Dış Referanslar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Dış Referanslar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Ekim 2022 Autocad ck komutu AutoCAD dimarc komutu AutoCAD ÖLÇÜLENDİRME yapamıyorum 0

Dış Referanslar

XRef, harici olarak referans verilen bir çizimdir. Bir XRef ekleme işlemi, başka bir çizimi ana bilgisayar çizimine getirmek için INSERT komutunu kullanmaya benzer, ancak sonuç çok daha güçlüdür. XRef’ler, XRef’in en güncel sürümünün her zaman görüntülenmesi için birden fazla çizimde tek bir çizim dosyasını referans olarak kullanmanıza olanak tanır.

XRefs ayrıca, daha küçük çizimlerin her biri üzerinde farklı tasarımcılar çalışıyor olsa bile, birçok küçük çizimden tek bir ana çizim yapmanızı sağlar. XRef’ler dikkatli bir şekilde yönetilmelidir. Çizimde oluşturulan geometri için dosya adları, konumlar ve temel noktalar konusunda net standartlara sahip bir ağ ortamında en iyi şekilde çalışırlar.

Başka bir deyişle, iyi bir CAD yöneticisine sahip bir ofiste en iyi şekilde çalışırlar. Mevcut bir çizim dosyasını bir ana çizime eklediğinizde, siz onu bağlamaya karar vermedikçe dış referans yeni çizimin bir parçası olmaz. Bunun yerine AutoCAD, referans alınan çizimin konumunu ve adını ana bilgisayar çiziminde saklar.

Yeni çizim her açıldığında, AutoCAD XRef’i bulur ve onu görüntüler. XRef, yeni çizimin son düzenlemesinden sonra değiştirilmişse, değişiklikler otomatik olarak yeni çizime yansıtılır. XRef’ler de bloklar gibi iç içe yerleştirilebilir.

Dış referansların kullanılması, birkaç farklı tasarımcının büyük bir çizim projesinin bileşenleri veya alt montajları üzerinde çalışmasına izin verir. Tüm montajın ana çizimi, her bir alt montaj için bir tane olmak üzere birkaç XRef’ten oluşabilir.

Ana çizim AutoCAD’e her yüklendiğinde, her bir alt montajın en son sürümü de yüklenir. Tüm revizyonlar tamamlandığında, XRef’ler ana çizime bağlanabilir ve tek bir çizim dosyası haline gelebilir. Çoğu durumda, XRef’ler korunur ve bireysel çizimler asla çizime bağlı değildir.

XRef Ekleme

Bir XRef eklemek için XREF komutunu verin. AutoCAD 2007’den daha eski bir sürüm kullanıyorsanız, Dış Referans iletişim kutusunu alırsınız. AutoCAD 2007’de, XREF, IMAGE ve DWFIN komutlarını birleştiren ve harici olarak referans verilen üç tür dosyayı da yönetmenize izin veren bir palet elde edersiniz. AutoCAD 2007 öncesi iletişim kutusunun tüm işlevleri palet üzerinden kullanılabilir, onları bulmak için bir dosya adına sağ tıklamanız gerekebilir.

Bir XRef ekleyerek başlayalım. Pre-AutoCAD 2007, bir DWG Ekle düğmesini içeren bir iletişim kutusu açar. Bir çizim, resim veya DWF dosyası eklemek için tıklayın. AutoCAD 2007’de, gösterildiği gibi Ekle simgesine tıklayın. Hem AutoCAD 2007 öncesi hem de AutoCAD 2007’de, dış referansı seçip kontrol edebileceğiniz aynı iletişim kutusuna sahip olursunuz.

Referans vermek istediğiniz çizimi seçtiğinizde, gösterilen Dış Referans iletişim kutusu görüntülenir. Alt kısım size, INSERT komutunun blok eklemek için verdiği seçeneklerin aynısını sunar. Ancak üst kısım, size dış referanslara özel birkaç seçenek sunar.

Referans Türü için önemli bir seçeneğiniz var: Ek veya Kaplama. Ek’i seçerseniz, XRef’iniz mevcut çizimde ve mevcut çizimin XRef olarak eklendiği tüm çizimlerde görünür olacaktır.

Mevcut ana bilgisayar çizimi başka bir çizime eklenmişse, herhangi bir ek tipi XRef’ler iç içe XRef’ler haline gelecek ve her zaman görüntülenecektir. Yuvalama, bu çizimdeki ayrıntı okunamayacak kadar derinleşirse, bu arzu edilmeyebilir.


Autocad ck komutu
AutoCAD ÖLÇÜLENDİRME yapamıyorum
Autocad ölçü alma
AutoCAD bilinmeyen komutlar
Hızlı AutoCAD kullanımı
AutoCAD gerçek ölçü bulma
AutoCAD dimarc komutu
AutoCAD Ölçme komutu


Bindirmeyi seçerseniz, referansta bulunduğunuz çizim yalnızca mevcut çizimde görünür olacaktır. Geçerli çizim başka bir çizimde XRef haline gelirse, XRef’lerin içerdiği bindirme görüntülenmez.

Ayrıca Tam Yol, Göreli Yol veya Yol Yok’u seçme seçeneğiniz de vardır. Tam Yol seçilirse, gerektiğinde çizimi bulmak için sürücü harfi ve yoldaki her klasör dahil mutlak yol kullanılır. Tam yolda bulunamazsa, AutoCAD geçerli klasöre bakar.

AutoCAD, geçerli klasörde XRef’i bulamazsa, varsayılan yol konumlarına bakar. Çizimi bulamazsa, bunun yerine ekleme noktasında XRef’i tanımlayan bir metin dizisi görüntülenir.

Yol Yok seçeneğini belirlerseniz, yol kaydedilmez ve XRef yalnızca ana bilgisayar çizimiyle aynı klasördeyse bulunur. Bu kötü bir fikir değil, özellikle de çizimleri ve XRef’lerini başka bir kullanıcıya aktarırken. Ancak, birden fazla XRef’i olan büyük projelerde hantal hale gelir.

Göreli Yol seçeneği AutoCAD 2005’e eklendi. Tüm bir klasör yapısını kopyalamanız ve onu farklı bir sürücü harfine sahip bir sürücüye yerleştirilebileceği başka birine aktarmanız gerektiğinde kullanışlıdır.

Bu yöntem, eklendiği ana bilgisayar çizim dosyasının konumuna göre XRef’in yolunu saklar. Göreli Yol seçeneğini kullanmak için iki gereksinim vardır: Harici bir referans dosyası eklemeden önce ana bilgisayar çizimini kaydetmeniz gerekir ve XRef, ana bilgisayar çizimi ile aynı sürücüde bulunmalıdır.

Göreli bir klasör yolunu görüntüleme kuralları gösterilir. Daha fazla klasör düzeyi olduğunda, her biri için başka bir ..\ eklenir. Örneğin, HOST.DWG adlı bir ana bilgisayar çizimi C:\dan\da\dwg\ klasörüne kaydedilirse ve dört XRef’i varsa, bunların göreli yolları görüntülenir.

XRef’leri Yönetme

Dış referanslarınızı yükledikten sonra, onları aynı paleti (AutoCAD 2007’de) veya iletişim kutusunu kullanarak yönetirsiniz. Bunları ayırabilir, en güncel sürümü almak için yeniden yükleyebilir, yüklerini kaldırabilir, yollarını değiştirebilir, türlerini değiştirebilir veya kalıcı olarak çizime bağlayabilirsiniz.

Bağlama seçeneği size iki seçenek sunar: Bağla veya Ekle. Bu da önemli bir karardır. Bir XRef’i bağlamak, çizimi bir XRef olarak eklemek yerine INSERT komutunu kullanmışsınız gibi onu bir bloğa dönüştürür. Bağla ve Ekle arasındaki seçim, katmanlar, bloklar, karartma stilleri vb. adlarının nasıl ele alınacağını belirler. Bu isimlerin sınırlandırılmadan önce XRef’lerde nasıl ele alındığına bakalım.

Katman 0 ve Defpoints katmanı, XRef’lerde diğer katmanlardan farklı davranır. Ön ek olarak çizim adlarıyla ayrı ayrı tanımlanmazlar. Bir ana bilgisayar çizimine bağlandığında, her XRef’teki 0 ve Defpoints katmanındaki tüm varlıklar aynı katmana yerleştirilecektir. Bu nedenle, çizimi XRef olarak kullanmayı düşünüyorsanız, 0 veya Defpoints katmanına herhangi bir varlık yerleştirmekten kaçınmalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir