Çizgi Tiplerini Ölçeklendirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizgi Tiplerini Ölçeklendirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

10 Ağustos 2022 AutoCAD eksen çizgisi komutu AutoCAD kesikli çizgi ayarı AutoCAD Linetype oluşturma 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Çizgi Tiplerini Ölçeklendirme

Kendinizi hiç bu ortak çıkmazda buldunuz mu? Tüm çizgi çalışmalarınızı model uzayında düzgün bir şekilde kurarsınız, tüm çizgi tipleri düzgün bir şekilde ölçeklenir ve ardından bir kağıt alanı düzenine geçersiniz. İlk görünüm pencerenizi eklersiniz, bir görünüm ölçeği faktörü atarsınız ve ardından çizgi tipleriniz artık düzgün görüntülenmez. Neden?

Biraz arka planı anlamak son derece yardımcı olacaktır. Çizgi tipi ölçeklemeyi üç sistem değişkeni yönetir. Her şeyden önce LTSCALE, şüphesiz bildiğiniz gibi. LTSCALE, model uzayında belirlediğiniz şeydir, genel çizgi tipi ölçek faktörüdür. Genel çizgi tipi ölçeğini çizim ölçeğinize uyacak şekilde ayarlayın ve çizgi uzunlukları yaklaşık olarak doğru olmalıdır.

Sırada, tek tek nesneler için çizgi tipi ölçeğini ayarlayan CELTSCALE (Geçerli Varlık Çizgi Türü Ölçeği) var. Global çizgi tipi ölçeğini geçersiz kılmak için CELTSCALE kullanın – en iyi şekilde yalnızca belirli bir veya iki varlık için kullanılır. CELTSCALE, görüntülenen çizgi tipi ölçeğine ulaşmak için LTSCALE ile çarpılır.

Kağıt alanına girdiğinizde, PSLTSCALE, çizgi tipi ölçeklemeyi kontrol eder. 0’a ayarlanırsa, PSLTSCALE’in hiçbir etkisi olmaz ve tire uzunlukları, tam olarak model uzayında olduğu gibi CELTSCALE × LTSCALE’ye dayanır. Bunun copasetic olduğunu düşünebilirsiniz, ancak değil. Paperspace çizim birimleri, modelspace ile karşılaştırıldığında büyük ölçüde küçültülür, bu nedenle bir paperspace düzenine geçerken çizgi tiplerini göremezsiniz.

PSLTSCALE’i 1’e ayarlamak, çizgi tipi görüntüsünün kağıt-uzay çizim birimlerine çevrilmesine neden olur. Farklı büyütmelere sahip farklı görünüm pencereleriniz olsa bile, çizgi türleri aynı şekilde görüntülenir. AutoCAD sizin için matematiği yapar (çok şükür). Görünüm penceresi ölçek faktörü ve kağıt alanı çizim birimlerinin değerini dikkate alır ve ardından kağıt alanında uygun görüntüleme için çizgi tiplerini LTSCALE × CELTSCALE ayarlarına göre ölçeklendirir.

Güzel temiz sayfalar gibisi yoktur. Buna rağmen, herkes AutoCAD uygulamalarına tam olarak entegre edilmiş sayfalara sahip değildir. AutoCAD’de sayfalar ve sayfa setleri isteğe bağlıdır, bunlarla istediğiniz kadar ilgilenebilirsiniz.

Sayfalarla çalışmaya başlayan birçok kişi, bunları çizim setlerinin tamamını çizmek, yayınlamak, arşivlemek ve e-iletmek için kullanır, ancak henüz tam potansiyellerini benimsememiştir. Diğerleri, Sheet Set işlevinin tam olarak uygulanmasıyla büyük üretkenlik kazanımları görüyor.

Tamamen kucaklandığında, sayfa setleri bir çizim setini bir arada tutan yapıştırıcıdır. Açıklama etiketleri, görünüm etiketleri, akıllı başlık blokları ve daha fazlasıyla çizim adları ve numaraları arasında otomatik koordinasyon sağlarlar. Belirtmeler otomatik olarak köprülenebilir, bu da size bir sayfa kümesinde elektronik olarak gezinmek için ek verimli araçlar sağlar. Bu bölüm, sayfa setleriyle çalışmak için çok sayıda ipucu ve püf noktası sunar.

Sayfa Setleri

Sayfa setlerinden en iyi şekilde yararlanmak için Mandarin öğrenmeniz gerekecek. Şaka yapıyorum ama neler olup bittiğini ve kağıt setlerinin nasıl çalıştığını anlamak için çok sayıda kağıttan oluşan jargonu özümsemeniz gerekecek. Sayfa Seti Yöneticisi (SSM), yaprak setleriyle çalışmak için tek durak noktasıdır.

SSM ile denemeler yaparken çizimlerinizi karıştırmaktan korkmayın çünkü değişiklikleri kendi XML tabanlı .dst dosyasına kaydeder. Çizim dosyalarınızı değiştirmenin tek yolu, çizimlerin hangi sayfa setine ait olduğunu belirleyen görünmez bir veri parçası olan bir ipucunun eklenmesidir.

Sayfalar, başka bir ada sahip düzenlerdir. Bir çizim dosyasının birden çok düzeni olabilir ve bu nedenle SSM’ye aktarılabilecek birden çok potansiyel sayfası olabilir. Bir kağıdı bir kağıt parçası olarak düşünün. DWF’de yayınlarsanız kağıt üzerinde hiç görünmese de, fiziksel analojiler her zaman yardımcı olur.

Sayfa Listesi sekmesi, SSM’deki ilk sekmedir. Reklamını yaptığı şeyi yapar, mevcut kümedeki sayfaları düzenlemek istediğiniz herhangi bir sırayla listeler. Sayfa listesi içinde sayfaları daha fazla düzenlemek için alt kümeler ekleyebilir ve farklı sayfa oluşturma şablonları için bir yapı sağlayabilirsiniz.

Sayfa Görünümleri, SSM’deki bir sonraki sekmedir; eskiden AutoCAD 2007 öncesi Görünüm Listesi sekmesi olarak adlandırılıyordu. Sayfa görünümleri, kağıt alanında adlandırılmış görünümler olarak da bilinen yerleşim görünümleri için başka bir terimdir. Sayfa görünümleri, çizim adlarını ve numaralarını yönetmek için kullanılır. Her biri sayfa görünümlerine eklenebilecek potansiyel bilgi blokları deposu olan kategorilerle düzenlenebilirler.


AutoCAD Linetype oluşturma
AutoCAD kesikli çizgi ayarı
AutoCAD eksen çizgisi komutu
AutoCAD kesikli çizgi görünmüyor
Kesikli çizgi
AutoCAD kesikli çizgi yapma
AutoCAD iki çizgi arası mesafe ayarlama
AutoCAD çizgi tipi değiştirme


Belirtme bloğu, çizim adı ve numarasına sahip geleneksel bir balon sembolüdür ve bu sembol tarafından atıfta bulunulan yükseklikleri, bölümleri ve ayrıntıları seslendirir. Bilgi blokları, atfedilen alan kodlarıyla tanımlandığında, sayfa seti sistemine bağlanır ve değerleri otomatik olarak doldurulur.

Bir etiket bloğu tipik olarak bir çizim adını, numarasını ve ölçeğini tanımlar. Belirtme blokları gibi, etiket blokları da atfedilen alan kodlarıyla tanımlandığında, değerleri otomatik olarak doldurulur.

Model Görünümleri, SSM’deki son sekmedir. (AutoCAD’in önceki sürümlerinde Kaynak Çizimleri olarak adlandırılıyordu.) Adlandırılmış görünümleri olan veya olmayan model uzayı çizimlerine erişmek için bu sekmeyi kullanın.

Bunalmış hissediyorsanız, SSM’yi kullanmak göründüğünden çok daha kolaydır. Terminoloji ile kafanız karıştığında ve sayfa seti jargonunu gözden geçirmeniz gerektiğinde bu ipucuna tekrar bakın.

Sayfaları Düzenlerden İçe Aktarın veya Yeni Sayfalar Oluşturun 

Sayfalarla çalışmaya hızlı bir şekilde başlamak için, mevcut teknik resimlerden paftaları SSM’de paftalar olarak içe aktarabilirsiniz. Sayfa listesindeki bir öğeye sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Düzenleri Sayfa Olarak İçe Aktar’ı seçin.

Sayfa, Sayfa Listesi sekmesinde göründükten sonra, SSM’deki uygun konumuna sürükleyip bırakın. Yeniden Adlandır ve Yeniden Numaralandır’ı kullanın, gerekirse kısayol menüsünde de bulunur.

Sayfa kümelerine alıştıktan sonra, mevcut düzenleri içe aktarmak yerine doğrudan SSM’de yeni sayfalar oluşturmak isteyeceksiniz. Sayfaları verimli bir şekilde oluşturmak için SSM’ye yeni sayfalar için hangi sayfa oluşturma şablonunun kullanılacağını söyleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir