Paylaşılan Komut Dosyaları

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Paylaşılan Komut Dosyaları

31 Mayıs 2023 Ağ üzerinden dosya aktarımı Ağda paylaşılan klasörü Bulma 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Paylaşılan Komut Dosyaları

Paylaşılan komut dosyaları, adından da anlaşılacağı gibi, birden fazla test durumu tarafından kullanılan (veya paylaşılan) komut dosyalarıdır. Elbette bu, bir betiğin bir başkası tarafından ‘çağrılmasına’ izin veren bir betik diline ihtiyacımız olduğu anlamına gelir, ancak bu, tüm test yürütme otomasyon araçlarında aşağı yukarı standarttır.

Bunun fikri, farklı testler için tekrarlanması gereken bazı görevleri yerine getiren bir komut dosyası üretmektir ve daha sonra bu görevin yapılması gerektiğinde, her test durumunda uygun noktada bu komut dosyasını çağırırız. Bu, iki belirgin avantaj sağlar: Birincisi, komut dosyası oluşturmak için (gerekli eylemleri yazmak veya kaydetmek) zaman harcamak zorunda değiliz; ve ikincisi, tekrarlanan görevle ilgili bir şeyin değişmesi durumunda değiştireceğimiz tek bir komut dosyamız olacaktır.

Mevcut geliştirme araçlarının özelliklerinden biri, grafik geliştirme ortamlarının kullanıcı arayüzünü bir sisteme dönüştürme kolaylığıdır.

Bununla birlikte, bunu kullanıcılar ve geliştiriciler için bu kadar çekici kılan yönler, aynı zamanda otomatik test için en çok istikrarsızlaştırabilecek yönlerdir. Paylaşılan betiklerin kullanımı, hızla değişen yazılımlara ayak uydurabilecek, yani kapsamlı bakım gerektirmeyecek otomatikleştirilmiş testler oluşturmaya yönelik bir adımdır.

Örneğin, uygulamada belirli bir yere gitmek için komutlar aynı olduğunda, navigasyonun birkaç komut dosyasında tekrarlanması yerine, tüm testler için gezinmeyi gerçekleştiren tek bir paylaşılan komut dosyası olabilir.

Paylaşılan komut dosyası, uygulamanın, bir dizi test için başlangıç noktası olan belirli bir ekrana gitmesine neden olan girdileri içerir. Testlerin her biri gezinme komut dosyasını çağırır ve ardından ayrıntılı testi çalıştırır. Testler tamamlandığında, ana menüye geri dönmek için ortak bir komut dosyası çağrılır.

Doğrusaldan Paylaşılan Bir Komut Dosyasına Geçiş

Örnek Karalama test durumumuz için paylaşılan komut dosyası örneği gösterilmektedir. Solda gösterilen kısaltılmış doğrusal yazı Scribblel, sağ tarafta gösterilen üç ayrı yazıya bölünmüştür. Bu yeni komut dizilerinden ilki olan ScribbleOpen, Scribble uygulamasını çağırır ve çağrıldığı anda adı komut dosyasına iletilen bir belgeyi açmasına neden olur.

Benzer şekilde, bu yeni betiklerin sonuncusu olan ScribbleSaveAs, Scribble’ın geçerli belgeyi, çağrıldığı sırada ona iletilen bir ad kullanarak kaydetmesine neden olur. Üçüncü betik (yeni Scribblel) önce ScribbleOpen’ı çağırır, ardından bitirmek için ScribbleSaveAs’ı çağırmadan önce test eylemlerini gerçekleştirir.

Tek bir komut dosyası yerine üç komut dosyası oluşturmamız gerektiğinden, test senaryosunun paylaşılan komut dosyası sürümünü uygulamak elbette daha uzun sürecektir. Bunları kayıtlı bir komut dosyasını düzenleyerek oluşturursak, iki paylaşılan komut dosyasının değiştirilmeleri gerekir, böylece girdikleri dosya adı kaydedildikleri sırada kullanılan değil, komut dosyası çağrıldığında belirtilebilir.

Bu genellikle değişmez dosya adını bir değişken adıyla (burada FILENAME değişken adını kullandık) değiştirerek elde edilir; bu, betik çağrıldığında test aracı tarafından gerçek dosya adının yerine geçecek bir yer işaretçisi olarak düşünülebilir. Yeni test komut dosyası Scribblel’ın da, iki paylaşılan komut dosyasına yapılan çağrıları eklemek için düzenlenmesi gerekecektir.


Ağda paylaşılan klasörü Bulma
Ağda paylaşılan klasörü göremiyorum
Ağ üzerinden dosya aktarımı
Dosya ve Dizin İşlemleri
Açık kaynak Kodlu işletim sistemi ağ ayarları
Paylaşıma açılan dosyaları görme
Dosya paylaşma
Uzak iki bilgisayar arasında dosya paylaşımı


Aslında, paylaşılan iki komut dosyasını ‘paylaşılan’ olarak adlandırmak şu anda biraz yanıltıcıdır, çünkü bunlar hiç paylaşılmamaktadır! Yalnızca bir komut dosyası onları çağırır. Ancak, benzer başka bir test senaryosunu uygulamaya başlar başlamaz, bunları ikinci kez kullanabiliriz. Biraz farklı bir test uygulayan yeni bir kontrol komut dosyası olan Scribble2’yi gösterir.

Bu, bu test durumu için doğrusal komut dosyasından çok daha kısadır, bu nedenle uygulanması çok uzun sürmemelidir. Her biri bu iki paylaşılan betiği ve diğerlerini yan yana çağıran daha fazla test durumu uygulamaya devam edebiliriz. Scribble’ın kullanıcı arabirimi, paylaşılan komut dizilerinden birinin değiştirilmesini gerektirecek şekilde değişirse, değiştirilecek yalnızca bir komut dosyası kalır. Her test senaryosunun tamamını uygulamak için farklı doğrusal komut dosyaları kullanmış olsaydık, her birini değiştirmek zorunda kalırdık.

Bu yaklaşım, sıklıkla yapılan veya değişime açık olan tüm eylemler için kullanışlıdır. Gezinme bir örnektir, ancak sık sık tekrarlanan herhangi bir komut dosyası etkinliği, özellikle karmaşık veya uzun bir dizi ise, ortak bir komut dosyasında daha iyi olabilir.

Paylaşılan Komut Dosyası Türleri

İki geniş paylaşılan komut dosyası kategorisi vardır; farklı yazılım uygulamalarının veya sistemlerinin testleri arasında paylaşılabilenler ve yalnızca bir yazılım uygulaması veya sisteminin testleri arasında paylaşılabilenler. Bu iki kategoriden bazı örnekler verilmiştir. Uygulamadan bağımsız betiklerin uzun vadede daha yararlı olabileceğini ve ek çaba sarf etmeye değer olduğunu unutmayın.

Paylaşılan komut dosyalarının avantajları şunlardır:

» benzer testlerin uygulanması daha az çaba gerektirecektir;
» bakım maliyetleri lineer komut dosyalarına göre daha düşüktür;
» bariz tekrarları ortadan kaldırır;
» paylaşılan komut dosyalarına daha fazla zeka eklemeyi göze alabilir.

Örneğin, oturum açarken ağ meşgulse 2 dakika bekleyin ve tekrar deneyin. Bunu yüzlerce senaryoda yapmaya değmez, ancak birinde yapmaya değer.

Paylaşılan komut dosyası oluşturma yaklaşımı, küçük sistemler için (örneğin, basit PC uygulamaları ve yardımcı programları) veya büyük ve kararlı bir uygulamanın yalnızca küçük bir bölümünün nispeten az sayıda test kullanılarak test edileceği (birkaç on test, kesinlikle en fazla değil) için iyidir. 

Paylaşılan komut dosyalarının bazı dezavantajları da vardır:

« takip edilecek, belgelenecek, adlandırılacak ve saklanacak daha fazla komut dosyası var,
ve iyi yönetilmezse uygun bir yazı bulmak zor olabilir;
« teste özel komut dosyaları her test için gerekli olduğundan bakım maliyetleri yine de yüksek olacaktır;
» paylaşılan komut dosyaları genellikle test edilen yazılımın bir bölümüne özeldir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir