Sürekli Çizgileri Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Sürekli Çizgileri Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

2 Ocak 2023 AutoCAD çizgi tipi oluşturmak AutoCAD eksen çizgisi komut 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Sürekli Çizgileri Düzenleme

Çoklu çizgileri birçok standart düzenleme komutuyla düzenleyebilirsiniz. Bir sürekli çizginin özelliklerini değiştirmek için, Özellikler paletini açmak için sürekli çizgiye çift tıklayın.

Bir sürekli çizginin köşelerini taşımak için Değiştir araç çubuğundaki Uzat komutunu kullanabilirsiniz; Değiştir araç çubuğundaki Kırp, Uzat ve Kes komutları da sürekli çizgilerle çalışır.

Ayrıca, birçok düzenleme özelliği yalnızca çoklu çizgiler için sunulmaktadır. Örneğin, bu bölümün ilerleyen kısımlarında, Pedit komutundaki Sığdır seçeneğini kullanarak bir çoklu çizgiyi nasıl yumuşatacağınızı göreceksiniz.

Bu alıştırmada, eklemin iç kısmını eklemek için Değiştir araç çubuğundaki Ofset komutunu kullanacaksınız:

1. Değiştir araç çubuğunda Ofset aracına tıklayın veya O↵ yazın.
2. Ofset mesafesini Belirt veya [İçten/Sil/Katman] <THROUGH>: komut isteminde 1 girin.
3. Ötelenecek nesneyi seçin veya [Çıkış/Geri Al]<çıkış>: komut isteminde az önce çizdiğiniz U şeklindeki sürekli çizgiyi seçin.
4. Kaydırılacak taraftaki noktayı belirtin veya [Çıkış/Çoğul/Geri Al] <Çıkış>: isteminde, U’nun içine doğru bir nokta seçin. Sürekli çizginin eşmerkezli bir kopyası görünür.
5. Ofset komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.

Değiştir ▏ Kaydırma seçilerek yapılan sürekli çizginin eşmerkezli kopyası, bunun gibi karmaşık paralel eğriler çizmeniz gerektiğinde yararlı olabilir.

Ardından, eklemin üstten görünümünü tamamlayın:

1. Çoklu çizgilerin uçlarını iki kısa çizgi parçasıyla birleştirin.

NOT : Birleştirilecek nesneler birbirine değmiyorsa tüy birleştirme özelliğini kullanabilirsiniz. Çoklu seçeneğiyle Pedit komutunu başlatmak için Pe↵M↵ yazın; ardından, katılmak istediğiniz tüm nesneleri seçin. Dönüştürme mesajı görürseniz Y↵ girin.

Enter fuzz distance veya [Jointype]: isteminde, nesneler arasındaki boşluğun boyutuna yaklaşan bir mesafe girin. Varsayılan olarak, AutoCAD çizgileri uçtan uca birleştirecek şekilde genişletir. Pedit’in segmentleri ek bir segment ile birleştirmesini istiyorsanız, Jointype seçeneğini kullanabilirsiniz.

2. Değiştir ↑ Nesne ↵ Çoklu Çizgi’yi seçin, Pe↵ yazın veya Değiştir II araç çubuğundan Çoklu Çizgiyi Düzenle’yi seçin.
3. Sürekli çizgi veya [Birden çok] seç: isteminde, en dıştaki sürekli çizgiyi seçin.
4. İstemde bir seçenek girin [Kapat/Birleştir/Genişlik/Köşeyi düzenle/Sığdır/Spline/Decurve/Ltypegen/Geri Al].
5. Nesne seç: komut isteminde, şimdiye kadar çizdiğiniz tüm nesneleri seçin.
6. Tüm nesneleri tek bir sürekli çizgide birleştirmek için ↵ tuşuna basın. Hiçbir şey olmamış gibi görünüyor,
Komut penceresinde sürekli çizgiye 5 parça eklendi mesajını görmenize rağmen.
7. Pedit komutundan çıkmak için ↵ tuşuna tekrar basın.
8. Tutamaçlarını ortaya çıkarmak için çizime tıklayın. Nesnenin tamamı vurgulanarak, tüm çizgilerin tek bir çoklu çizgide birleştirildiğini gösterir.

Sürekli Çizgiyi Düzenle altındaki Genişlik seçeneğini kullanarak bir çoklu çizginin kalınlığını değiştirebilirsiniz. Eklemin ana hatlarına biraz kalınlık vermek için çoklu çizginizin genişliğini değiştirelim:

1. Pe↵ yazın veya Modify II araç çubuğundaki Çoklu Çizgiyi Düzenle aracına tıklayın.
2. Çoklu çizgiye tıklayın.
3. Bir seçenek girin [Open/Join/Width/Edit vertex/Fit/Spline/Decurve/ Ltypegen/Undo]: isteminde, Genişlik seçeneği için W↵ girin.
4. Tüm segmentler için yeni genişlik belirtin: isteminde, sürekli çizginin yeni genişliği için .03↵ girin. Çizgi yeni genişliğe değişir ve artık derzinizin üstten görünümüne sahipsiniz.
5. Pedit komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.
6. Bu dosyayı kaydedin.


AutoCAD Yardımcı çizgi açma
AutoCAD KESİKLİ çizgi
AutoCAD çizgi tipi oluşturma
AutoCAD eksen çizgisi komutu
AutoCAD Kesikli çizgi sıklığı
AutoCAD referans çizgisi açma
AutoCAD Kesikli çizgi yapma
AutoCAD Komutları


Çoklu Çizgileri Yumuşatma

AutoCAD’de bir eğriyi birçok şekilde oluşturabilirsiniz. Doğru olması için bir eğrinin temsiline ihtiyacınız yoksa, bir çoklu çizgi eğrisi kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki alıştırmada, bir topografik harita üzerinde bir konturu temsil etmek için bir çoklu çizgi eğrisi çizeceksiniz:

1. topo.dwg çizimini açın. İlk görüntü, anket verilerinin çizimini içerir. Bazı konturlar, veri noktaları arasında halihazırda çizilmiştir.
2. Ekranınızın ikinci resimde gösterilen alanı göstermesi için çizimin sağ üst köşesini yakınlaştırın.
3.Çizim araç çubuğundaki Çoklu Çizgi aracına tıklayın. Ortadaki kestirmeyi kullanarak, 254.00 etiketli noktaları birleştiren bir çoklu çizgi çizin. Çiziminiz ikinci resimdeki gibi görünmelidir.
4.↵’ye basın.

NOT: Çalışma Osnap’ları ayarlanmamışsa, Araçlar Ə Taslak Ayarları’nı seçebilir veya Taslak Ayarları iletişim kutusunu açmak için Os↵ yazabilirsiniz. Oradan, Nesne Yapışma sekmesini seçin ve Merkez seçeneğini açın.

5. Ardından az önce çizdiğiniz sürekli çizgiyi düzgün bir kontur çizgisine dönüştüreceksiniz. Değiştir ↵ Nesne ↵ Çoklu Çizgi’yi seçin veya Pe↵ yazın.
6. Çoklu çizgi veya [Birden çok] seç: komut isteminde az önce çizdiğiniz kontur çizgisini seçin.
7. İstemde Bir seçenek girin [close/Join/Width/Edit vertex/Fit/Spline/Decurve/Ltype gen/Undo]: Sığdır seçeneğini belirlemek için F↵ yazın. Çoklu çizgi, veri noktalarından geçen bir dizi bağlı yaya dönüşür.
8. Pedit komutunu sonlandırmak için ↵ tuşuna basın.

Konturunuz artık tamamlandı. Pedit komutu altındaki Sığdır seçeneği, AutoCAD’in çoklu çizginin düz çizgi parçalarını yaylara dönüştürmesine neden olur. Yayların uç noktaları, doğru parçalarının uç noktalarından geçer ve her yayın eğrisi, bitişik yayın yönüne bağlıdır. Bu, pürüzsüz bir eğrinin etkisini verir. Ardından, Pedit komutuna özgü düzenleme seçeneklerinden bazılarını denemek için bu çoklu çizgi eğrisini kullanacaksınız.

Nesneleri Sürekli Çizgilere ve Çoklu Çizgileri Spline’lara Dönüştürme

Bazen normal çizgileri, yayları ve hatta daireleri sürekli çizgilere dönüştürmek isteyeceksiniz. Sınır gibi tek bir nesne oluşturmak için çizgilerin genişliğini değiştirmek veya çizgileri birleştirmek isteyebilirsiniz.

Çizgileri, yayları ve daireleri sürekli çizgilere dönüştürme adımları şunlardır:

1. Değiştir ↑ Nesne ↵ Çoklu Çizgi’yi seçin veya Komut isteminde Pe↵ yazın.
2. Sürekli çizgiyi seçin veya [Birden çok]: isteminde, dönüştürmek istediğiniz nesneyi seçin. Bir daireyi sürekli çizgiye dönüştürmek istiyorsanız, önce daireyi kırın (Değiştir araç çubuğundaki Kırma seçeneğini kullanarak), böylece yaklaşık 359°’lik bir yay haline gelir.
3. Komut isteminde Seçilen nesne bir sürekli çizgi değil. Onu birine dönüştürmek ister misin? <Y>: ↵ tuşuna basın. Nesne bir çoklu çizgiye dönüştürülür.

Birkaç nesneyi çoklu çizgiye dönüştürmek istiyorsanız, Çoklu çizgi seç veya [Birden çok]: komut isteminde M↵ yazın; ardından dönüştürmek istediğiniz nesneleri seçin. Çizgileri ve Yayları sürekli çizgilere dönüştür [Evet/Hayır]?: komut istemini görüyorsunuz. Y↵ yazın ve seçilen tüm nesneler çoklu çizgiye dönüştürülür. Daha sonra seçili nesneler üzerinde diğer Pedit seçeneklerini kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir sürekli çizgiyi gerçek bir spline eğrisine dönüştürmek için aşağıdakileri yapın:

1. Değiştir ↵ Nesne ↵ Çoklu Çizgi’yi seçin veya Pe↵ yazın. Dönüştürmek istediğiniz sürekli çizgiyi seçin.
2. S↵ yazarak çoklu çizgi spline’ına dönüştürün; ardından Pedit komutundan çıkmak için ↵ tuşuna iki kez basın.
3. Çiz araç çubuğundaki Eğri Çizgi aracına tıklayın, Spl↵ yazın veya açılır menüden Çiz ↑ Spline’ı seçin.
4. İlk noktayı belirtin veya [Nesne]: isteminde, Nesne seçeneği için O↵ yazın.
5. Nesneleri seç: isteminde, çoklu çizgi çizgisini tıklayın.
ilk olarak, çoklu çizgi gerçek bir spline’a dönüştürülür.

Ayrıca bir çoklu çizgi çizgisinde Spline Düzenleme aracını da kullanabilirsiniz (Değiştir ↑ Nesne ↵ Spline’ı seçin veya Spe↵ girin). Bunu yaparsanız, çoklu çizgi spline otomatik olarak gerçek bir spline’a dönüştürülür.

Pedit’i kullanırken her zaman bir nesneyi sürekli çizgiye dönüştürmek isteyeceğinizi biliyorsanız, Peditaccept sistem değişkenini açabilirsiniz. Komut isteminde peditaccept↵ girin ve ardından 1↵ girin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir