Merkez Çizgileri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Merkez Çizgileri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

5 Ekim 2022 AutoCAD kesikli çizgi görünmüyor Autocad kesikli çizgi nasıl yapılır AutoCAD kesit çizgisi komutu 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Merkez Çizgileri ve Merkez İşaretleri

AutoCAD çizimlerinde merkez çizgileri ve merkez işaretleri sıklıkla yanlıştır. Sorun genellikle birbirini kesen çizgiler için bir Merkez çizgi tipi kullanılmasından kaynaklanır. Çizgiler kesiştikleri bir merkez noktayı bulmayı amaçlıyorsa, artı işareti olmalıdır. Çizgiler tam olarak aynı uzunluktaysa ve orta noktalarında kesişiyorsa, AutoCAD genellikle uygun bir merkez işareti oluşturur. Diğer her durumda, AutoCAD, gösterilenler gibi talihsiz sonuçlar yaratır.

Daha önce açıklanan boyut stillerinin her biri, Uzatma çizgisi boşluklarına karşılık gelen boyutlara sahip merkez işaretleri stili olarak Çizgi’yi tanımlar: inç için –.0625 ve metrik için –1.5. Uygun bir boyut stili ayarladıktan sonra, daire veya yaylara artı işareti merkez çizgileri yerleştirmek için DIMCENTER (DCE) komutunu kullanabilirsiniz. Artı işaretinin konumunu değiştirmeden bağımsız olarak düzenlenebilen altı ayrı satırınız olacak.

Dairesel Merkez Çizgileri ve İşaretler

AutoCAD Center çizgi tipinin kullanılmasından kaynaklanan sorun, dairesel merkez çizgilerine uygulandığında daha da belirgindir. Cıvata delikleri gibi desenler için dairesel merkez çizgileri kullanılır; satırların doğru olmasını istiyorsanız ARRAY komutunu kullanın.

Dairesel merkez çizgileri üzerindeki artı işaretleri, bir yay ve bir düz çizgi parçasından oluşur. Artı işaretinin boyutu, çizimdeki diğer tüm merkez işaretleri için kullanılanla eşleşmelidir, bu nedenle bunları yalnızca bir düzende ölçeklenmiş bir görünüm penceresi ayarladıktan sonra ekleyin.

Cıvata deliklerinin konumlarını temsil eden tam bir dairesel merkez çizgisi oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Çapları gerekli artı işaretinin boyutuna uyan iki eşmerkezli daire oluşturarak ve gösterildiği gibi TRIM komutunu kullanarak bir delik için bir yay parçası ve düz bir artı işareti çizin.

DIMCENTER komutunu kullanarak bir merkez işareti eklediyseniz, doğru boyutu belirlemek çok daha kolaydır, çünkü daha önce verilen boyut stilleri önerilerini izlediyseniz, bu işaret çizim için otomatik olarak ölçeklenir. Mevcut bir merkez işaretini kullanarak iki eşmerkezli daire çizin ve ardından dairesel merkez işaretinizi kırpmak için bunları yerlerine taşıyın.

2. Delikleri temsil eden daireleri sıralayın, sonraki deliğin içine giren bir yay parçası ekleyin ve yayı Şekil 4.39’da gösterildiği gibi kesin.

3. Dairesel merkez işaretleri için delik sayısı kadar tekrarlanabilir modeli temsil eden, gösterilen objeler grubunu sıralayın.

Bu teknik göründüğünden daha hızlıdır ve gösterildiği gibi size her zaman uygun merkez çizgisi sonuçları verir. Dairesel merkez çizgilerini sık sık kullanıyorsanız, bu işlemi otomatikleştiren ve hayatınızı çok daha kolaylaştıracak bir AutoLISP programı için bu kitabın web sitesine bakın.

Çizgi Ağırlıkları

Çizgi kalınlığı, bir çizginin ekranda görüntülendiğinde veya çizildiğinde ne kadar geniş olduğunu ifade eder. Çizgi kalınlıklarını bir Katman özelliği olarak ayarlayabilirsiniz, ancak LWT etiketli durum çubuğu düğmesini kullanarak yapabileceğiniz Lineweight ekranını açana kadar bunları görmezsiniz.

Çizgi çizgileriyle çizim yapmayı sevmiyorum, ancak her şeyin nasıl görüneceğini görmek için periyodik olarak bir arsa önizlemesi yapıyorum. Doğru çizgi ağırlıkları, neye baktığımı anlamada büyük bir fark yaratır.

Çizim ne kadar karmaşıksa, çizgi kalınlıkları o kadar önemlidir. Bu bölüm onların uygulamalarını tartışır ve bunları uygulamanız için size bazı tavsiyeler verir.


AutoCAD kesikli çizgi
AutoCAD kesit çizgisi komutu
Autocad kesikli çizgi nasıl yapılır
Autocad çizgi tipleri
AutoCAD kesikli çizgi görünmüyor
Autocad kesikli çizgi sıklığı
AutoCAD kesikli çizgi düz görünüyor
AutoCAD kesikli çizgi aralığı ayarlama


Mekanik Çizgi Ağırlıkları

Bu kolay. Kalın çizgileriniz var ve ince çizgileriniz var. Çizgi görebileceğiniz bir şeyi temsil ediyorsa, kalındır. Diğer her şey neredeyse ince. Hat kuralları ASME Y14.2M – 1992 (R1998) ile uyumlu olmalıdır. İnce çizgiler kalın çizgilerin ağırlığının yaklaşık yarısı kadar olacak şekilde iki ağırlık arasında net bir ayrım yapmanız gerekir. Kalın çizgiler çizildiğinde 0,4-0,7 mm (0,016-0,028 ̋) arasında olabilir ve ince çizgiler çizildiğinde 0,2-0,35 mm (0,008-0,014 ̋) arasında olabilir. Görüntüleme düzlemi, kesme düzlemi ve kısa kesme çizgileri görünür olarak kabul edilir; bu nedenle kalındırlar.

Birbirine yakın görünen çizgiler için bir çizgi kalınlığı seçerken kararınızı kullanın. Ayrıntıları göstermek için nesne çizgilerinin çizgi genişliğini azaltmanız gerekebilir. Öyleyse, kalın çizgiler ve ince çizgiler arasındaki 2:1 oranını korumak için diğer çizgilerin genişliğini buna göre azaltın. Çiziminizin netliğini artırıyorsa, kesme düzlemi çizgilerinin nesne çizgilerinden daha kalın olması sorun değildir.

Doğru çizgi kalınlıklarını kullanmak, çizilen bir çizimi önemli ölçüde etkileyebilir – daha iyisi için. Kalınlık için .4 veya .5 ve ince için .2 veya .25 kullanarak çizgi kalınlıklarını BYLAYER olarak ayarlayın.

Mimari Çizgi Ağırlıkları

Mimari çizimler, ofis standartlarına bağlı olarak genellikle ikiden fazla çizgi kalınlığı kullanır. Bazı ofislerin iki standardı vardır: biri manuel çizimler için, diğeri CAD çizimleri için. CAD çizimi için örnek bir çizgi kalınlığı standardı gösterir. Bu disiplinde standartlar bir ofisten diğerine önemli ölçüde değişebilir, bu nedenle bu sadece bir örnektir.

Stil Tabloları ve Renk Tabloları

Çizgi kalınlıkları normalde bir AutoCAD çiziminde adlandırılmış veya renge bağlı çizim stili tabloları kullanılarak kontrol edilir. Çalıştığım çoğu ofis, renk tabanlı çizim stilleri kullanıyor, ancak bir çizginin rengi, çizim için kullanılan çizgi kalınlığını doğrudan kontrol etmiyor. Bunun yerine, varlıklara, üzerinde bulundukları katman tarafından bir çizgi kalınlığı atanır. 

Standartların Uygulanması

Standartları takip eden kullanıcıların çizimlerinin yanlış yorumlanması çok daha az olasıdır. AutoCAD’de varsayılan boyut değerlerinin, varsayılan çizgi tiplerinin ve varsayılan çizgi ağırlıklarının kullanılmasından kaynaklanan tren kazasını gösterir. Çizimin açıklamalarını deşifre etmek veya nesnenin şeklini görsel olarak seçmek neredeyse imkansız.

Bu bölümde açıklanan uygulamaları kullanmanın sonucunu gösterir. Okuması çok daha kolay. Biraz kurulum süresi alır ve merkez işaretleri bazı ek manipülasyonlar gerektirir, ancak kesinlikle bu küçük çaba zahmete değer.

Sonuçta, bir çizimin amacı, tasarımın amacını açık bir şekilde iletmektir. Bu basit bir parça: Briggs ve Stratton küçük motorundan kafa contası. Bu standartları uygulamazsanız, birinin karmaşık parçaları yorumlaması daha da zordur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir