SPSS Nedir ? – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

SPSS Nedir ? – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Eylül 2021 Ibm SPSS Nedir SPSS indir ücretsiz Spss Nedir Ne İşe Yarar SPSS öğrenme SPSS programı fiyatı Spss programı nasıl kullanılır SPSS programı Özellikleri SPSS Veri Girişi 0
Cohen'in d Etki Büyüklüğü – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

SPSS Nedir ve Araştırma ve Veri Analizinde Önemi?

akademdelisi.net ailesi olarak, ödevlerimizi yaparken teknolojinin tüm yeniliklerinden faydalanmaktayız. Tabiki teknoloji tek başına bir anlam ifade etmiyor. Teknolojik aletleri ve programları kullanabilmek de oldukça önemlidir. Ekip arkadaşlarımız programlama ve yazılım diline hakimdir. SPSS analizi de en doğru şekilde yapılmaktadır. 

Siz de Spss analizi yaptırmak istiyorsanız iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. Spss nedir nasıl kullanılır bilmiyorsanız da bu yazı dizimize göz atabilirsiniz.

SPSS (Sosyal bilimler için istatistik paketi), tek bir pakette bir araya getirilen yazılım programları setidir. Bu programın temel uygulaması, sosyal bilimlerle ilgili bilimsel verileri analiz etmektir. Bu veriler pazar araştırması, anketler, veri madenciliği vb. için kullanılabilir.

Elde edilen istatistiksel bilgiler sayesinde araştırmacılar pazardaki bir ürüne olan talebi kolayca anlayabilir ve buna göre stratejilerini değiştirebilirler. Temel olarak, SPSS sağlanan verileri önce depolar ve düzenler, ardından uygun çıktı üretmek için veri kümesini derler. SPSS, çok sayıda değişken veri formatını işleyebilecek şekilde tasarlanmıştır.

SPSS’nin Araştırma ve Veri Analizi Programlarında Nasıl Yardımcı Olduğuna Bakalım;

SPSS, temel olarak araştırmacı bilim adamları tarafından kullanılan ve kritik verileri basit adımlarla işlemelerine yardımcı olan devrim niteliğinde bir yazılımdır. Veriler üzerinde çalışmak karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir, ancak bu yazılım bazı tekniklerin yardımıyla bilgileri kolayca işleyebilir ve çalıştırabilir.

Bu teknikler, farklı veri değişkenleri arasında karakteristik bir deseni analiz etmek, dönüştürmek ve üretmek için kullanılır. Buna ek olarak, bir kullanıcının sonucu kolayca anlayabilmesi için çıktı grafiksel gösterim yoluyla elde edilebilir. Veri işleme ve yürütme sürecinden sorumlu olan faktörleri anlamak için aşağıya bakalım.

1. Veri Dönüşümü: Bu teknik, verinin biçimini dönüştürmek için kullanılır. Veri türünü değiştirdikten sonra aynı tür verileri tek bir yerde bütünleştirir ve yönetimi kolaylaşır. Farklı türde verileri SPSS’ye ekleyebilirsiniz ve sistem spesifikasyonuna ve gereksinimine göre yapısını değiştirecektir. Bu, işletim sistemini değiştirseniz bile SPSS’nin eski veriler üzerinde çalışabileceği anlamına gelir.
2. Regresyon Analizi: Bir veri dosyasında saklanan bağımlı ve birbirine bağımlı değişkenler arasındaki ilişkiyi anlamak için kullanılır. Ayrıca, birbirine bağlı bir değişkenin değerindeki bir değişikliğin bağımlı verileri nasıl etkileyebileceğini de açıklar. Regresyon analizinin birincil ihtiyacı, farklı değişkenler arasındaki ilişkinin türünü anlamaktır.
3. ANOVA( Varyans Analizi): Olayları, grupları veya süreçleri karşılaştırmak ve aralarındaki farkı bulmak için istatistiksel bir yaklaşımdır. Bir görevi yürütmek için hangi yöntemin daha uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Sonuca bakarak, belirli yöntemin uygulanabilirliğini ve etkinliğini bulabilirsiniz.
4. MANOVA(Çok Değişkenli Varyans Analizi): Bu yöntem, değeri bilinmeyen rastgele değişkenlerin verilerini karşılaştırmak için kullanılır. MANOVA tekniği, farklı popülasyon türlerini ve hangi faktörlerin seçimlerini etkileyebileceğini analiz etmek için de kullanılabilir.
5. T-testleri: İki örneklem türü arasındaki farkı anlamak için kullanılır ve araştırmacılar bu yöntemi iki tür grubun yararına olan farkı bulmak için uygularlar. Bu test, üretilen çıktının anlamsız mı yoksa faydalı mı olduğunu da anlayabilir.

Bu yazılım 1960’da geliştirildi, ancak daha sonra 2009’da IBM tarafından satın alındı. SPSS’nin programlanmasında bazı önemli değişiklikler yaptılar ve şimdi çeşitli alanlarda birçok araştırma görevini yerine getirebiliyor. Bu nedenle, bu yazılımın kullanımı pazarlama, sağlık, eğitim, anketler vb. gibi birçok sektöre ve kuruluşa yayılmıştır.

SPSS indir ücretsiz
Spss Nedir Ne İşe Yarar
Spss programı nasıl kullanılır
SPSS programı fiyatı
SPSS Veri Girişi
SPSS öğrenme
Ibm SPSS Nedir
SPSS programı Özellikleri

SPSS – Nedir?

SPSS, “Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi” anlamına gelir ve ilk olarak 1968’de piyasaya sürülmüştür. SPSS, 2009’da IBM tarafından satın alındığından, resmi olarak IBM SPSS Statistics olarak bilinir, ancak çoğu kullanıcı buna hala “SPSS” adını verir.

SPSS – Hızlı Genel Bakış Ana Özellikler

SPSS, her türlü veriyi düzenlemek ve analiz etmek için kullanılan bir yazılımdır. Bu veriler temelde herhangi bir kaynaktan gelebilir: bilimsel araştırma, müşteri veritabanı, Google Analytics ve hatta bir web sitesinin sunucu günlük dosyaları. SPSS, aşağıdakiler gibi yapılandırılmış veriler için yaygın olarak kullanılan tüm dosya biçimlerini açabilir:

MS Excel veya OpenOffice’ten elektronik tablolar;
düz metin dosyaları 
ilişkisel (SQL) veritabanları;
Stata ve SAS.

Şimdi SPSS’nin nasıl göründüğüne ve nasıl hissettirdiğine hızlıca bir göz atalım.

SPSS Veri Görünümü

Verileri açtıktan sonra, SPSS bunları freelancers.sav’den alınan aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi elektronik tablo benzeri bir şekilde görüntüler.

Veri görünümü adı verilen bu sayfa her zaman veri değerlerimizi görüntüler. Örneğin, ilk kaydımız 1979’dan bir erkek katılımcıyı içeriyor gibi görünüyor. Değişkenlerimizin ve veri değerlerimizin tam anlamı hakkında daha ayrıntılı bir açıklama, aşağıda gösterilen ikinci bir sayfada bulunur.

SPSS Değişken Görünümü

Bir SPSS veri dosyasında her zaman değişken görünüm adı verilen ikinci bir sayfa bulunur. Verilerle ilişkili meta verileri gösterir. Meta veri, değişkenlerin anlamı ve veri değerleri hakkında bilgidir. Bu genellikle “kod kitabı” olarak bilinir, ancak SPSS’de buna sözlük denir.

SPSS olmayan kullanıcılar için, SPSS’nin Veri Düzenleyici penceresinin görünümü ve hissi, muhtemelen iki farklı ancak birbiriyle güçlü şekilde ilişkili sayfa içeren bir Excel çalışma kitabına en yakın olanıdır.

Veri analizi

Doğru, böylece SPSS her türlü veriyi açabilir ve bunları -ve meta verilerini- Veri Düzenleyici penceresinde iki sayfada görüntüleyebilir. Peki verilerinizi SPSS’de nasıl analiz edebilirsiniz? Bir seçenek, SPSS’nin ayrıntılı menü seçeneklerini kullanmaktır.

Örneğin, verilerimiz yanıtlayanların 2010 yılı üzerindeki gelirlerini tutan bir değişken içeriyorsa, aşağıda gösterildiği gibi Tanımlayıcı İstatistiklere giderek ortalama geliri hesaplayabiliriz.

Bunu yapmak, bir veya daha fazla değişkeni ve incelemek istediğimiz bir veya birkaç istatistiği seçtiğimiz bir iletişim kutusu açar.

SPSS Çıkış Penceresi

Tamam’a tıkladıktan sonra yeni bir pencere açılır: SPSS’ çıktı görüntüleyici penceresi. Seçtiğimiz tüm değişkenlerle ilgili tüm istatistikleri içeren güzel bir tablo tutar. Aşağıdaki ekran görüntüsü neye benzediğini gösterir.

Gördüğümüz gibi Çıktı Görüntüleyici penceresi, daha önce gördüğümüz Veri Düzenleyici penceresinden farklı bir düzen ve yapıya sahiptir. SPSS’de çıktı oluşturmak verilerimizi hiçbir şekilde değiştirmez; Excel’den farklı olarak SPSS, veriler ve bu verilere dayalı araştırma sonuçları için farklı pencereler kullanır.

SPSS olmayan kullanıcılar için, SPSS’nin Çıktı Görüntüleyici penceresinin görünümü ve hissi, muhtemelen metin blokları, tablolar ve çizelgeler gibi öğeleri tutan bir Powerpoint slaytına en yakın olanıdır.

akademdelisi.net ailesi olarak, SPSS indir ücretsiz,Spss Nedir Ne İşe Yarar,Spss programı nasıl kullanılır,SPSS programı fiyatı,SPSS Veri Girişi,SPSS öğrenme,Ibm SPSS Nedir,SPSS programı Özellikleri gibi pek çok alanda sizlere destek vermekteyiz.

Siz de bu aileyle tanışmak istiyorsanız iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir