Yerleştirilebilir Pencereler – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Yerleştirilebilir Pencereler – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

30 Temmuz 2022 AutoCAD Ayarları AutoCAD Püf komutlar Autocad silgi 0

Yerleştirilebilir Pencereler

Yerleştirilebilir pencereleri sabitleme yeteneği (zaman zaman yüzer paletler olarak da bilinir) AutoCAD 2007’deki en iyi yeni özelliklerden biridir. Fark etmediyseniz, son AutoCAD sürümlerinde sabitlenebilir pencerelerin sayısı arttı.

Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Gelişmiş Ayarlar İletişim Kutusu
 • Komut satırı
 • Gösterge Paneli
 • dbConnect Yöneticisi
 • Tasarım Merkezi
 • Dış Referanslar
 • Bilgi Paleti
 • Modeldeki Işıklar
 • Malzemeler
 • İşaretleme Kümesi Yöneticisi
 • Özellikleri
 • Hızlı Hesap Makinesi
 • Sayfa Seti Yöneticisi
 • Güneş Özellikleri
 • Araç Paletleri
 • Görsel Stil Yöneticisi

Tüm bu takılabilir pencereler ekranda yer kapmak için yarışırken, artık resmi olarak çizim için yer kalmadı. Autodesk muhtemelen herkese dışarı çıkıp üç monitör daha satın almasını söyleyemeyeceğini anladı, bu yüzden bağlantı özelliğini icat etti.

Herhangi bir paletin dikey başlık çubuğuna (veya daha doğrusu yerleştirilebilir pencereye) sağ tıklayın ve henüz açık değilse Yerleştirmeye İzin Ver’i açın. Yineleyin ve Sola Tuttur veya Sağa Tuttur’u seçin.

Sabitlemeyle ilgili en iyi şey, daha fazla pikselden ödün vermeden ekranın her iki tarafına birden çok takılabilir pencereyi sabitleyebilmenizdir. Fareyi herhangi bir etiketli bağlantılı bağlantı noktasının üzerine getirin ve ilgili paletler genişleyerek tüm kullanılabilir alanı doldurur.

Sabitleme, takılabilir pencerelerle çalışmanın en etkili yoludur. Ekran çözünürlüğünüzün izin verdiği kadar çok paleti ekranın kenarlarına sabitlemeyi deneyin. Menüde palet aramak zorunda kalmadan veya daha da kötüsü, kısayol tuşlarını hatırlamaya çalışmadan, kullanıcı arayüzünün çoğuna anında erişebileceksiniz.

Pano/Araç Paleti Bağlantısını Ayarlayın

Dashboard, AutoCAD 2007’de kesinlikle ilginç bir yeni özelliktir. Dashboard ve Araç Paletleri arasında gizemli bir bağlantı olduğunu biliyor muydunuz?

Pano, kontrol panelleriyle dolu (ahem; Autodesk, bu iyi bilinen Windows özelliğiyle bariz ad çakışmasını düşünmedi mi?). Bu kontrol panellerinden biri olan 2D Draw, kutudan çıkar çıkmaz görünmez; o yüzden açalım. Pano paletinde herhangi bir yeri sağ tıklayın.

Kısayol menüsünden Kontrol Panelleri ➔ 2D Draw Control Panel’i seçin. Eksik kontrol paneli, paletin üst kısmında görünür; simgesi bir 2B üçgen ve karedir. Daha hantal Draw ve Modify araç çubuklarını kullanmak yerine temel çizim araçları için bu kontrol panelini kullanmayı düşünün.

Her kontrol paneli, simgesine tıklanarak etkinleştirilebilir. Bir kontrol paneli etkin olduğunda, daha gizli kontrolleri ortaya çıkaracak şekilde turuncu renkle vurgulanır. Kontrol panellerinde göründüğünden daha fazlası var.

Bize tahammül edin ve her kontrol panelini birer birer etkinleştirin. Birini etkinleştirdikten sonra, sabitlenmişlerse onları göstermek için fareyi Araç Paletlerinin üzerine getirin (yüzerlerse ve yüzünüze bakıyorlarsa üzerine gelmenize gerek yoktur). Kontrol panellerinin çoğu, etkinleştirmek için farklı araç paleti gruplarını otomatik olarak tetikler. Bu, daha önce ima edilen gizemli bağlantıdır.

Örneğin, 3D Gezinti kontrol panelini etkinleştirdiğinizde, Kameralar araç paleti grubu da aynı şekilde tetiklenir ve tek ve tek Kameralar paletini öne çıkarır. Malzemeler kontrol panelini etkinleştirdiğinizde, Malzemeler araç paleti grubu, Araç Paletlerinde çok sayıda paleti ön plana çıkarır.

Her bir kontrol paneliyle hangi araç paleti grubunun bağlı olduğunu özelleştirebilirsiniz. Belirli bir kontrol panelini etkinleştirin ve ardından simgesine sağ tıklayın. Kısayol menüsünden, etkin kontrol paneliyle hangi araç paleti grubunu ilişkilendirmek istediğinizi seçin. Artık özelleştirilebilir birbirine bağlı UI rahatlığında en üst seviyeye sahipsiniz!


Autocad silgi
AutoCAD terimleri
AutoCAD çizim yapma
AutoCAD Püf komutlar
Temel AutoCAD çizimleri
AutoCAD silme tuşu
AutoCAD Ayarları
AutoCAD hızlı çizim teknikleri


Kullanıcı Arayüzünü Kilitle

Şimdiye kadar, muhtemelen herhangi bir verimli çalışma yapmadığınızı fark etmek için kullanıcı arayüzünü araştırmak için sayısız saat harcadınız. Araştırmanın gelecekteki üretkenliğinize bir yatırım olduğunu unutmayın. (Bunu patronunuza söyleyin!) Son derece özelleştirilmiş arayüzünüzün tüm yönlerinden nihayet memnun kaldığınızda veya işe geri dönmeniz gerektiğinde, kullanıcı arayüzünü kilitlemenin zamanı geldi.

Kötü niyetli bir kişinin (büyük olasılıkla sizin) ara yüzünüzü modern bir başyapıt haline getirmek için yapılan tüm düzenlemeleri kazayla bozmaması için onu kilitlersiniz. Tabii ki, çalışma alanını değişiklikleri otomatik olarak kaydedecek şekilde ayarladıysanız, bunu yapmak daha önemlidir.

Ekranın sağ alt köşesindeki asma kilit simgesine tıklayın ve tamamen kilitlenecekseniz Tümü ➔ Kilitli’yi seçin. Bu kadar emin değilseniz, yalnızca araç çubuklarını ve/veya pencereleri, kayan ve/veya sabitlenmiş olarak kilitleyin. Pişman olmaktansa sağlamcı davranmak iyidir.

“Kayıp” Yerleştirilebilir Pencereyi Kurtarın

Yerleştirilebilir pencerelerinizden birini hiç “kaybettiniz” mi? örneğin, Komut Satırı? Açtığınızda ekranın hiçbir yerinde görünmez. Neredeyse anında panik başlar. Neden onu yerinden çıkardınız? Komut satırınız olmadan nasıl yaşayacaksınız? Kısayol tuşlarıyla pencereyi çılgınca açıp kapatıyorsunuz ve ardından AutoCAD’i yeniden kurmanız gerekebileceğinden korkmadan menüyü deniyorsunuz.

Bunu düzeltmek kolaydır:

1. Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir penceresini açmak için CUI komutunu kullanın.
2. Tüm CUI Dosyalarında Özelleştirmeler bölmesinde mevcut çalışma alanınızı genişletin.
3. Çalışma Alanı İçeriği bölmesinde Yerleştirilebilir Windows’u genişletin.
4. Listeden kayıp öğeyi seçin.
5. Yönü Değiştirme dışında herhangi bir şeyle değiştirin (örneğin, Sol). Tamam’a tıklayın ve vaka kapatılır.
6. Kurtarılan kenetlenebilir pencereyi tercih ettiğiniz konuma geri taşıyın.

Yerleştirilebilir pencereleri yanlış yerleştirmek nasıl mümkün olabilir? Bu, genişletilmiş masaüstü modunda çift monitör kullandığınızda olabilir. İkinci monitörünüzden uzaktayken, örneğin yolda bir dizüstü bilgisayarla, kaybı yaşarsınız. AutoCAD, kayan pencerenizin konumunu hatırlar, ancak ekran dışında olduğu için onu göremeyeceğinizi bilecek kadar akıllı değildir.

Ekranın çözünürlüğünü değiştirdiğinizde de takılabilir pencerelerinizi kaybedebilirsiniz (bu bir zamanlar Danimarka’da yaklaşık 150 kişinin önünde Lynn’in başına gelmişti!) Bu durumlardan hiçbiri sizin için geçerli değilse, takılabilir pencerelerin de kaybolduğu bildirilmiştir. 

Klavye ve Fare ile Giriş

Tabletlerin AutoCAD topluluğunda popüler girdi cihazları olduğu günler geride kaldı. Bazı avantajları olmasına rağmen taşınabilirliği pratik olmayan hale getirdiler. Bugün, klavye ve fare, AutoCAD’den en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyacağınız tek giriş cihazlarıdır. Bazıları yeni bazıları eski olan ipuçları, AutoCAD ile daha verimli çalışmanıza yardımcı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir