Büyütülmüş Görünüm – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Büyütülmüş Görünüm – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

10 Ağustos 2022 Autocad scale komutu nasıl kullanılır Autocad scale komutu nedir Autocad scale nedir 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Görünüm Alanları 

Başka bir görünüm penceresine gömülü bir görünüm pencereniz varsa, potansiyel bir yakalama-22 durumuna girebilirsiniz. Yani, görünüm alanları arasında nasıl geçiş yapacağınızı bilmiyorsanız.

Ctrl+R’nin çok gizli tuş kombinasyonu, doğru olana ulaşana kadar tüm görünüm pencereleriniz arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır. Bu kombinasyon eskiden Ctrl+V idi, ancak hepimiz bunun Windows’ta Yapıştır’a atandığını biliyoruz.

Üst üste binmelerini önlemek için dikdörtgen olmayan görünümler yapmayı düşünün. Bu, bir çoklu çizgi çizerek ve ardından MVIEW’in Nesne seçeneğini kullanarak kolayca yapılabilir.

Büyütülmüş Görünüm Balonu Oluşturma

Büyütülmüş görüntü alanı balonu, aynı anda hem bağlamı hem de ayrıntıyı gösteren harika bir grafik efektidir. Bu efekti elde etmek için biri dikdörtgen diğeri dairesel olmak üzere iki iç içe görünüm penceresine ihtiyacınız var. İşin püf noktası, dikdörtgen görünüm penceresindeki nesnelerin örtüşen dairesel görünüm alanında görünmemesi gerektiğidir.

Bu karmaşık efekti ancak nesnelerden görünüm pencereleri oluşturarak elde edebilirsiniz ve o zaman bile nesneler oldukça özel olmalıdır. Nasıl yapıldığını görmek için takip edin:

1. Görünüm pencerelerini tutmak için iki katman oluşturun. Sonuç olarak, bir katman dairesel görünüm penceresini göstererek açık kalacak ve diğeri dikdörtgen görünüm çerçevesi çerçevesini gizlemek için kapatılacaktır. Şimdilik ViewportA ve ViewportB adında iki katman oluşturun ve ikisini de açık bırakın.
2. Bir düzen oluşturun ve bir başlık bloğu ekleyin. Dış görünüm portunu temsil etmek için dikdörtgen bir çoklu çizgi çizin.
3. Bir önceki adımda çizdiğiniz dikdörtgenin içinde bir yere daire çizin. Bu, büyümüş balon olmaya mahkumdur.
4. Daireyi yerinde çoğaltın. Şimdi üst üste binen iki daireniz var.
5. REGION komutunu kullanın ve dikdörtgeni ve dairelerden yalnızca birini seçin.
6. Önce dikdörtgen bölgeyi seçip Enter’a basarak ve ardından dairesel bölgeyi seçerek küçük bölgeyi büyükten ÇIKARIN. Bir bölge ve bir daire kaldı.
7. MVIEW’in Object seçeneğini kullanarak bölgeyi bir görüntü alanına dönüştürün. Bu görünüm penceresini ViewportA katmanına koyun ve ardından kapatın. Doğru yaptıysanız, çizim dikdörtgen alanda görünecek ancak daire içinde görünmeyecektir. Çok uzak çok iyi.
8. Katman ViewportB akımını, sonraki görünüm bu katmanda olacak şekilde ayarlayın. Kalan daireyi bir görüntü alanına dönüştürün. Balon içinde büyütülmüş bir plan oluşturmak için gerektiği gibi kaydırın ve yakınlaştırın. İşte!

Katı Nesneleri Görüntülemek için Görünüm Pencereleri Oluşturun

Az bilinen SOLVIEW komutu, ortografik projeksiyon kullanarak otomatik olarak görünüm pencereleri oluşturmak için kullanılabilir. Orto neydi o? Bunlar üst, arka, sol, sağ ve yardımcı görünümler gibi baktığınıza göre 90 derecelik görünüm pencereleridir.

SOLVIEW, en çok katı parçalar üzerinde çalışan mühendisler için yararlıdır. Söz konusu parçayı gösteren çoklu görünüm çizimlerini hızlıca düzenlemek için kullanın.

Muhtemelen SOLVIEW’in en iyi seçeneği Ortho’dur, mevcut bir görünümden katlanmış bir ortografik görünüm oluşturur. Buna bir bak:

1. Bir düzen üzerinde tek bir görünüm penceresi oluşturun. Kullanılabilir alanın kabaca dörtte birini kaplayacak şekilde yeniden boyutlandırın. Düzenin sol alt köşesine taşıyın.
2. Kayan model alanını etkinleştirmek için görünümün içine çift tıklayın.
3. SOLVIEW komutunu verin (Çizim ➔ Modelleme ➔ Kurulum ➔ Görünüm). Aşağıdaki, eylem dizisinin bir komut satırı metnidir.
4. Orijinal görüntü alanının üst kenarı boyunca bir görüntü alanı oluşturmak için önceki adımı tekrarlayın. Bu üçüncü bakış açısını Üst olarak adlandırın.


Autocad scale nedir
AutoCAD scale komutu
Autocad scale komutu nedir
Scale komutu nedir
Autocad scale komutu nasıl kullanılır
AutoCAD büyütme komutu
Autocad scale hesaplama
AutoCAD scale komutu referans


Uzayda Kaybolmak

AutoCAD alanında hiç kayboldunuz mu? Bir düzenin kağıt alanı içindeki kayan model alanına yakınlaştınız mı? Yoksa bir düzen görünüm portunun maksimize edilmiş model alanında mısınız? Belki de sadece düz eski model uzayındasın. Kim bilir? İşte başınızın dönmesini önlemeye yardımcı olacak birkaç ipucudur.

Mekân-ötesi boyutlar kullanıyor musunuz veya kullanmak istiyor musunuz? Kağıt uzayda boyutlandırma son zamanlarda daha moda hale geldi, artık kağıt uzayına yerleştirilen boyutlar model uzayındaki nesnelerle ilişkilendirilebiliyor. Öte yandan, belki de bir başlık bloğu ve görünüm pencereleri dışında kağıt alanına herhangi bir şey koymaya tamamen karşısınız. CHSPACE her iki felsefe için de çalışır.

Ölçekleme faktörleri hakkında endişelenmenize gerek kalmadan nesneleri model uzayından kağıt uzayına ve tam tersi şekilde hareket ettirebilmek harika bir şey. CHSPACE, görsel görünümlerini ve konumlarını mükemmel bir şekilde korurken nesnelerin alanını değiştirir.

Bu, kaputun altında gerçekleşir, bu nedenle yapmanız gereken tek şey nesneleri ve görünüm penceresini seçmektir. Hepsinden iyisi, matematik gerekmez. CHSPACE, ne kadar nesnenin ölçeklenmesi ve taşınması gerektiğini belirler. İşte komut satırında nasıl göründüğü önemlidir.

Çizim, CHSPACE’i kullanmadan öncekiyle tamamen aynı görünüyor, ancak nesne zıt alanda. CHSPACE ayrıca boyutlar üzerinde güzel bir şekilde çalışır, bu nedenle her iki alanda da aynı görünümü korurlar; DIMSCALE ile uğraşmanıza gerek kalmaz.

Düzen Görünümünde Güvenle Çalışın

Bir düzen görünüm alanında görünenin ölçeği, yakınlaştırma faktörü tarafından kontrol edilir. Bu gerçek hem iyi hem de kötüdür. İyi tarafı, Görünüm Pencereleri araç çubuğundaki açılır listeden bir ölçek seçerek bir yakınlaştırma faktörü seçmek kolaydır. İşin kötü yanı, çalışırken aktif bir görüntü alanını yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak çok kolaydır ve bu nedenle mizanpajdaki ölçeğini bozar.

Belki de bu yakınlaştırma faktörü-görüntü alanı sisteminin tasarımcıları, çalışırken her zaman model sekmesine (döşemiş model alanı) geçeceğinizi ve modeliniz üzerinde bir düzende çalışmak için asla cesaretiniz olmayacağını düşündüler. İnsanların, hesaba katılması gereken bir güçle çalışırken sekmeleri değiştirme konusundaki katıksız tembelliğini beklemiyorlardı. 

Bir düzen görünüm alanında güvenli bir şekilde çalışmak için birkaç seçeneğimiz kaldı. Muhtemelen bildiğiniz gibi, çift tıklayarak kağıt alanı ve model alanı arasında geçiş yapabilirsiniz. Kayan model alanına geçmek için bir görünüm penceresinin içine çift tıklayın veya mizanpajın kağıt alanına geri dönmek için görünüm alanının dışına çift tıklayın.

Ölçeği önceden ayarlanmış bir görüntü alanını yanlışlıkla yakınlaştırmadığınızdan emin olmak için görüntü penceresini kilitleyebilirsiniz. Ardından, aktif bir görünüm alanında yakınlaştırma, görünümün değerli yakınlaştırma faktörünü koruyarak düzeni yakınlaştırır. Bir görünümü nasıl kilitleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Kağıt alanına geçmek için düzende görünümün dışında bir yere çift tıklayın.
2. Görünüm alanı nesnesinin bulunduğu katmanı açın. Görünüm çerçevesi çerçevesini seçin.
3. Sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Ekran Kilitli ➔ Evet’i seçin. Alternatif olarak, bu özelliği Özellikler paletindeki Çeşitli kategorisi altında bulabilirsiniz.
4. Etkinleştirmek için görünüm alanına çift tıklayın. Yakınlaştırın ve yerleşimin görünüm alanıyla birlikte yakınlaştığına dikkat edin; bunlar birbirine kilitlenir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir