Metin Doldurma Sistemi Değişkeni – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Metin Doldurma Sistemi Değişkeni – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Kasım 2022 AutoCAD Ders Notları 2020 AutoCAD hızlı çizim Teknik 0

Yazı Tipleri Neye Benziyor?

AutoCAD’de bulunan yazı tiplerinden birkaçını zaten gördünüz. Muhtemelen, Windows’ta bulunan TrueType yazı tiplerine aşinasınızdır. Aralarından seçim yapabileceğiniz bazı ek AutoCAD yazı tipleriniz var. Sunum çizimleriniz dışında hepsi için AutoCAD yazı tiplerini kullanmak isteyebilirsiniz, çünkü diğer yazı tipleri daha fazla bellek tüketebilir.

Temel AutoCAD metin yazı tiplerini gösterir. Romans yazı tipi belki de en yaygın kullanılan yazı tipidir çünkü çok az bellek tüketirken makul bir görünüm sunar. Bazı sembolleri ve Yunanca yazı tiplerini listeler.

Bu bölüm size AutoCAD yazı tiplerinin örneklerini gösterir. Metin Stili iletişim kutusunun önizleme penceresinde TrueType yazı tipleri dahil olmak üzere tüm yazı tiplerinin örneklerini görebilirsiniz. Bir kelime işlemci kullanıyorsanız, muhtemelen Windows ve AutoCAD’de bulunan TrueType yazı tiplerinin en azından bazılarına aşinasınızdır.

Metin Dosyalarını İçe Aktarma

AutoCAD, çok satırlı metin nesneleri ile ASCII metin veya Zengin Metin Formatı (RTF) dosyalarını içe aktarmanıza olanak tanır. RTF dosyaları, Microsoft Word’den ve diğer birçok kelime işlemci programından dışa aktarılabilir ve formatlarının çoğunu AutoCAD’de korur.

Metin dosyalarını şu şekilde içe aktarırsınız:

1. Metin Biçimlendirme araç çubuğu açıkken, metin panelini sağ tıklayın ve Metni İçe Aktar’ı seçin.
2. Dosya Seç iletişim kutusunda geçerli bir metin dosyası bulun. Not Defteri (.txt) dosyası veya RTF (.rtf) gibi ham metin (ASCII) biçiminde bir dosya olmalıdır. RTF dosyaları, kalın ve değişen punto boyutları gibi biçimlendirme bilgilerini depolayabilir.
3. İstediğiniz dosyayı vurguladıktan sonra, dosyayı çift tıklayın veya Aç’ı tıklayın. Metin, Mtext’i Düzenle penceresinde görünür.
4. Tamam’a tıklayın ve metin çiziminizde görünür.

Ayrıca, bir çizime metin eklemek için Windows Panosu ve Kes ve Yapıştır işlevlerini kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

1. Bir metin seçin ve ardından metni Windows Panosuna yerleştirmek için herhangi bir Windows programında Kes veya Kopyala’yı seçin.
2. AutoCAD’i açın. Düzenle Ə Yapıştır’ı seçin; yapıştırılan metin çiziminizde görünür. Ancak, AutoCAD’de düzenlenemez.

Metin, Windows Notepad gibi bir metin düzenleyiciden geliyorsa, metin AutoCAD metni olarak eklenir. Metin, Microsoft Word gibi bir kelime işlemciden biçimlendirme içeriyorsa, metin bir OLE nesnesidir. AutoCAD bir OLE istemcisi olduğundan, bir AutoCAD çizim dosyasına başka türden belgeler de ekleyebilirsiniz.

Metin Doldurma Sistemi Değişkeni

Standart sticklike AutoCAD yazı tiplerinin aksine, TrueType ve PostScript yazı tiplerinin alanları doldurulmuştur. Bu dolu alanların oluşturulması daha fazla zaman alır; bu yüzden bu yazı tiplerinde çok fazla metniniz varsa, yeniden çizme ve yenileme süreleriniz artacaktır. Yeniden çizme ve yeniden oluşturma sürelerini azaltmaya yardımcı olması için, AutoCAD’i bu yazı tiplerini gerçek görünümleriyle doldurulmuş olsalar bile anahat yazı tipleri olarak gösterecek ve çizecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu ayarı değiştirmek için Textfill↵ yazın ve ardından 0↵ yazın. Bunu yapmak, PostScript ve TrueType yazı tipleri için metin dolgusunu kapatır. (Bu, Textfill sistem değişkenini 0 olarak ayarlamakla aynıdır.)


AutoCAD kitabı PDF
AutoCAD Ders Notları PDF
AutoCAD Komutları
AutoCAD hızlı çizim Teknikleri
AutoCAD Kısayolları
AutoCAD Ders Notları 2020
AutoCAD Ders Notları 2022
AutoCAD komutları ve sembolleri PDF


Basit Tek Satır Metin Nesneleri Ekleme

Çok Satırlı Metin Düzenleyici’nin tüm özelliklerini gerektirmeyen çok sayıda tek sözcük veya basit etiket girdiğinizi fark edebilirsiniz. AutoCAD, kullanımı daha basit olan ve yalnızca küçük metin parçaları ekliyorsanız metin girişini hızlandırabilen tek satırlık metin nesnesini sunar.

Aşağıdaki alıştırmayı deneyerek Unit.dwg dosyasındaki öğreticiye devam edin:

1. Görünümünüzü öyle görünecek şekilde ayarlayın.
2. Notes1’in geçerli metin stili olduğundan emin olun; ardından, Metin kontrol panelinde Tek Satırlı Metin aracını tıklayın. Ayrıca Dt↵ girebilir veya Dtext komutunu vermek için Tek Satırlı Metin Çiz’i seçebilirsiniz.
3. Metnin başlangıç ​​noktasını belirtin veya [Yasla/Stil]: komut isteminde, girmek üzere olduğunuz metin için mutfağın hemen altında, 16 ́-2 ̋,21 ́-8 ̋ koordinatında başlangıç ​​noktasını seçin ( 490.664, metrik kullanıcılar için). Bilgi isteminin Yasla ve Stil seçeneklerini sunduğunu unutmayın.
4. Metin döndürme açısını belirtin <0>: komut isteminde, varsayılan değer olan 0’ı kabul etmek için ↵ tuşuna basın. Yatay dışında herhangi bir açı belirtebilirsiniz (örneğin, metninizin döndürülmüş bir nesneyle hizalanmasını istiyorsanız). 3. adımda seçtiğiniz noktada bir metin I-ışını imleci görürsünüz.
5. Küçük Mutfak yazın. Siz yazdıkça, sözcük doğrudan çizimde görünür.

İPUCU : Bir yazım hatası yaparsanız, çizim alanındaki metin imlecini hataya taşımak için Sağ ve Sol ok tuşlarını kullanın; ardından hatayı düzeltmek için Backspace tuşunu kullanın. Ctrl+V klavye kısayolunu kullanarak veya kısayol menüsüne erişmek için çizim alanına sağ tıklayarak Panodan metni imleç konumuna yapıştırabilirsiniz.

6. Yeni bir satır başlatmak üzere imleci aşağı hareket ettirmek için ↵ tuşuna basın.
7. Bu kez banyoyu etiketlemek istiyorsunuz. Kapı kanadının sağında bir nokta seçin.
dinate 19 ́-11 ̋,26 ́-5 ̋ (metrik kullanıcılar için 610.805). Metin imleci o noktaya hareket eder.
8. Banyo↵ yazın. Çiziminizin şimdi nasıl görünmesi gerektiğini gösterir.
9. Dtext komutundan çıkmak için ↵ tuşuna tekrar basın.

İPUCU : Herhangi bir nedenle AutoCAD’de başka bir şey yapmak için tek satırlık metin nesnelerini girmeyi bırakmanız gerekirse, Metnin başlangıç noktasını belirle veya [Yasla/Stil] isteminde ↵ tuşuna basarak metne kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dtext komutunun. Metin, girilen metnin son satırının hemen altında devam eder.

Burada, çiziminizin farklı bölümlerine oldukça hızlı bir şekilde iki tek satırlık metin ekleyebildiniz. Dtext, mevcut varsayılan metin stili ayarlarını kullanır.

Tek satırlık metni düzenlemek için metne çift tıklayabilirsiniz. Metin vurgulanır ve tüm metni değiştirmek için yazmaya başlayabilir veya tek sözcük veya karakter değişiklikleri yapmak için metindeki bir konumu tıklayabilirsiniz.

NOT: Bu, bölümün eğitim bölümünün sonudur. Diğer yazılarımızın geri kalanında metin hakkında ek bilgiler sunacağız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir