Temel Çizgi Tipleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Temel Çizgi Tipleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

3 Ekim 2022 Autocad çizgi tipi değiştirme AutoCAD çizgi tipi oluşturma AutoCAD linetype download 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Temel Çizgi Tipleri Oluşturma

AutoCAD’de çizgi tipleri iki şekilde gelir: karmaşık ve temel. Çoğu insanın temel bir çizgi tipi oluşturmak için hiçbir nedeni yoktur, ancak ben birkaç tane yaptım, bunlar arasında 4, 5, 8 veya 10 nokta/inç’te ızgara kağıdı oluşturmak için kullanılabilecek noktalı çizgi tipleri; ve bir boşlukla başlayan gizli bir çizgi tipi. ACAD.LIN dosyasının başına bakalım ve bir çizgi tipinin nasıl tanımlandığını görelim ve sonra özelleştirme için birkaç olasılık göstereceğiz.

Her çizgi tipi tanımı iki satır metin gerektirir: bir açıklama satırı ve bir tanım satırı. Açıklama satırında virgülle ayrılmış iki alan vardır. İlk alan, satır tipine bir isim verir ve ikinci alan, çizgi tipini yüklediğinizde gördüğünüz açıklamayı içerir. Tanım satırında virgülle ayrılmış birden çok alan vardır; her zaman hizalı anlamına gelen A harfi ile başlar.

Teorik olarak, bu alanda A dışında bir kod kullanmak ve bir çizgi tipinin başlama şeklini değiştirmek mümkündür. Bu işlevi hiçbir zaman çalıştıramadım, bu yüzden belki de eski bir işlevdir.

Tanım satırındaki diğer alanlar, çizgi tipini bir nokta, bir boşluk veya bir çizgi parçası içerecek şekilde tanımlar. Çizgi tipinin yinelenen modelini tanımladığınızda, başka alan kalmaz. Çizgi tipi boşlukla başlayamaz. Bir çizgi tipinin başında bir boşluk istiyorsanız, bir nokta ile başlayın, sonra boşluk ve sonra çizgi parçasıdır.

Bu dosyanın sonuna iki yeni çizgi tipi ekledim. Biri, ızgara kağıdı yapmak için kullanılacak 0,1 nokta aralığına sahip noktalı bir çizgidir. Diğeri ise özel durumlarda kullanılmak üzere başında boşluk olan gizli bir çizgidir.

Çizgi tiplerinin oluşturulma şekli nedeniyle, ilk boşluk takip edenlerden daha büyüktür ve çizginin her iki ucunda bir nokta olacaktır. Bu çizgi tipi, görünür bir çizgide başlayan bir özelliği temsil etmek için kullanıldığından nokta gösterilmez.

Karmaşık Çizgi Tipleriyle Çalışmak

İki tür karmaşık çizgi türü vardır:“Sıcak Su” gibi bir metin içerenler; ve Vuruş gibi bir şekil içerenler. Bu bölüm, çizgi tipleri oluşturmak için iki farklı tekniği kapsayacaktır: Birincisi, ACAD.lin veya ACADISO.lin dosyasını değiştirir ve ikincisi, iki Ekspres Aracı kullanır. Metin içeren karmaşık çizgi türleri için ilk tekniği ve şekiller kullanan karmaşık çizgi türleri için ikinci tekniği seviyorum.

ACAD.LIN ve ACADISO.LIN Dosyalarını Değiştirme

MEASUREMENT 0 olarak ayarlanmış bir Imperial çizimdeyseniz, çizgi tiplerini yüklemek için ACAD.LIN dosyası kullanılır. MEASUREMENT 1 olarak ayarlanmış bir metrik çizimdeyseniz, ACADISO.LIN dosyası kullanılır. Her iki dosya da kullanıcı için \destek dizinindedir (C:\documents and settings\…).Biribiriplantouse’u Not Defteri’nde açın veorijinalini yedekleyin. Karmaşık çizgi türleri bölümüne ilerleyin.

İlk grup, AutoCAD ile birlikte gönderilen derlenmiş bir şekil dosyası olan LTYPESHP.shx’teki şekilleri kullanır. İkinci grup metin kullanır. Metin tabanlı bir çizgi tipi oluşturmanın en hızlı yolu, var olanı kopyalamak ve sonra değiştirmektir. Aşağıda, AutoCAD ile birlikte gelen Sıcak Su Temini hat tipi ve ardından Soğuk Su Temini için değiştirilmiş bir versiyonu bulunmaktadır. Daha uzun kelimeler, tanımlanan iki boşluk için farklı ayarlar gerektirir.


AutoCAD çizgi tipi oluşturma
Autocad çizgi tipleri
AutoCAD komut listesi
Autocad çizgi tipi değiştirme
AutoCAD linetype download
AutoCAD komutları ve Kısayolları
AutoCAD komutları ve sembolleri PDF
Autocad kesikli çizgi yapma


Tıpkı temel çizgi tipinde olduğu gibi, metin içeren her karmaşık çizgi tipi tanımında bir çift satır bulunur: Birincisi, yüklediğinizde çizgi tipini tanımlamak için kullanılan adı ve açıklamayı, ikincisi ise çizgi tipini tanımlayan kodu içerir. Çizgi tipinin temel parçaları. noktalar, çizgi parçaları ve boşluklar daha önce açıklandığı gibi tanımlanır. Tek fark, metnin köşeli parantez içinde tanımlanmış olmasıdır.

Çizgi tipi tanımları için Standart dışında bir metin stili kullanıyorsanız, çizimlerinizin her zaman kullandığınız stili içerdiğinden emin olun. Aksi takdirde bir çizgi tipi yüklemeye çalıştığınızda hatalı bir çizgi tipi tanımlama hatası alırsınız.

Parantez içinde, gösterildiği gibi virgülle ayrılmış altı alan vardır. Tanımdaki son değer, tanımladığınız metin dizesi için yeterince büyük bir boşluk oluşturmalıdır.

Karmaşık Çizgi Tipleri Oluşturmak için Ekspres Araçlarını Kullanma

Ekspres Araçlar MKSHAPE (Şekil Oluştur) ve MKLTYPE (Çizgi Türü Oluştur) ile şekil dosyalarına dayalı karmaşık çizgi türleri oluşturmak oldukça kolaydır. Bu iki adımlı bir işlemdir: Önce bir şekil oluşturmak için Şekil Oluştur aracını kullanırsınız ve ardından bu şekli kullanan bir çizgi türü oluşturmak için Çizgi Türü Oluştur aracını kullanırsınız.

Make Shape aracıyla başlayalım:

1. Katı veya degrade tarama desenleri olmayan vektörlerden oluşan bir şekil çizin. Yaklaşık bir birim uzunluğunda bir şekil kullanın.
2. Ekspres ➔ Araçlar ➔ Şekil Oluştur’u seçin.
3. Şekil dosyasını AutoCAD’in arama yolundaki bir klasöre uygun bir adla kaydedin. Bu, SEÇENEKLER kullanılarak arama yolunun en üstüne yerleştirilmiş bir klasör olmalıdır (“Sisteminizi Yönetmek” adlı SEÇENEKLER komutunu tartışıyorum).
4. AutoCAD komut isteminde istendiğinde şekle bir ad verin.
5. Bir çözüm belirleyin. Düz çizgiler için varsayılan değer olan 128 normaldir.
6. Çizgi tipi olarak kullanıldığında şekli uygun şekilde yerleştirecek bir ekleme noktası seçin.
7. Şekil olarak kullanmak istediğiniz nesneleri seçin. Şekliniz belirttiğiniz dosyaya kaydedilir.

Bir şekil oluşturduktan sonra, onu bir çizgi tipi oluşturmak için kullanmanız gerekir:

1. Varsayılan yükseklik ve dönüşü kullanarak yeni şeklinizin bir örneğini eklemek için SHAPE komutunu kullanın.
2. Ekspres ➔ Araçlar ➔ Çizgi Türü Yap’ı seçin.
3. Yeni çizgi tipi tanımının yerleştirileceği bir çizgi tipi dosyası oluşturun. ACAD.LIN gibi mevcut bir çizgi tipi dosyasını seçmeyin, aksi takdirde üzerine yazılır. İsterseniz tanımı daha sonra ACAD.LIN dosyasına kopyalayabilirsiniz.
4. Çizgi tipine bir isim verin. Dosya adıyla aynı olabilir, ancak olması gerekmez.
5. Çizgi tipine bir açıklama verin.
6. Aralarında şekil ve biraz boşluk olan bir başlangıç ​​ve bitiş noktası seçin.
7. İstendiğinde, onu oluşturmak için kullanılan orijinal nesneleri değil, eklediğiniz şekli seçin.
8. Çizgi tipi oluşturulur ve yüklenir. Farklı bir çizime yüklemek isterseniz, Linetype Manager iletişim kutusundan içinde bulunduğu dosyayı seçip manuel olarak yükleyebilir.
9. Herhangi bir çizgi tipi gibi seçin ve bir katmana atayın. Yeni ok çizgi tipine sahip bir katmanda spline kullanmanın sonuçları gösterilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir