Yerleşik İşlevleri Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Yerleşik İşlevleri Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

20 Ocak 2023 Acui24 dll not found autocad Autocad 2023 Öğrenci Sürümü AutoCAD Sistem Gereksinimler 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

İfadeyi Tekrarlamak

Bazen programınızın belirli bir koşul sağlanana kadar bir dizi ifadeyi tekrar tekrar değerlendirmesini isteyebilirsiniz. BASIC veya Fortran’a aşina iseniz, bu işlevi bir döngü olarak bilirsiniz.

Bir AutoLISP programında, While işlevini yüklemler ve mantıksal işleçlerle birlikte kullanarak adımları tekrarlayabilirsiniz. If işlevi gibi, While’ın ilk bağımsız değişkeni bir T veya nil döndüren bir bağımsız değişken olmalıdır. İlk bağımsız değişken bir yüklem işlevi olduğu sürece, While işlevinde istediğiniz kadar başka bağımsız değişkeniniz olabilir.

Bir dizi talimatı tekrar edecek tek işlev While işlevi değildir. Tekrar işlevi, bir dizi talimatın birkaç kez yürütülmesine neden olur; ancak While’dan farklı olarak, aşağıdaki gibi, Repeat ilk bağımsız değişkeni için bir tamsayı değeri gerektirir.

Bu örnekte Tekrarla, her ifadeyi 14 kez değerlendirecektir. Üçüncü bir işlev olan Foreach, bir listenin her öğesi için bir ifadeyi değerlendirir. Foreach argümanları önce bir değişken, ardından öğeleri değerlendirilecek bir liste ve ardından listenin her bir öğesini değerlendirmek için kullanılan ifadedir.

Foreach, hepsi birlikte çalışan bir değişken, bir liste ve bir ifade içerdiğinden, ilk başta anlaşılması biraz daha zordur.

Yerleşik İşlevleri Kullanma

İPUCU: Bu bölümdeki örneklerin çoğunda, bağımsız değişken olarak sayısal değerler veya listeler göreceksiniz. Tüm AutoLISP işlevlerinde olduğu gibi, değişkenin değeri uygun veri türünde olduğu sürece değişkenleri bağımsız değişken olarak kullanabilirsiniz.

Bu noktada, yalnızca bir avuç AutoLISP işleviyle oluşturulmuş birkaç yararlı program gördünüz. Her mevcut AutoLISP işlevinin nasıl kullanılacağını gösteren bir öğretici veremesem de, bu son bölümde birkaç tane daha göstereceğim.

Bu tam bir liste olmaktan çok uzak, ancak AutoLISP’in sizin için çalışmasını sağlama yolunda ilerlemeniz için yeterli olmalıdır. Boş zamanlarınızda işlevlerle denemeler yapın ama unutmayın, AutoLISP kullanmak bağımlılık yapabilir!

Geometrik İşlemler

Bu işlevler, geometrik verileri işlemek için kullanışlıdır.

İPUCU: Bazı örneklerde, listeden önce kesme işareti (‘) gelir. Bu kesme işareti, AutoLISP’e listeyi değerlendirmesini değil, onu bir veri deposu olarak ele almasını söyler.

Inters: İki vektörün kesişme noktasını verir ve her vektör iki nokta ile tanımlanır. Noktalar şu sırada olmalıdır: ilk iki nokta birinci vektörü tanımlar ve ikinci iki nokta ikinci vektörü tanımlar. Bu ifade (5,0 4,0 0,0) döndürür. Kesişme noktası iki vektör arasında yer almıyorsa, sıfır olmayan bir beşinci argüman dahil etmeniz koşuluyla yine de bir nokta elde edebilirsiniz.


Acui24 dll not found autocad
AutoCAD
Autodesk student
Autocad 2023 Öğrenci Sürümü
Accore. dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı
AutoCAD Sistem Gereksinimleri


Dize İşlemleri

Bu işlevler, dizeleri değiştirmenize izin verir. Metin komutunun metin girişi için dize sağlayamasanız da, aşağıdaki gibi metin girmek için Komut işlevini dize değişkenleriyle kullanabilirsiniz.

Bu örnekte, note’a önce bir dize değeri atanır. Ardından, Metin komutunu vermek ve metni çizime yerleştirmek için Komut işlevi kullanılır. Bir nokta konumu elde etmek için dahil edilen (getpoint) işlevine dikkat edin.

Diğer iki dize işlevi, Substr ve Strcat, metni değiştirmenize izin verir. Substr Belirtilen bir konumdan başlayan, alt dize adı verilen bir dizenin bir bölümünü döndürür. Bu ifade halka döndürür. İlk bağımsız değişken, çıkarılacak alt dizeyi içeren dizedir. 

ikinci argüman, 3, Substr’a yeni dizgenin nereden başlayacağını söyler; bu değer bir tamsayı olmalıdır. Üçüncü bağımsız değişken olan 4 isteğe bağlıdır ve Substr’a yeni dizenin ne kadar uzun olması gerektiğini söyler. Uzunluk da bir tamsayı olmalıdır.

Veri Türü Dönüşümleri

İPUCU: İşlevleri, radyanları AutoCAD’de bulunan standart açı biçimlerinden herhangi birine dönüştürmek için özellikle kullanışlıdır. Örneğin, Angtos’u kullanarak 0,785398 radyanı 45d0 ́ 0 ̋ veya N 45d0 ́0 ̋ E’ye dönüştürebilirsiniz. Rtos’u kullanarak 42’nin mesafe değerini 42,00 veya 3 ́-6 ̋ (üç fit altı inç) olarak dönüştürebilirsiniz.

Angtos ve Rtos’un sayısal verileri de dizelere dönüştürdüğünü unutmayın. AutoLISP kullanırken, genellikle değerleri bir veri türünden diğerine dönüştürmeniz gerekir. Örneğin, AutoLISP’deki açıların çoğu radyan cinsinden temsil edilmesi gerektiğinden, komutlarda kullanmadan önce açıları dereceye dönüştürmeniz gerekir.

Angtos işlevini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Angtos, radyan cinsinden bir açıyı temsil eden gerçek bir sayıyı, istediğiniz derece biçiminde bir dizeye dönüştürür. Aşağıdaki örnek, 1,57 radyanlık bir açıyı, dört ondalık basamaklı hassasiyetle sörveyörün birimlerine dönüştürür.

Bu ifade N 0d2 ́44 ̋ E döndürür. İlk bağımsız değişken radyan cinsinden açıdır; ikinci argüman, AutoLISP’e açıyı hangi formata çevireceğini söyleyen bir koddur; ve üçüncü argüman, AutoLISP’e istenen kesinlik derecesini söyler. (Üçüncü bağımsız değişken isteğe bağlıdır.) Angtos için dönüştürme kodları aşağıdaki gibidir.

NOT: Döndürülen değerde 1⁄4’ten hemen sonra \ işaretini görebilirsiniz. Bu, aşağıdaki ̋ sembolünün dize metninin bir parçası olduğunu ve dizenin sonunu gösteren kapanış ̋ olmadığını gösteren bir AutoLISP simgesidir.

İlk bağımsız değişken dönüştürülecek değerdir, ikinci bağımsız değişken dönüştürme kodudur ve üçüncü bağımsız değişken kesinlik değeridir.

Programlarınızı Dosya Olarak Saklamak

AutoCAD’den çıktığınızda, rec programı kaybolacaktır. Ancak, tıpkı klavye kısayollarını kaydedebildiğiniz gibi, rec programını içeren bir diskte bir metin dosyası oluşturabilirsiniz. Bu şekilde, ona her zaman hazır erişiminiz olur.

Programlarınızı kaydetmek için, bir metin düzenleyici açın ve klavyeden girin, tıpkı rec programına girdiğiniz gibi, defun işlevini içeren ilk satır dahil. Dosyayı .lsp dosya adı uzantısıyla kaydettiğinizden emin olun. Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunu açan Araçlar Uygulamaları Yükle’yi seçerek programınızı geri çağırabilirsiniz.

İsterseniz, AutoLISP programlarını yüklemek için manuel yöntemi kullanabilirsiniz. Bu, Otomatik LISP’yi Yükle işlevini içerir. Diğer tüm işlevlerde olduğu gibi, parantezlerle kapatılmıştır. GETAREA.LSP dosyasını Uygulamaları Yükle/Kaldır iletişim kutusunu kullanarak yüklediniz. Bunun yerine GETAREA.LSP’yi yüklemek üzere Yükle işlevini kullanın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir