Doğrusal Komut Dosyaları

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Doğrusal Komut Dosyaları

29 Mayıs 2023 Komut dosyası oluşturmak Web komut dosyasi virüsü ne demekWeb komut dosyasi virüsü ne demek 0
Sürüm Örneği Sunmak

Doğrusal Komut Dosyaları

Doğrusal betiklerin avantajları

Doğrusal komut dosyaları, onları bazı görevler için ideal kılan avantajlara sahiptir.

Avantajlar:

» ön çalışma veya planlama gerekmez; sadece oturabilirsin ve
herhangi bir manuel görevi kaydedin; » hızlı bir şekilde otomatikleştirmeye başlayabilirsiniz;
• gerçekte ne yapıldığına dair bir denetim izi sağlar;
» kullanıcının bir programcı olması gerekmez (kaydedilen komut dosyasında herhangi bir değişiklik gerekmediği sürece, komut dosyasının kendisinin kullanıcı tarafından görülmesi gerekmez);
• gösteriler için iyi (yazılımın veya aracın).

Doğrusal Komut Dosyaları Ne Zaman Kullanılır?

Hemen hemen her tekrarlanan eylem, doğrusal bir komut dosyası kullanılarak otomatikleştirilebilir. Basit bir doğrusal betiğin kullanılacak en iyi betik yazma tekniği olduğu bazı durumlar vardır. Bir test senaryosu, örneğin bir test yürütme aracının belirli bir ortamda çalışıp çalışmadığını araştırmak için yalnızca bir kez kullanılacaksa, bu tür bir komut dosyasına gereğinden fazla çaba harcamanın bir anlamı yoktur, çünkü atılacaktır. 

Doğrusal komut dosyaları, gösteriler veya eğitim için kullanılabilir. Yazılımın özelliklerini potansiyel bir müşteriye göstermek istediğinizde ve zaten biraz gergin hissettiğinizde tam olarak doğru tuş vuruşlarını yazmakla ilgilenmek zorunda kalmak istemediğinizde, kaydedilmiş bir komut dosyasını yeniden oynatmak tuş vuruşlarını tam olarak yeniden üretecektir. 

Otomatikleştirilmiş testleri güncellemek için düzenlemeleri otomatikleştirmek için doğrusal komut dosyaları kullanılabilir. Herhangi bir güncelleme muhtemelen yalnızca bir kez yapılacaktır, bu nedenle gerekli olan tek şey bir atılabilir komut dosyasıdır. Doğrusal betikler, testler için kurulumu ve temizlemeyi otomatikleştirmek veya bir giriş sırasını tekrar oynatarak bir dosyayı veya veritabanını doldurmak için kullanılabilir.

Doğrusal komut dosyaları, dönüşümler için yararlı olabilir. Sistemin bir kısmı değiştirilmişse, ancak kullanıcının bakış açısıyla sistemin işleyişi değiştirilmeden, bir gün canlı verilerin kaydedilmesi, yazılım veya donanımın değiştirilmesi ve ardından günün trafiğinin yeniden oynatılması, yeni sistemin geleceğine dair bir başlangıç güven düzeyi verebilir. sistem genel olarak çalışır. Bu yaklaşım, 2000 Yılı dönüşümü için kıyaslama testi için başarıyla kullanılmıştır.

Doğrusal Betiklerin Dezavantajları

Doğrusal betiklerin, özellikle uzun vadeli bir test otomasyonu rejiminin oluşturulmasıyla ilgili olarak bir takım dezavantajları vardır:

• süreç emek yoğundur: tipik olarak çalışan bir otomatik testin (karşılaştırmalar dahil) üretilmesi, testi manuel olarak çalıştırmaktan 2 ila 10 kat daha uzun sürebilir;
• her şey her seferinde ‘sıfırdan’ yapılma eğilimindedir;
• test girdileri ve karşılaştırmalar komut dosyasına ‘bağlıdır’;
• komut dosyalarının paylaşımı veya yeniden kullanımı yoktur;
• doğrusal betikler, yazılım değişikliklerine açıktır;
• doğrusal komut dizilerinin değiştirilmesi pahalıdır (yüksek bakım maliyetleri vardır);
• Komut dosyası yeniden yürütülürken, ağdan beklenmeyen bir hata mesajı gibi, kaydedildiği sırada olmayan herhangi bir şey olursa, komut dosyası, test edilen yazılımla kolayca uyumsuz hale gelebilir ve tüm testin başarısız olmasına neden olabilir.

Bu dezavantajlar, uzun vadeli ve çok sayıda test için pratik olmayan bir yaklaşımı test etmeyi otomatikleştirmek için yalnızca doğrusal komut dosyalarının kullanılmasını sağlar. Otomatikleştirilecek her test, ilki kadar çaba gerektirecek ve çoğu komut dosyası, test edilen yazılım her değiştiğinde biraz bakım çalışması gerektirecektir.


Komut dosyası oluşturma
Komut dosyası indir
Komut dosyası uygulaması
Komut dosyası nedir
Komut dosyası nasıl Açılır
Web komut dosyasi virüsü ne demek
Google Ads komut Dosyaları
Web komut dosyasi virüsleri ne demek


Yapılandırılmış komut dosyası oluşturma, komut dosyasının yürütülmesini kontrol etmek için belirli özel talimatların kullanılması bakımından, yapılandırılmış programlamaya paraleldir. Bu özel talimatlar, kontrol yapıları veya çağıran bir yapı olabilir.

Muhtemelen tüm test aracı betik dilleri tarafından desteklenen üç temel kontrol yapısı vardır. Bunlardan ilki ‘dizi’ olarak adlandırılır ve daha önce tanımladığımız doğrusal kodlama yaklaşımına tamamen eşdeğerdir. İlk talimat önce gerçekleştirilir, ardından ikincisi vb. Diğer iki kontrol yapısı “seçim” ve “yineleme”dir.

Seçim kontrol yapısı, bir komut dosyasına karar verme yeteneği verir. En yaygın biçimi, bir koşulun doğru mu yoksa yanlış mı olduğunu görmek için değerlendiren bir “if” ifadesidir. Örneğin, bir komut dosyasının ekranda belirli bir mesajın görüntülenip görüntülenmediğini kontrol etmesi gerekebilir. Varsa devam edebilir; yoksa iptal etmesi gerekir. Bu örnekte koşul, belirli bir mesajın görüntülenip görüntülenmediğidir.

Yineleme kontrol yapısı, bir komut dosyasına bir veya daha fazla talimat dizisini gerektiği kadar tekrarlama yeteneği verir. Bazen “döngü” olarak adlandırılan komut dizisi, belirli bir sayıda veya bir koşul sağlanana kadar tekrarlanabilir. Örneğin, bir dosyadan veri içeren kayıtları okumak için bir betiğin gerekli olması durumunda, komut dizisi bazı dillerdeki bilgileri okur ve işler. Bu dizi daha sonra dosyadaki tüm kayıtlar okunup işlenene kadar tekrarlanabilir.

Kontrol yapılarına ek olarak, bir betik başka bir betiği çağırabilir, yani kontrolü bir betikteki bir noktadan başka bir alt betiğin başlangıcına aktarabilir; senaryo çağrıldı. Bu mekanizma, büyük komut dosyalarını daha küçük ve umarız daha yönetilebilir komut dosyalarına bölmek için kullanılabilir.

Kontrol yapısını değiştirmeye yönelik diğer talimatların tanıtılması, yalnızca komut dizilerinden yapabileceğimiz yeniden kullanım miktarını artırmakla kalmayıp aynı zamanda komut dosyalarının gücünü ve esnekliğini artırmak için daha da fazla fırsat sunar. Farklı kontrol yapılarının iyi bir şekilde kullanılması, etkili ve verimli bir otomatikleştirilmiş test rejimini destekleyecek olan sürdürülebilir ve uyarlanabilir komut dosyalarına yol açar.

Farklı yapılandırılmış komut dosyası oluşturma tekniklerinden iyi bir şekilde yararlanmak, programlama becerileri gerektirir. Yılların programlama deneyimine veya gerçekten çok sayıda programlama dili bilgisine sahip olmak gerekli değildir. Asgari gereksinimin, öğrenmeye ilgi duyan ve öğrenmesi için hem zaman hem de kaynak (eğitim gibi) verilen biri olduğunu öneriyoruz. Test otomasyon projesine deneyimli programcılar dahil edilebilirse, çok daha iyi olur.

Karalama testimizin bir bölümü için bir komut dosyası gösterir. Dosya adını girdikten ve Farklı Kaydet iletişim kutusunda Tamam düğmesini tıklattıktan sonra komut dosyası, Mevcut dosya değiştirilsin mi? mesaj çıkışı. Varsa OK butonuna basacaktır, yoksa normal şekilde devam edecektir.

Bu örnek basitleştirildi. Uygulamada, bir komut dosyasının mesajı görüntülemesi için Scribble’a zaman tanımak üzere birkaç saniye beklemesi gerekebilir. Komut dosyasının, mesajı okuyabilmesi için muhtemelen odağı mesaj kutusuna taşıması gerekir. Bu düşünceler senaryoyu daha da karmaşık hale getirir, ancak senaryoyu daha esnek ve sağlam hale getirdiği için bunu yapmaya değer olabilir.

Yapılandırılmış komut dosyası oluşturmanın ana avantajı, komut dosyasının daha sağlam hale getirilebilmesi ve yazılım gösterildiği gibi doğru şekilde çalışmasına rağmen testin başarısız olmasına neden olacak belirli şeyleri kontrol edebilmesidir.

Yapılandırılmış bir betik, bir döngü kullanarak betikte tekrarlanması gereken bir dizi benzer şeyi de ele alabilir. Yapılandırılmış bir komut dosyası, diğer komut dosyaları çağrılarak modüler hale getirilebilir. Ancak betik artık daha karmaşık bir program haline geldi ve test verileri hâlâ betiğin içine “bağlı” durumdadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir