Parametre Toplama – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Parametre Toplama – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

3 Mart 2023 Python Fonksiyon Parametreleri Python parametreler 0
Yazılım Değerlendirme Raporları

Anahtar Kelime Parametreleri

Kullandığınız genel parametreler konumsal parametreler olarak adlandırılıyor çünkü aslında konumları isimlerinden daha önemli. Aşağıdaki iki işlevi göz önünde bulundurun.

Bunun gibi bir adla sağlanan parametrelere anahtar kelime parametreleri denir. Kendi başlarına, anahtar kelime parametrelerinin temel gücü, her bir parametrenin rolünü netleştirmeye yardımcı olabilmeleridir.

Yazmak biraz daha uzun sürse de, her parametrenin ne yaptığı kesinlikle açık. Ayrıca, sırayı karıştırırsanız, önemli değil.
Bununla birlikte, anahtar kelime bağımsız değişkenlerini gerçekten harika yapan şey, işlevdeki parametrelere varsayılan değerler verebilmenizdir.

Gördüğünüz gibi, bu konumsal parametrelerle iyi çalışır, ancak adı vermek istiyorsanız selamlamayı sağlamanız gerekir. Karşılama için varsayılan değeri bırakarak yalnızca adı sağlamak isterseniz ne olur? Şimdiye kadar tahmin ettiğinize eminim.

Oldukça şık, değil mi? Ve hepsi bu değil. Konumsal ve anahtar kelime parametrelerini birleştirebilirsiniz. Tek gereklilik, tüm konumsal parametrelerin önce gelmesidir. Eğer yapmazlarsa, tercüman onların hangileri olduğunu (yani, hangi pozisyonda olmaları gerektiğini) bilemeyecektir.

■Not: Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bu tür karıştırmalardan kaçınmak isteyebilirsiniz. Genellikle, az sayıda zorunlu parametreniz ve varsayılan değerlere sahip birçok değiştirme parametreniz olduğunda kullanılır.

Bu oldukça esnek, değil mi? Ve bunu başarmak için gerçekten fazla bir şey yapmamız gerekmiyordu. Bir sonraki bölümde daha da esnek oluyoruz.

Parametre Toplama

Bazen kullanıcının herhangi bir sayıda parametre sağlamasına izin vermek yararlı olabilir. Örneğin, ad kaydetme programında (bu bölümde daha önce açıklanmıştır), aynı anda yalnızca bir ad kaydedebilirsiniz. Bunun gibi daha fazla isim saklayabilmek güzel olurdu.

Burada, görünüşe göre yalnızca bir parametre belirtiyorum, ancak önünde garip bir küçük yıldız (veya yıldız işareti) var. Bu ne anlama gelir? Fonksiyonu tek bir parametre ile çağıralım ve ne olduğunu görelim.

İçinde virgül olduğu için yazdırılanın bir demet olduğunu görebilirsiniz. (Bu bir uzunluğundaki demetler biraz tuhaf, değil mi?) Yani bir parametrenin önünde yıldız kullanmak onu bir demet haline getiriyor? Paramlardaki çoğul, neler olup bittiğine dair bir ipucu vermelidir.

Parametrenin önündeki yıldız, tüm değerleri aynı demete koyar. Tabiri caizse onları bir araya toplar. Bunu sıradan parametrelerle birleştirebilir miyiz merak ediyorum. Başka bir fonksiyon yazalım ve görelim.

Tüm bu teknikleri birleştirerek oldukça fazla şey yapabilirsiniz. Bazı kombinasyonların nasıl çalıştığını (veya buna izin verilip verilmediğini) merak ediyorsanız, deneyin.


Python parametreler
Python Fonksiyon Parametreleri
Python fonksiyon çeşitleri
Python def fonksiyonu Örnekleri
Python fonksiyon alıştırmaları
Python fonksiyon içinde Fonksiyon Çağırma
Python fonksiyon Örnekleri
Python Fonksiyonlar


Süreci Tersine Çevirmek

Artık demetlerde ve sözlüklerde parametre toplamayı öğrendiniz, ancak aslında aynı iki işleçle, * ve ** ile “tersini” yapmak da mümkündür. Parametre toplamanın tersi ne olabilir? Diyelim ki aşağıdaki fonksiyona sahibiz.

Bu, daha önce yaptığımızın aşağı yukarı tersi. Parametreleri toplamak yerine dağıtmak istiyoruz. Bu basitçe, “diğer uçta” yıldız işleci kullanılarak, yani işlevi tanımlarken değil, çağrılırken yapılır.

Bu, genişletilmiş kısım en sonda olduğu sürece bir parametre listesinin kısımlarında da çalışır. Çift yıldız operatörünü kullanarak aynı tekniği sözlüklerde de kullanabilirsiniz. Hello_3’ü daha önce tanımladığınızı varsayarsak, aşağıdakileri yapabilirsiniz.

Hem işlevi tanımlarken hem de çağırırken yıldız işaretinin (veya çift yıldız işaretinin) kullanılması, demet veya sözlüğün doğrudan geçmesine neden olur, bu nedenle rahatsız etmemiş olabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi with_stars’ta hem tanımlarken hem de fonksiyonu çağırırken yıldızları kullanıyorum. Yıldızsız’da yıldızları her iki yerde de kullanmıyorum ama tamamen aynı etkiyi elde ediyorum. Bu nedenle, yıldızlar yalnızca bir işlevi tanımlarken (değişen sayıda bağımsız değişkene izin vermek için) veya bir işlevi çağırırken (bir sözlük veya diziyi “eklemek” için) kullanırsanız gerçekten yararlıdır.

Kapsam Belirleme

Değişkenler gerçekten nedir? Bunları değerlere atıfta bulunan isimler olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle, x = 1 atamasından sonra, x adı 1 değerini ifade eder. Bu, “görünmez” bir sözlük kullanmanız dışında, tuşların değerlere atıfta bulunduğu sözlükleri kullanmak gibidir. Aslında, bu gerçeklerden uzak değil. Bu sözlüğü döndüren vars adlı yerleşik bir işlev vardır.

■Dikkat : Genel olarak değişkenler tarafından döndürülen sözlüğü değiştirmemelisiniz çünkü resmi Python belgelerine göre sonuç tanımsızdır. Başka bir deyişle, peşinde olduğunuz sonucu alamayabilirsiniz.

Bu tür “görünmez sözlük”, ad alanı veya kapsam olarak adlandırılır. Peki, kaç tane isim alanı var? Genel kapsama ek olarak, her işlev çağrısı yeni bir tane oluşturur.

Burada foo, x değişkenini değiştirir (yeniden bağlar), ancak ona en sonunda baktığınızda, sonuçta değişmemiştir. Bunun nedeni, foo’yu çağırdığınızda, foo içindeki blok için kullanılan yeni bir ad alanının yaratılmasıdır. x = 42 ataması bu iç kapsamda (yerel ad alanı) gerçekleştirilir ve bu nedenle dış (genel) kapsamdaki x’i etkilemez.

Bunun gibi işlevlerin içinde kullanılan değişkenlere yerel değişkenler denir (global değişkenlerin aksine). Parametreler tıpkı yerel değişkenler gibi çalışır, dolayısıyla bir global değişkenle aynı ada sahip bir parametreye sahip olmakta bir sorun yoktur.

Şimdiye kadar, çok iyi. Peki ya bir fonksiyonun içindeki global değişkenlere erişmek isterseniz? Yalnızca değişkenin değerini okumak istediğiniz sürece (yani, onu yeniden bağlamak istemediğiniz sürece), genellikle bir sorun yoktur.

Değişkenlerin değerini okumak genel olarak bir sorun değildir, ancak bir şey onu sorunlu hale getirebilir. Erişmek istediğiniz global değişkenle aynı ada sahip bir yerel değişken veya parametre varsa, bunu doğrudan yapamazsınız. Değişken, yerel değişken tarafından gölgelenir.

Gerekirse, vars’ın yakın bir akrabası olan ve global değişkenlerle bir sözlük döndüren globals işlevini kullanarak global değişkene erişmeye devam edebilirsiniz. (locals, yerel değişkenleri içeren bir sözlük döndürür.) Örneğin, önceki örnekte parametre adlı bir global değişkeniniz varsa, aynı ada sahip bir parametreniz olduğu için birleştirme içinden ona erişemezdiniz. Bununla birlikte, bir tutamda, ona globals()[‘parametre’ olarak atıfta bulunabilirdiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir