Katman ve Uzamsal İndeksleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Katman ve Uzamsal İndeksleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Ekim 2022 AutoCAD Layer aktarma AutoCAD Layer değiştirme AutoCAD layer üste alma 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

XRef Katman – Blok ve Dimstyle Adları

Bir çizime bir XRef eklendiğinde, AutoCAD XRef’teki katmanları, blokları ve boyut stillerini ana bilgisayar çizimindekilerden ayırır. XRef öğelerini ana bilgisayar çizim öğelerinden ayırt etmek için adlarında önek olarak XRef çizim adı bulunur. Smith_residence.dwg adlı harici olarak başvurulan bir çizimde Cen adlı bir katman, ana bilgisayar çiziminde Smith_residence|Cen olarak görüntülenir.

Bir XRef’i bağladığınızda, XRef’teki nesnelerin adları değişir, ancak nasıl değiştikleri, hangi Bağlama seçeneğini seçtiğinize bağlıdır. Bu biraz kafa karıştırıcı olur, çünkü bir çizimi ciltlemeyi seçmek, biri de Bind olan iki seçenek arasında bir seçim yapmayı gerektirir.

Böylece, Bind tipi bir bağlama veya Ekleme tipi bir bağlama sahip olabilirsiniz. Bir Bind tipi bağlama ile, Smith_residence.dwg çizimindeki Cen katman adı Smith_residence$0$cen olur. Ekleme tipi bir ciltleme ile, çizim INSERT komutu kullanılarak yerleştirilmiş gibi, katman Cen olarak adlandırılır.

Bağla seçeneğini kullanın. Aksi takdirde, ana bilgisayar çizimindeki muadilleriyle aynı adı kullanan metin stillerinizin, boyut stillerinizin ve blok tanımlarınızın yeniden tanımlandığını görebilirsiniz.

Bind’in Bind-type seçeneğini kullandığınızda, katmanlar, blok tanımları, metin stili vb. için oldukça uzun ve hantal isimlere sahip olacaksınız. RENAME komutunu kullanarak ve tüm XRef adlarını seçmek için bir joker karakter (*) uygulayarak bunları hızla yeniden adlandırabilirsiniz.

Örneğin, bu öğelerin adlarının önüne Smith_residence$0$ eklenmişse, eski ad için Smith_residence$0$* ve ardından joker karakter olan SR* için yeni bir önek yazabilirsiniz. Orijinal bağlama adlarını gösterir ve yeniden adlandırmak için joker karakter kullanmanın sonucunu gösterir.

ZİYARETÇİ

Bir XRef’i ilk eklediğinizde, XRef’in katman görünürlüğü, XRef’in en son kaydedildiği andaki görünürlüğüne göre belirlenir. Ancak, referans verilen çizimin görüntüsünü kontrol etmek için ana çizimin içinden XRef katmanlarının görünürlüğünü değiştirebilirsiniz. VISRETAIN, ana bilgisayar çizimini bir sonraki açışınızda katman görünürlüğünü kontrol eder. Ana bilgisayar çizimi, katmanları XRef kaydedildiğinde veya ana bilgisayar çizimi kaydedildiğinde göründükleri gibi gösterecek mi?

VISRETAIN 0 olarak ayarlanırsa, ana bilgisayar çizimindeki katman görünürlüğündeki değişiklikler geçicidir ve ana bilgisayar çizimi yeniden açıldığında XRef katman görünürlüğü XRef çizimine geri döner. VISRETAIN 1 (varsayılan) olarak ayarlanmışsa, katman ayarları ana bilgisayar çizimiyle kaydedilir ve oturumdan oturuma devam eder. Normalde bu ayarı 1’de bırakmalısınız.

XCLIP

Bir ana çizime büyük bir XRef getirildiğinde, genellikle çizimin gerektirdiğinden çok daha fazla geometri içerir. İstenmeyen geometrinin görüntülenmesini önlemek için, harici bir referansı bir dikdörtgene veya bir çokgene kırpmak için XCLIP komutunu kullanabilirsiniz. Kırpılan alanın çerçevesinin gösterilmesini istiyorsanız, XCLIPFRAME sistem değişkenini 1 olarak ayarlayın; gösterilmesini istemiyorsanız, bu değişkeni 0 olarak ayarlayın.

Katman ve Uzamsal İndeksleme

Bir çizim çok sayıda harici referans veya çok büyük bir harici referans içerdiğinde, düzenleme sırasındaki performans yavaşlar. Ana bilgisayar çizimini yönetmek için gereken bilgisayar kaynaklarının miktarını azaltmak için, ana bilgisayar çizimiyle iki dizin kaydedilebilir ve harici referansların talep yüklemesi sırasında kullanılabilir.

Bu dizinler, o anda hangi XRef’e bağlı katmanların çözüldüğünü ve XCLIP komutunun bir sonucu olarak bir XRef’in ne kadarının görüntülendiğini takip eder. Bu dizinler ana bilgisayar çiziminin veritabanına eklenir, bu onu biraz daha büyütür, ancak tüm katmanları ve tüm geometriyi yüklememedeki performans kazancı (uzaysal dizinleme geometrinin görünümünü kontrol eder) genellikle biraz daha büyük dosya boyutunu telafi eder.


AutoCAD Blok
AutoCAD layer üste alma
AutoCAD Layer ayarları
AutoCAD katmanlar
AutoCAD isolate ayarları
AutoCAD Layer değiştirme
AutoCAD Layer aktarma
AutoCAD Layer kaydetme


Ana bilgisayar çizimleriyle çalışırken bu değişkeni hatırlamanıza gerek yoktur. Tüm bunlar, SAVEAS iletişim kutusunda Araçlar ve ardından Seçenekler seçilerek kontrol edilebilir. Ortaya çıkan iletişim kutusu, bir dizin seçeneği belirlemenizi sağlar.

Ana bilgisayar çiziminizle bir dizin oluşturup kaydettikten sonra, INDEXCTL ayarından herhangi bir performans elde etmeden önce talep yüklemeyi etkinleştirmeniz gerekir.

Talep yüklemesini etkinleştirmek için, XLOADCTL değişkenini kullanın veya gösterilen Seçenekler iletişim kutusunun Aç ve Kaydet sekmesini kullanın. Demand Load Xrefs ➔ Enabled With Copy, bir ağ üzerinde çalışırken genellikle en hızlı yöntemdir. XRef’leri içeren bir çizim açıldığında ve referans verilen çizimler kilitlenmediğinde yalnızca INDEXCTL tarafından belirtilen katmanlar ve alan yüklenir.

REFEDIT ve XEDIT

Blokları düzenlemek için kullanılabilse de, REFEDIT komutunun amaçlanan uygulaması, bir ana bilgisayar çiziminden harici referansları düzenlemektir. Bu, potansiyel olarak çok tehlikeli bir komuttur, çünkü onu kullanırken yaptığınız herhangi bir değişiklik orijinal harici referansa kaydedilebilir.

Bir XRef’e çift tıklamak blok düzenleyiciyi açtığından, bir XRef’i fark etmeden düzenlemek mümkündür. REFEDIT’in belirli bir harici referansta kullanılmasını engellemek istiyorsanız, o referans çizimini açın ve kaydetmeden önce XEDIT’i 0’a ayarlayın. Şimdi değişiklik yapmadan önce çizimi açmanız gerekecek, bence referans çizimleri düzenlemek için daha güvenli bir yöntemdir.

Alanlar ve Tablolar

Alanlar ve tablolar, önemli işlevler eklemek için birlikte çalışır. İlk olarak AutoCAD 2005’te ortaya çıktılar ve bu sürüme yapılan en önemli eklemelerden ikisini temsil ettiler.

Alanlar benim için Express Tool RTEXT’in yerini aldı ve çizimlere otomatik olarak güncellenen bilgileri eklemeyi çok daha kolay hale getirdi. çünkü Fields’ı kullanmak için dizel ifadeleri anlamanız gerekmez. Tablolar sonunda AutoCAD’de her zaman hantal olan bir şeyi yapmayı mümkün kıldı, metin tabanlı varlıkları bir çizimin parçası olarak organize etti.

Alanlar potansiyel olarak yararlı ve güçlü araçlardır. Alanlardaki değerlerin otomatik olarak değiştirilebilmesi anlamında değişken olabilirler. Örneğin bir tarih alanı her zaman güncel tarihi içerir (gerçi değeri değerle görüntülemek için bir REGEN gerekli olabilir). Bir sistem değişkeni alanı her zaman o değişkenin geçerli ayarını içerir. Aşağıdaki çizim özelliklerini ve dizel ifadelerini kullanarak alanları özelleştirebilirsiniz:

• Dosya açılır menüsünden çizim özellikleri (başlık, yazar, yorumlar, anahtar sözcükler veya özel) oluşturabilirsiniz. Özel özellikleri tanımladıktan sonra, olası alanlar listesinde onlara verdiğiniz adlara göre listelenirler. Özellikleri değiştirin ve alan konumunda (bir tabloda veya başka bir yerde) değişirler.

• Dizel ifadeleri tarlalarda da kullanılabilir. Bununla birlikte, AutoCAD 2006’da tablolara elektronik tablo benzeri denklemler eklendi ve mevcut birçok alan belirtildi ki, dizel kullanmanız gerekmeyecek gibi görünüyor. Ama bununla ne yapabileceğini kim bilebilir?

Alanların çoğu açıktır: değişmeyen oluşturulma tarihi; değişen tarih; zaman; ve benzeri; ama bazıları daha ince. MTEXT’te sağ tıklayıp Alan Ekle’yi seçtiğinizde listelenen alanlar, aşağıdakileri ve oluşturduğunuz özel çizim özelliklerini içerir. Yıldız işareti burada joker karakter olarak kullanılır. Göründüğü her yerde, kategorinin birbiriyle ilişkili birden çok alanı vardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir