Açılır Menüler  – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Açılır Menüler  – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

1 Kasım 2022 AutoCAD alt menü kayboldu AutoCAD Ribbon kayboldu 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Açılır Menüler 

Bu yazı dizisi boyunca, açılır menülerden ve araç çubuklarından komutları ve komut seçeneklerini seçmeniz istenecektir. Hem yeni hem de deneyimli kullanıcılar için menüler ve araç çubukları, komutlara erişmek için hatırlaması kolay bir yöntem sunar. AutoCAD’in önceki sürümlerine alışmış deneyimli bir AutoCAD kullanıcısıysanız, komutları doğrudan klavyeden yazabilirsiniz. Bildiğiniz ve sevdiğiniz klavye komutlarının çoğu hala olduğu gibi çalışır.

Komutlara erişmenin başka bir yöntemi, açılır menü seçeneklerini açan ve etkinleştiren özel tuş vuruşları olan hızlandırıcı tuşlarını kullanmaktır. Menü çubuğundaki komutların ve açılır menülerdeki öğelerin hepsinin altı çizili bir karaktere sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

Alt tuşuna ve ardından altı çizili karaktere karşılık gelen tuşa basarak, fareyi meşgul etmeden o komutu veya seçeneği etkinleştirirsiniz. Örneğin, Dosya – Aç’ı seçmek için Alt, ardından F ve son olarak O (Alt+F+O) tuşlarına basın.

Birçok araç ve komutun klavye kısayolları vardır; kısayollar, bir komut adının bir, iki veya üç harfli kısaltmalarıdır. AutoCAD’de daha yetkin hale geldikçe, bu kısayolları faydalı bulabilirsiniz. Bu kitap üzerinde çalışırken, referans olması için kısayollar tanımlanacaktır.

Son olarak, kendinizi maceraperest hissediyorsanız, AutoCAD destek dosyalarına ekleyerek komutları yürütmek için kendi hızlandırıcı tuşlarınızı ve klavye kısayollarınızı oluşturabilirsiniz.

Tercih Edilen Çalışma Alanınızı Kaydetme

İstediğiniz zaman geri çağırmak istediğiniz belirli bir araç çubuğu düzenlemesini tercih ettiğinizi görebilirsiniz. Araç çubuklarını yeniden düzenleyebilir ve ardından düzenlemeyi adlandırılmış bir çalışma alanı olarak kaydedebilirsiniz.

AutoCAD iş istasyonunuzu kendi AutoCAD pencere düzenini tercih eden biriyle paylaşmanız gerekiyorsa veya farklı çalışma türleri için farklı düzenlemeler ayarlamak istiyorsanız, bunu yapmak yararlı olabilir. Örneğin, bir başkası varsayılan AutoCAD kurulumunu tercih ederken, mevcut AutoCAD pencere düzenini Araç paletlerini yoldan çekerek kaydetmek isteyebilirsiniz.

Mevcut kurulumu yeni bir adla kaydetmek için aşağıdakileri yapın:

1. Çalışma Alanları araç çubuğunda, açılır listeye tıklayın ve Çalışma Alanını Kaydet iletişim kutusunu açmak için Geçerli Farklı Kaydet’i seçin.
2. Metin kutusuna Özel Düzenim’i girin ve Kaydet’e tıklayın. AutoCAD bileşenlerinin mevcut düzeni, Özel Düzenim adı altında kaydedilir.
3. Bir çalışma alanını geri çağırmak için, Çalışma Alanları araç çubuğundaki açılır listeden kayıtlı çalışma alanının adını seçin.

Çalışma Alanları araç çubuğunda bir ev simgesi fark etmiş olabilirsiniz. Bu, favori çalışma alanınızı geri yüklemenin hızlı bir yolunu sunan My Workspace aracıdır. İstediğiniz herhangi bir AutoCAD pencere düzenini geri çağırmak için Çalışma Alanım aracını özelleştirebilirsiniz. Çalışma alanları oluşturma ve özelleştirme hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.


AutoCAD alt menü kayboldu
AutoCAD Tools Menüsü Kayboldu
AutoCAD üst menü kayboldu
AutoCAD alt Menu
AutoCAD menüleri
AutoCAD Ribbon kayboldu
AutoCAD Ribbon Ayarları
AutoCAD üst menü değişti


AutoCAD ile Çalışmak

Artık AutoCAD penceresiyle tanıştığınıza göre, birkaç AutoCAD komutu kullanmayı denemeye hazırsınız. İlk olarak, bir örnek dosya açacak ve üzerinde birkaç değişiklik yapacaksınız. Bu süreçte, AutoCAD’de yaygın olarak kullanılan bazı çalışma yöntemlerine aşina olacaksınız.

Mevcut Bir Dosyayı Açma

Bu alıştırmada, tipik bir Dosya Seç iletişim kutusunu görme ve kullanma şansınız olacak. Başlamak için mevcut bir dosyayı açacaksınız:

1. Menü çubuğundan Dosya – Kapat’ı seçin. Geçerli çizimde yaptığınız değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görüntülenir. Hayır’ı tıklayın.

2. SelectFile-OpentoopentheSelectFiledialogbox.Bu tipik Windowsfiledialogbox, ek bir bükülme ile: Sağdaki büyük Önizleme kutusu, bir çizimi açmadan önce önizlemenizi sağlar, böylece dosya ararken zaman kazandırır. Solda, bilgisayarınızda veya İnternet’te sık kullandığınız yerleri bulabileceğiniz Yerler Listesi olarak bilinen bir panel bulunur.

3.SelectFiledialogbox’taLookIndrop-aşağı listesini açın ve  AutoCAD klasörünü bulun.

4. Ok imlecini clip.dwg dosyasına getirin ve tıklayın. Clip.dwg dosya adının artık dosya listesinin üzerindeki Dosya Adı giriş kutusunda göründüğüne dikkat edin. Ayrıca Önizleme kutusu artık dosyanın küçük resmini gösteriyor. AutoCAD’in eski sürümlerinden gelen dosyaların küçük resim göstermeyebileceğini unutmayın.

İPUCU: clip.dwg çizimi, tamamlayıcı web sitesine dahil edilmiştir. Bu dosyayı bulamazsanız, eşlik eden web sitesinden örnek çizimleri yüklediğinizden emin olun. Kurulum talimatları için kitabın web sitesindeki Benioku dosyasına bakın.

5. Dosya Seç iletişim kutusunun altındaki Aç düğmesine tıklayın. AutoCAD, clip.dwg dosyasını gösterildiği gibi açar.

Clip.dwg dosyası, çizimin Düzen sekmesi görünümünü görüntülemek için açılır. Bunu AutoCAD penceresinin altındaki sekmelere bakarak anlayacaksınız. Şu anda, Düzen1 sekmesi vurgulanmıştır.

Düzenin, baskıya hazırlanırken çiziminizin farklı görünümlerini yerleştirmenize izin veren bir görünüm türü olduğunu hatırlayabilirsiniz. Ayrıca AutoCAD penceresinin başlık çubuğunun çizimin adını gösterdiğine dikkat edin. Bu, dosyanın kolay tanımlanmasını sağlar.

Bu özel dosya, hem 2B çizimleri hem de tipik bir kilitleme klipsinin 3B modelini içerir. Düzen1 sekme görünümü, izometrik görünümün yanı sıra üstten, önden ve sağdan görünümü gösterir.

En sık kullanılan komutlardan biri, çiziminizin bir kısmına daha yakından bakmanızı sağlayan Zoom’dur. Bu komut, görünümünüzü kontrol etmek için çeşitli yollar sunar. Bu bölümde, daha ayrıntılı bir görünüm elde etmek için klip çiziminin bir bölümünü büyüteceksiniz.

AutoCAD’e hangi alanı büyütmek istediğinizi söylemek için yakınlaştırma penceresi denilen şeyi kullanırsınız. Çizimin Model Alanı görünümüne geçerek başlayacaksınız. Model sekmesi, sizi çizim oluşturma ve düzenleme işlemlerinin çoğunu yaptığınız bir çalışma alanına yerleştirir.

Bu adımları takip edin:

1. AutoCAD penceresinin altındaki Model sekmesine tıklayın.
2. Görünüm – 3B Görünümler – Plan Görünümü – Dünya UCS’yi seçin. Ayrıca PLAN↵W↵ yazabilirsiniz. Ekranınız, en üstteki resimde gösterildiği gibi, çizime yukarıdan bakan iki boyutlu bir görünüme dönüşür. Standart araç çubuğundaki Yakınlaştır Penceresi düğmesini tıklayın. Ayrıca açılır menüden Görünüm – Yakınlaştır – Pencere’yi seçebilir veya
Z↵W↵ komutu.
3. Komut penceresi ve dinamik girdi ekranı, ilk köşeyi belirtin: istemini gösterir. En üstteki resme bakın. Artı imlecini şekilde gösterilene benzer bir konuma getirin; ardından fareye sol tıklayın. İmleci hareket ettirdiğinizde, bir köşesi az önce seçtiğiniz noktaya sabitlenmiş olarak dikdörtgen görünür; diğer köşe imleci takip eder.
4. Komut penceresi ve dinamik girdi ekranı şimdi ilk köşeyi belirtin: ve Karşı köşeyi belirtin: istemler. Yakınlaştırma penceresinin diğer köşesine konumlandırın, böylece en üstteki resimde gösterildiği gibi klibin alt görüntüsünü içine alır ve fareyi yeniden sol tıklatın. Klip ekranı dolduracak şekilde büyür.

Bu alıştırmada, yakın plan görünümünüz için büyütülecek bir alan tanımlamak için Yakınlaştır komutunun Pencere seçeneğini kullandınız. AutoCAD’in pencere seçiminin ilk bir köşesini ve ardından diğerini belirtmenizi nasıl istediğini gördünüz.

Bu mesajlar, AutoCAD’i ilk kez kullananlar için yararlıdır. Pencere seçeneğini, yalnızca görünümleri tanımlamak için değil, aynı zamanda düzenleme için nesneleri seçmek için de sık sık kullanacaksınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir