Çizim Eğrileri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizim Eğrileri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

2 Ocak 2023 Autocad açılı cizgiyi düzleştirme AutoCAD spline polyline çevirme AutoCAD yamuk çizgi çizme 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Bir Boşluğu Nesnelerle Otomatik Olarak Doldurma

Belki de karşılaşacağınız en sıkıcı görevlerden biri, bir tırabzanın dikey çubuklarını yukarıdan bir görünüm için çizmektir. Tek bir çubuk çizebilir ve ardından çubuğu gerektiği kadar tekrarlamak için Array komutunu kullanabilirsiniz; ancak korkuluğu düzenlemeniz gerektiğinde, çubuk eklemek ve silmek için daha fazla zaman harcadığınızı fark edebilirsiniz.

Bir sonraki örnekte, korkuluğun genişliği değiştikçe dikey çubukları otomatik olarak dolduran bir bloğu nasıl oluşturabileceğinizi göreceksiniz.

Tek bir dikey çubuğun mevcut bir çizimi ve çubuğun etrafındaki korkuluk açıklığının bir taslağı ile başlayacaksınız:

1. Railsample.dwg dosyasını açın.
2. Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunu açmak için çizimdeki nesneye çift tıklayın ve ardından Tamam’a tıklayın. Bu, düzenleme için Railvertical bloğunu açar.

Blok Düzenleyici açıldığında, bloğun zaten bir Doğrusal parametreye ve eklenmiş bir Uzatma işlemine sahip olduğuna dikkat edin. Bu bölümün başındaki havuz örneğinden, Doğrusal parametrenin ve Uzatma eyleminin bir nesnenin genişliğini değiştirmenize izin verdiğini hatırlayın. Bu durumda, en dıştaki dikdörtgen esnetiliyor.

3. Blok Yazma paletlerinin Eylemler sekmesinde, Dizi Eylemi’ne tıklayın.
4. Parametre seç: komut isteminde, gösterildiği gibi Doğrusal parametre için mavi oka tıklayın.
5. Nesneleri seç: komut isteminde, korkuluğun dikey çubuğunu temsil eden koyu renkli dikey dikdörtgeni gösterildiği gibi seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.
6. Sütunlar arasındaki mesafeyi girin (|||): isteminde 4↵ girin.
7. Eylem konumunu belirtin: komut isteminde, Ortho modunun kapalı olduğundan emin olun ve
gösterildiği gibi okun yanındaki eylem.
8. Blok Düzenleyici araç çubuğundaki Blok Düzenleyiciyi Kapat düğmesine tıklayın ve bloğu kaydedin.
9. Tutamaçlarını ortaya çıkarmak için bloğa tıklayın.
10. Mavi ok tutamacına tıklayın ve sağa sürükleyin. Ray genişledikçe 4 ̋ aralıklarla ek dikey çubuklar eklenir.

Artık dikey çubuklarla basit bir korkuluk çizmeniz gereken her yerde bu bloğu kullanabilirsiniz. Dizi eyleminin nasıl kullanılabileceğine ilişkin başka bir örnek, cıvatanın yandan görünüşüdür. Cıvatanın dişlerini gösterebilir ve cıvata uzatıldıkça diş sayısını artırmak için Dizi eylemini kullanabilirsiniz.

Parametre Setlerini Kullanma

Blok Yazma paletlerindeki Parametre Kümeleri sekmesini muhtemelen fark etmişsinizdir. Bu sekmedeki seçenekler, yaygın olarak birlikte kullanılan önceden tanımlanmış parametre ve eylem kombinasyonlarıdır.

Örneğin, Polar Array seti, bir Array eylemiyle bir Polar parametresi ekler. Yalnızca nesneyi sağlamanız gerekir. Polar Array seti, ilişkili nesnenin bir kavrama ile bir merkez nokta etrafında dönmesine neden olur. Tutamağı döndürme merkezinden uzağa doğru uzatarak da nesneyi sıralayabilirsiniz.

Bir nesneyi bir parametre kümesiyle ilişkilendirmek için, kümede yer alan eyleme çift tıklayın ve ardından bir nesne seçin. Bir uzatma kullanılıyorsa, parametre noktasını seçin ve ardından bir uzatma çerçevesi ve esnetilecek bir nesne seçin.


AutoCAD yamuk çizgi çizme
AutoCAD spline polyline çevirme
AutoCAD Açılı çizgi çizme
Autocad açılı cizgiyi düzleştirme
AutoCAD açılı Çember çizme
AutoCAD eğim gösterme
Autocad Spline komutu ne ise yarar
AutoCAD Serbest Çizim komutu


Çizim Eğrileri

Bu çalışmada şu ana kadar çizimlerinizi oluşturmak için temel çizgileri, yayları ve daireleri kullandınız. Şimdi repertuarınıza çoklu çizgiler ve spline eğrileri eklemenin zamanı geldi. Sürekli çizgiler, katı dolgular ve serbest biçimli eğri çizgiler dahil olmak üzere form oluşturmak için birçok seçenek sunar. Spline eğrileri, doğru, pürüzsüz, doğrusal olmayan nesneleri çizmek için mükemmeldir.

Bu bölümdeki konular aşağıdakileri içerir:

◆ Sürekli Çizgiler Oluşturma ve Düzenleme
◆ Çoklu Çizgi Spline Eğrisi Oluşturma
◆ Gerçek Spline Eğrilerini Kullanma
◆ Sürekli Çizgileri Tanıtan Eğrilerde Bölümleri İşaretleme

Sürekli çizgiler, bileşik çizgi parçaları ve yaylar gibidir. Bir sürekli çizgi, bir dizi çizgi parçası gibi görünebilir, ancak tek bir nesne gibi davranır. Bu özellik, gelecek alıştırmalarda göreceğiniz gibi, çoklu çizgileri çeşitli uygulamalar için kullanışlı hale getirir.

Eklemi çizmek için şu adımları izleyin:

1. Yeni bir dosya açın ve onu Joint2d olarak kaydedin. Özel ayar değişiklikleri yapma zahmetine girmeyin çünkü bu çizimi varsayılan ayarlarla oluşturacaksınız.
2. Limitleri sol alt köşe için 0,0 ve sağ üst köşe için 12,9 olarak ayarlayın ve ardından Görüntüle ↵A↵ yazın.
3. Çizim araç çubuğundaki Sürekli Çizgi aracına tıklayın veya Pl↵ yazın.
4. Başlangıç noktasını belirtin: isteminde, çoklu çizginizi başlatmak için 3,3 koordinatında bir nokta girin.
5. Bir sonraki noktayı belirle veya [Yay/Yarım Genişlik/Uzunluk/Geri Al/Genişlik]: isteminde, eklemin yatay bir çizgisini çizmek için @3<0↵ girin.

İPUCU : Line komutuyla yaptığınız gibi çoklu çizgiler çizebilirsiniz. Veya bir sürekli çizgi yayı girmek, sürekli çizgi kalınlığını belirtmek veya daha önce çizilen çizgiyle aynı yönde bir sürekli çizgi parçası eklemek için diğer Düz Çizgi seçeneklerini kullanabilirsiniz.

6. Bir sonraki noktayı belirle veya [Yay/Kapat/Yarım Genişlik/Uzunluk/Geri Al/Genişlik]: komut isteminde, sürekli çizginizi bir yay ile devam ettirmek için A↵ girin.

NOT: Yay seçeneği, seçtiğiniz son noktadan başlayan bir yay çizmenizi ve ardından ek seçenekler belirlemenizi sağlar. Yay seçeneğini seçin; imlecinizi hareket ettirdikçe, çizdiğiniz ilk çizgi parçasından teğet yönde bir yay onu takip eder. L↵ girerek çizgi parçaları çizmeye geri dönebilirsiniz.

Sürekli Çizgi Seçeneklerini Ayarlama

Polyline komut istemindeki kullanmadığınız bazı seçeneklere bakmak için eğitime bir ara verelim:

  • Kapatma Bir çizgi dizisinin son uç noktasından o dizide seçilen ilk noktaya kadar bir çizgi parçası çizer. Bu, tam olarak Line komutunun Kapat seçeneği gibi çalışır.
  • Uzunluk Girilen son satırla aynı açıda çizilecek bir çizginin uzunluğunu belirlemenizi sağlar.
  • Yarım Genişlik Başlangıç ve bitiş genişliklerinin yarısını belirterek konik bir çizgi parçası veya bir yay oluşturur.
  • Genişlik Parçanın başlangıç ve bitiş noktalarının tam genişliğini belirterek konik bir çizgi parçası veya bir yay oluşturur.
  • Geri Alma Çizilen son çizgi parçasını siler.

Bir sürekli çizgiyi basit çizgilere ve yaylara bölmek istiyorsanız, tıpkı bloklarda yaptığınız gibi Değiştir araç çubuğundaki Patlat seçeneğini kullanabilirsiniz. Bir sürekli çizgi patlatıldıktan sonra, tek tek çizgi parçaları veya yaylar kümesi haline gelir.

Kesintisiz çoklu çizgilerin doldurulmasını kapatmak için Seçenekler iletişim kutusunu açın ve Görüntüle sekmesine tıklayın. Görüntü Performansı grubunda Katı Dolgu Uygula onay kutusunun işaretini kaldırın.

NOT: Düz çizgi parçalarından oluşan bir sürekli çizginin tüm köşelerini radyuslamak için Değiştir araç çubuğundaki Radyus aracını kullanabilirsiniz. Radyus’a tıklayın, radyus yarıçapınızı ayarlayın, Sürekli Çizgi seçeneğini belirlemek için P↵ yazın ve ardından radyus yapmak istediğiniz sürekli çizgiyi seçin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir