Nesnelerin Uzunluğunu Değiştirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nesnelerin Uzunluğunu Değiştirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

19 Kasım 2022 AutoCAD çizgi uzunluğu gösterme AutoCAD ölçü birimi değiştirmek Autocad uzunluk ölçme komutu 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Nesnelerin Uzunluğunu Değiştirme

Bir yayın uzunluğunu bulduktan sonra, yayı belirli bir miktarda uzatmanız gerektiğini fark ettiğinizi varsayalım. Değiştir ▏Uzat’ı seçmek, yayları, çizgileri, sürekli çizgileri, eğri çizgileri ve eliptik yayları uzatmanıza veya kısaltmanıza olanak tanır.

Örnek olarak, bir yayı şu şekilde uzatabilirsiniz:

1. Değiştir ↵ Uzat’ı seçin veya len↵ yazın.
2. Bir nesne seçin veya [Delta/Yüzde/Toplam/DİNAMİK] isteminde T↵ yazın.
3. Toplam uzunluğu belirtin veya [Açı] <1.0000)>: isteminde, yay için istediğiniz uzunluğu girin.
4. Değiştirmek için bir nesne seçin veya [Geri al]: komut isteminde, değiştirmek istediğiniz yayı tıklayın.

Uzatmak istediğiniz uca en yakın noktaya tıkladığınızdan emin olun. Yay, belirttiğiniz boyuta göre uzunluk olarak artar. Uzat komutu ayrıca, o anda girdiğiniz değerden daha uzunsa bir nesneyi kısaltır.

Bu kısa örnekte, bir nesneyi belirli bir uzunluğa nasıl değiştireceğinizi öğrendiniz. Bir nesnenin uzunluğunu değiştirmek için Uzat komutu için mevcut olan şu seçenekleri kullanarak başka ölçütler kullanabilirsiniz:

DElta Bir nesneyi belirli bir uzunlukta uzatır veya kısaltır. Uzunluk yerine bir açı belirtmek için Açı alt seçeneğini kullanın.
Yüzde Bir nesnenin uzunluğunu, mevcut uzunluğunun yüzdesi oranında artırır veya azaltır. Toplam Bir nesnenin toplam uzunluğunu veya açısını belirtir. Dinamik İmlecinizi kullanarak bir nesnenin uzunluğunu grafiksel olarak değiştirmenizi sağlar.

Başka Bir Çizimden Parçalar Kullanarak Yeni Bir Çizim Oluşturma

Bu bölümde, lobi için çizdiğiniz merdiveni kullanarak ayrı bir merdiven çizimi oluşturmak için Wblock komutunun nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır. Mevcut merdivenleri bir bloğa dönüştürmemiş olsanız da, bir çizimin bölümlerini bir dosyaya dönüştürmek için Wblock’u kullanabilirsiniz.

Bu adımları takip et:

1. Lobi dosyasını kapattıysanız şimdi açın. Lobi çizimini siz oluşturmadıysanız,
Lobby.dwg (veya Lobby-metric.dwg) dosyası.
2. Verileri Dışa Aktar iletişim kutusunu açmak için Dosya ↵ Dışa Aktar’ı seçin veya dışa aktar↵ yazın.
3. Dosya Adı metin kutusuna stair.dwg yazın ve Kaydet’e tıklayın. .dwg dosya adı uzantısını dahil ederek, AutoCAD’in .dxf veya .wmf gibi başka bir dosya biçimine değil, bir çizim dosyasına dışa aktarmak istediğinizi bilmesini sağlarsınız.
4. Mevcut bloğun adını girin veya [= (blok=çıktı dosyası)/* (tüm çizim)] <yeni çizim tanımla>: istem,basın↵.Bir.dwg biçimini dışa aktardığınızda, AutoCAD bir bloğu dışa aktarmak istediğinizi varsayar. ↵ tuşuna basarak bu istemi atlamak, AutoCAD’e bir blok yerine çizimin bir kısmından bir dosya oluşturmak istediğinizi söyler.
5. Ekleme taban noktasını belirtin: isteminde, merdiven boşluğunun sağ alt köşesini seçin. Bu, AutoCAD’e yeni çizim için temel noktayı söyler.
6. Nesneleri seç: komut isteminde, gösterildiği gibi bir pencere kullanarak merdiven boşluğunu seçin.
7. Kapı dahil merdiven boşluğu vurgulandığında, seçiminizi onaylamak için ↵ tuşuna basın. Merdivenler kayboluyor.
8. Merdivenlerin lobi çiziminde kalmasını istediğiniz için, onları geri getirmek için Geri Al düğmesine tıklayın. Geri Al, Dosya ■ Dışa Aktar’ı seçerek, Wblock’u kullanarak veya Blok Yap aracını kullanarak dışa aktarabileceğiniz hiçbir dosyayı etkilemez.

Çoklu Çizgilerle Paralel Çizgiler Çizme

Sürekli, düz bir paralel çizgi seti çizmeniz gerekiyorsa, AutoCAD bu amaçla çoklu çizgiler (Çizim menüsündeki Çoklu Çizgi komutu ve eşdeğer aracı) sunar. Çoklu çizgiler, duvarları temsil etmek için kullanabileceğiniz çoklu paralel çizgilerdir.

Katı dolguları, merkez çizgileri ve ek çizgi tiplerini görüntülemek için çoklu çizgileri de özelleştirebilirsiniz. Özel çoklu çizgilerinizi, diğer çizimlerden kolay erişim için özel dosyalara kaydedilen çoklu çizgi stilleri olarak kaydedebilirsiniz.

Çoklu satırlar sık ​​kullanılmaz, ancak onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, AutoCAD Yardım penceresini kullanın ve Mline, Mledit ve Mlstyle komutlarına bakın.


AutoCAD uzunluk yazma
Autocad uzunluk ölçme komutu
AutoCAD ölçü birimi değiştirme
AutoCAD Komutları
DWG TrueView ölçü Alma
AutoCAD çizgi uzunluğu gösterme
AutoCAD ölçü değiştirme
Autocad otomatik ölçülendirme lisp


Kullanılmayan Blokları, Katmanları, Çizgi Tiplerini, Şekilleri, Stilleri ve Daha Fazlasını Ortadan Kaldırma

Bir şablon, yeni dosyanızda ihtiyacınız olmayan bloklar ve katmanlar içerebilir. Örneğin, yeni tamamladığınız lobi banyo bloğunu içeriyor çünkü prototip olarak Unit dosyasını kullandınız. Bu bloğu silseniz bile, çizim dosyasının veritabanında kalır.

Çizimin bir parçası olarak görünmediği için kullanılmamış olarak kabul edilir. Bu tür ekstra bloklar, dosyayı açmak için gereken süreyi artırarak sizi yavaşlatabilir. Ayrıca dosyanızın boyutunu gereksiz yere büyütürler. Temizle komutunu kullanarak kullanılmayan öğeleri bir çizimden kaldırabilirsiniz.

Kullanılmayan Öğeleri Seçerek Kaldırma

Kullanılmayan tek tek blokları, katmanları, çizgi tiplerini, şekilleri, metin stillerini ve diğer çizim öğelerini bir çizim dosyasından kaldırmak için Temizle komutunu kullanırsınız. Dosya boyutunu küçük tutmaya yardımcı olmak ve katman bakımını kolaylaştırmak için çiziminizi kullanılmayan öğelerden arındırmalısınız.

Bununla birlikte, Temizle komutunun, Katman 0, Sürekli çizgi tipi ve Standart metin stili gibi belirli birincil çizim öğelerini silmediğini unutmayın.

Temizle komutunu kullanarak pratik yapmak için şu adımları kullanın:

1. Dosya Aç’ı seçin ve Lobby.dwg örnek dosyasını açın.
2. Temizle iletişim kutusunu açmak için Dosya † Çizim Yardımcı Programları ■ Temizle’yi seçin. Temizlenebilecek çizim bileşenlerinin bir listesini göreceksiniz. Çizim, listelenen bileşen türlerinden herhangi birini içeriyorsa, bileşen adının solunda bir artı işareti görünür.
3. Temizlemek istediğiniz bileşenin artı işaretine tıklayın. Bu alıştırmada, Blok listesinin yanındaki artı işaretine tıklayın. Liste, bileşen kategorisi altındaki öğelerin adlarını gösterecek şekilde genişler.
4. Genişletilmiş listeden Bath adını seçin. Birden fazla öğe seçmek istiyorsanız, tek tek adları Ctrl+tıklatabilir veya bir grup ad seçmek için Shift+tıklatabilirsiniz.
5. Bileşenler seçildikten sonra iletişim kutusunun sol alt köşesindeki Temizle düğmesine tıklayın. Ardından, çizimi temizlemek istediğinizi onaylamanızı isteyen bir mesaj kutusu görürsünüz.

Kullanılmayan Tüm Öğeleri Kaldırma

Önceki alıştırmada, Lobi dosyasından kaldırmak için tek bir blok seçtiniz. Bir dosyadaki kullanılmayan tüm öğeleri tek seferde temizlemek isterseniz, Temizle iletişim kutusunun altındaki Tümünü Temizle düğmesine tıklayabilirsiniz.

İşte adımlar:

1. Temizle iletişim kutusunu açmak için Dosya † Çizim Yardımcı Programları ■ Temizle’yi seçin.
2. Bu seçeneği açmak için İç İçe Öğeleri Temizle onay kutusunu tıklayın.
3. Bir bloğu temizlemek isteyip istemediğinizi soran Temizliği Onayla iletişim kutusunu açmak için Tümünü Temizle’ye tıklayın.
4. Evet’e tıklayın. Temizlemeyi Onayla iletişim kutusu, temizlemeyi onaylamanızı isteyen başka bir bloğun adını görüntüler. Evet’i tıklatmaya devam edebilirsiniz ve AutoCAD çizimde hala kullanılmayan her bir öğe için Tasfiyeyi Onayla iletişim kutusunu görüntüleyecektir.
5. Her şeyi bir kerede temizlemek için Tümüne Evet seçeneğine tıklayın. Temizliği Onayla iletişim kutusu kapanır.
6. Temizle iletişim kutusunda Kapat’a tıklayın.
7. Lobby dosyasını kapatıp kaydedin ve AutoCAD’den çıkın.

Lobi dosyası artık ihtiyaç duyduğu temel verilere göre kırpılmıştır ve başka hiçbir şeye gerek yoktur. 6. adımda Temizle iletişim kutusuna döndüğünüzde, liste kutusundaki öğelerin artık artı işareti göstermediğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu, çizimde artık kullanılmayan öğe kalmadığını gösterir.

Bu son alıştırmada, iletişim kutusunun altındaki İç İçe Öğeleri Temizle seçeneğini kullandınız. İç İçe Öğeleri Temizle seçeneği, diğer blokların içinde iç içe olanlar da dahil olmak üzere kullanılmayan blokları otomatik olarak temizler. Bu seçenek işaretli değilse, çizimdeki kullanılmayan tüm öğeleri kaldırmak için Temizle işlemini tekrarlamanız gerekebilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir