Boyutlarda Küçük Ayarlamalar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Boyutlarda Küçük Ayarlamalar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Aralık 2022 AutoCAD ölçü ayarları AutoCAD ölçü yazısı büyütme Autocad yazı boyutu ayarlama 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Boyutlarda Küçük Ayarlamalar Yapmak İçin Tutamaçları Kullanma

Tutamaçlarından konumlarını görebileceğiniz tanımlama noktaları, Defpoints adı verilen kendi benzersiz katmanlarında bulunur. Tanım noktaları, Defpoints katmanının açık veya kapalı olmasına bakılmaksızın görüntülenir. Bu tanımlama noktalarının nasıl çalıştığına dair size bir fikir vermek için, tanım noktalarını doğrudan nasıl değiştireceğinizi gösteren aşağıdaki alıştırmaları deneyin.

Bu alıştırmada, bir boyut çizgisini hareket ettirmek için koordinatları kullanacaksınız:

1. Tutamaçlar görünür durumdayken, boyut metninin yanındaki tutma yerini tıklayın.

İPUCU : Defpoints katmanı, kapatıldığında bile görünür olma gibi benzersiz bir özelliğe sahip olduğu için, onu çiziminizi düzenlemek için bir katman olarak kullanabilirsiniz. Defpoints kapalıyken, ona atanan nesneleri görmeye devam edebilirsiniz, ancak nesneler çizilmez.

2. İmleci hareket ettirin. İmleci dikey olarak hareket ettirdiğinizde, metin boyut çizgisi boyunca hareket eder. İmleci yatay olarak hareket ettirdiğinizde, ölçü çizgisi ve metin, ölçülendirilmiş kat planına paralel yönlerini koruyarak birlikte hareket eder.

İPUCU Burada, metin dahil tüm boyut çizgisi hareket eder. Daha sonraki bir alıştırmada, ölçü metnini ölçü çizgisinden bağımsız olarak nasıl hareket ettirebileceğinizi göreceksiniz.

3. @9 ́<0↵ girin. Metrik kullanıcıları @275<0↵ girmelidir. Boyut çizgisi, metin ve boyut uzantıları, metnin sağındaki yeni konuma uzanır.

İPUCU : Birkaç boyut çizgisini taşımanız gerekiyorsa, Komut isteminde hepsini seçin; ardından, her boyuttan bir boyut çizgisi tutamaçları setini Shift+tıklatın. Tutamaçları seçtikten sonra, etkin tutma yerlerinden birine tekrar tıklayın. Daha sonra tüm ölçü çizgilerini aynı anda hareket ettirebilirsiniz.

Önceki alıştırmanın 3. adımında, göreceli bir kutupsal koordinat girerek boyut çizgisinin yeni konumu için tam bir mesafe belirleyebileceğinizi gördünüz. Kartezyen koordinatlar da aynı şekilde çalışır. Boyut çizgilerini yeniden konumlandırmak için nesne yakalamalarını bile kullanabilirsiniz.

Ardından, Dikey osnap’ı kullanarak boyut çizgisini geri taşımayı deneyin:

1. Az önce düzenlediğiniz boyut çizgisinin altındaki tutamağa tıklayın.
2.Shift+farenin sağ düğmesine tıklayın ve Osnap kısayol menüsünden Dik’i seçin.
3. İmleci balkonu boyutlandıran dikey ölçü çizgisine getirin ve tıklayın.
4. Bu dosyayı mevcut durumunda kaydetmek için Görünüm ‡ Tümünü Yakınlaştır’ı ve ardından Dosya ‡ Kaydet’i seçin.

Seçilen boyut çizgisi, diğer dikey boyutla hizalanmak üzere orijinal konumuna geri döner.

Bireysel Boyutların Stil Ayarlarını Değiştirme

Bazı durumlarda, o boyutu düzenlemek için tek bir boyutun stil ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Örneğin, tipik bir doğrusal boyutun metnini taşımaya çalışırsanız, metin ve boyut çizgilerinin birbirinden ayrılamaz olduğunu görebilirsiniz. AutoCAD’in ölçü metnini ölçü çizgisine göre nasıl konumlandırdığını kontrol eden ölçü stili ayarında bir değişiklik yapmanız gerekir.

Bu bölümde, boyuttaki değişiklikleri kolaylaştırmak için bireysel boyutların stil ayarlarını nasıl değiştirebileceğiniz açıklanmaktadır.

İPUCU : Bir boyutun boyut stilini diğerininkiyle eşleştirmek için değiştirmeniz gerekirse, Özellikleri Eşleştir aracını kullanabilirsiniz.


AutoCAD ölçü birimi değiştirme
AutoCAD çizim çok küçük
Autocad yazı boyutu ayarlama
AutoCAD ölçü ayarları komutu
Autocad ölçü ayarları
AutoCAD ölçü ayarları cm
AutoCAD ölçü yazısı büyütme
AutoCAD ölçü birimi ayarlama


Hareketli Sabit Boyutlu Metin

Ölçü metninin ölçü çizgisine nasıl iliştirildiğini gördünüz, böylece metin hareket ettirildiğinde ölçü çizgisi onu takip eder. Metni ölçü çizgisinden bağımsız olarak hareket ettirmek isteyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, ölçü metnini ölçü çizgisinden nasıl ayırabileceğinizi gösterir.

Bu adımlar aynı zamanda tek bir boyutun stil ayarlarını nasıl değiştirebileceğinizi de gösterir:

1. Tutamaçlarını ortaya çıkarmak için düzenlemek istediğiniz ölçümlendirmeye tıklayın.
2. Özellikler paletini açmak için sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Özellikler’i seçin.
3. Sığdır kategorisini görene kadar özellikler listesini aşağı kaydırın. Sığdır altında bir seçenek listesi görmüyorsanız, yeni bir seçenek grubu görüntülemek için sağdaki aşağıyı gösteren oka tıklayın.
4. Metin Hareketi listesinin sağında Metin Hareketi seçeneğini görene kadar listeyi aşağı kaydırın ve ardından bu seçeneğe tıklayın.
5. Açılır listeyi açmak için Metinle Kısık Satırı Koru listesinin yanında görünen oka tıklayın; ardından Metni Taşı, Lider Ekle seçeneğini seçin.

Özellikler paletinde, Sığdır kategorisindeki Metni Taşı, Lider Ekle seçeneği, ölçü metnini ölçü çizgisinden bağımsız olarak taşımanıza olanak tanır. Ayrıca ölçü çizgisinden metne bir lider çizer.

Başka bir seçenek olan Metni Taşı, Lider Yok aynı şeyi yapar ancak bir lider içermez. Yeni Ölçümlendirme Stili veya Ölçümlendirme Stilini Değiştir iletişim kutusunun Sığdır sekmesindeki Metin Yerleştirme seçeneklerini kullanarak bir ölçümlendirme stili için bu seçenekleri de ayarlayabilirsiniz.

Bu adımlardan da görebileceğiniz gibi, Özellikler paleti, boyut stillerini ayarlamak için gördüğünüz birçok ayara erişmenizi sağlar. Buradaki temel fark, Özellikler paletinin yalnızca seçtiğiniz boyutları etkilemesidir.

Önceki bir alıştırmada, yerleştirildikten sonra tek bir boyutun biçim ayarını değiştirmiştiniz. Bu ayarlar, Boyut Stili Yöneticisi iletişim kutusundaki Değiştir düğmesi kullanılarak Mimari boyut stilinizin standart bir parçası haline getirilebilir.

İPUCU : Birden fazla boyut stiliniz varsa ve mevcut bir boyutu mevcut boyut stiliyle değiştirmek istiyorsanız, Boyut Güncelleme aracını kullanın. Dimensions kontrol panelinde Dimension Update’i seçin veya açılır menüden Dimension Ə _Update’i seçin. Ardından, değiştirmek istediğiniz boyutları seçin ve ↵ tuşuna basın. Seçilen boyutlar mevcut stile dönüştürülecektir.

Döndürme ve Konumlandırma Ölçümlendirme Metni

Arada bir, boyutun kendisi yatay olmasa bile, boyut metni yatay yönde tutulursa daha iyi çalışır.

Ölçümlendirme metnini döndürmek için, Ölçümlendirme ‡ Metni Hizala ‡ Açı’yı seçin, ölçümlendirme metnini seçin ve ardından bir açı girin ya da bir açıyı grafiksel olarak belirtmek için iki nokta seçin. Boyut metnini varsayılan açısına döndürmek için 0↵ da girebilirsiniz.

Ölçü metnini ölçü çizgisinin soluna, ortasına veya sağına taşımanız gerekirse, Dimension Ə Metni Hizala menü seçenekleri altındaki Sol, Orta veya Sağ seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ölçümlendirmeleri ve Diğer Nesneleri Birlikte Düzenleme

Bir boyutu doğrudan tutamaçlarını kullanarak düzenleyebilmek yararlıdır. Ancak AutoCAD’in boyutlarının temel özelliği, çizimdeki değişikliklere göre kendilerini otomatik olarak ayarlayabilmeleridir.

Bunun nasıl çalıştığını görmek için oturma odasını banyo duvarına yaklaştırmayı deneyin. Uzat komutunu ve Geçiş seçeneğini kullanarak bir grup çizgiyi ve tepe noktasını taşıyabilirsiniz:

1. Değiştir araç çubuğunda Uzat aracını tıklayın veya S↵ ve ardından C↵ yazın. Aşağıdaki istemleri göreceksiniz.
2. Gösterildiği gibi bir geçiş penceresi seçin ve ardından seçiminizi onaylamak için ↵ tuşuna basın.
3. Temel noktayı belirtin veya Yer Değiştirme <Yer Değiştirme>: komut isteminde, ekrandaki herhangi bir noktayı seçin.
4. İkinci noktayı belirle veya <ilk noktayı yer değiştirme olarak kullan>: isteminde, duvarı 2 ́ 90° yönünde hareket ettirmek için @2 ́<90↵ girin. Duvar hareket eder ve boyut metni gösterildiği gibi yeni boyutları yansıtacak şekilde değişir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir