarak boyut stillerinizi (yine Standart dışında bir ad kullanarak) oluşturun. Bunu, Değiştir düğmesini tıklatarak ve ardından Sığdır sekmesine giderek ve Boyutları Ölçekle’yi seçerek, Boyut Stili Yöneticisi aracılığıyla yapabilirsiniz. 

Ana stilinizden farklı özellikler gerektiren boyut türleri için alt stiller oluşturmayı unutmayın. Her zaman yarıçap ve çap boyutları ve bazen doğrusal boyutlar, açılar ve liderler için bir çocuk stili yaratırım. 

4. Çizgi türleri. LTSCALE ve CELTSCALE’i 1’e ayarlayın, böylece çizgi tipleri oluşturuldukları aynı çizgi parçası uzunluğuyla ölçeklenir. Bu, Model Uzayında doğru görünmeyen çizgi tipleriyle sonuçlanır. Merak etme; PSLTSCALE’in de 1 olarak ayarlandığından emin olursanız, düzende iyi görünürler.

Model Alanında gizli çizgilerin nasıl göründüğünü gösterir. Bir düzende kayan bir görünüm alanında görüntülenenle aynı geometriyi gösterir. PSLTSCALE 1’e ayarlandığında, çizgi tipleri, kayan bir görünüm alanında hangi ölçek kullanılırsa kullanılsın çizildiklerinde aynı görünüme sahip olacak şekilde ölçeklenir. PSLTSCLAE’yi, Linetype Manager iletişim kutusunun Ayrıntılar alanında Ölçekleme için Kağıt Alanı Birimlerini Kullan seçeneğini işaretleyerek de ayarlayabilirsiniz.

5. Katmanlar. Tipik katmanlarınıza ek olarak birkaç özel katman oluşturmalısınız. Birden fazla kayan görünüm alanında gösterilen özelliklere sahip birden fazla ayrıntıya sahipseniz, yalnızca ayrıntı boyutları ve tarama desenleri için özel bir katmanınız olmalıdır. Kayan görünüm pencereleriniz kendi nonplot katmanında olmalıdır. Defpoints katmanına yerleştirmeyin. Bunu yaparsanız, katman 0 donarsa bunları seçemezsiniz.

Aşağıdaki varlıklar için ayrı katmanlar oluşturun.

• Genel boyutlar
• Detay boyutları
• Genel tarama desenleri
• Ayrıntılı tarama desenleri
• Kayan görünüm pencereleri (bunu çizim dışı bir katman yapın)

6. Önceden ayarlanmış düzenler. Ofisinizde kullandığınız her sayfa boyutu için veya kullanma olasılığınız yüksek olan belirli düzenler için bir düzen ayarlayın. Ofisiniz çoğu çizim için aynı ölçeklere sahip kayan görünüm pencerelerine sahip tutarlı düzenler kullanıyorsa, şablon çiziminiz bunları içermelidir. Hatta önceden yerleştirilmiş kenarlıklar ve başlık bloklarına sahip olabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir