Ok Stili Seçme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

 Ok Stili Seçme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

1 Aralık 2022 AutoCAD kesikli çizgi yapmak Autocad ok işareti kısayol 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

 Ok Stili Seçme ve Boyut Ölçeği Ayarlama

Ardından, yeni boyut stiliniz için farklı bir ok türü belirteceksiniz. Mimari çizimlerdeki doğrusal boyutlar için, bir ok yerine tipik olarak çapraz bir çizgi veya onay işareti kullanılır.

Ek olarak, boyutun oklar ve metin gibi grafik bileşenleri için ölçek ayarlamak istiyorsunuz. Bölüm 10’dan, çizimin nihai çıktısında uygun boyutta görünmesi için metnin boyutunun büyütülmesi gerektiğini hatırlayın.

Boyutlar da çizim çizildiğinde doğru görünecek şekilde ölçeklendirilmelidir. Oklar, Semboller ve Oklar sekmesindeki ayarlar tarafından kontrol edilir ve boyut stilinin genel ölçeği Sığdır sekmesinde ayarlanır.

Ok tipini ve ölçeğini belirlemeye yönelik adımlar şunlardır:

1. Ok stilini ve ölçü çizgisi uzantılarını kontrol etme seçeneklerini görüntülemek için Semboller ve Oklar sekmesine tıklayın.
2. Ok Başları grubunda, İlk açılır listesini açın ve Mimari Onay İşareti’ni seçin. Ok başı adının yanındaki grafik, ok ucunun nasıl göründüğünü gösterir.
3. Ok Başları grubunda Ok Boyutu ayarını 1⁄8 olarak değiştirin.

Metrik kullanıcıları .3 girmelidir. Ardından, ölçü çizgisinin ve uzatma çizgilerinin davranışını ayarlamanız gerekir:

1. Boyut ve uzatma çizgilerini kontrol etme seçeneklerini görüntülemek için Çizgiler sekmesine tıklayın.
2. Dimension Lines grubunda, Extend Beyond Ticks giriş kutusundaki değeri vurgulayın ve 1/16 girin. (Metrik kullanıcıları 0,15 girmelidir.) Bu, boyut çizgilerinin onay oklarını geçmesine neden olur. Bu, mimari planlarda doğrusal boyutların boyutlandırılması için kullanılan standart bir grafik uygulamadır.
3. Uzatma Çizgileri grubunda, Dim Lines’ın Ötesine Uzat ayarını 1⁄8 olarak değiştirin. Metrik kullanıcıları bunu .3 olarak değiştirmelidir. Bu ayar, uzatma çizgisinin boyut çizgisini geçtiği mesafeyi belirler.
4. Yine Uzatma Hatları grubunda Orijinden Ofset ayarını 1⁄8 olarak değiştirin. Metrik kullanıcıları bunu .3 olarak değiştirmelidir. Bu, boyutlandırılan noktadan boyut uzatma çizgisinin başlangıcına olan mesafeyi ayarlar.
5. Genel boyut ölçeği ve çeşitli ayarlar için seçenekleri görüntülemek üzere Yeni Boyut Stili iletişim kutusunun Sığdır sekmesine tıklayın.
6. Boyut Unsurları İçin Ölçek grubundaki Annotative seçeneğini açın. Açıklamalı seçeneğinin AutoCAD’in bir nesneyi otomatik olarak çizimin açıklama ölçeğine göre ölçeklendirmesine izin verdiğini Bölüm 10’dan hatırlayabilirsiniz.
7. Yeni Boyut Stili iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. Dimension Style Manager iletişim kutusu yeniden açılır.

Eski Çizimlerdeki Ölçümlendirmeler için Ölçeklendirme

AutoCAD 2008’den önce oluşturulan çizimler, boyutların ölçeklenmesini belirlemek için ölçek faktörlerine dayanıyordu. Büyük olasılıkla eski çizim dosyalarıyla karşılaşacağınız için, burada daha önceki boyutlar için kullanılan ayarlar hakkında bazı bilgiler verilmiştir.

Annotative seçeneği yerine, Scale For Dimension Features grubunda Genel Ölçeği Kullan seçeneği kullanılır. Genel Ölçeği Kullan radyo düğmesini seçersiniz ve Genel Ölçeği Kullan giriş kutusuna bir çizim ölçeği faktörü girersiniz.

Yeni Boyut Stili iletişim kutusundaki seçenekler için girdiğiniz tüm değerler, boyut bileşenlerinin son boyutunu elde etmek için bu Genel Ölçeği Kullan değeriyle çarpılır.

Örneğin, daha önce girdiğiniz metin yüksekliği 1⁄8 ̋, 6 ̋ boyut metin yüksekliği için 48 ile çarpılır. Metrik kullanıcıları için, 15 cm’lik bir metin yüksekliği için 0,3 olan metin yüksekliği 50 ile çarpılır. 

İPUCU : Sığdır sekmesinin Boyut Özellikleri İçin Ölçek grubundaki Ölçümlendirmeleri Yerleşime Ölçekle seçeneğini kullanırsanız, AutoCAD boyut bileşenlerini boyutlandırmak için Düzen görünümü ölçeğini kullanır. Birden çok ölçekte yazdırmak istediğiniz bir çiziminiz varsa bu yararlı olabilir.


Autocad ok işareti kısayol
AutoCAD kesikli çizgi yapma
AutoCAD çizgi ayarları
AutoCAD Komutları
AutoCAD kesikli çizgi düz görünüyor
AutoCAD KESİKLİ çizgi olmuyor
AutoCAD Komutları ve işlevleri
AutoCAD KISAYOLLARI PDF


Alternatif Birimleri Ayarlama

AutoCAD’i santimetre veya milimetre cinsinden ikinci bir boyut gösterecek şekilde ayarlamak için Yeni Boyut Stili iletişim kutusunun Alternatif Birimler sekmesini kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, bir metrik kullanıcıysanız, fit ve inçleri görüntülemek için ikinci bir boyut ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki alıştırma, alternatif boyutları nasıl ayarlayacağınızı gösterir. Bu alıştırmayı şimdi yapmak zorunda değilsiniz; bilginiz için burada. İsterseniz, daha sonra tekrar gelin ve boyutlarınızı nasıl etkilediğini görmek için deneyin. Öğreticiyi bir sonraki bölüm olan “Geçerli Boyut Stilini Ayarlama”dan alabilirsiniz.

İPUCU : Daha sonra alternatif birimlerin görüntülenmesini istemediğinize karar verirseniz, bu iletişim kutusuna geri dönerek ve Alternatif Birimleri Görüntüle onay kutusundaki onay işaretini kaldırarak bunları kapatabilirsiniz.

Alternatif boyutları ayarlamak için izlenecek adımlar şunlardır:

1. Dimension Style Manager’da bir stil seçin ve ardından Değiştir’e tıklayın. Veya yeni bir stil oluşturmak istiyorsanız Yeni’ye tıklayın.
2. Yeni Boyut Stili iletişim kutusunda, Alternatif Birimler sekmesine tıklayın.
3. Alternatif Birimleri Görüntüle onay kutusuna tıklayın. Sekmedeki seçenekler girişiniz için kullanılabilir hale gelir.
4. Birim Biçimi açılır listesinden uygun seçeneği belirleyin. ABD kullanıcıları, metrik alternatif birimleri göstermek için Ondalık’ı seçmelidir. Metrik kullanıcıları Mimari’yi seçmelidir.
5. Kesinlik açılır listesinden uygun bir kesinlik değeri seçin.
6. Alt Birimler İçin Çarpan giriş kutusuna alternatif boyutunuz için bir ölçek faktörü girin. ABD kullanıcıları için varsayılan değer 25,4’tür. Bu değer fit ve inç boyutlarını milimetreye dönüştürür. Metrik örneklerimizde santimetre kullanıyorsunuz, bu nedenle bu ayarı 2,54 olarak değiştirin. Metrik kullanıcıları, santimetreyi fit ve inç’e dönüştürmek için 0,3937 girmelidir.
7. Yerleştirme grubunda, alternatif boyutun ana boyuta göre nerede görünmesini istediğinizi seçin.
8. Yeni Boyut Stili iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın. Dimension Style Manager iletişim kutusu yeniden açılır.

Metin ve Okları Dar Yerlere Sığdırma

Arada sırada, boyut metninin sığmasına izin vermeyecek küçük bir boşluğu veya bir nesnenin küçük genişliğini boyutlandırmanız gerekir. Sığdır sekmesi, uzatma çizgileri çok yakın olduğunda boyutların nasıl davranacağını kontrol eden birkaç başka ayar içerir.

Metin Yerleştirme grubu, metni dar durumlara yerleştirmek için üç seçenek içerir:

  • Ölçü Çizgisinin Yanında Metni uzatma çizgisinin yanına ancak ölçü çizgisinin yakınına yerleştirir. Bunun boyutunuzu nasıl etkilediğini daha sonra göreceksiniz.
  • Ölçü Çizgisi Üzerinde, Liderli Ölçü metnini ölçü çizgisinden uzağa yerleştirir ve ölçü çizgisinden metne bir ok veya kılavuz ekler.
  • Ölçü Çizgisi, Lidersiz Önceki ayarla aynı şeyi yapar, ancak lideri içermez.

Sığdırma Seçenekleri grubundaki seçenekler, uzatma çizgileri arasında her ikisi için de yeterli yer olmadığında metnin ve okların nasıl yerleştirileceğini kontrol etmenizi sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir