Komut Satırı – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Komut Satırı – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

12 Mart 2023 python -v komutu Python dosyasını cmd ile açma Python terminal komutları 0
Sürüm Örneği Sunmak

Komut Satırı

Python’a girebilir ve komut satırından başlatarak etkileşimli tercümanda kodlamaya hemen başlayabilirsiniz. Bunu Unix, DOS veya size bir komut satırı yorumlayıcısı veya kabuk penceresi sağlayan herhangi bir başka sistemden yapabilirsiniz. Python öğrenmeye başlamanın en iyi yollarından biri yorumlayıcıyı etkileşimli olarak çalıştırmaktır. Etkileşimli mod, daha sonra Python’un belirli özelliklerini denemek istediğinizde de çok kullanışlıdır.

Python’a erişmek için, Python’un bulunduğu dizini arama yolunuza eklemediyseniz, konumunun tam yol adını yazmanız gerekir. Python’un yüklendiği yaygın yerler arasında /usr/bin ve /usr/local/bin yer alır.

Arama yolunuza Python’u (yani, çalıştırılabilir dosya python veya yorumlayıcının Java sürümünü kullanmak istiyorsanız jpython) eklemenizi öneririz, çünkü her istediğinizde tam yol adını yazmak zorunda kalmazsınız. etkileşimli çalıştırın. Bu tamamlandığında, tercümanı sadece adıyla başlatabilirsiniz.

Python’u arama yolunuza eklemek için oturum açma başlangıç komut dosyalarınızı kontrol edin ve set path veya PATH= yönergesine verilen bir dizi dizin arayın.

Python yorumlayıcınızın bulunduğu yere giden tam yolu ekleme tüm yapmanız gereken yer, ardından kabuğunuzun yol değişkenini yenilemek. Şimdi Unix isteminde (% veya $, kabuğunuza bağlı olarak), sadece python adını çağırarak yorumlayıcıyı başlatabilirsiniz.

Python başladıktan sonra, sürümü ve platformu belirten tercüman başlangıç mesajını göreceksiniz ve Python komutlarını girmeniz için tercüman istemi “>>>” size verilecek. Python’u Unix ortamında başlattığınızda nasıl göründüğünün ekran görüntüsü alınır.

Python’u arama yolunuza eklemek için C:\autoexec.bat dosyasını düzenlemeniz ve yorumlayıcınızın kurulu olduğu tam yolu eklemeniz gerekir. Genellikle C:\Python veya C:\Program Files \Python’dur. Bir DOS penceresinden (ya gerçekten DOS’ta çalışan ya da Windows’tan başlatılan), Python’u başlatma komutu Unix, python ile aynıdır. Tek fark, C:\> olan bilgi istemidir.

env, Python yürütülebilir dosyasının tam olarak nerede olduğunu bilmediğiniz veya sık sık konum değiştirdiği halde yine de dizin yolunuz aracılığıyla kullanılabilir durumda kaldığı durumlarda kullanışlıdır.

Komut dosyanızın başına uygun başlangıç yönergesini eklediğinizde, doğrudan yürütülebilir hale gelir ve çağrıldığında önce Python yorumlayıcısını yükler, ardından komut dosyanızı çalıştırır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Python’un artık açıkça komuttan çağrılması gerekmiyor. Yalnızca komut dosyası adına ihtiyacınız var.

Dosya izin modunun önce yürütmeye izin verdiğinden emin olun. Dosyanızın uzun listesinde kullanıcı için bir ‘rwx’ bayrağı bulunmalıdır. Python’un nerede olduğunu bulmak için yardıma ihtiyacınız varsa sistem yöneticinize danışın.

DOS, otomatik başlatma mekanizmasını desteklemez; ancak, Windows bir “dosya türü” arabirimi sağlar. Bu arabirim, Windows’un uzantı adlarına dayalı olarak dosya türlerini tanımasına ve önceden belirlenmiş türlerdeki dosyaları “işlemek” için bir program başlatmasına olanak tanır.

Örneğin, PythonWin ile Python kurarsanız, .py uzantılı bir Python betiğine çift tıklamak, betiğinizi çalıştırmak için Python veya PythonWin IDE’yi (yüklediyseniz) çağırır.


Python Yorum satırı
Terminal’de Python kodu çalıştırma
python -v komutu
Python cmd açma
Python terminal komutları
Python çalıştırma komutu
Python dosyasını cmd ile açma
Python kod çalıştırma online


Python’u bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) ortamından da çalıştırabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan, sisteminizde Python’u destekleyen bir GUI uygulamasıdır. Bir tane bulduysanız, bunun aynı zamanda bir IDE (entegre geliştirme ortamı) olma ihtimali de vardır. IDE’ler grafik arayüzlerden daha fazlasıdır. Genellikle kaynak kodu düzenleyicilerine ve izleme ve hata ayıklama olanaklarına sahiptirler.

IDLE, Python için ilk Unix IDE’dir. Ayrıca Guido tarafından geliştirilmiştir ve ilk çıkışını Python 1.5.2’de yapmıştır. IDLE, Integrated DeveLopment Environment’ta olduğu gibi yükseltilmiş bir “L” ile IDE anlamına gelir.

Şüpheli bir şekilde, IDLE aynı zamanda bir Monty Python grubu üyesinin adıdır. IDLE, Tkinter tabanlıdır, dolayısıyla sisteminizde Tcl/Tk’nin kurulu olmasını gerektirir. Python’un mevcut sürümleri, Tcl/Tk kitaplığının dağıtılmış bir minimum alt kümesini içerir, böylece artık tam bir kurulum gerekmez.

Boşta yürütülebilir dosyayı, kaynak dağıtımla Araçlar alt dizininde bulacaksınız. Tk araç takımı Windows’ta da mevcuttur, dolayısıyla IDLE bu platformda ve Macintosh’ta da mevcuttur. Unix’te IDLE’nin bir ekran görüntüsü belirir.

PythonWin, Python için ilk Windows arabirimidir ve GUI’li bir IDE’dir. PythonWin dağıtımına bir Windows API, COM (Bileşen Nesne Modeli, diğer adıyla OLE [Object Linking and Embedding] ve ActiveX) uzantıları dahildir. PythonWin’in kendisi MFC (Microsoft Foundation Class) kitaplıklarına yazılmıştır ve kendi Windows uygulamalarınızı oluşturmak için bir geliştirme ortamı olarak kullanılabilir.

PythonWin genellikle Python ile aynı dizinde, kendi alt dizininde, çalıştırılabilir pythonwin.exe olarak C:\Program Files\Python\Pythonwin kurulur. PythonWin bir renk düzenleyiciye sahiptir. Yeni ve geliştirilmiş hata ayıklayıcı, etkileşimli kabuk penceresi, COM uzantıları ve daha fazlası. Bir Windows makinesinde çalışan PythonWin IDE’nin ekran görüntüsü görünür.

Windows’tan IDLE, Python yorumlayıcınızın bulunduğu Tools\idle alt dizininde bulunabilir, genellikle C:\Program Files \Python\Tools\idle. IDLE’yi bir DOS penceresinden başlatmak için boşta.py’yi çağırın. Ayrıca boşta.py’yi bir Windows ortamından da çağırabilirsiniz, ancak bu, gereksiz bir DOS penceresi başlatır. Bunun yerine, boşta.pyw dosyasına çift tıklayın.

Python’un Macintosh çalışması MacPython olarak adlandırılır ve ayrıca ana web sitesinden MacBinary veya BinHex’d dosyaları olarak indirilebilir. Python kaynak kodu bir Stuff-It arşivi olarak mevcuttur.

Bu dağıtım, Python’u PowerPC veya Motorola 68K mimarilerinde çalıştırmak için ihtiyacınız olan tüm yazılımları içerir. MacPython bir IDE, sayısal Python (NumPy) modülü ve çeşitli grafik modülleri içerir ve Tk pencereleme araç takımı paketle birlikte gelir, bu nedenle IDLE Mac’te de çalışır.

MacPython ortamının nasıl göründüğünü gösterir. Aşağıdaki şekilde bir Python betiğini ve yorumlayıcıyı çalıştıran bir Python “kabuğu”nu düzenlemek için açık bir metin penceresi gösterilmektedir.

Python Belgeleri

Python ile ihtiyaç duyduğunuz belgelerin çoğu CD-ROM’da veya ana web sitesinde bulunabilir. Dokümantasyon, yazdırılabilir biçimde veya çevrimiçi (veya çevrimdışı) görüntüleme için köprü metni HTML dosyaları olarak indirilebilir.

Python’un Windows sürümünü indirirseniz, HTML belgeleri bir yükleme seçeneği olarak dağıtımla birlikte gelir. HTML dosyalarını Python dizininize yüklemek istiyorsanız “Yardım Dosyaları” kutusunu işaretli bıraktığınızdan emin olun.

Kurulum tamamlandıktan sonra, Python belgelerine web tarayıcınız aracılığıyla aşağıdaki bağlantıyı işaret ederek veya tercümanınızın kurulu olduğu yerden erişebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir