Ölçümlendirme Stili Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

 Ölçümlendirme Stili Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

1 Aralık 2022 AutoCAD Dimension ayarları kaydetme Autocad programı içinde var olan hazır bloklara AutoCAD virgülden sonra basamak sayısı ayarlama 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

 Ölçümlendirme Stili Oluşturma

Boyut stilleri, metin stillerine benzer. Boyutlarınızın görünümünü ve ayrıca boyut metni ve oklar gibi boyutlandırma özelliklerinin boyutunu belirlerler.

Örneğin, özel tipte oklara sahip olmak veya boyut metnini boyut çizgisinin üstüne veya hizasına yerleştirmek için bir boyut stili ayarlayabilirsiniz. Boyut stilleri ayrıca en yaygın boyut ayarlarınızı saklamanıza ve çoğaltmanıza olanak tanıyarak işinizi kolaylaştırır.

AutoCAD, metrik veya Imperial (İngiliz olarak da adlandırılır) ölçüm sistemini kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak size iki varsayılan boyut stilinden birini verir: ISO-25 veya Standart. Muhtemelen oluşturduğunuz çizim türlerine uyacak birçok başka stil ekleyeceksiniz. Ayrıca, boyutun görünümünde yalnızca küçük değişiklikler gerektiren durumlar için genel bir stilin varyasyonlarını da oluşturabilirsiniz.

Bu bölümde, Standart boyut stiline göre kendi boyut stilinizi nasıl ayarlayacağınızı öğreneceksiniz. Metrik kullanıcıları için ayarlar farklıdır ancak genel yöntemler aynıdır.

Bir boyut stili oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Bir önceki bölümde düzenlediğiniz Unit dosyasını açın. Bir tane oluşturmadıysanız, 12a-unit.dwg dosyasını kullanın ve Unit.dwg olarak yeniden adlandırın. Metrik kullanıcıları 12a-unit-metric.dwg dosyasını açmalı ve Unit.dwg olarak yeniden adlandırmalıdır.
2. Tüm kat planını görüntülemek için Tümünü Yakınlaştır’ı düzenleyin.
3.Boyutlarkontrol panelindeBoyutStylearacınıtıklatın.Ayrıca Boyut Stili Yöneticisi iletişim kutusunu açmak içinBiçimlendir ↑ Boyut Stili’ni seçebilir veya Komut isteminde D↵ yazabilirsiniz.
4. Stiller liste kutusundan Standart’ı seçin. Metrik kullanıcıları ISO-25’i seçmelidir.
5. Yeni Boyut Stili Oluştur iletişim kutusunu açmak için Yeni’ye tıklayın.
6. Yeni Stil Adı giriş kutusunda Standartın Kopyası veya ISO-25 adı vurgulanmış olarak My Architecture’a girin.
7. Ayrıntılı Yeni Boyut Stili iletişim kutusunu açmak için Devam’a tıklayın.

Az önce My Architecture adlı bir boyut stili oluşturdunuz, ancak bu noktada bu, dayandığı Standart stil ile aynıdır. Standart stile hiçbir şey olmadı; kullanmanız gerekirse yine de kullanılabilir.

Birincil Birim Stilini Ayarlama

Şimdi, yeni boyut stilinizi ABD mimari boyutlandırma stiline uygun olacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Ölçü metni için birim stilini değiştirerek başlayalım. Banyo çiziminiz için AutoCAD’in genel birim stilini ayak ve inç stiline değiştirdiğiniz gibi, boyut stilleriniz için de aynısını yapmalısınız. Genel birim stilinin ayarlanması, boyut birimi stilini otomatik olarak ayarlamaz.

Bu adımları takip et:

1. Yeni Boyut Stili iletişim kutusunda Birincil Birimler sekmesine tıklayın.
2. Doğrusal Ölçümlendirmeler grubunda, Birim Biçimi açılır listesini açın ve Mimari’yi seçin. Bu açılır listenin, ana Çizim Birimleri iletişim kutusuyla aynı birim stillerini içerdiğine dikkat edin (Birimleri Biçimlendir’i seçin). Metrik kullanıcıları bu seçeneği atlayabilir.

İPUCU : Birim Biçimi seçeneğinin birkaç altındaki Ondalık Ayırıcı seçeneği, ondalık basamaklar için nokta ve virgül arasında seçim yapmanızı sağlar. Metrik kullanıcıları genellikle ondalık nokta için virgül kullanır ve ABD’li kullanıcılar nokta kullanır. Bu seçeneğin ondalık sayı dışındaki ölçüler için bir anlamı yoktur, bu nedenle Mimari birim formatı seçildiğinde soluk görünür.

3. Birim Biçimi listesinin hemen altındaki Kesinlik açılır listesinden 0 ́-01⁄4 ̋ öğesini seçin. Metrik kullanıcıları 0,00’ı seçmelidir. Kesinlik seçeneği, boyut metninde görüntülenen kesinlik seviyesini ayarlamanızı sağlar. AutoCAD’in çizim veritabanının hassasiyetini sınırlamaz. Bu değer, yalnızca boyut metin değerlerinin görüntülenmesini sınırlamak için kullanılır.


Autocad ölçü ayarları
AutoCAD Dimension ayarları kaydetme
AutoCAD virgülden sonra basamak sayısı ayarlama
AutoCAD Dimension Style komutu
AutoCAD ölçü yazısı büyütme
Autocad programı içinde var olan hazır bloklara


İPUCU : Her boyut stili ayarının eşdeğer bir sistem değişkeni vardır. Boyutlarla doğrudan ilişkili olan sistem değişkenleri hakkında daha fazla bilgi için Ek C’ye bakın.

4. Kesinlik açılır listesinin hemen altında, Kesir Biçimi açılır listesini açın ve Köşegen’i seçin. Grafiğe ne olduğuna dikkat edin: Kesirli boyutlar, boyut metninizin nasıl görüneceğini göstermek için değişir. Metrik kullanıcıları, Ondalık birim biçimi seçildiğinde kullanılamadığı için bu adımı atlayabilir.

5. Sol alt köşedeki Sıfır Gizleme grubunda, bu onay kutusunun seçimini kaldırmak için 0 İnç’e tıklayın. Açık bırakırsanız, boyut metninden 0 inç göstergeleri çıkarılacaktır. (Mimari çizimlerde 0 inç bu ölçüde 12 ́-0 ̋ şeklinde gösterilmiştir.) Metrik kullanıcıları bu seçeneği göz ardı edebilirler.

Imperial ölçüm sistemini kullanıyorsanız, My Architectural’ın boyut birimi stilini, boyutları ABD inşaat belgeleri için standart yöntem olan fit ve inç cinsinden gösterecek şekilde ayarladınız. Metrik kullanıcıları Kesinlik değerini değiştirmiş ve Ondalık birim sistemini korumuştur.

Boyut Metni için Yüksekliği Ayarlama

Birim stiliyle birlikte, boyut metninin boyutunu da ayarlamalısınız. Yeni Boyut Stili iletişim kutusunun Metin sekmesi, boyut çizgisine göre metin konumu, stil ve yükseklik dahil olmak üzere çeşitli metin seçeneklerini ayarlamanıza olanak tanır.

Boyut metninizin yüksekliğini ayarlamak için şu adımları izleyin:

1. Metin seçeneklerini görüntülemek için Metin sekmesine tıklayın.
2. Metin Yüksekliği giriş kutusunun içeriğini vurgulayın.
3. Metni 1⁄8 ̋ yüksek yapmak için 1/8↵ yazın. Metrik kullanıcıları, metin yüksekliği için 0,3↵ girmelidir.

Oluşturduğunuz metnin aksine, metin yüksekliğini nihai çizim boyutuna göre belirlersiniz. Ardından, metin ve oklar gibi tüm boyutlandırma ayarlarının boyutlandırmasını etkileyen genel bir boyut ölçeği faktörü belirtirsiniz.

Boyutlarınız için belirli bir metin stili kullanmak istiyorsanız, Metin sekmesindeki Metin Stili açılır listesinden bir metin stili seçin. Seçtiğiniz stilin yükseklik özelliği 0’dan büyükse, bu yükseklik Metin sekmesine girdiğiniz tüm metin yükseklik ayarlarını geçersiz kılar.

Boyut Metninin Konumunu ve Yönünü Ayarlama

AutoCAD’in boyut metninin yerleşimi için varsayılan ayarı, bu bölümün başlarındaki üstteki örnekte gösterildiği gibi, metni boyut çizgisiyle aynı hizaya getirir.

Ancak, yeni Mimari stilinin, metni merkezde yapıldığı gibi ölçü çizgisinin üzerine koymasını istiyorsunuz. Bunu yapmak için, Yeni Boyut Stili iletişim kutusunun Metin sekmesindeki Metin Yerleştirme ve Metin Hizalama seçeneklerini kullanacaksınız:

1. İletişim kutusunun sağ alt köşesindeki Metin Hizalama grubunda, Ölçü Çizgisiyle Hizalanmış radyo düğmesini tıklayın.
2. Metin Yerleşimi grubunda Dikey açılır listesini açın ve Yukarı’yı ​​seçin. Örnek görüntünün görünümü, yeni ayarlarınızın nasıl görüneceğini göstermek için değişir.
3. Yine Metin Yerleştirme grubunda, Dim Line’dan Ofset değerini 1⁄16 olarak değiştirin. Bu ayar, ölçü çizgisi ile ölçü metni arasındaki boşluğun boyutunu kontrol eder.

Bir ayarı her değiştirdiğinizde, grafik size değişikliklerin boyut stilinizi nasıl etkileyeceği hakkında anında geri bildirim verir.

İPUCU : Metrik kullanıcılarının, boyut stilleri tercihinize bağlı olarak bu ayarları değiştirmeleri gerekmeyebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir