Çizgi Kalınlığı Ayarları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizgi Kalınlığı Ayarları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Aralık 2022 Autocad çizgi Kalınlığı Gösterme Autocad çizgi kalınlıkları NASIL olmalı 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Çizgi Kalınlığı Ayarları İletişim Kutusu

Çizgi Ağırlığı Ayarları iletişim kutusu, önceki alıştırmada kullanmadığınız birkaç ayar daha içerir.

İşte referansınız için bu ayarların bir açıklaması:

  • Listeleme Birimleri Çizgi ağırlıkları için ölçü birimi olarak milimetre ve inç arasında seçim yapabilirsiniz. Varsayılan milimetredir.
  • Ekran Ölçeğini Ayarla Bu ayar, çizimde çizgi kalınlıklarının tam olarak ne kadar kalın görüneceğini kontrol etmenizi sağlar.
  • Kaydırıcıyı daha kalın çizgiler için sağa, daha ince çizgiler için sola hareket ettirin. Bu ayar yalnızca monitörünüzün görüntüsünü etkiler. Kaydırıcıyı hareket ettirirken, sonuçların bir örneğini Lineweights liste kutusunda görebilirsiniz.
  • Varsayılan açılır liste Bu açılır liste, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda gördüğünüz varsayılan çizgi kalınlığını seçmenizi sağlar. Varsayılan olarak 0,01 ̋ (0,25 mm) olarak ayarlanmıştır. Elbette varsayılan çizgi kalınlığını .005 ̋ (.13 mm)’ye düşürmek isteyebilirsiniz, çünkü bugünlerde çoğu yazıcı bu boyutta ve hatta daha küçük satırlar yazdırabilir.

Çizgi Tipi Ölçekleri ve Kağıt Alanı

Önceki alıştırmalarda gördüğünüz gibi, vitrinler oluştururken çizim ölçeklerini dikkatlice kontrol etmelisiniz. Neyse ki, bu, Özellikler paleti aracılığıyla kolayca yapılır. Paper Space, farklı ölçeklerdeki görüntüleri tek bir ekranda birleştirme esnekliği sunsa da, aynı zamanda bu ekranı kontrol etme görevinizin karmaşıklığını da artırır.

Çiziminizin çizgi tipi ölçeği özellikle dikkat gerektirir. İçinde, çizgi tipini görünür kılmak için çizgi tipi ölçeğini çizimin ölçek faktörüne ayarlamanız gerektiğini gördünüz. Aynı çizimi Paper Space’ten çizmeyi düşünüyorsanız, çizgi tiplerinin doğru şekilde görünmesini sağlamak için çizgi tipi ölçeğini tekrar 1’e ayarlamanız gerekir.

Bunun nedeni, AutoCAD’in çizgi tiplerini geçerli birim sistemine sadık kalarak ölçeklendirmesidir. Kağıt Alanı birimlerinin Model Alanı birimlerinden farklı olduğunu unutmayın. Bir Model Alanı görüntüsünü daha küçük olan Kağıt Alanı alanına sığdırmak için küçülttüğünüzde, çizgi tipleri artırılmış çizgi tipi ölçek ayarlarına göre ölçeklenmiş olarak kalır.

Örnekte, çizgi tipleri 48 kat büyütülmüştür. Bu, sürekli olmayan çizgilerin Paper Space’te sürekli olarak görünmesine neden olur çünkü büyük ölçüde büyütülmüş sürekli olmayan bir çizgi tipinin yalnızca küçük bir bölümünü görürsünüz.

Psltscale sistem değişkeni, çizgi tipi ölçeklerinin Paper Space görünümlerine nasıl uygulanacağını belirlemenizi sağlar. Psltscale’i, çizgi tiplerinin aynı görünmesi için, onları doğrudan döşenen Model Alanında veya Paper Space’teki bir görünüm penceresinden görüntülemenize bakılmaksızın ayarlayabilirsiniz.

Varsayılan olarak, bu sistem değişkeni 1’e ayarlanmıştır. Bu, AutoCAD’in tüm çizgi tiplerini Paper Space’teki tüm görünüm portlarında tek tip olarak ölçeklendirmesine neden olur. Görünüm pencerelerini çizgi tiplerini tam olarak Model Alanında göründükleri gibi göstermeye zorlamak için Psltscale’i 0 olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu ayarı Linetype Manager iletişim kutusunda da kontrol edebilirsiniz (Format ■ Line-type’ı seçin). Ayrıntıları Göster düğmesini tıklattığınızda, sol alt köşede Ölçekleme İçin Kağıt Alanı Birimlerini Kullan adlı bir ayar görürsünüz. Bu onay kutusu seçildiğinde, Psltscale 1 olarak ayarlanır. Seçilmediğinde, Psltscale 0 olarak ayarlanır.

Kağıt Alanı Düzenlerinde Boyutlandırma

Bazen, doğrudan Model Alanındaki nesnelerinize eklemek yerine Kağıt Alanındaki çiziminize boyutlar eklemeyi daha uygun bulabilirsiniz. Bu, aynı Model Alanı çiziminin farklı ölçeklerde görünümlerini oluşturmak için Düzen sekmelerini kullanırken yardımcı olabilir. Veya farklı ölçeklerdeki birkaç çizimi, bir detay sayfasında olduğu gibi tek bir Düzen sekmesinde birleştirmek isteyebilirsiniz.

Paper Space’te Model Space nesnelerini boyutlandırırken iki temel seçeneğiniz vardır. İlişkili Boyutlandırma özelliği, farklı ölçeklerde çizimler içeren Düzen sekmeleri için boyutların hızlı çalışmasını sağlayabilir. Veya İlişkili Boyutlandırmayı kullanmamayı tercih ederseniz, bireysel boyut stilleri için ayarları yapabilirsiniz.


Autocad çizgi kalınlıkları NASIL olmalı
Autocad çizgi Kalınlığı Gösterme
Autocad çizgi kalınlığı gözükmüyor
AutoCAD çizgi rengi değiştirme
AutoCAD görünmeyen çizgileri gösterme
AutoCAD çizgi kalınlığı kapatma
AutoCAD PDF çizgiler kalın çıkıyor
AutoCAD pdf çizgi kalınlığı gözükmüyor


Kağıt Alanında İlişkili Boyutlandırmayı Kullanma

Paper Space’te boyutlandırmanın belki de en basit yolu İlişkisel Boyutlandırma özelliğini kullanmaktır. Bu özellik açıkken, bir Kağıt Alanı düzenindeyken Model Alanı nesnelerini boyutlandırabilirsiniz. Ayrıca, Model Alanı nesnesi düzenlenirse, Model Alanı nesnelerinin Kağıt Alanı boyutları otomatik olarak güncellenir.

İlişkili Boyutlandırmanın nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. Dosya ■ Yeni’yi seçin ve yeni bir boş dosya oluşturmak için Sıfırdan Başla seçeneğini kullanın. Eğer öyleysen yeni dosyalar için bir şablon kullanarak, Acad.dwt şablonunu kullanın.
2. 12 birim genişliğinde ve 4 birim yüksekliğinde bir dikdörtgen çizin. Bir metrik dosyası kullanıyorsanız, 480 birim genişliğinde ve 160 birim yüksekliğinde bir dikdörtgen.
3. Düzen1 sekmesine tıklayın, sekmeye sağ tıklayın ve Sayfa Yapısı Yöneticisi’ni seçin.
4. Sayfa Yapısı Yöneticisi iletişim kutusunda Değiştir’e tıklayın. Ardından, Sayfa Yapısı iletişim kutusunda, Yazıcı/Çizici bölümünden Letter kağıt boyutunu seçin.
5. Tamam’a tıklayın ve ardından Sayfa Yapısı Yöneticisi iletişim kutusunu kapatın.
6. Çizim alanına sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Seçenekler’i seçin.
7. Seçenekler iletişim kutusunda, Kullanıcı Tercihleri sekmesine tıklayın ve İlişkili Boyutlandırma grubundaki Yeni Boyutları İlişkili Yap seçeneğinin açık olduğundan emin olun. İletişim kutusundan çıkmak için Tamam’ı tıklayın.

Ardından, Layout sekmesindeki İlişkili Boyutlandırma özelliğini test etmek için Model Alanında çizdiğiniz dikdörtgeni kullanacaksınız:

1.Boyutlandırmayı Doğrusal olarak seçin. Uç noktayı kestirmek için kullanarak, Model Uzayında çizdiğiniz dikdörtgenin alt kenarını ölçün. Boyut, dikdörtgenin gerçek boyutu olan 12.0000’i (metrik çizimler için 480) gösterir.
2. Görüntü portunun içine çift tıklayın ve Dikdörtgenin görünüm alanında daha küçük görünmesi için biraz uzaklaştırmak için Gerçek Zamanlı Yakınlaştır aracını kullanın. Gerçek Zamanlı Yakınlaştır aracından çıktıktan sonra boyut, dikdörtgenin yeni görünümünü izler.
3. Floating Model Space içindeyken, dikdörtgene tıklayın ve ardından sol alt köşedeki tutamağa tıklayın ve onu yukarı ve sağa doğru sürükleyin.
4. Dikdörtgenin köşesini yeni bir konuma yerleştirmek için tekrar tıklayın. Boyut, yeni şekle uyacak şekilde değişir.
5. Dikdörtgen dosyayı kaydetmeden kapatın. Gelecekte buna ihtiyacınız olmayacak.

Paper Space’teyken Model Space’te bir nesneyi nasıl boyutlandırabileceğinizi gördünüz. Paper Space’te Model Space Xrefs’i de hemen hemen aynı şekilde boyutlandırabilirsiniz. Tek fark, Xref dosyasında yapılan değişikliklerin Paper Space’te yapılan boyutları otomatik olarak güncellememesidir. Xref nesnelerinin Kağıt Alanı boyutlarını yenilemek için Dimregen komutunu kullanmanız gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir