Dosyalardan İçe Aktarma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Dosyalardan İçe Aktarma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Kasım 2022 AutoCAD PDF içe aktarmak AutoCAD yüksek çözünürlüklü PDF 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Bir Çizimi Dış Referans Olarak Ekleme

Bir sonraki alıştırma, stüdyo apartmanı inşa etmek için eklenen bir blok yerine bir Xref’in nasıl kullanılacağını gösterir. Önce eskisini kopyalayarak yeni bir birim dosyası oluşturacaksınız. Ardından, ekrana yeni bir araç çubuğu olan Dış Referanslar paletini getireceksiniz.

Yeni dosyayı oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. 07a birim dosyasına dönün; Unitxref.dwg adı altında kaydetmek için Dosya ▶ Farklı Kaydet’i seçin ve ardından Unitxref.dwg dosyasını kapatın. Bu, aşağıdaki adımlar için 07a-unit.dwg dosyasının bir kopyasını oluşturacaktır. Ya da isterseniz aşağıdaki adımlar için Unitxref.dwg dosyasını kullanabilirsiniz.
2. 07b-plan dosyasına dönün, Farklı Kaydet’i seçin ve dosyayı Planxref adı altında kaydedin. Geçerli dosya artık Planxref.dwg’dir.
3. Tüm Birim planlarını silin (E↵All↵ girin) ve bir sonraki adımda açıklandığı gibi, Birim planlarını dosyadan temizleyin. (2. ve 3. adımları tamamlayarak yeni bir dosya oluşturma zahmetinden kurtulursunuz.)
4. Temizle iletişim kutusunu açmak için Dosya ‡ Çizim Yardımcı Programları ■ Temizle’yi seçin ve ardından Temizlemeyi Onayla iletişim kutusunu açmak için Tümünü Temizle düğmesine tıklayın. Bu, çizimde kullanılmayan blokları temizler.
5. Tümüne Evet’i tıklayın.

Artık Dış Referanslar paletini kullanmaya hazırsınız:

1. Dış Referanslar Ekle’yi seçin veya Dış Referanslar paletini açmak için XR↵ yazın.
2. Referans Dosyası Seç iletişim kutusunu açmak için paletin sol üst köşesindeki DWG Ekle düğmesine tıklayın. Bu, önizleme penceresiyle tamamlanmış tipik bir AutoCAD dosyası iletişim kutusudur.
3. Unitxref.dwg dosyasını bulup seçin ve ardından Dış Referans iletişim kutusunu açmak için Aç’a tıklayın. Bu iletişim kutusunun, Ekle iletişim kutusuna benzediğine dikkat edin. Ekleme noktası, ölçekleme ve döndürme için aynı seçenekleri sunar.
4. Bu iletişim kutusunda sunulan seçeneklerin açıklamasını göreceksiniz. Şimdilik Tamam’ı tıklayın.
5. Ekleme noktası için 31 ́-5 ̋↵,43 ́-8 ̋↵ girin (metrik kullanıcılar 957,1330 girer).
6. Unitxref.dwg dosyası eklendikten sonra, Unitxref.dwg dış referansını kopyalayıp aynalayarak bu bölümün ilk bölümünde oluşturduğunuz kat planının aynı düzenini yeniden oluşturun.
7. Planxref dosyasını kaydedin.

Artık bu bölümde daha önce çalıştığınız 07b-plan.dwg dosyasına benzeyen bir çiziminiz var, ancak kaynak dosyalarından ayrılmış bloklar kullanmak yerine Xref’lerden oluşan bir çiziminiz var.

Bu Xref’ler gerçek Unitxref.dwg dosyasıdır ve Planxref.dwg dosyasını açtığınız anda AutoCAD’e yüklenirler. AutoCAD penceresinin sağ alt köşesindeki bir simge size geçerli çizimin Xref’ler içerdiğini söyler.

Bu simge sizi yalnızca Xref’ler konusunda uyarmakla kalmaz, aynı zamanda bir sonraki alıştırmada göreceğiniz gibi Dış Referanslar paletini açmanızı da sağlar.
Ardından, Unitxref.dwg dosyasını değiştirecek ve sonuçları Planxref.dwg dosyasında göreceksiniz:

1. Geçerli Planxref dosyasından Unitxref.dwg dosyasını açmak için birimi seçin ve ardından sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Open Xref’i seçin. Ayrıca Komut isteminde Xopen↵ girebilir ve ardından birim planı Xref’i seçebilirsiniz.

UYARI : Xopen ve kısayol menüsündeki Xref’i Aç seçeneği LT’de mevcut değildir. LT kullanıyorsanız Dosya Aç’ı seçin ve Dosya Seç iletişim kutusunu kullanarak Unitxref.dwg dosyasını açın.


AutoCAD çizimi dışa aktarma
AutoCAD PDF içe aktarma
AutoCAD PDF görünmüyor
AutoCAD PDF Import sorunu
Autocad PDF patlatma
AutoCAD PDF import ETME
AutoCAD yüksek çözünürlüklü PDF
Autocad pdf çevirme ölçekli


2. Katlar için tarama desenini ve mutfak taslağını silin ve Unitxref.dwg dosyasını kaydedin.
3. Planxref.dwg dosyasına geri dönmek için Pencere Ə Planxref.dwg’yi seçin. AutoCAD penceresinin sağ alt köşesinde Xref simgesini işaret eden bir mesaj balonu görüyorsunuz. Balon sizi bir Xref’in değiştiği konusunda uyarır. AutoCAD penceresinin sağ alt köşesindeki Manage Xrefs simgesine sağ tıklayın ve ardından Dış Referanslar paletini açmak için açılır menüden Dış Referanslar’ı seçin.
4. Liste kutusundan Unitxref adını seçin, Yeniden Yükle’ye ve ardından Tamam’a tıklayın. Planxref çizimindeki birimlerin, Unitxref dosyasında yaptığınız değişiklikleri içerecek şekilde güncellendiğine dikkat edin.

Xopen komutunu kullanırken birden fazla Xref seçerek aynı anda birden fazla Xref açabilirsiniz.

İPUCU : Dış Referanslar paletindeki Aç seçeneği, kısayol menüsündeki Xopen komutu veya Xref Aç seçeneğiyle aynı işlevi gerçekleştirir. Bu seçeneği kullanmak için Dış Referanslar paletindeki liste kutusundan Xref dosyalarını seçip sağ tıklayın ve ardından Aç’a tıklayın.

Bir Xref değiştirildiğinde, AutoCAD penceresinin sağ alt kısmındaki Manage Xrefs simgesinin bir ünlem işareti gösterecek şekilde değişeceğini unutmayın. Bu, geçerli çizimdeki bir Xref’teki değişiklikler konusunda sizi uyarır.

Harici Referanslar paletini açmak için Xref’leri Yönet simgesine tıklayın. Değiştirilen Xref, liste kutusunun Durum sütunundaki bir mesajla belirtilir.

Daha sonra güncellenmesi gereken Xref’i seçebilir, sağ tıklayıp seçili Xref’i yeniden yüklemek için kısayol menüsünden Yeniden Yükle seçeneğini belirleyebilirsiniz. Birden fazla Xref’in güncellenmesi gerekiyorsa birden fazla Xref seçebilirsiniz.

Burada bir Xref dosyasının bloktan farklı bir şekilde nasıl güncellendiğini gördünüz. Xref’ler, onları içeren çizim dosyasıyla birlikte yüklendiğinden, bu durumda Planxref dosyası olan içeren dosya, açıldığında Xref’te yapılan değişiklikleri otomatik olarak görüntüler.

Ayrıca, AutoCAD güncellemeleri iç içe Xref’leri ve iç içe olmayan Xref’leri güncellediğinden, iç içe geçmiş blokları güncellemek zorunda kalmazsınız. Bir dosyayı düzenlerken bir Xref değiştirildiğinde, AutoCAD penceresinin sağ alt köşesinde bulunan Xref simgesi aracılığıyla değişiklik konusunda uyarılırsınız. Değiştirilen Xref’leri güncellemek için o simgeden görünen balon mesajına tıklayabilirsiniz.

Blokları, Katmanları ve Diğer Adlandırılmış Öğeleri Harici Dosyalardan İçe Aktarma

Blokları ve diğer çizim bileşenlerini başka bir dosyadan içe aktarmak için Xbind komutunu kullanabilirsiniz. İlk olarak, bir dosyaya çapraz referans vermek için Dış Referanslar paletini kullanın; Komut isteminde Xbind yazın. Xbind iletişim kutusunda, Xref dosya adının yanındaki artı işaretine tıklayın ve ardından Engelle’yi seçin.

İçe aktarmak istediğiniz bloğun adını bulun, Ekle düğmesine tıklayın ve Tamam’a tıklayın. Son olarak, Dış Referanslar paletini açın, listeden Xref dosya adını seçin, sağ tıklayın ve Xref dosyasını kaldırmak için Ayır’ı seçin. İçe aktarılan blok, geçerli dosyanın bir parçası olarak kalır. Öğeleri harici dosyalardan içe aktarmak için AutoCAD DesignCenter’ı da kullanabilirsiniz.

Araç Paletleri penceresi, sık kullanılan bloklara ve diğer çizimlerde bulunan tarama modellerine erişmenizi sağlar. Standart araç çubuğundaki Araç Paletleri simgesine tıklayarak Araç paletlerini açabilirsiniz.

Standart AutoCAD kurulumlarında, Araç Paletleri penceresi, geçerli çiziminize sürükleyip bırakabileceğiniz örnek 3B komutlar, bloklar ve tarama desenleri ile yapılandırılır. Araç paleti için istediğiniz bloğu veya deseni içeren bir sekme seçin ve ardından öğeye tıklayıp çiziminize sürükleyin.

Tarama desenleri söz konusu olduğunda, desene tıklayın ve her tarafı nesnelerle sınırlanan bir alana sürükleyin. Araç Paletleri penceresini özelleştirmeye hazır olduğunuzda, bunu nesneleri veya araçları tıklayıp yeni veya mevcut bir palete sürükleyerek yaparsınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir