Vektör Dosyaları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Vektör Dosyaları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Ocak 2023 AI uzantılı dosyayı AutoCAD ile açmak AutoCAD resmi çizime dönüştürme 0
İşlevsel Olmayan Nitelikler

Vektör Dosyalarını Dışa Aktarma

Çiziminizin doğruluğunu korumanız gerekiyorsa veya TrueType veya PostScript yazı tiplerinden yararlanmak istiyorsanız, DXF, Windows Meta Dosyası (WMF) veya PostScript vektör biçimini kullanabilirsiniz. DGN ve SAT dosya biçimlerine de dışa aktarabilirsiniz. Intergraph’ın DGN formatı inşaat mühendisliği, haritalama ve diğer CAD uygulamalarında popülerdir.

SAT formatı ACIS ile ilişkilidir ve bir 3D modelleme formatıdır. Vektör biçimli dosyalar için, DXF ile çalışmak en kolay olanıdır; DXF, TrueType desteğiyle, AutoCAD ile DXF formatını destekleyen masaüstü yayıncılık programları arasında yazı tipi bilgilerini koruyabilir. WMF formatı ayrıca vektör bilgileri için yaygın olarak kabul edilen bir dosya formatıdır ve çizimlerinizde kullanılan TrueType yazı tiplerini ve çizgi kalınlıklarını korur.

PostScript, AutoCAD’in desteklediği bir raster/vektör hibrit dosya formatıdır; ne yazık ki, AutoCAD, Sürüm 14 ile doğrudan PostScript yazı tipi desteğini bıraktı. Ancak, PostScript yazı tiplerinin yerini almak için yedek yazı tiplerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yedek yazı tipleri, AutoCAD çizimi dışa aktardığında gerçek PostScript yazı tiplerine dönüştürülür. Çiziminizi bir PostScript yazıcıda yazdırana kadar PostScript çıktınızın gerçek sonuçlarını göremezsiniz.

DXF dosya dışa aktarımı bu bölümün önceki bölümünde ele alınmıştı, dolayısıyla bu bölüm WMF ve PostScript dosya biçimlerine odaklanacaktır.

WMF Çıkışı

WMF dosya türü, Windows’taki en popüler vektör dosya biçimlerinden biridir. CorelDRAW ve Adobe Illustrator dahil olmak üzere çoğu illüstrasyon programı tarafından açılabilir ve düzenlenebilir. Çoğu kelime işlemci, veritabanı ve çalışma sayfası programı da WMF dosyalarını içe aktarabilir. TrueType yazı tiplerini ve çizgi kalınlığı ayarlarını koruduğu için AutoCAD dosyası dışa aktarımı için harika bir seçenektir; çizgi ağırlıklarını koruyan WMF dosyalarını da dışa aktarabilirsiniz.

WMF dosyalarını dışa aktarmak için aşağıdakileri yapın:

1. Verileri Dışa Aktar iletişim kutusunu açmak için Dosya Dışa Aktar’ı seçin.
2.WMF dosyanız için bir ad ve konum girin, FileOfType açılır listesinden Metafile(*.wmf)seçin ve ardından Tamam’a tıklayın. İletişim kutusu kapanır ve nesneleri seçmeniz istenir.
3. WMF dosyasına aktarmak istediğiniz nesneleri seçin ve ↵ tuşuna basın. Nesneler WMF dosyanıza kaydedilir.

Komut Dosyası Çıktısı Sonrası

AutoCAD, Encapsulated PostScript (EPS) dosya formatına dışa aktarabilir. AutoCAD 2008 kullanıyorsanız PostScript çıktısını iki şekilde elde edebilirsiniz: Dosya Dışa Aktarma’yı seçebilir veya Komut isteminde Psout↵ yazabilirsiniz. Başka bir yöntem de, bir PostScript yazıcı sürücüsü yüklemek ve çiziminizi bir EPS dosyasına çizmektir. LT kullanıcıları, Dosya Dışa Aktarma’yı seçerek EPS’ye dışa aktaramaz; bir PostScript çizici kurmalı ve onu bir dosyaya çizmek için kullanmalısınız.

AutoCAD’i çiziminizi bir EPS dosyasına çizecek şekilde ayarlamak için, bu bölümün başlarındaki “Raster Dosyalarını Dışa Aktarma” bölümünde açıklanan adımları izleyin; ancak 2. adımda, Üreticiler listesinden Adobe’yi seçin ve ardından Modeller listesinden uygun PostScript düzeyini seçin.

AutoCAD, yazıcı seçeneğinden EPS dosyaları oluştururken yazı tipi bilgilerini korumaz. Ayrıca, özellikle çiziminiz çok sayıda alan dolgusu ve dolgulu yazı tipi içeriyorsa, daha büyük dosyalar üretir. EPS’ye alternatif olarak, bir Adobe PDF dosyasına çizebilirsiniz.


AutoCAD resmi çizime dönüştürme
Fotoğrafı AutoCAD çevirme
Adobe Illustrator
DWG ye dönüştürme
AI uzantılı dosyayı AutoCAD ile açmak
DWG dosyası indir
DWG dosyası açma
JPG DWG Çevirme programı


EPS dosyaları genellikle PDF dosyalarıyla değiştirilebilir. Önceki bölümde açıklanan Çizici Ekleme Sihirbazını kullanarak Autodesk tarafından sağlanan PDF çizici sürücüsünü yüklemeniz gerekecektir. Plotter Model ekranına geldiğinizde, Üreticiler listesinden Autodesk ePlot (PDF) seçeneğini seçin. AutoCAD’den PDF dosyaları oluşturmak için Adobe Acrobat veya Acrobat Pro’nun tam sürümünü de kullanabilirsiniz.

İPUCU HPGL çizim dosyası formatı, AutoCAD çizimlerinizi dışa aktarmak için kullanabileceğiniz başka bir vektör formatıdır. HPGL çizici sürücüsünü yazıcı/çizici yapılandırmanıza eklemek için “Raster Dosyalarını Dışa Aktarma” bölümünde daha önce açıklanan yöntemi kullanın.

AutoCAD DWF Dosyalarını Kullanma

Autodesk DWF dosya formatı, başkalarıyla çizim verilerini değiş tokuş etmek için kullanabileceğiniz başka bir formattır. AutoCAD kullanıcılarına yönelik özellikler sunar. DWF dosyalarını harici referanslar olarak içe aktarabilirsiniz; ve ücretsiz bir DWF görüntüleyici kullanarak bir çizim hakkında blok bilgisi, nitelik verileri ve mesafe ölçümleri gibi bilgiler toplayabilirsiniz.

Verileri İçe Aktarmak için OLE’yi Kullanma

Diğer uygulamalardan veri almak için, hemen hemen tüm Windows programlarında bulunan Kes ve Yapıştır özelliklerini kullanırsınız. Verileri kaynak belgeden kesip AutoCAD’e yapıştırırsınız. Tipik olarak, verileri AutoCAD’e AutoCAD’in yerel nesne biçiminde yapıştırmak isteyeceksiniz; ancak isterseniz, dosyaları içe aktarmak için Nesne Bağlama ve Gömme (OLE) adı verilen bir Windows özelliğini kullanabilirsiniz.

OLE kullanarak verileri AutoCAD dosyanıza yapıştırdığınızda, onu kaynak dosyaya bağlayabilir veya gömebilirsiniz. Bunu kaynak dosyaya bağlarsanız, kaynak dosya her değiştirildiğinde yapıştırılan veriler güncellenir. Bu, bir AutoCAD çapraz referanslı dosyasına benzer.

Verileri gömerseniz, onu bağlamadan AutoCAD’e yapıştırmış olursunuz. Verilerle ilişkili uygulamayı çift tıklayarak açabilirsiniz, ancak veriler artık kaynak dosyayla ilişkili değildir. OLE kullanarak dosyaları içe aktarmak, diğer kes ve yapıştır işlemlerine benzer. İlk olarak, kaynak uygulamadan verileri kesin. Bu, Microsoft Excel veya Word olabilir. AutoCAD’de Özel Yapıştır iletişim kutusunu açmak için Düzenle Özel Yapıştır’ı seçin.

AutoCAD’e bu yapıştırmanın bir bağlantı olmasını istediğinizi söylemek için Bağlantıyı Yapıştır radyo düğmesine tıklayın. Kaynak türleri listesinin yalnızca bir seçeneği gösterecek şekilde değiştiğine dikkat edin: Microsoft Office Excel Çalışma Sayfası. Tamam’ı tıklayın.

Bir ekleme noktası seçmeniz istenir. İmleci yapıştırma konumuna getirin ve tıklayın. İçe aktarılan veriler bir sınırlayıcı kutu içinde görünür. Çizimin ölçeğine uyması için sınırlayıcı kutunun boyutunu ayarlayabilirsiniz.

Düzenle Özel Yapıştır seçeneğini kullanmanın yanı sıra, Nesne Ekle iletişim kutusunu açmak için OLE Nesnesi Ekle’yi seçerek de bir OLE nesnesini içe aktarabilirsiniz.

Ardından, Nesne Türü liste kutusundan içe aktarmak istediğiniz nesne türünü seçebilirsiniz. Liste kutusunun solundaki iki radyo düğmesi, mevcut bir nesneyi içe aktarmanıza veya liste kutusunda listelenen türden yeni bir nesne oluşturmanıza olanak tanır.

Yeni Oluştur radyo düğmesini seçerseniz, nesne türüyle ilişkili uygulama başlayacak ve yeni bir dosya açacaktır. Dosyadan Oluştur radyo düğmesini seçerseniz, iletişim kutusu bir dosya adı ve bir Gözat düğmesi gösterecek şekilde değişir.

Daha sonra içe aktarılacak mevcut bir dosyaya göz atabilirsiniz. Bağlantı onay kutusu, içe aktarılan dosyanın bağlanıp bağlanmayacağını belirlemenizi sağlar. Bir Excel çalışma sayfasını içe aktarmak için OLE Nesnesi Ekle’yi seçerseniz, çalışma sayfasının tamamı içe aktarılır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir