Liste Kavrama – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Liste Kavrama – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

1 Mart 2023 Python liste içinde liste Python listede eleman Bulma Python listede en çok tekrar eden 0
Python Nesneleri – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

Liste Kavrama

Liste kavrama, diğer listelerden listeler yapmanın bir yoludur (eğer bu terimi matematikten biliyorsanız küme anlamaya benzer). For döngülerine benzer şekilde çalışır ve aslında oldukça basittir.

Liste, (10) aralığındaki her bir x için x*x’ten oluşur. Oldukça basit? Yalnızca 3’e bölünebilen kareleri yazdırmak isterseniz ne olur? O zaman modulo operatörünü kullanabilirsiniz— y % 3, y 3’e bölünebilir olduğunda sıfır döndürür.

Bazen hiçbir şey yapmaman gerekir. Bu çok sık olmayabilir, ancak gerçekleştiğinde geçiş beyanına sahip olduğunuzu bilmek güzel.

Şimdi, neden hiçbir şey yapmayan bir açıklama isteyesiniz? Kod yazarken yer tutucu olarak kullanışlı olabilir. Örneğin, bir if ifadesi yazmış olabilirsiniz ve bunu denemek isteyebilirsiniz, ancak bloklarınızdan birinin kodu eksiktir.

■Not : Yorum ve geçiş ifadesi kombinasyonuna bir alternatif, basitçe bir dize eklemektir. Bu, özellikle bitmemiş işlevler ve sınıflar için kullanışlıdır, çünkü bunlar daha sonra docstrings olarak hareket edeceklerdir.

İlk başta, robin ve scoundrel aynı sözlüğe bağlıdır. Bu yüzden, alçağa Hiçbiri atadığımda, sözlük hala robin aracılığıyla kullanılabilir. Ancak Robin’e Yok’u da atadığımda, sözlük aniden bilgisayarın belleğinde hiçbir ad eklenmemiş olarak yüzüyor.

Onu almamın veya kullanmamın hiçbir yolu yok, bu yüzden Python yorumlayıcısı (sonsuz bilgeliğiyle) onu siliyor. (Buna çöp toplama denir.) Yok dışında herhangi bir değer de kullanabileceğimi unutmayın. Sözlük eskisi gibi olurdu.

Bunu yapmanın başka bir yolu da del deyimini kullanmaktır (hatırlıyor musunuz? dizisini ve sözlük öğelerini silmek için kullandık). Bu, yalnızca bir nesneye yapılan başvuruyu kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda adın kendisini de kaldırır.

Bu neden? x ve y aynı listeye atıfta bulundu, ancak x’in silinmesi y’yi hiç etkilemedi. Bunun nedeni, listenin kendisini (değeri) değil, yalnızca adı silmenizdir. Aslında, Python’da değerleri silmenin bir yolu yoktur (ve gerçekten de buna gerek yoktur çünkü Python yorumlayıcısı, değeri artık kullanmadığınızda bunu kendi başına yapar).

Dizeleri Yürütme ve Değerlendirme

Bazen Python kodunu “anında” oluşturmak ve bunu bir ifade olarak yürütmek veya bir ifade olarak değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu, bazen kendinizi uyarılmış sayarak kara büyüyle sınırlanabilir.

■Dikkat: Bu bölümde, bir dizide saklanan Python kodunu çalıştırmayı öğreneceksiniz. Bu, büyük boyutlarda potansiyel bir güvenlik açığıdır. İçeriğin bazı bölümlerinin bir kullanıcı tarafından sağlandığı bir dizi yürütürseniz, yürüttüğünüz kod üzerinde çok az kontrolünüz olur veya hiç kontrolünüz olmaz. Bu, öğreneceğiniz CGI betikleri gibi ağ uygulamalarında özellikle tehlikelidir.

Ancak, exec deyiminin bu basit biçimini kullanmak nadiren iyi bir şeydir; çoğu durumda ona değişkenlerini koyabileceği bir ad alanı sağlamak istersiniz. Bunu, kodun ad alanınızı bozmaması (yani değişkenlerinizi değiştirmemesi) için yapmak istiyorsunuz. Örneğin, kodun sqrt adını kullandığını varsayalım.

Peki, ilk etapta neden böyle bir şey yapasın ki? exec deyimi, kod dizesini anında oluşturduğunuzda özellikle kullanışlıdır. Ve dizi, başka yerlerden ve muhtemelen kullanıcıdan aldığınız parçalardan oluşturulmuşsa, tam olarak ne içereceğinden nadiren emin olabilirsiniz. Güvende olmak için ona bir ad alanı olarak çalışacak bir sözlük verirsiniz.


Python listede eleman Bulma
Python liste komutları
Python liste içinde liste
Python listeden eleman seçme
Python listede en çok tekrar eden
Listeye Eleman ekleme Python
Python Liste elemanlarını yazdırma
Python Liste Metotları


■Not: Ad alanları veya kapsamlar kavramı çok önemlidir. Bir sonraki bölümde derinlemesine inceleyeceksiniz, ancak şimdilik ad alanını, görünmez bir sözlük gibi, değişkenlerinizi sakladığınız bir yer olarak düşünebilirsiniz.

Bu nedenle, x = 1 gibi bir atamayı yürüttüğünüzde, x anahtarını 1 değeriyle geçerli ad alanında depolarsınız; bu genellikle genel ad alanı olacaktır (şimdiye kadar çoğunlukla kullandığımız), ancak olmak zorunda değildir.

Gördüğünüz gibi, potansiyel olarak yıkıcı kod, sqrt işlevinin üzerine yazmaz; fonksiyon olması gerektiği gibi çalışır ve exec’ed atamasından kaynaklanan sqrt değişkeni kapsamdan kullanılabilir.

Kapsamı yazdırmaya çalışırsanız, yerleşikler adı verilen sözlük otomatik olarak eklendiğinden ve tüm yerleşik işlevleri ve değerleri içerdiğinden, kapsamın çok şey içerdiğini göreceksiniz.

Tıpkı exec’te olduğu gibi eval ile bir ad alanı sağlayabilirsiniz, ancak ifadeler değişkenleri genellikle ifadelerin yaptığı gibi nadiren yeniden bağlar. (Aslında, eval’a biri global diğeri yerel olmak üzere iki ad alanı sağlayabilirsiniz. Global olan bir sözlük olmalıdır, ancak yerel olan herhangi bir eşleme olabilir.)

■Dikkat : İfadeler kural olarak değişkenleri yeniden bağlamasa da kesinlikle yapabilir (örneğin, genel değişkenleri yeniden bağlayan işlevleri çağırarak). Bu nedenle, güvenilmeyen bir kod parçasıyla eval kullanmak, exec kullanmaktan daha güvenli değildir. Şu anda Python’da güvenilmeyen kodu çalıştırmanın güvenli bir yolu yoktur. Bir alternatif, Jython gibi bir Python uygulamasını kullanmak ve Java sanal alanı gibi bazı yerel mekanizmaları kullanmaktır.

  • Baskı. Birkaç değeri virgülle ayırarak yazdırmak için print deyimini kullanabilirsiniz. İfadeyi virgülle sonlandırırsanız, daha sonra yazdırılacak ifadeler aynı satırda yazdırılmaya devam edecektir.
  • İthalat. Bazen içe aktarmak istediğiniz bir işlevin adından hoşlanmazsınız—belki bu adı zaten başka bir şey için kullanmışsınızdır. Bir işlevi yerel olarak yeniden adlandırmak için import…as… deyimini kullanabilirsiniz.
  • Atamalar. Sıralama açma ve zincirleme atamaların harikası aracılığıyla, birkaç değişkene aynı anda değerler atayabileceğinizi ve artırılmış atamalarla bir değişkeni yerinde değiştirebileceğinizi gördünüz.
  • Bloklar. Bloklar, ifadeleri girinti yoluyla gruplama aracı olarak kullanılır. Koşul ifadelerinde ve döngülerde ve kitapta daha sonra göreceğiniz gibi, diğer şeylerin yanı sıra işlev ve sınıf tanımlarında kullanılırlar.
  • Şartlılar. Koşullu bir ifade, bir koşula (Boole ifadesi) bağlı olarak bir bloğu yürütür veya yürütmez. if/elif/else ile birkaç koşul ifadesi yan yana dizilebilir.
  • İddialar. Bir iddia, isteğe bağlı olarak neden böyle olması gerektiğini açıklayan bir dize ile bir şeyin (bir Boolean ifadesi) doğru olduğunu iddia eder. İfade yanlış olursa, iddia programınızı durma noktasına getirir (veya aslında bir istisna oluşturur; bununla ilgili Bölüm 8’de daha fazlası var). Bir hatayı erkenden bulmak, nereden kaynaklandığını bilene kadar programınıza sızmasına izin vermekten daha iyidir.
  • Döngüler. Bir dizideki (sayı aralığı gibi) her öğe için bir blok yürütebilir veya bir koşul doğruyken yürütmeye devam edebilirsiniz. Bloğun geri kalanını atlamak ve bir sonraki yinelemeye devam etmek için, devam deyimini kullanın; döngüden çıkmak için break deyimini kullanın. İsteğe bağlı olarak, döngünün sonuna, döngü içinde herhangi bir break ifadesi yürütmediyseniz yürütülecek olan bir else yan tümcesi ekleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir