Bilgisayar İşlevleri – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Bilgisayar İşlevleri – Python Analizi Yaptırma Fiyatları – Python Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Python Analizi Yaptırma – Python Dili

3 Mart 2023 Bilgisayar Teknolojisi Ders NOTLARI Bilgisayar Uygulamaları dersi NOTLARI Bilgisayara Giriş ders notları 0
Gelişmiş Eşleme – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma

Bilgisayar İşlevleri

Bu yazımızda, bilgisayara bir şeyi nasıl yapacağını söylemenizi ve ona yalnızca bir kez söylemenizi sağlayan ifadeleri işlevler halinde nasıl gruplandıracağınızı öğreneceksiniz. Aynı ayrıntılı talimatları tekrar tekrar vermek zorunda kalmayacaksınız.

Bu bölüm, parametrelere ve kapsam belirlemeye kapsamlı bir giriş sağlar; özyinelemenin ne olduğunu ve programlarınız için neler yapabileceğini öğrenirsiniz ve işlevlerin tıpkı sayılar, diziler ve diğer nesneler gibi nasıl parametre olarak kullanılabileceğini görürsünüz.

Şimdiye kadar yazdığımız programlar oldukça küçüktü, ancak daha büyük bir şey yapmak istiyorsanız, yakında başınız belaya girecek. Bir yerde bazı kodlar yazdıysanız ve başka bir yerde de kullanmanız gerekirse ne olacağını düşünün. Örneğin, bazı Fibonacci sayılarını (her sayının önceki iki sayının toplamı olduğu bir sayı dizisi) hesaplayan bir kod parçacığı yazdığınızı varsayalım.

İlk on Fibonacci sayısını bir kez hesaplamak istiyorsanız, sorun olmaz. For döngüsünü, kullanıcı tarafından sağlanan sonuç dizisinin uzunluğu ile dinamik bir aralıkta çalışacak şekilde bile değiştirebilirsiniz.

■Not : Düz bir dizide okumak istiyorsanız raw_input’u kullanabileceğinizi unutmayın. Bu durumda, int işlevini kullanarak onu bir tamsayıya dönüştürmeniz gerekirdi.

Peki ya sayıları başka bir şey için de kullanmak isterseniz? Gerektiğinde kesinlikle aynı döngüyü tekrar yazabilirdiniz, ama ya daha karmaşık bir kod parçası yazsaydınız, örneğin bir dizi Web sayfası indirip kullanılan tüm kelimelerin frekanslarını hesaplasaydınız?

Yine de, her ihtiyacınız olduğunda bir kez olmak üzere tüm kodu birkaç kez yazmak ister miydiniz? Hayır, gerçek programcılar bunu yapmaz. Gerçek programcılar tembeldir. Kötü anlamda tembel değiller ama gereksiz iş yapmamaları anlamında.

Burada sadece bu programa özgü olan somut olarak yazılır (sayıyı okuyarak sonucu yazdırır). Aslında Fibonacci sayılarının hesaplanması soyut bir şekilde yapılır: siz sadece bilgisayara yapmasını söylersiniz. Nasıl yapılması gerektiğini özellikle söylemiyorsunuz. Fibs adlı bir işlev yaratırsınız ve onu küçük Fibonacci programının işlevselliğine ihtiyacınız olduğunda kullanırsınız. Birkaç yerde ihtiyacınız varsa, sizi çok fazla çabadan kurtarır.

Soyutlama ve Yapı Kuralları

Soyutlama, emekten tasarruf sağlamak için yararlı olabilir, ancak aslında bundan daha önemlidir. Bilgisayar programlarını insanlar için anlaşılır hale getirmenin anahtarıdır (bu, onları yazarken veya okurken çok önemlidir).

Bilgisayarların kendileri çok somut ve spesifik talimatlardan son derece memnun, ancak insanlar genellikle memnun değil. Mesela sinemaya gitmek için yol tarifi sorsanız “10 adım ileri yürü, 90 derece sola dön, 5 adım daha yürü, 45 derece sağa dön, 123 adım yürü” diye cevap vermemi istemezsiniz. ” Yakında izini kaybedersin, değil mi?

Şimdi, bunun yerine size “Bir köprüye gelene, köprüyü geçene ve sinema solunuza gelene kadar bu caddede yürüyün” desem, beni kesinlikle anlarsınız. Mesele şu ki, caddede nasıl yürüyeceğinizi ve bir köprüden nasıl geçeceğinizi zaten biliyorsunuz. Nasıl yapılacağına dair açık talimatlara da ihtiyacınız yok.

Bilgisayar programlarını da benzer şekilde yapılandırırsınız. Programlarınız “İndirme sayfası, frekansları hesapla, her kelimenin frekansını yazdır”daki gibi oldukça soyut olmalıdır. Bu kolayca anlaşılabilir. Hatta bu üst düzey açıklamayı hemen bir Python programına çevirelim.

Bunu okuduktan sonra programın ne yaptığını anlayabilirsiniz. Ancak, bunu nasıl yapması gerektiği hakkında açıkça hiçbir şey söylemediniz. Siz sadece bilgisayara sayfayı indirmesini ve frekansları hesaplamasını söyleyin. Bu işlemlerin özellikleri, ayrı işlev tanımlarında başka bir yere yazılmalıdır.


Bilgisayara Giriş ders notları
Bilgisayara Giriş DERS NOTLARI PDF
Donanımı oluşturan parçalar
Bilgisayar Uygulamaları dersi NOTLARI
Bilgisayar Teknolojisi Ders NOTLARI
Bilgisayar Sistemleri Ders Notları
Bilgisayara Giriş Vize Soruları
Temel Bilgisayar Eğitimi PDF


Kendi Fonksiyonlarınızı Oluşturma

Bir işlev, çağırabileceğiniz (muhtemelen bazı parametrelerle, parantez içine koyduğunuz şeylerle), bir eylem gerçekleştiren ve bir değer döndüren bir şeydir. Genel olarak, çağrılabilir yerleşik işlevle bir şeyin çağrılabilir olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Önceki bölümden bildiğiniz gibi, fonksiyonların oluşturulması, yapılandırılmış programlamanın merkezinde yer alır. Peki bir işlevi nasıl tanımlarsınız?

Bunu çalıştırdıktan sonra, tek parametre olarak verilen ad için bir selamlama içeren bir dize döndüren merhaba adlı yeni bir işleve sahipsiniz. Bu işlevi, yerleşik olanları kullandığınız gibi kullanabilirsiniz.

Oldukça temiz, değil mi? Fibonacci sayıları listesi döndüren bir işlevi nasıl yazacağınızı düşünün. Kolay! Sadece önceki kodu kullanırsınız ve kullanıcıdan bir sayı okumak yerine onu bir parametre olarak alırsınız.

Bu ifadeyi çalıştırdıktan sonra, tercümana temel olarak Fibonacci sayılarını nasıl hesaplayacağını anlattınız, böylece artık ayrıntılar hakkında endişelenmenize gerek yok. Sadece fibs işlevini de kullanırsınız.

Bu örnekte num ve sonuç adları oldukça gelişigüzeldir, ancak geri dönüş önemlidir. return deyimi, işlevden bir şey döndürmek için kullanılır (önceki merhaba işlevinde de bu şekilde de kullandık).

Belgeleme İşlevleri

İşlevlerinizi daha sonra başkalarının anlayacağından emin olmak için belgelemek istiyorsanız, yorumlar ekleyebilirsiniz (karma işareti # ile başlayarak). Yorum yazmanın başka bir yolu da dizeleri kendi başlarına yazmaktır.

Bu tür dizeler bazı yerlerde özellikle yararlı olabilir, örneğin bir def ifadesinden hemen sonra (ve bir modülün veya sınıfın başında – bunlar hakkında daha fazla bilgiyi kitabın ilerleyen kısımlarında öğreneceksiniz). Bir işlevin başına bir dize koyarsanız, bu, işlevin bir parçası olarak saklanır ve belge dizisi olarak adlandırılır. Aşağıdaki kod, bir işleve bir doküman dizisinin nasıl ekleneceğini de gösterir.

■Not: (doc) bir fonksiyon özelliğidir. Nitelikler hakkında daha çok şey öğreneceksiniz. Nitelik adındaki çift alt çizgi, bunun özel bir nitelik olduğu anlamına gelir. Bunun gibi özel veya “sihirli” nitelikler de tartışılır.

Oldukça yararlı olabilecek yardım adı verilen yerleşik bir işlev vardır. Etkileşimli yorumlayıcıda kullanırsanız, docstring dahil olmak üzere bir işlev hakkında daha da detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir