Çizim Alanındaki Toplama Noktaları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizim Alanındaki Toplama Noktaları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

1 Kasım 2022 Autocad otomatik ölçülendirme lisp AutoCAD toplam uzunluk AutoCAD uzunluk hesaplama 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Çizim Alanındaki Toplama Noktaları

AutoCAD’in genel düzenini gördüğünüze göre, AutoCAD ekranının bölümlerinin birlikte nasıl çalıştığı hakkında bir fikir edinmek için koordinat okumasını ve çizim imlecini kullanmayı deneyin:

1.İmleci çizim alanı içinde hareket ettirin. Hareket ettikçe, imlecin konumunu size bildirmek için koordinat okumasının nasıl değiştiğine dikkat edin. Koordinatları X, Y, Z formatında gösterir.

2. İmleci çizim alanının ortasına getirin ve farenin sol tuşuna tıklayın. İmleci hareket ettirdiğinizde bir dikdörtgen gelir. Bu bir pencere seçimidir; Bölüm 2’de bu pencere hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Ayrıca imleci takip eden bir koordinat okuması ve sizden Karşı köşeyi belirtmenizi isteyen bir mesaj görürsünüz:. İmleçteki bu ekrana dinamik giriş denir. Bu bölümde biraz sonra onun hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

3. İmleci herhangi bir yönde biraz hareket ettirin; sonra tekrar farenin sol tuşuna tıklayın. Dinamik giriş ekranı gibi pencere seçiminin de kaybolduğuna dikkat edin.

4. Çizim alanında birkaç nokta daha seçmeyi deneyin. Fareyi tıkladığınızda, bir pencere seçimini dönüşümlü olarak başlattığınıza ve sonlandırdığınıza dikkat edin.
Farenin sağ tuşuna basarsanız, bir kısayol menüsü belirir. Sağ tıklama, içeriğe duyarlı seçenekleri içeren bir menüyü sık sık açar.

Bu, kısayol menüsünün içeriğinin sağ tıkladığınız konuma ve sağ tıkladığınız anda etkin olan komuta bağlı olduğu anlamına gelir. Sağ tıklama anında uygun seçenek yoksa, AutoCAD sağ tıklamayı bir ↵ olarak değerlendirir. Kitapta ilerledikçe bu seçenekler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Şimdilik, bu menüyü yanlışlıkla açarsanız, kapatmak için Esc tuşuna basın.

UCS Simgesi

Çizim alanının sol alt köşesinde L şeklinde bir ok görürsünüz. Bu, çizimdeki yönünüzü söyleyen Kullanıcı Koordinat Sistemi (UCS) simgesidir. Bu simge, karmaşık 2B çizimler ve 3B modellerle çalışmaya başladığınızda yardımcı olur.

X ve Y okları, çiziminizin X ve Y eksenlerini gösterir. Okların tabanındaki küçük kare, Dünya Koordinat Sistemi denen sistemde olduğunuzu söyler. Bu simgeyi ayrıntılı olarak tartışır. Şimdilik, eksenlerin yönünü söylemek için referans olarak kullanabilirsiniz.

Komut Penceresi

Ekranın altında, durum çubuğunun hemen üzerinde, Komut penceresi adı verilen küçük bir yatay pencere bulunur. Burada, AutoCAD girdinize verilen yanıtları görüntüler. Varsayılan olarak, iki satır metin gösterir.

Alt satır mevcut mesajları gösterir ve üst satır, kaydırılan mesajları veya bazı durumlarda mevcut mesajın tek bir satıra sığmayan bileşenlerini gösterir. Şu anda, alt satırda Komut mesajı görüntüleniyor.

Bu istem, AutoCAD’in talimatlarınızı beklediğini söyler. Çizim alanında bir noktayı tıklattığınızda, karşı köşeyi belirle temaları mesajını görürsünüz: Aynı zamanda, imleç başka bir noktayı tıklattığınızda kaybolan bir pencere seçimi çizmeye başlar. Aynı mesaj, imleçteki dinamik giriş ekranında görünür.

Yeni bir kullanıcı olarak, AutoCAD sizinle bu şekilde iletişim kurduğundan, Komut penceresinde ve dinamik giriş ekranında görüntülenen mesajlara özellikle dikkat edin. Komut penceresi size mesaj vermenin yanı sıra AutoCAD’deki aktivitenizi de kaydeder.

Önceki mesajları gözden geçirmek için Komut penceresinin sağındaki kaydırma çubuğunu kullanabilirsiniz. Daha iyi bir görünüm için pencereyi de büyütebilirsiniz. Şimdi AutoCAD’in pencere bileşenlerine detaylı olarak bakalım.

İPUCU : Komut penceresi ve dinamik giriş ekranı, AutoCAD’in eylemlerinize metin geri bildirimi sağlamasına olanak tanır. Bu özellikleri AutoCAD’e bir sohbet penceresi olarak düşünebilirsiniz, komutları girerken AutoCAD mesajlarla yanıt verir.

AutoCAD’e daha aşina hale geldikçe, Komut penceresine ve dinamik girdi ekranına çok fazla güvenmeniz gerekmediğini görebilirsiniz. Ancak yeni ve sıradan kullanıcılar için Komut penceresi ve dinamik giriş ekranı, çalışırken hangi adımları atmanız gerektiğini anlamada yardımcı olabilir.


AutoCAD uzunluk hesaplama
AutoCAD toplam uzunluk
Autocad topla lispi
AutoCAD alan toplama lisp
Autocad otomatik ölçülendirme lisp
Polyline toplama lisp
BOMLengths yükleme
AutoCAD toplama lisp indir


Açılır Menüler

Çoğu Windows programında olduğu gibi, menü çubuğundaki açılır menüler, AutoCAD’in genel kontrollerine ve ayarlarına erişmenin kolay anlaşılır bir yolunu sunar. Bu menülerde AutoCAD’in kalbi olan komutları ve işlevleri bulacaksınız.

Menü öğelerine tıklayarak, AutoCAD’e ve AutoCAD’den öğeleri kesip yapıştırabilir, AutoCAD’in istediğiniz gibi çalışmasını sağlayan ayarları değiştirebilir, kullanmak istediğiniz ölçüm sistemini kurabilir, yardım sistemine erişebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. 

Açılır menü seçenekleri üç temel işlevi yerine getirir:

◆ Değiştirebileceğiniz ayarları içeren bir iletişim kutusu görüntüleyin.
◆ Çiziminizi oluşturmak veya değiştirmek için bir komut verin.
◆ Draw ve Modify araç çubuklarında bulunan aynı araçların genişletilmiş bir setini sunun.

Menülerdeki komutları ve seçenekleri işaret ettiğinizde, AutoCAD, durum çubuğunda görünen her bir menü seçeneğinin kısa açıklamaları şeklinde size ek yardım sağlar.

Aşağıda, açılır menülerle alıştırma yapmanızı ve AutoCAD komutlarını verme şeklinizi öğrenmenizi sağlayacak bir alıştırma verilmiştir:

1. Menü çubuğunda Görünüm’e tıklayın. Görüntülenen öğelerin listesi, AutoCAD’in çizimlerinizi görüntüleme şeklini kontrol etmenizi sağlayan komutları ve ayarları içerir. Henüz anlamadıysanız endişelenmeyin; onları ilerleyen bölümlerde tanıyacaksınız.

2. Vurgu imlecini menü öğeleri listesinde yavaşça aşağı hareket ettirin. Her bir öğeyi vurguladığınızda, AutoCAD penceresinin altındaki durum çubuğunda bir açıklamasının göründüğüne dikkat edin. Bu açıklamalar, ihtiyacınız olan menü seçeneğini seçmenize yardımcı olur.

İPUCU : Durum çubuğundaki komut açıklamalarına dikkatlice bakarsanız, sonunda garip bir kelime görürsünüz. Bu, menü veya araç çubuğunda vurgulanan seçeneğe eşdeğer klavye komutudur.

İşaret ettiğiniz aracı veya menü öğesini başlatmak için bu klavye komutlarını yazabilirsiniz. Bu komut adlarını ezberlemeniz gerekmez, ancak AutoCAD’i özelleştirmek istiyorsanız bunları bilmek daha sonra size yardımcı olacaktır.

3. Menü öğelerinin bazılarının sağlarında üçgen işaretçiler vardır. Bu, komutun ek seçenekleri olduğu anlamına gelir. Örneğin, Yakınlaştır öğesini vurgulayın ve sağda başka bir seçenek grubu belirir. Bu ikinci seçenek grubuna basamaklı menü denir. Üçgen işaretçili bir açılır menü öğesi gördüğünüzde, bu öğenin daha ayrıntılı seçenekler sunan basamaklı bir menü açtığını bilirsiniz.

4. Diğer açılır menü seçeneklerini bir üç nokta takip eder. Bu, seçeneğin bir iletişim kutusu görüntülediğini gösterir. Örneğin, vurgu imlecini menü çubuğundaki Araçlar seçeneğine getirin.

5. Menü çubuğundan Çiz seçeneğini ve ardından Dikdörtgen komutunu tıklayın. Komut penceresinin şimdi aşağıdaki istemi gösterdiğine dikkat edin.

AutoCAD, dikdörtgen için ilk köşeyi seçmenizi istiyor ve parantez içinde komutta bu noktada yararlanabileceğiniz birkaç seçenek sunuyor. Şu anda bu seçenekler için endişelenme. Komut seçenekleri hakkında bilgi edinme fırsatınız olacak. Aynı istemi, imleçteki dinamik giriş ekranında köşeli parantez içindeki seçenekler çıkarılarak da görürsünüz.

6. Çizim alanının sol alt köşesinde gösterildiği gibi kabaca bir noktayı tıklayın. Şimdi, siz farenizi hareket ettirirken, bir köşesi az önce seçtiğiniz konumda sabitlenmiş bir dikdörtgen imleci takip eder. Dinamik giriş ekranında benzer bir bilgi istemiyle birlikte Komut penceresinde aşağıdaki istemi de görürsünüz.

7. Çizim alanının sağ üst bölgesinde herhangi bir yere tıklayın. Bir dikdörtgen belirir. Farklı imleç şekilleri ve ne anlama geldikleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir