Boyutları Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Boyutları Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Aralık 2022 AutoCAD ölçü boyutu ayarlama AutoCAD ölçü yazı boyutu büyütme 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Önceki Bir Boyuttan Bir Boyuta Devam Etmek

En son eklenen boyut yerine daha eski bir doğrusal boyuttan bir boyut dizisine devam etmeniz gerekiyorsa, ikinci bir uzatma çizgisi orijini Belirt’te ↵ tuşuna basın veya [Geri Al/Seç] <Seç>:promptyousawinstep2ofthepreviousexercise.Ardından, devam eden boyutu Seç: komut isteminde tıklayın devam etmek istediğiniz uzatma hattı.

Ortak Taban Uzatma Çizgisinden Ölçümlendirme Çizimi

Nesneleri boyutlandırmanın başka bir yolu, aynı uzatma çizgisinden kaynaklanan birkaç boyuta sahip olmaktır. Buna uyum sağlamak için AutoCAD, Dimensions kontrol panelinde veya Dimension açılır menüsünde Baseline seçeneğini sunar.

Bunun nasıl çalıştığını görmek için, planın üst kısmında başka bir boyuta (bu sefer yatay olana) başlayacaksınız:

1. Ölçümlendirmeler kontrol panelinde Doğrusal Ölçümlendirme’ye tıklayın. Veya dikey ölçümlendirme için yaptığınız gibi, yatay ölçümlendirmeyi başlatmak için Dli↵ yazın. Bu seçenek aynı zamanda Boyut açılır menüsündedir.
2. İlk uzatma hattı orijinini belirtin veya <nesneyi seçin> isteminde, gösterildiği gibi banyonun sol üst köşesini seçmek için Bitiş noktası osnap’ını kullanın.
3. İkinci uzatma çizgisi kaynağını belirtin: komut isteminde, gösterildiği gibi banyonun sağ üst köşesini seçin.
4. Boyut çizgisi konumunu belirtin veya [Mtext/Metin/Açı/Yatay/Dikey/Döndürülmüş]: komut isteminde, gösterildiği gibi Birim planının üzerinde bir nokta seçin. Gerekirse, boyutu sığdırmak için görünümünüzü aşağı doğru kaydırın.

İPUCU : Ölçümlendirme yaparken genellikle çiziminizde tam konumları seçtiğiniz için, Osnap kısayol menüsünden osnap’leri seçme gibi ekstra bir adımdan kaçınmak için Osnap’ları Çalıştır’ı açmak isteyebilirsiniz.

5. Az önce çizdiğiniz boyutun ilk uzatma çizgisinden devam ederek başka bir boyut çizmeye hazırsınız. Ölçümlendirmeler kontrol panelinin araç çubuğu açılır penceresindeki Taban Çizgisi seçeneğine tıklayın. Veya temel bir boyut başlatmak için Komut istemine Dba↵ yazın.
6. İkinci bir uzatma hattı orijini belirtin veya [Geri Al/Seç] <Seç>: komut isteminde, gösterildiği gibi girişin sağ üst köşesine tıklayın.
7. Temel komutundan çıkmak için ↵ tuşuna iki kez basın.
8. Görünümünüzü benzer görünecek şekilde aşağı kaydırın.

Bu örnekte, Temel seçeneğinin Devam seçeneğine benzer olduğunu görüyorsunuz, ancak Temel seçeneğinin önceki boyutun ilk uzatma çizgisini ikinci bir boyut için temel olarak kullanmanıza olanak sağlaması dışında. İki yatay ölçü çizgisi arasındaki mesafe, Yeni Ölçümlendirme Stili ve Ölçümlendirme Stilini Değiştir iletişim kutularının Çizgiler sekmesindeki Taban Çizgisi Aralığı ayarı tarafından kontrol edilir.

7. adımda komuttan çıkmak için ↵ tuşuna iki kez basmanız gerektiğini fark etmiş olabilirsiniz. Devam’da olduğu gibi, İkinci bir uzatma çizgisi orijini belirle [Geri Al/Seç] <Seç> isteminde ↵ tuşuna basarak eski bir boyuttan taban çizgisi boyutunu çizebilirsiniz. Daha sonra, başka bir boyut seçebileceğiniz veya komuttan çıkmak için tekrar ↵ tuşuna basabileceğiniz Temel boyutu seçin: komut istemini alırsınız.

Boyutlar Arasındaki Mesafeyi Ayarlama

Bir son teslim tarihi için çalışırken, sizin veya bir başkasının boyut eklerken birkaç köşeyi kestiğini ve bir dizi paralel ölçü çizgisinin doğru yerleştirilmediğini fark edebilirsiniz.

Boyut kontrol panelindeki Dimspace aracını kullanarak boyut çizgileri arasındaki boşluğu hızla ayarlayabilirsiniz:

1. Dimensions kontrol panelinde Dimspace aracına tıklayın. Boyut ■Boyut Uzayı’nı da seçebilirsiniz.
2. Temel boyutu seçin: komut isteminde, boyutlandırılmakta olan unsura en yakın boyuta tıklayın.
3. Boşluğa boyutları seçin: komut isteminde sonraki boyuta tıklayın.
4. Diğer paralel boyutları seçmeye devam edin. Seçiminizi tamamladığınızda,
↵ tuşuna basın.
5. İstemi görürsünüz. Ölçü çizgileri arasındaki mesafe için bir değer girin. Bu değer tam ölçekli mesafelerde olmalıdır. ↵ tuşuna da basabilirsiniz, AutoCAD boyutlar arasındaki mesafeyi sizin için ayarlayacaktır.


AutoCAD ölçü boyutu ayarlama
AutoCAD ölçü ayarları cm
AutoCAD ölçü yazı boyutu büyütme
AutoCAD Dimension yazı boyutu büyütme
AutoCAD Text büyütme
Autocad yazı boyutu ayarlama
AutoCAD ölçü büyütme komutu
Autocad ölçü ayarları


Boyutları Düzenleme

Çizimlerinize daha fazla boyut ekledikçe, AutoCAD’in zaman zaman boyut metnini veya çizgisini uygun olmayan bir konuma yerleştirdiğini veya boyut metnini değiştirmeniz gerekebileceğini göreceksiniz. Bu bölümde, her zaman ortaya çıkan özel durumlara uyacak şekilde boyutları nasıl değiştirebileceğinize derinlemesine bir göz atacaksınız.

Ölçümlendirme Metnine Veri Ekleme

Bu bölümde şu ana kadar, varsayılan boyut metnini kabul ettiniz. Bilgileri varsayılan boyut değerine ekleyebilir veya gerekirse tamamen değiştirebilirsiniz. Geçici boyutun imlecinizle sürüklendiğini gördüğünüz noktada T↵ girin.

Ardından, küçüktür (<) ve büyüktür (>) sembollerini kullanarak, varsayılan boyutun önüne veya arkasına metin ekleyebilir veya varsayılan metni değiştirmek için sembolleri tamamen değiştirebilirsiniz. Özellikler araç çubuğundaki Özellikler düğmesi, mevcut boyut metnini benzer şekilde değiştirmenize olanak sağlar.

Çiziminizdeki mevcut bir boyutun metnini değiştirerek bunun nasıl çalıştığını görelim:

1. Değiştir ↵ Nesne ↵ Metin ↵ Düzenle’yi seçin veya ED↵ yazın.
2. Metin Biçimlendirme araç çubuğunu açmak için ekranın üst kısmındaki çizime eklediğiniz son yatay boyuta tıklayın.
3. İmleci 14 ́-0 ̋ metninin sonuna yerleştirmek için Bitir tuşuna basın ve ardından dikmenin yüzüne yazın.
4. Metin Biçimlendirme araç çubuğunda Tamam’a tıklayın ve ardından Ddedit komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın. Boyut, saplamanın yüzüne 14 ́-0 ̋ okuyacak şekilde değişir.
5. Öğretici için yeni eklenen metne ihtiyacınız olmadığından, eklenen metni kaldırmak için Standart araç çubuğundaki Geri Al düğmesine tıklayın.

İPUCU : Bu alıştırmada yalnızca tek bir boyutu düzenleyebildiniz. Aynı anda birkaç boyuta metin eklemek için Boyut Düzenleme aracını kullanmanız gerekir.

Bu komut hakkında daha fazla bilgi için bu bölümdeki “Birden Çok Boyutta Değişiklikler Yapma” kenar çubuğuna bakın.
Değeri tamamen değiştirilen bir boyut için orijinal boyut metnini geri yüklemeniz gerekirse, önceki alıştırmada gösterilen adımları kullanabilirsiniz, ancak 3. adımda metni <> parantez sembolleriyle değiştirin.

Yeni Boyut Stili veya Boyut Stilini Değiştir iletişim kutusunun Birincil Birimler sekmesindeki Sonek veya Önek seçeneğini kullanarak, AutoCAD’in seçilen birkaç boyut yerine tüm boyutlara otomatik olarak bir boyut soneki veya önek eklemesini sağlayabilirsiniz.

AutoCAD, bir çizim düzenlendiğinde boyut metnini otomatik olarak güncellemek için ilişkisel boyutlandırma yeteneği sağlar. Tanım noktaları olarak adlandırılan nesneler, düzenlenen boyutların nasıl güncellendiğini belirler.

Tanımlama noktaları, boyut konumunu belirlerken seçtiğiniz noktalarda bulunur. Örneğin, doğrusal boyutlar için tanımlama noktaları, uzatma çizgisi başlangıç noktalarıdır. Bir daire çapı için tanımlama noktaları, daireyi ve dairenin karşı tarafını seçmek için kullanılan noktalardır. Bir yarıçap için tanımlama noktaları, daireyi seçmek için kullanılan noktalar artı dairenin merkezidir.

Tanım noktaları, nokta nesneleridir. Genellikle tanımladıkları özellik tarafından kapsandıkları için görmeleri zordur. Ancak tutamaçları kullanarak bunları dolaylı olarak görebilirsiniz. Bir boyutun tanım noktaları, boyutun kavrama noktalarıyla aynıdır. Bir boyuta tıklayarak bunları görebilirsiniz.

Takip etmeyi dene:

1. Grips özelliğinin açık olduğundan emin olun.
2. Önceki alıştırmada çizdiğiniz üç dikey boyuttan en uzun olanına tıklayın. Gösterildiği gibi, boyutun tutamaçlarını göreceksiniz.

Çoklu Boyutlarda Değişiklikler Yapmak

Mevcut boyutları hızla düzenlemek için Boyut Düzenleme aracını kullanabilirsiniz. Bu araç size aynı anda birden fazla boyutun metnini düzenleme olanağı sağlar. Boyut Düzenleme aracının yaygın bir kullanımı, gerçek boyutlandırılmış mesafeyi göstermek yerine bir boyut dizisini Eşit olarak okumak için değiştirmektir.

Aşağıdaki örnek, bir boyuta metin eklemek için Özellikler paletini kullanmaya bir alternatif gösterir:

1. Ded↵ yazın.
2. Bu istemde

3. İmleci 0’ın arkasına veya önüne taşımak için ok tuşlarını kullanın ve ardından istediğiniz metni girin.
boyuta eklemek için. Veya 0’ı kaldırabilir ve boyutu metninizle değiştirebilirsiniz.
4. Tamam’a tıklayın.
5. Nesneleri seçin: komut isteminde, düzenlemek istediğinizboyutları seçin. Nesneleri seçin: istemi kalır ve birkaç boyut seçmenize olanak tanır.
6. Seçiminizi bitirmek için ↵ tuşuna basın. Boyut, yeni metninizi içerecek veya mevcut boyut metninin yerini alacak şekilde değişir.

Boyut Düzenleme aracı, boyut metnini düzenlemede kullanışlıdır, ancak bu aracı metinde grafiksel değişiklikler yapmak için de kullanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir