Birden Çok Şekil Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Birden Çok Şekil Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

2 Ocak 2023 AutoCAD block AutoCAD Layout ölçek ayarlama 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Bir Blokta Birden Çok Şekil Oluşturma

Koşullara bağlı olarak, tamamen farklı bir form görüntülemek için bir bloğa ihtiyacınız olabilir. Örneğin, standart bir küvete, köşe banyosuna veya jetli spa tarzı büyük bir küvete dönüşebilen tek bir genel banyo isteyebilirsiniz.

Dinamik blokları kullanarak, bir listeden bir görünürlük durumu seçerek bir bloğun öğelerini gizleyebilir veya görüntüleyebilirsiniz. Örneğin, üç farklı banyo boyutu çizebilir ve ardından her boyut için bir görünürlük durumu ayarlayabilirsiniz. Her görünürlük durumu, aynı anda yalnızca bir banyo boyutunu görüntüler. Ardından, istediğiniz banyo boyutuna bağlı olarak bir görünürlük durumu seçebilirsiniz.

Bunun ilk elden nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. Görünürlük örnek.dwg dosyasını açın ve ardından Standart araç çubuğundaki Blok Düzenleyici aracına tıklayın.
2. Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunda, listeden Küvet’i seçin ve Tamam’a tıklayın. Dinamik blokların nasıl yapıldığını görmek isteyip istemediğiniz sorulursa Hayır’ı tıklayın.

Küvet bloğunun içeriğini görüyorsunuz. Aynı orijine eklenmiş yalnızca üç mevcut blok — Standart, Jetted ve Köşe —.

Bu bloğu bir çizime yerleştirecek olsaydınız, diğerinin üzerine bindirilmiş her bir küvet tipiyle şu anda gördüğünüz gibi görünürdü. Ardından, aynı anda yalnızca bir tanesinin görüntülenmesi için her bir küvet türünün görünürlüğü üzerinde nasıl denetim ekleyebileceğinizi göreceksiniz.

Yapmanız gereken ilk şey bir Görünürlük parametresi eklemektir:

1. Blok Yazma paletlerinin Parametreler sekmesinde Görünürlük Parametresi’ne tıklayın.
2. Görünürlük parametresini gösterildiği gibi yerleştirmek için blokların altına tıklayın.
3. Görünürlük Durumları iletişim kutusunu açmak için az önce eklediğiniz Görünürlük parametresine çift tıklayın. Bir görünürlük durumu olan VisibilityState0 zaten sağlanmıştır.

Üç görünürlük durumuna ihtiyacınız olacak: görünürlüğünü kontrol etmek istediğiniz her küvet tipi için bir tane seçmek gerekir.

Zaten bir adınız var, ancak uygulamaya daha uygun bir ad istiyorsunuz:

1. Yeniden Adlandır düğmesine tıklayın. Soldaki listedeki mevcut görünürlük durumu düzenlenebilir hale gelir.
2. Standart↵ girin. Bu, standart küvetinizin görünürlük durumudur.
3. Yeni Görünürlük Durumu iletişim kutusunu açmak için Yeni düğmesine tıklayın.
4. Görünürlük Durum Adı giriş kutusuna Jetted yazın.
5. Yeni Durumda Mevcut Nesnelerin Görünürlüğünü Değiştirmeden Bırak radyo düğmesinin açık olduğundan emin olun.
seçin ve ardından Tamam’a tıklayın.
6. Yeni düğmesine tekrar tıklayın.
7. Yeni Görünürlük Durumu iletişim kutusunda, Görünürlük Durumu Adı giriş kutusuna Köşe yazın.
8.Seçili olduğundan emin olun ve Tamam’ı tıklayın. İhtiyacınız olan tüm görünürlük durumlarını oluşturdunuz.
9. Listeden Standart’ı seçin ve Akımı Ayarla düğmesine tıklayın. (Ayrıca Standart öğesini çift tıklayabilirsiniz.) Standard öğesinin solunda, artık geçerli durumda olduğunu gösteren bir onay işareti görünür.
10. Görünürlük Durumları iletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın.

İhtiyacınız olan görünürlük durumlarına ve görünürlüğünü kontrol etmek istediğiniz nesnelere sahipsiniz. Şimdi her durum için hangi bloğun görünür olduğunu belirlemeniz gerekiyor.

Bir önceki alıştırmanın 9. adımında Standart’ı mevcut görünürlük durumu yaptığınızı unutmayın. Bu durum için yalnızca standart Küvet bloğunun görünmesini isteyeceksiniz.


AutoCAD blok yapma
AutoCAD Insert Komutu
AutoCAD Blok yapma kısayolu
AutoCAD block komutu çalışmıyor
AutoCAD grup içine girmek
AutoCAD ölçü Ayarları cm
AutoCAD Layout ölçek ayarlama
Autocad Block patlatma


Geçerli durum için diğer iki Küvet bloğunu kapatmak üzere aşağıdakileri yapın:

1. Püskürtmeli ve Köşe bloklarını seçin.
2. Sağ tıklayın ve Nesne Görünürlüğü ■Mevcut Durum İçin Gizle’yi seçin. Blok Düzenleyici araç çubuğunun sağ tarafındaki Görünmez Yap aracına da tıklayabilirsiniz.
Seçilen bloklar kaybolur. Hiçbir yere gitmediler; sadece görünmez hale getirildiler.
3. Blok Düzenleyici araç çubuğunun en sağındaki açılır listeye tıklayın ve Jetted’i seçin. Gizli bloklar görünür.
Mevcut görünürlük durumu artık Jetlendi, yani sadece Jetted bloğunun görünür olmasını istiyorsunuz. Standart ve Köşe bloklarını seçin ve ardından Görünmez Yap aracına tıklayın. Ayrıca sağ tıklayıp ardından Nesne Görünürlüğü ■Mevcut Durumu Gizle’yi seçebilirsiniz. Artık yalnızca Jetted bloğu görünür.
4. Blok Düzenleyici araç çubuğunda, açılır listeye tekrar tıklayın ve Köşe’yi seçin. Tüm bloklar görünür.
5. Standart ve Jetli blokları seçin ve Görünmez Yap aracına tıklayın. Artık yalnızca Köşe bloğu görünür.

Görünürlük durumları oluşturdunuz ve blokları, yalnızca uygun görünürlük durumu geçerli olduğunda görünecek şekilde ayarladınız.

Ardından, blokları test edeceksiniz:

1. Blok Düzenleyiciyi Kapat’a tıklayın ve yaptığınız değişiklikleri kaydedin.
2. Çiz araç çubuğundaki Blok Ekle aracına tıklayın. Ekle iletişim kutusunda Küvet’i seçin.
Ad açılır listesi.
3. Ekleme Noktası grubunda, Ekranda Belirt’in işaretli olduğundan emin olun, Tamam’a tıklayın ve ardından bloğu diğer üç bloğun sağına yerleştirin.
4. Az önce eklediğiniz Küvet bloğuna tıklayın ve ardından Görünürlük tutamacına tıklayın.
5. Listeden Jetted’i seçin. Jetli küvet görünür.
6. Küvet bloğuna yeniden tıklayın, Görünürlük tutamacına tıklayın ve Köşe’yi seçin. Köşe küveti görünür.

İPUCU: AutoCAD’i, blok düzenleyicide düzenlerken görünürlüğü kapatılmış nesneleri gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. bvmode sistem değişkenini 1 olarak ayarlarsanız, görünürlükleri kapatıldığında nesneler gri görünür.

Bu örnekte bir küvet seti kullandınız ancak farklı bir görünüm gerektiren her şey için Görünürlük parametresini kullanabilirsiniz. AutoCAD, görünürlük durumları kullanılarak değiştirilebilen bir kaynaklı bağlantı sembolü örneği ile birlikte gelir. Bu bölümün başında bahsedildiği gibi, başka bir kullanım, çift kişilik, kraliçe ve kral yatak içeren bir yatak bloğu olabilir.

Ayrıca, her bir küvet türü için önceden ayarlanmış varyasyonlar oluşturmak için Görünürlük parametresini özellik arama tablosuyla birleştirebilirsiniz. Olasılıklar yalnızca sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.

Nesneleri Uyum İçinde Döndürmek

Eylemlerin ve parametrelerin bir bloktaki tek bir nesnenin davranışını nasıl kontrol edebildiğini gördünüz. Aynı zamanda birden çok nesneye eylemler uygulayabilir, böylece bunların uyum içinde hareket etmesi veya değişmesi sağlanır. Aşağıdaki örnek, iki nesneyi kontrol etmek için tek bir Döndürme parametresine birden fazla Döndür eylemini nasıl uygulayabileceğinizi gösterir:

1. gatesample.dwg dosyasını açın.
2. Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunu açmak için çizimdeki nesneye çift tıklayın ve ardından Tamam’a tıklayın. Gate bloğu düzenleme için açılır.
3. Blok Yazma paletlerinde, Parametreler sekmesinden Döndürme Parametresi’ni seçin.
4. Temel noktayı Belirt veya [Ad/Etiket/Zincir/Açıklama/Palet/Değer grubu]: komut isteminde, Merkez osnap’ı kullanın ve gösterildiği gibi yayın merkezini seçin.
5. Parametrenin yarıçapını belirtin: komut isteminde, gösterildiği gibi merkezin sağındaki bir noktayı tıklayın. Doğrudan merkezin sağında olduğu sürece yarıçap boyutu hakkında kesin olmak zorunda değilsiniz.
6. Varsayılan dönüş açısını belirtin veya [Taban açısı] <0>: komut isteminde, dönüş açısı için varsayılan 0°’yi kabul etmek üzere ↵ tuşuna basın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir