Standart Dosyalarını Ayarlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Standart Dosyalarını Ayarlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

26 Ocak 2023 AutoCAD AYARLARI kaydetme Autocad ayarları sıfırlama 0

Araç Paletlerini Yönetme

Özelleştir iletişim kutusunu kullanarak diğer Araç paleti bakım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, Araç paleti sekmelerinin sırasını değiştirebilir veya sekmeleri açılıp kapatılabilen kategoriler halinde gruplandırabilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar, size paletleri nasıl gruplandıracağınızı göstererek neler yapabileceğinize dair bir fikir verir:

1. Özelleştir iletişim kutusunu açmak için, Araç paletlerine sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Paletleri Özelleştir’i seçin.
2. Palet Grupları panelinde boş bir alana sağ tıklayın ve Yeni Grup’u seçin.
3. Yeni grup adı için Grubum’u girin.
4. Grubum’u tıklatıp başka bir grubun hemen üzerindeki bir konuma sürükleyin, böylece alt grup yerine kendi grubu olur.
5. Peyzaj’ı tıklayın ve sol panelden Grubum’un hemen altındaki sağ panele sürükleyin. Grubum’un altında siyah bir çubuk görünür. Fare düğmesini bırakın.
6. Araç Paletim’e tıklayın ve sol panelden sağa, Peyzajın hemen altına sürükleyin. Az önce yeni bir palet grubu oluşturdunuz ve iki yeni paleti taşıdınız.

Paletleri ayrı ayrı veya toplu olarak görüntüleyebilirsiniz:

1. Özelleştir iletişim kutusunu kapatmak için Kapat’a tıklayın. Araç paleti tüm sekmeleri görüntülemeye devam eder.
2. Yalnızca yeni sekmeleri görüntülemek için paletin altındaki Özellikler düğmesine tıklayın.
3. Grubum’u seçin. Artık Araç paleti yalnızca az önce oluşturduğunuz iki sekmeyi gösteriyor.

Özellikler menüsünde sadece yeni grupları veya tüm paletleri gösterme seçeneğiniz olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu özellik, Araç paletlerindeki sekmeleri düzenli tutmanıza olanak tanır.

Özelleştir iletişim kutusunun Araç Paletleri sekmesi, sol panelde sekme adlarını tıklayıp yukarı veya aşağı sürükleyerek sekmelerin sırasını değiştirmenize de olanak tanır. Sol panelde bir palet seçip sağ tıklarsanız paleti yeniden adlandırabilir, silebilir, içe veya dışa aktarabilirsiniz.

UYARI: Bir paleti bir bilgisayardan diğerine taşımak için Dışa Aktar veya İçe Aktar seçeneğini kullanırsanız, palet araçlarının kaynak dosyaları olan çizimleri de içe veya dışa aktarmanız gerektiğini unutmayın.
DesignCenter ve Araç paletleri, AutoCAD kullanıcıları için çok değerli olduğunu kanıtlayacak harika özellikler sunar.

Bu örnekler, DesignCenter’ı bağımsız bir bilgisayarda nasıl kullanacağınızı gösterse de, aynı işlevleri bir ağ üzerinden ve hatta İnternet üzerinden de kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu, DesignCenter ve Araç paletlerini keşfetmemizi sonlandırıyor. Bu bölümün bir sonraki bölümünde, AutoCAD’in bir kuruluş genelinde katman adlandırma ve diğer standartları korumak ve kendi katman sisteminiz ile müşterilerin veya ortaklarınkiler arasında dönüşüm yapmak için kullandığı araçlara bakacaksınız.

Aynı proje üzerinde farklı bilgisayarlarda çalışan birçok kişiden biriyseniz, iletişim özellikle önemlidir. İyi geliştirilmiş standartlar ve prosedürler, yanlış iletişimden kaynaklanabilecek sorunları en aza indirmeye yardımcı olur. Bu bölümde, bu standartları oluşturmak için bazı öneriler bulacaksınız.


AutoCAD ayarlarım bozuldu
Autocad ayarları sıfırlama
Autocad Template dosyası nerede
AutoCAD AYARLARI kaydetme
AutoCAD Options ayarları
AutoCAD Ayarları
AutoCAD ayar Komutları
Autocad dosya kurtarma


Katmanlama ve Metin Kuralları Oluşturma

CAD standartları sorununu çözmek her zaman zor olmuştur. Katmanları, boyutları ve metni standart hale getirmek, farklı ticaretler arasında dosya alışverişini daha sorunsuz hale getirmek için uzun bir yol kat edebilir ve standartlar ayrıca dosyaların anlaşılmasını kolaylaştırabilir. Herkes bir standardı takip ettiğinde, bir çizimin yapısı daha kolay anlaşılır ve çalışmanızı düzenlemek veya yorumlamak zorunda olanlar bunu çok fazla soru sormak zorunda kalmadan yapabilirler.

Katmanların nasıl kullanışlı bir araç olabileceğini gördünüz. Ancak, yaratılmaları ve adlandırılmaları konusunda özgür olduğunuzda kolayca kontrolden çıkabilirler. Uygun bir katman adlandırma kuralıyla, bu tür sorunları en aza indirebilirsiniz (ancak tamamen ortadan kaldıramayabilirsiniz).

Çok katı bir adlandırma kuralı, hiçbir kuralın olmaması kadar çok soruna neden olabilir, bu nedenle herkesi dar sınırlar içinde kalmaya zorlamak yerine genel yönergeler vermek en iyisidir. Bahsedildiği gibi, katman adlarını joker karakterler kullanarak gruplandırmanızı sağlayacak şekilde oluşturabilirsiniz. AutoCAD, bir katman adında en fazla 31 karaktere izin verir, böylece açıklayıcı adlar kullanabilirsiniz.

Çizgi ağırlıkları renklerle birlikte standardize edilmelidir. Çiziminiz için bir hizmet bürosu kullanmayı düşünüyorsanız, önce onlara danışın; renk ve çizgi kalınlığı standartlarına uymanızı isteyebilirler.

İPUCU: Bir mimar, mühendis veya inşaat işindeyseniz, Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) ve Yapı Teknik Özellikleri Enstitüsü (CSI) tarafından belirlenen bazı CAD katmanlama standartlarını inceleyin.

UYARI : Bu bölümde açıklanan Standartlar komutu AutoCAD LT’de mevcut değildir.

AutoCAD, kolay özelleştirmeye izin veren açık uçlu bir ortam sunar, ancak bu aynı zamanda, katman adlarının, boyut stillerinin ve diğer çizim formatı seçeneklerinin anında oluşturulması için kapıyı sonuna kadar açık bırakır.

Özellikle bir projeyi zamanında teslim etme baskısı altında olduğunuzda, standartlardan sapmak kolaydır. AutoCAD, sizin ve ofisinizin ofis veya endüstri standartlarına uygunluk düzeyini korumasına yardımcı olmak için Standartlar komutunu içerir.

Standartlar komutu, bir çizimi bir dizi standart katman adı, boyut stili ayarları, çizgi tipleri ve metin stilleriyle hızlı bir şekilde karşılaştırmanıza olanak tanır. Bir iletişim kutusu, seçtiğiniz standartlara uymayan herhangi bir öğeyi görüntüler. Daha sonra dosyayı standartlarınıza uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Farklı dosya türleri için birkaç standart seti oluşturabilir ve standartları doğrudan bir dosyaya atayabilirsiniz, böylece o dosyayı düzenleyen herhangi biri, çizim düzenlenirken ofis standartlarınıza göre periyodik kontroller yapabilir.

Standart Dosyalarını Ayarlama

Standartlar komutunu kullanmanın ilk adımı, diğer çizim dosyalarının karşılaştırılabileceği bir dosya ayarlamaktır. Standards, .dws dosya adı uzantılı bir AutoCAD çizim dosyası kullanır.

Yeni bir DWS standartları dosyası oluşturma adımları şunlardır:

1. AutoCAD’i açın ve Yeni Dosya’yı seçin.
2. Dosyayı, standartlarınız olarak istediğiniz katmanlar, çizgi tipleri, boyut stilleri ve metin stilleriyle ayarlayın.
3. Dosyayı Farklı Kaydet’i seçin.
4. Çizimi Farklı Kaydet iletişim kutusunda, Dosya Türü açılır listesinden AutoCAD Çizim Standartları’nı (*.dws) seçin.
5. Standartlar dosyanızın konumu için uygun bir klasör seçin ve Kaydet’e tıklayın.

Yeni bir dosya oluşturmaya alternatif olarak, projelerinizde kullanmak isteyeceğiniz tüm tipik ayarları içeren mevcut bir dosyayı açabilirsiniz. Daha sonra dosyadaki tüm grafikleri silebilir ve tüm bloklarını ve şekillerini temizleyebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, dosyayı bir DWS standartları dosyası olarak kaydetmek için önceki alıştırmanın 3. adımından başlayabilirsiniz.

Ofisiniz için ihtiyaç duyduğunuz kadar DWS dosyası kurabilirsiniz. Ofisiniz çok çeşitli projelerde yer alıyorsa, genellikle tek bir standart seti çok sınırlayıcıdır, bu nedenle, genel DWS dosyalarının çekirdeğinden yararlanarak DWS dosyalarını proje bazında ayarlamak isteyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir