Yeniden Oluşturmak – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Yeniden Oluşturmak – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

19 Kasım 2022 Autocad silinmeyen layer silme AutoCAD yakınlaştırma komutu 0

Yeniden Oluşturmak ve Yeniden Çizmek 

AutoCAD, çizim ekranınızı yenilemek için iki komut kullanır: çizimi yeniden oluşturma (Regen) ve Yeniden Çizme söz konusudur. Yeni bir kullanıcı için net olmayabilir, ancak her komut belirli bir amaca hizmet eder. Regen ve Redraw arasındaki farkı daha iyi anlamak için AutoCAD’in çizim verilerini iki şekilde sakladığını bilmek yardımcı olur.

◆ Çiziminizdeki nesnelerin özelliklerinin bir parçası olan son derece doğru koordinat bilgilerinden oluşan bir veritabanında
◆ Yalnızca çiziminizdeki nesnelerin görüntülenmesi için kullanılan basitleştirilmiş bir veritabanında

Siz çizim yaptıkça, AutoCAD nesnelerin ve özelliklerinin doğru, temel bir veritabanını oluşturmaya başlar. Aynı zamanda, sadece çizimi hızlı bir şekilde görüntülemek için kullandığı daha basit bir veritabanı oluşturur. AutoCAD, çiziminizin görüntüsünün hızlı bir şekilde değiştirilmesine izin vermek için bu ikinci veritabanını kullanır.

Bu tartışmanın amaçları doğrultusunda, bu basitleştirilmiş veritabanına sanal görüntü diyeceğim çünkü bu, çiziminizin genel görünümünün bir bilgisayar modeli gibidir. Bu sanal görüntü, çizim alanında gösterilenler için temel olarak kullanılır.

Bir Yeniden Çiz komutu verdiğinizde, AutoCAD’e bu sanal görüntü verilerini yeniden okumasını ve bu bilgileri çizim alanında görüntülemesini söylemiş olursunuz. Öte yandan bir Regen komutu, AutoCAD’e çekirdek çizim veri tabanından gelen bilgilere dayalı olarak sanal ekranı yeniden oluşturmasını söyler.

Gerçek Zamanlı Kaydırma ve Gerçek Zamanlı Yakınlaştırma komutlarının ekranda belirli bir alanın ötesinde çalışmadığını fark edebilirsiniz. Bu komutların çalışmayı durdurduğu bir noktaya ulaştığınızda, sanal görüntüleme verilerinin sınırlarına gelmişsiniz demektir. Bu sınırların ötesine geçmek için, AutoCAD’in çekirdek verilerden sanal görüntü verilerini yeniden oluşturması gerekir; başka bir deyişle, çizimi yeniden oluşturması gerekir. Bunu genellikle çizimin kapsamına uzaklaştırarak yapabilirsiniz.

Bazen bir çizimi yakınlaştırdığınızda, yaylar ve daireler düzgün eğriler yerine yönlü görünebilir. Bu yön, AutoCAD’in belleği korumak için eğrileri basitleştiren sanal ekranının sonucudur. View ▏ Regen’i seçerek AutoCAD’i eğrileri daha düzgün bir eğride göstermeye zorlayabilirsiniz.

Ekran Pürüzsüzlüğünü Kontrol Etme

AutoCAD’de çalışırken, noktalı veya kesikli olmaları gerekse bile çizgi tiplerinin bazen sürekli göründüğünü fark edebilirsiniz. Ayrıca, yayların ve dairelerin her zaman düzgün eğriler olarak çizilmiş olmalarına rağmen ara sıra parçalı çizgiler gibi göründüğünü de fark edebilirsiniz.

Viewres adlı bir komut, büyütülmüş bir görünümde çizgi tiplerinin, yayların ve dairelerin ne kadar düzgün görüntüleneceğini kontrol eder. Viewres değeri ne kadar düşük olursa, segment o kadar az olur ve yeniden çizim ve rejenerasyon o kadar hızlı olur. Ancak, düşük bir Viewres değeri, özellikle çok geniş alanları kapsayan çizimlerde (örneğin şantiye planları) kesik çizgiler veya orta çizgiler gibi sürekli olmayan çizgi tiplerinin sürekli görünmesine neden olur.

Yaptığınız işin türüne en uygun Görüntüleme değerini bulmak biraz deneme gerektirecektir. Varsayılan Viewres ayarı 1000’dir. Yayların düzgünlüğünü iyileştirmek için değeri artırmayı deneyebilir ve daha yüksek bir değerin işinize yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

Değeri değiştirmek için komut isteminde Viewres↵↵ girin. Karmaşık çizimlerle çalışıyorsanız değeri 1000’de tutmak isteyebilirsiniz; daha sonra, bir görünüme yakınlaştırdığınızda, düz yayları ve tam çizgi tiplerini görüntülemek için Yenile komutunu kullanın.


Autocad hazır layer İndir
AutoCAD yakınlaştırma komutu
AutoCAD Komutları
AutoCAD Layer kaydetme
AutoCAD KAYDIRMA komutu
Autocad silinmeyen layer silme
Autocad layer silme sorunu
AutoCAD yeni layer açma kısayolu


Birden Çok Görünüm Oluşturma

Şimdiye kadar, tek bir görünüm penceresi kullanırken çiziminizde gezinmenize yardımcı olacak yöntemlere baktınız. Ayrıca, çiziminizin görünüm pencereleri adı verilen birden çok görünümünü de ayarlayabilirsiniz. Vitrinler ile çiziminizin birden fazla görünümünü AutoCAD çizim alanında aynı anda görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, bir vitrin banyonun yakın planını görüntüleyebilir, başka bir vitrin genel plan görünümünü gösterebilir ve yine bir diğeri ünite planını görüntüleyebilir.

Vitrinler AutoCAD’in Paper Space özelliği ile birleştirildiğinde, çiziminizin birden çok görünümünü çizebilirsiniz. Paper Space, bir sayfa düzeni programına çok benzeyen bir çizimin birden çok görünümünü yapıştırmanıza izin veren bir görüntüleme modudur.

Görünümleri Kaydetme

Görünümlerinizi kontrol etmenin başka bir yolu da onları kaydetmektir. Görünümleri kaydetmeyi, çiziminizde yer imi veya yer tutucu oluşturmanın bir yolu olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin, Plan çizimindeki birkaç duvar tamamlanmadı. Çizgileri eklemek için üzerinde çalışılması gereken alanları yakınlaştırmanız gerekir, ancak bu alanlar çizimin üzerine dağılmıştır. AutoCAD, üzerinde çalışmak istediğiniz alanların görünümlerini kaydetmenize ve ardından kayıtlı görünümden kayıtlı görünüme atlamanıza olanak tanır. Bu teknik, özellikle çiziminizin belirli bir alanına geri dönmek isteyeceğinizi bildiğiniz zaman faydalıdır.

Aşağıdaki alıştırma setinde görünümleri nasıl kaydedeceğinizi ve geri çağıracağınızı göreceksiniz. İşte ilki:

Planın genel bir görünümünü elde etmek için Görünüm ↵A↵’yı seçin veya Z↵A↵ yazın. Görünüm ↵ Adlandırılmış Görünümler’i seçin veya Görünüm Yöneticisi iletişim kutusunu açmak için V↵ yazın.

Soldaki listede Geçerli seçeneğin seçili olduğundan emin olun ve ardından Yeni Görünüm iletişim kutusunu açmak için Yeni düğmesine tıklayın. Kullanıcı Koordinat Sistemi (UCS) ile ilgili bazı seçeneklerin yanı sıra Kategoriyi Görüntüle adlı bir seçenek göreceksiniz. UCS’ye bakma şansınız olacak.

Kategoriyi Görüntüle seçeneği, açıklanan Sayfa Seti özelliği ile ilgilidir. Görsel Stil, Arka Plan ve Sınır gibi diğer seçenekler, kaydedilmiş bir görünümün arka planının görünümü ve düzeni üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Şimdilik, yeni bir görünüm oluşturmaya odaklanacaksınız.

Pencereyi Tanımla radyo düğmesini tıklayın. İletişim kutuları bir an için kaybolur ve Dinamik giriş ekranı açılır.

İlk köşeyi belirtin: komut isteminde, gösterildiği gibi asansör lobisinin etrafındaki alanın çevresine bir seçim penceresi yerleştirmek için iki noktayı tıklayın. Ekranın, beyaz alanın seçtiğiniz alanı gösterecek şekilde değiştiğine dikkat edin. Seçim alanından memnun değilseniz, görünüme başka bir pencere yerleştirebilirsiniz.

Seçiminizden memnun kaldığınızda ↵ tuşuna basın veya sağ tıklayın. İletişim kutuları yeniden görünür. Görünüm Adı giriş kutusuna tıklayın ve az önce tanımladığınız görünümün adı olarak Elevator Lobby yazın.

Tamam düğmesine tıklayın. Yeni Görünüm iletişim kutusu kapanır ve Görünümler listesinde Elevator Lobby’yi görürsünüz. Görünüm iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklayın.

Kaydettiğiniz görünümü nasıl geri çağıracağınızı görelim. 2D Navigate kontrol panelinde açılır listeye tıklayın ve Asansör Lobisi’ni seçin.

Görünümünüz, 5. adımda seçtiğiniz alanın yakından görünümüne dönüşür. Ayrıca Görünüm iletişim kutusunu açabilir, görünüm listesinden Asansör Lobisi’ni seçebilir, Geçerli Ayarla’ya ve Tamam’a tıklayabilirsiniz.

İPUCU : Bir görünümü oluşturduktan sonra üzerinde ayarlamalar yapmanız gerekirse, aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz: Görünüm Yöneticisi iletişim kutusunda görünüm adına sağ tıklayın, Sınırları Düzenle’yi seçin ve ardından aşağıdaki gibi bir pencere seçin: 5. ve 6. adımlarda yaptınız.

İPUCU : Etkin bir komut olmadığında, yakın zamanda verilen bir komutu tekrarlamak için Komut penceresine sağ tıklayıp ardından Son Komutlar’ı seçebileceğinizi unutmayın. Ayrıca AutoCAD boştayken çizim alanına sağ tıklayıp son komutu tekrarlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir