Çizim Stilleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizim Stilleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

25 Kasım 2022 Autocad scale hesaplama AutoCAD scale komutu ile küçültme Autocad scale komutu nasıl kullanılır ? 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Çizim Stillerini Anlamak

Çıktınızın görünümü üzerinde tam kontrol sahibi olmak için çizim stili tabloları hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceksiniz. Çizim stili tablolarını kullanarak, yazıcı veya çizici çıktınızda renklerin çizilen çizgi çizgilerine nasıl çevrildiğini ve alan dolgularının gri tonlara veya perdelenmiş renklere nasıl dönüştürüldüğünü kontrol edebilirsiniz. Ayrıca çizicinin bir çizimdeki her bir nesneyi nasıl çizdiğinin diğer yönlerini de kontrol edebilirsiniz.

Çizim stili tabloları kullanmazsanız, çiziciniz, renkler de dahil olmak üzere çizim düzenleyicide gördüğünüze mümkün olduğunca yakın çıktılar üretecektir.

Çizim stili tabloları ile tüm renkleri siyah olarak yazdırabilir veya bir renge bir dolgu deseni veya ekran atayabilirsiniz. Bu, farklı tonlamalarda alan dolgusu gerektiren çizelgeler ve haritalar için yararlı olabilir. Projenizin gereksinimlerine tam olarak uyan grafikler üretmek için birden çok çizim stili tablosu oluşturabilirsiniz.

Bu bölüm, çizici çıktınızı geliştirmek için çizim stili tablolarını nasıl kullanabileceğinizi ilk elden gösterecektir. Plan dosyasında duvarların çizgi kalınlığını nasıl ayarlayacağınıza ve çizici çıktınızda renk değişiklikleri nasıl yapacağınıza bakacaksınız.

Bu bölümdeki konular şunları içerir:

◆ Renge Bağlı ve Adlandırılmış Plot Stili Tabloları Arasında Seçim Yapma
◆ Renk Plot Stil Tablosu Oluşturma
◆ Çizim Stili Tablolarını Düzenleme ve Kullanma
◆ Adlandırılmış Çizim Stillerini Doğrudan Katmanlara ve Nesnelere Atama

Renge Bağlı ve Adlandırılmış Çizim Stili Tabloları Arasında Seçim Yapma

Çizim stilini renk, genişlik, şekil ve ekran yüzdesi özelliklerine sahip sanal bir kalem olarak düşünebilirsiniz. Tipik bir çizim birkaç farklı çizgi genişliği kullanabilir, dolayısıyla her çizgi genişliği için farklı bir çizim stili kullanırsınız.

Çoklu çizim stilleri, bir diyalog kutusundan bir dizi çizim stilini kontrol etmenize izin veren çizim stili tablolarında toplanır.

AutoCAD iki tür çizim stili tablosu sunar: renkli ve adlandırılmış. Renk grafiği stil tabloları, tek tek AutoCAD renklerine çizim stilleri atamanıza olanak tanır.

Örneğin, kırmızı renge 0,50 mm genişliğinde bir çizim stili atayabilirsiniz, böylece çiziminizde kırmızı olan her şey 0,50 mm çizgi genişliğiyle çizilir. Ayrıca, çiziminizde kırmızı olan her şeyin siyah olarak çizilmesi için çizim stilinin rengini siyah olarak ayarlayabilirsiniz.

Adlandırılmış çizim stili tabloları, bir çizim stilini bir renk aracılığıyla daha genel bir şekilde atamak yerine, çiziminizdeki nesnelere doğrudan çizim stilleri atamanıza izin verir.

Adlandırılmış çizim stili tabloları, çizim stillerini doğrudan katmanlara atamanıza da olanak tanır. Örneğin, adlandırılmış çizim stilleri ile bir çizimdeki tek bir daireye veya çizgiye rengi ne olursa olsun siyah ve 0,50 mm genişliğe sahip bir çizim stili atayabilirsiniz.


Autocad scale hesaplama
AutoCAD scale komutu ile küçültme
Autocad scale komutu nasıl kullanılır
AutoCAD ölçek değiştirme komutu
AutoCAD scale komutu referans
AutoCAD ölçü birimi değiştirme
Scale komutu nasıl kullanılır
Autocad ölçü ayarları


Adlandırılmış çizim stilleri, renkli çizim stillerinden daha esnektir; ancak belirli bir çizici ayarları için ayarlanmış bir AutoCAD çizimleri kitaplığınız varsa, AutoCAD R14 ve önceki sürümlerde oluşturulmuş dosyaları açarken renkli çizim stilleri daha iyi bir seçimdir.

Bunun nedeni, renkli çizim stillerinin AutoCAD renklerini çizici kalemlere atamanın eski yöntemine daha çok benzemesidir. Hala AutoCAD’in önceki sürümlerini kullanan bir kişi veya ofisle paylaşmayı planladığınız dosyalarla birlikte renk çizimi stil tablolarını da kullanmak isteyebilirsiniz.

Yeni bir çizime atanan çizim stili tablosunun türü, Seçenekler iletişim kutusunun Plot And Publish sekmesinden eriştiğiniz Plot Style Table Settings iletişim kutusundaki ayarlara bağlıdır.

İPUCU : Bir çizime atanan çizim stili tablosunun tipini değiştirebilirsiniz. Çizim stili dönüştürmeleri hakkında daha fazla bilgi için bu bölümün ilerisindeki “Bir Çizimi Renkli Çizim Stillerinden Adlandırılmış Çizim Stillerine Dönüştürme” kenar çubuğuna bakın.

Yeni dosyalar için çizim stili türünü nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Seçenekler iletişim kutusunu açın ve Çiz ve Yayınla sekmesine tıklayın.
2. Plot Style Table Settings iletişim kutusunu açmak için Plot Style Table Settings düğmesine tıklayın.
3. Yeni Çizimler İçin Varsayılan Çizim Stili Davranışı düğme grubunda, Renge Bağımlı Çizim Stillerini Kullan radyo düğmesini tıklayın. Daha sonraki bir alıştırmada, Adlandırılmış Çizim Stillerini Kullan seçeneğini kullanacaksınız.
4. Tamam’a tıklayın. Ardından, çizime geri dönmek için Seçenekler iletişim kutusunda tekrar Tamam’ı tıklayın.

AutoCAD’i renkli çizim stili tabloları için ayarladıktan sonra, oluşturduğunuz tüm yeni çizimlerin yalnızca renkli çizim stili tablolarını kullanmasına izin verilir.

Yeni dosyalar için bu ayarı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, ancak bir dosya kaydedildikten sonra, dosya oluşturulduğunda geçerli olan çizim stili türü, o dosya için kullanılabilen tek çizim stili türüdür. Renkli çizim stilini, adlandırılmış çizim stili çizimiyle değiştirmeniz gerekirse, bu bölümde daha sonra yer alan “Bir Çizimi Renkli Çizim Stillerinden Adlandırılmış Çizim Stillerine Dönüştürme” kenar çubuğuna bakın.

Ardından, özel bir renk çizimi stili tablosu oluşturacaksınız. Çizim stili tabloları, .ctb veya .stb dosya adı uzantılı dosyalar olarak saklanır. .ctb ile biten tablo dosya adları renkli çizim stili tablolardır. .stb ile biten tablo dosya adları, çizim stili tabloları olarak adlandırılır.

İPUCU : Yeni bir çizim şablonu seçerken renk ve adlandırılmış çizim stilleri arasında da seçim yapabilirsiniz. Dosya ■Yeni’yi seçtiğinizde, Şablon Seç iletişim kutusundaki şablon dosyalarının çoğunun adlarının bir parçası olarak “Renk Bağımlı Çizim Stilleri” veya “Adlandırılmış Çizim Stilleri” olduğunu göreceksiniz.

AutoCAD’i Başlangıç ​​iletişim kutusunu kullanacak şekilde ayarladıysanız, Yeni Çizim Oluştur iletişim kutusundan Bir Şablon Kullan seçeneğini seçtiğinizde rengi ve adlandırılmış çizim stili şablon dosyalarını göreceksiniz.

Renk Plotu Stil Tablosu Oluşturma

Herhangi bir çizime veya Mizanpaj sekmesine çizim stillerini hızlı bir şekilde uygulamak için elinizde birkaç çizim stili tablosu dosyası olabilir. Çiziminiz için farklı bir görünüm oluşturmak için her çizim stili tablosunu ayarlayabilirsiniz.

Bu dosyalar C:\Documents and Settings\Username\Application Data\Autodesk\AutoCAD 2008\R17.1\enu\ klasörünün Plot Styles klasöründe saklanır. Yeni bir çizim stili tablosu oluşturmak için bu adımları izleyin. Çizim stili özelliklerini göstermek için bir örnek olarak Sürüm 14’te oluşturulan mevcut bir dosyayı kullanacaksınız:

İPUCU : Sihirbaz kullanırken yaptığınız bir seçimden vazgeçerseniz İleri ve Geri butonlarına basarak ileri veya geri gidebilirsiniz.

1. Plan-color.dwg adlı örnek dosyayı açın; ardından Düzen1 sekmesine tıklayın.
2. Düzen sekmesine sağ tıklayın ve Sayfa Yapısı Yöneticisi’ni seçin. Sayfa Yapısı Yöneticisi iletişim kutusunda Değiştir’e tıklayın.
3. Sayfa Yapısı iletişim kutusu, Çizim iletişim kutusuna benzer. Ana fark, Sayfa Yapısı iletişim kutusunun alt kısmında Düzene Uygula düğmesinin olmamasıdır.
4. Sağ üstteki Plot Style Table (Kalem Atamaları) grubunda, açılır listeyi açın ve Renge Bağlı Plot Style Table Sihirbazını başlatmak için Yeni’yi seçin.

5. Sıfırdan Başla radyo düğmesini ve ardından İleri’yi tıklayın. Sihirbazın bir sonraki ekranı bir dosya adı ister.
6. Dosya adı olarak Mystyle’ı girin ve İleri’ye tıklayın. Sihirbazın bir sonraki ekranı, çizim stilinizi düzenlemenize ve çizim stilini mevcut, yeni veya eski çizimlerinize atamanıza izin verir. Çizim stillerini düzenlemeyi biraz sonra öğreneceksiniz.
7. Sayfa Yapısı iletişim kutusuna dönmek için Son’u tıklayın.

Renge Bağlı Çizim Stili Tablosu Ekleme Sihirbazı ile sıfırdan yeni bir çizim stili tablosu oluşturabilir veya bir AutoCAD R14 CFG, PCP veya PC2 dosyasına dayalı bir tablo oluşturabilirsiniz. Renge Bağımlı Çizim Stili Tablosu Ekleme Sihirbazına, Dosya ■Plot Stili Yöneticisi’ni seçerek ve ardından Grafik Stil Tablosu Ekleme Sihirbazı simgesini çift tıklatarak da erişebilirsiniz.

Burada gösterilen adımlar, çiziminiz ister renkli çizim stilleri için ister adlandırılmış çizim stilleri için ayarlanmış olsun, aynıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir