Python’u Karşılaştırma – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Python’u Karşılaştırma – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

12 Mart 2023 Karşılaştırma Operatörleri örnek Python karşılaştırma Operatörleri Python mantıksal Operatörler 0
Erişim Modeli – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

Python’u Karşılaştırma

Python birçok dil ile karşılaştırılmıştır. Bunun bir nedeni, diğer dillerde bulunan birçok özelliği sağlamasıdır. Diğer bir neden de, Python’un kendisinin ABC, Modula-3, C, C++, Algol-68, SmallTalk ve Unix kabuğu ve diğer betik dilleri gibi birçok başka dilden türetilmiş olmasıdır. Python, van Rossum’un öğrendiği diğer dillerde en çok hayran olduğu özellikleri birleştirdiği ve programlama akıl sağlığımız için bir araya getirdiği sanal bir “en büyük hit”tir.

Bununla birlikte, Python yorumlanmış bir dil olduğundan, çoğu zaman karşılaştırmaların çoğunun Perl, Java, Tcl ve JavaScript ile yapıldığını göreceksiniz. Perl, standart kabuk betiklerinin alanının çok ötesine geçen başka bir betik dilidir. Python gibi, Perl de size eksiksiz bir programlama dilinin yanı sıra sistem çağrısı erişimi sağlar.

Perl’in en büyük gücü, son derece güçlü bir düzenli ifade eşleştirme motoru sağlayan dizi örüntüsü eşleştirme yeteneğindedir. Bu, Perl’i dize metin akışı filtreleme, tanıma ve çıkarma için fiili dil olmaya itti ve hala web sunucularının Ortak Ağ Geçidi Arayüzü (CGI) aracılığıyla İnternet uygulamaları geliştirmek için en popüler dildir.

Bununla birlikte, Perl’in belirsiz ve aşırı sembolik sözdiziminin deşifre edilmesi çok daha zordur, bu da yeni başlayanları engelleyen dik bir öğrenme eğrisine neden olur ve semantik tarafından kavramları kavramanın engellendiği kişileri hayal kırıklığına uğratır.

Bu, Perl’in aynı görevi gerçekleştirmenin birçok yolunu sağlama “özelliği” ile birleştiğinde, geliştiriciler arasında tutarsızlık ve hizipleşme ortaya çıkar. Son olarak, yalnızca dörtte bir önce yazılmış bir Perl betiğinin şifresini çözmek için sıklıkla başvuru kitabının okunması gerekir.

Python, benzer nesne yönelimli yapıları ve sözdizimleri nedeniyle genellikle Java ile karşılaştırılır. Java’nın sözdizimi, C++’dan çok daha basit olmasına rağmen, özellikle küçük bir görevi gerçekleştirmek istiyorsanız, yine de oldukça hantal olabilir.

Python’un basitliği, yalnızca saf Java kullanan çok daha hızlı bir geliştirme ortamı sunar. Python’un Java ile ilişkisindeki önemli gelişmelerden biri, tamamen Java ile yazılmış bir Python yorumlayıcısı olan JPython’un geliştirilmesidir. Python programlarını yalnızca bir Java VM (sanal makine) varlığıyla çalıştırmak artık mümkün.

Aşağıdaki bölümde kısaca JPython’un avantajlarından daha fazla bahsedeceğiz, ancak şimdilik size JPython komut dosyası oluşturma ortamında Java nesnelerini değiştirebileceğinizi, Java’nın Python nesneleriyle etkileşime girebileceğini ve normal Java sınıf kitaplıklarınıza erişebileceğinizi söyleyebiliriz. Sanki Java her zaman Python ortamının bir parçasına benzer.

Tcl, Python ile bazı benzerlikler taşıyan başka bir betik dilidir. Tcl, programcıya genişletilebilirlik ve sistem çağrısı erişimi sağlayan gerçekten kullanımı kolay ilk betik dillerinden biridir.

Tcl bugün hala popüler ve belki de (sınırlı türleri nedeniyle) Python’dan biraz daha kısıtlayıcı, ancak Python’un orijinal tasarımının ötesine geçme yeteneğini paylaşıyor. Daha da önemlisi, Tcl genellikle grafiksel kullanıcı arabirimi (GUI) uygulamalarının geliştirilmesinde grafik araç takımı ortağı Tk ile birlikte kullanılır. Popülerliği nedeniyle Tk, Perl (Perl/Tk) ve Python’a (Tkinter) taşınmıştır.

Python, onu Lisp veya Scheme gibi dillere benzeten bazı hafif işlevsel programlama (FP) yapılarına sahiptir. Ancak, Python’un bir FP dili olarak kabul edilmediğine dikkat edilmelidir; bu nedenle, gördüğünüzden çok daha fazlasını sağlar.

Python ile en sık karşılaştırılan tüm diller arasında JavaScript en çok benzerliği taşır. Nesne yönelimli olmasının yanı sıra sözdizimi açısından en benzer olanıdır. Herhangi bir yetkin JavaScript programcısı, Python’u almanın çok az çaba gerektirdiğini veya hiç çaba gerektirmediğini görecektir. Python, web tarayıcısı ortamı dışında yürütmenin yanı sıra sistem çağrılarıyla etkileşim kurma ve genellikle kabuk betikleri tarafından yürütülen genel sistem görevlerini gerçekleştirme yeteneği sağlar.


Python karşılaştırma Operatörleri
Karşılaştırma Operatörleri örnek
Atama Operatörleri
Karşılaştırma operatörleri Excel
Python mantıksal Operatörler
Python Aritmetik Operatörler
Python Operatörler
Python eşit değil


JPython ve Bazı Adlandırma

Önceki bölümde belirttiğimiz gibi, şu anda JPython adlı tamamen (yeniden) Java ile yazılmış bir Python yorumlayıcısı mevcuttur. Her iki tercüman arasında hala küçük farklılıklar olsa da, çok benzerler ve karşılaştırılabilir bir başlangıç ortamı sağlarlar.

JPython’un avantajları nelerdir?

● Bir Java Sanal Makinesinin (JVM) bulunabileceği her yerde (neredeyse) çalışabilir
● Java paketlerine ve sınıf kitaplıklarına erişim sağlar
● Java geliştirme için bir betik ortamı sağlar
● Java sınıf kitaplıkları için test kolaylığı sağlar
● Nesne yönelimli programlama ortamlarıyla eşleşir
● JavaBeans özelliği ve iç gözlem yeteneği sağlar
● Python’dan Java’ya geliştirmeyi teşvik eder (ve tersi)
● GUI geliştiricilerine Java AWT/Swing kitaplıklarına erişim sağlar
● Java’nın yerel çöp toplayıcısını kullanır (bu nedenle CPython uygulanmadı)

JPython’un tam olarak ele alınması bu metnin kapsamı dışındadır, ancak çevrimiçi olarak iyi miktarda bilgi bulunmaktadır. JPython hala devam eden bir geliştirme projesidir, bu nedenle yeni özellikler için gözünüz açık olsun.

Bu “hızlı başlangıç” bölümü, önceki programlama deneyiminden tanınan tüm yapıların acil ihtiyaçlarınız için kullanılabilmesi için Python’u size “flaşlamak” için tasarlanmıştır. Ayrıntılar sonraki bölümlerde açıklanacak, ancak üst düzey bir tur, sizi Python’a sokmanın ve size neler sunabileceğini göstermenin hızlı ve kolay bir yoludur. Devam etmenin en iyi yolu, Python yorumlayıcısını önünüze getirmek ve bu örneklerden bazılarını denemek ve aynı zamanda kendi başınıza deneyler yapmaktır.

Tüm etkileşimli örneklerde, Python birincil ( >>> ) ve ikincil ( … ) bilgi istemlerini göreceksiniz. Birincil istem, tercümanın bir sonraki Python deyimini beklediğini size bildirmesinin bir yoludur, ikincil istem ise tercümanın mevcut deyimi tamamlamak için ek girdi beklediğini belirtir.

Yazılım geliştirmenin gazileri, hiç şüphesiz ünlü “Merhaba Dünya!” program, tipik olarak bir programcının yeni bir dile maruz kaldığında deneyimlediği ilk programdır. 

Print deyimi, çıktıyı ekrana görüntülemek için kullanılır. C’ye aşina olanlar, printf() işlevinin ekran çıktısı ürettiğinin farkındadır. Birçok kabuk betik dili, program çıktısı için echo komutunu kullanır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir