Nesnelere Çizim Stilleri Atama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nesnelere Çizim Stilleri Atama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

26 Kasım 2022 AutoCAD bilinmesi Gereken AutoCAD komut değiştirmesi 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Adlandırmalar

Adlandırılmış yalnızca bir stiliniz olduğuna dikkat edin. Renk grafiği stil tablolarının aksine, her bir AutoCAD rengine bir stil atamazsınız; 255 rengin her biri için bir stile ihtiyacınız yok. Bunun yerine, her stile nesnelere veya katmanlara uygulamak istediğiniz özellikleri vererek sınırlı bir stil seti oluşturabilirsiniz.

Bazı çizim stilleri ekleyerek devam edin:

1. Yeni bir Stil 1 sütunu görüntülemek için Stil Ekle düğmesine tıklayın. İsterseniz, bu noktada Ad kutusuna tıklayıp yeni bir ad yazarak stile farklı bir ad verebilirsiniz.
2. Form Görünümü sekmesine tıklayın ve ardından Çizim Stilleri listesinden Stil 1’i seçin.
3. Çizgi Kalınlığı açılır listesine tıklayın ve 0,5000 mm’yi seçin.
4. Stil Ekle düğmesine tıklayın ve ardından Çizim Stili Ekle iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın.
5. Çizim Stilleri listesinden Stil 2’yi seçin; ardından Lineweight açılır listesine tıklayın ve 0,7000 mm’yi seçin.
6. Çizim Stili Tablosu Ekle iletişim kutusuna dönmek için Kaydet ve Kapat’a tıklayın.
7. Sihirbazdan çıkmak için Son’a tıklayın ve ardından Çizim Stilleri penceresini kapatın.

Grafik Stilleri penceresinden başlattığınızda Grafik Stil Tablosu Ekleme Sihirbazının biraz farklı bir şekilde çalıştığını fark etmiş olabilirsiniz. Renkli çizim stili tablosu ile adlandırılmış çizim stili tablosu arasında seçim yapmanızı sağlayan fazladan bir seçenek (bir öncekinden önceki alıştırmanın 5. adımında) ekler.

Az önce adlandırılmış bir olay örgüsü stili oluşturdunuz. Ardından, Mynamedstyle1.stb’yi varsayılan çizim stili yapın:

1. Seçenekler iletişim kutusunu açın ve Çiz ve Yayınla sekmesine tıklayın.
2. Çizim Stil Tablosu Ayarları düğmesine tıklayın. Ardından, Varsayılan Çizim Stili Tablosu açılır listesinde, yeni oluşturduğunuz tablo olan Mynamedstyle1.stb’yi seçin.
3. Çizim Stil Tablosu Ayarları iletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın ve ardından Seçenekler iletişim kutusundan çıkmak için tekrar Tamam’a tıklayın.
Artık çiziminizdeki nesnelere çizim stilleri atamaya hazırsınız.

Nesnelere Çizim Stilleri Atama

AutoCAD’i adlandırılmış çizim stillerini kullanacak şekilde ayarladıktan sonra, Özellikler paleti aracılığıyla nesnelere çizim stilleri atamaya başlayabilirsiniz.

Nesnelere çizim stilleri atamak için izlenecek adımlar şunlardır:

1. Plan-named.dwg dosyasına geri dönerek Layout1 sekmesine tıklayın.
2. Dosya Sayfa Yapısı Yöneticisi’ni seçin; ardından, Sayfa Yapısı Yöneticisi iletişim kutusunda Değiştir düğmesini tıklayın.

UYARI : Çizici yapılandırmanız mevcut olmayan bir yazıcı için ayarlandıysa, bu çizime atanan çizici için bir sürücünün bulunamadığını bildiren bir uyarı mesajı göreceksiniz.

Bu genellikle, başka bir konumdaki bir yazıcıda çizmek üzere ayarlanmış bir dosya aldığınızda meydana gelir. Uyarı mesajının açıkladığı gibi, AutoCAD çizim cihazınızı Yok olarak ayarlayacaktır. Ardından, Sayfa Yapısı iletişim kutusunun Yazıcı/Çizici grubunda yazıcı çizicinizin seçildiğinden emin olmalısınız.

3. Sayfa Yapısı iletişim kutusunda, Plot Style Table (Kalem Atamaları) grubundaki açılır listeden Mynamedstyle1.stb’yi seçin.
4. Grafik Stillerini Görüntüle onay kutusunun seçili olduğundan emin olun; ardından Tamam’ı tıklayın.
5. Sayfa Yapısı Yöneticisi iletişim kutusunu kapatmak için Kapat’a tıklayın.

Mizanpaj1’e adlandırılmış bir çizim stili tablosu atadınız. Farklı düzenlere farklı adlandırılmış çizim stilleri atayabileceğinizi unutmayın.


AutoCAD hızlı çizim Teknikleri
AutoCAD tüm komutlar
AutoCAD Komutları PDF
AutoCAD Komutları ve işlevleri
AutoCAD komutları ve Kısayolları
AutoCAD bilinmesi Gereken komutlar
AutoCAD Ders Notları 2022
AutoCAD komut değiştirme


Ardından, çizimde çizim stillerinin görüntüleneceğinden emin olun:

1. Biçim ■ Satır Ağırlığı’nı seçin, Satır Ağırlığını Görüntüle onay kutusunun seçili olduğundan emin olun ve Tamam’a tıklayın.
2. Görünümünüzü, sol alt köşe biriminin yakın planını görecek şekilde ayarlayın.
3. Model kelimesinin düğmede görünmesi için durum çubuğundaki Model Veya Kağıt Alanı düğmesini tıklayın. Bu, Mizanpaj sekmesindeyken çizimdeki nesneleri seçmenizi sağlar.
4. Planda sol altta ünitenin dış duvarını temsil eden çizgiyi gösterildiği gibi seçin; ardından sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Özellikler’i seçin.
5. Özellikler paletinde Çizim Stili seçeneğine tıklayın. Seçenek, en sağda aşağıyı gösteren bir ok bulunan bir açılır listeye dönüşür.
6. Aşağıyı gösteren oka tıklayın ve ardından Grafik Stili Seç iletişim kutusunu açmak için listeden Diğer’i seçin.
7. Stil 1’i seçin ve Tamam’a tıklayın. Stil 1 şimdi Özellikler paletinde Çizim Stili değeri olarak görünür.
8. Özellikler paletini kapatın.
9.Görünüm ƒRegenAll’ı seçin. Çizgi ağırlığı görünürlüğü açıksa, sonuçları çizim düzenleyicide görürsünüz. (Ekranınızın nasıl ayarlandığına bağlı olarak, daha fazla yakınlaştırmanız gerekebilir.)

Tek tek nesnelere çizim stilleri atamanın başka bir yolu, Özellikler araç çubuğunda bulunan Çizim Stili Kontrolü açılır listesidir.

Bu, Katman ve Çizgi Tipi açılır listesine benzer bir şekilde bir çizim stili seçmenizi sağlar. Nesneleri seçerek ve ardından Çizim Stili Kontrolü açılır listesinden bir çizim stili seçerek, tek tek nesnelere çizim stilleri atayabilirsiniz. Daha önceki alıştırmalarda oluşturduğunuz gibi bir renkli çizim stili tablosu kullanıyorsanız, Çizim Stili Kontrolü açılır listesi kullanılamaz.

Katmanlara Çizim Stili Tabloları Atama

Katmanlara adlandırılmış çizim stili tabloları da atayabilirsiniz. Bunun, renkli çizim stil tablolarını kullanmaya benzer bir etkisi vardır. Ana fark, adlandırılmış çizim stili tablolarıyla, bir katmanın rengine bir çizim stili atamak yerine, çizim stili tablolarını doğrudan katmana atamanızdır.

Bir katmana çizim stili tablosunu şu şekilde atayabilirsiniz:

1.Katmanlar araç çubuğunda,Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açmak için Katman Özellikleri Yöneticisi düğmesine tıklayın.
2. Duvar katmanını seçin.
3. Duvar katmanı listesinin Çizim Stili sütunundaki Normal etiketini tıklayın. Çizim Stili sütununu görmek için sağa kaydırmanız gerekebilir.
4. Çizim Stilleri listesinden Stil 1’i seçin.
5. Tamam’a tıklayın. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusuna dönersiniz; bu sefer, Arsayı gösteriyor
Stil 1 olarak listelenen Duvar katmanı için Stil özelliği.
6. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın; ardından, Görüntüle ve Tümünü Yenile’yi seçin. Plana ilişkin görünümünüz, Duvar katmanına yapılan yeni çizim stili atamasını yansıtacak şekilde değişir.

Bir Çizimi Renkli Çizim Stillerinden Adlandırılmış Çizim Stillerine Dönüştürme

Renkli çizim stilini adlandırılmış çizim stili çizime dönüştürmeniz gerekirse, Convertctb ve Convertpstyles komutlarını kullanabilirsiniz. Dönüşüm iki parçalı bir süreçtir. Yalnızca dönüştürmeyi ilk kez gerçekleştirdiğinizde gerekli olan ilk aşamada, renkli çizim stili tablo dosyasını adlandırılmış çizim stili tablo dosyasına dönüştürürsünüz. Ardından, çizim dosyasını dönüştürürsünüz.

İşte sürecin ilk kısmı için adımlar:

1. AutoCAD’i başlatın ve Komut isteminde Convertctb↵ girin. Bu komut, bir renkli çizim stili tablo dosyasını adlandırılmış bir çizim stili tablo dosyasına dönüştürmenizi sağlar. Bir renkli çizim stili tablo dosyası seçmenizi sağlamak için Dosya Seç iletişim kutusu açılır; bu dosyaların dosya adı uzantısı .ctb’dir. Bu örnek için Acad.ctb dosyasını seçin.

2. Dönüştürülen dosya için bir ad verebileceğiniz Dosya Oluştur iletişim kutusunu açmak için Aç’a tıklayın. Acad.ctb dosyasını 1. adımda açtıysanız, bunun dönüştürülmüş bir .ctb dosyası olduğunu anlamak için yeni dosyaya AcadConvert adını vermek isteyebilirsiniz. AutoCAD, .stb dosya adı uzantısını otomatik olarak ekler.

3. Kaydet’e tıkladıktan sonra AutoCAD, 1. adımda seçtiğiniz .ctb dosyasından .stb dosya adı uzantılı yeni bir adlandırılmış çizim stili tablo dosyası oluşturur.

Sonraki kısım, çizim dosyasını dönüştürmektir:

1. Dönüştürmek istediğiniz dosyayı açın ve Komut isteminde Convertpstyles↵ yazın. Bir .ctb dosyasını .stb dosyasına dönüştürdüğünüzden emin olmak için bir uyarı mesajı göreceksiniz.
2. Dosya Seç iletişim kutusunu açmak için Tamam’a tıklayın.
3. Convertctb komutunu kullanarak oluşturduğunuz dönüştürülmüş .stb dosyasını seçin. Geçerli çizim, adlandırılmış bir çizim stili tablosu kullanmak üzere dönüştürülür.

Burada gösterilen süreçte Acad.ctb dosyasının dönüştürülmesini önerdim; ancak bazı özel ayarları başka bir .ctb dosyasına kaydettiyseniz, bunun yerine özel .ctb dosyanızı dönüştürmek isteyebilirsiniz.

Adlandırılmış bir çizim stili tablosu kullanan bir çizimi renkli çizim stili tablosu kullanan bir çizime dönüştürmek için söz konusu dosyayı açın ve Convertpstyles komutunu kullanın. Tüm adlandırılmış çizim stillerinin çizimden kaldırılacağını bildiren bir uyarı mesajı göreceksiniz. Çizimi dönüştürmek için Tamam’a tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir