Karşılaştırma Süreçleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Karşılaştırma Süreçleri

5 Haziran 2023 Sosyal karşılaştırma teorisi Sosyal karşılaştırma teorisi Nedir 0
Yazılım Sisteminin Evrimi

Karşılaştırma Süreçleri

İkinci model, hem yürütme hem de karşılaştırma süreçlerinin test aracı tarafından yürütülmesi açısından belki de en iyisidir, ancak deneyimlerimize göre bu, yazı yazarken bir gerçeklikten çok bir efsanedir. Uygulamada, yürütme sonrası karşılaştırma aracı, yürütme aracıyla çok iyi entegre değildir, hatta hiç değildir. Kesintisiz bir entegrasyon için karşılaştırıcının etrafında bir kablo demeti oluşturmak gerekli hale gelir ve bu da bizi üçüncü modele getirir.

Üçüncü model, hem yürütme hem de karşılaştırma işlemleri için ortak bir arayüz sağlar, ancak karşılaştırıcı ile etkileşim için bir donanıma dayanır.

Dördüncü model, test aracının kendisini çalıştırarak ortak bir arabirim sağlamak için test donanımını kullanır. Bu, gördüğümüz başarılı büyük otomasyon projelerinde en yaygın yaklaşım olmuştur. Ancak, ticari test araçları artık daha iyi genel destek sağlamaya başladığından, bunun daha az yaygın hale gelebileceğine inanıyoruz.

Her durumda donanım, kendi başına bir yazılım programı olarak, bir veya daha fazla komut dosyası (iş dosyaları, toplu iş dosyaları, kabuk komut dosyaları kullandığınız ortam için terminoloji ne olursa olsun), paylaşılan test olarak uygulanabilir. araç betikleri veya bunlardan iki veya daha fazlasının bir kombinasyonu vardır.

Donanımın bir kısmının veya tamamının araç betikleri tarafından uygulandığı durumlarda, bizim görüşümüze göre bunun, aracın gerekli desteği sağladığı anlamına gelmediğini unutmayın. Test otomatikleştiricisinin bir görevi yerine getirmek için komut dosyaları uygulamak zorunda olması, aracın kendisinin zaten uygun desteği sağlamadığı anlamına gelir.

Basit Karşılaştırma

Basit karşılaştırma (bazen aptal karşılaştırma olarak adlandırılır), gerçek ve beklenen sonuçlar arasında özdeş bir eşleşme arar. Herhangi bir fark bulunacaktır. Yalnızca basit karşılaştırmalar kullanılarak birçok test otomatikleştirilebildiğinden, basit karşılaştırmaların faydaları göz ardı edilmemelidir.

Basit olduklarından, bunları doğru bir şekilde belirtmek kolaydır, bu nedenle daha az hata yapılması muhtemeldir ve diğer insanların neyin karşılaştırılıp neyin karşılaştırılmadığını tam olarak anlaması daha kolaydır. Basit karşılaştırmaların uygulanması ve sürdürülmesi genellikle çok daha az iş gerektirir.

Test senaryosu her çalıştırıldığında yasal olarak farklılık gösterebilen sonuçlara sahip testler olacaktır. Basit karşılaştırma, farklılıklar güvenle göz ardı edilebilse de bu test durumlarının başarısız olmasına neden olacaktır. Yalnızca birkaç test vakası bu soruna yatkınsa, muhtemelen bununla yaşayabiliriz.

Bununla birlikte, birçok test durumu etkilenirse, yalnızca yok sayılabileceklerini doğrulamak için vurgulanan her bir farkı defalarca taramak zorunda kalmanın maliyeti, otomasyonun faydalarını ciddi şekilde etkileyebilir.

Bu maliyeti önlemek veya en azından azaltmak için, göz ardı edilecek farklılıkları belirlememize izin veren sonuçları karşılaştırmanın bir yoluna ihtiyacımız var. Neyse ki bu var ve belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde buna karmaşık karşılaştırma diyoruz.

Karmaşık Karşılaştırma

Karmaşık karşılaştırmalara neden ihtiyaç duyulur?

Karmaşık karşılaştırma (akıllı karşılaştırma olarak da bilinir), gerçek ve beklenen sonuçları aralarındaki bilinen farklarla karşılaştırmamızı sağlar. Karmaşık bir karşılaştırma, karşılaştırma gereksinimlerini doğru bir şekilde belirtmemiz koşuluyla, belirli fark türlerini (genellikle görmeyi umduğumuz veya bizim için önemli olmayanları) göz ardı edecek ve diğerlerini vurgulayacaktır.

Belki de en yaygın karmaşık karşılaştırmalar, genellikle farklı olması beklenen tarih ve saatleri göz ardı eder. Bazı ticari karşılaştırma araçları, karşılaştırma gereksinimlerinizin gerektirdiği şekilde etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı seçebileceğiniz birkaç farklı standart tarih ve saat formatı bilgisine sahiptir.


Sosyal karşılaştırma Nedir
Sosyal karşılaştırma teorisi
Sosyal karşılaştırma örnekleri
Sosyal karşılaştırma teorisi Nedir
Sosyal karşılaştırma Ölçeği PDF
Yukarı doğru sosyal karşılaştırma
Aşağı doğru sosyal karşılaştırma
Sosyal karşılaştırma kuramı Psikoloji


Karmaşık karşılaştırmaların gerekli olduğu birkaç örnek daha:

• her seferinde üretilen farklı benzersiz kimlik kodu veya numarası;
• farklı bir sırada çıktı (yazılımın yeni sürümü farklı bir anahtara göre sıralanabilir);
• kabul edilebilir bir aralıkta farklı değerler (örn. sıcaklık algılama);
• farklı metin biçimleri (örn. yazı tipi, renk, boyut).

Bir müşteri organizasyonu Harl, manuel test cihazları tarafından tasarlanan sistem testlerini otomatikleştirmek için bir test departmanı içinde ayrı bir fpsl otomasyon ekibi oluşturdu. Manuel sistem test cihazları genel olarak ticari bir geçmişe sahipken, otomasyon ekibi teknik bir geçmişe sahipti.

Test otomasyonu özellikle başarılı olarak algılanmadı ve bunun nedenlerinden birinin, manuel sistem testçilerinin, otomatik testlerle bulunan farklılıkların çoğunun, müdahale olmayan farklı tarihler olduğunu doğrulamak zorunda kalmamaları olduğu ortaya çıktı.

Ne yazık ki, otomatik test uzmanları, sistem test uzmanlarının bu farklılıkları doğrulamak istemediklerini veya doğrulamak istemediklerini fark etmediler ve sistem test uzmanları, karşılaştırma aracının bu tür farklılıkları göz ardı etmesini sağlamanın mümkün olduğunu anlamadılar. Sistem testçileri hiçbir zaman gelişmiş bir karşılaştırma süreci istemediler ve test otomatları bunu teklif etmeyi asla düşünmediler.

Basit Maskeleme

Karmaşık karşılaştırmalar, bir çıktının farklı olması beklenen kısımlarını karşılaştırmanın dışında tutarak belirli farklılıkları göz ardı eder. Bu, çeşitli yollarla elde edilir, ancak çoğu, bir alan konumu veya belirli bir karakter modeli belirlemeye gelir. Örneğin, gösterilen satış faturası, test senaryosunun her çalıştırıldığında farklı olması beklenen bir fatura numarası ve iki tarih içerir.

Maskelemeye yönelik basit bir yaklaşım, eksiksiz kayıtları yok saymayı içerir. Fatura örneğimizde, karşılaştırıcının faturanın ilk iki satırını ve on birinci satırını yok saymasını sağlayabiliriz. Bu, bu belirli çıktı için işe yararken, farklı sayıda kalem içeren diğer fatura çıktıları için çalışmaz ve Ödeme vade tarihinin farklı bir satırda görünmesine neden olur.

Tabii karşılaştırıcıya diğer fatura çıktıları için farklı bir dizi talimat verebiliriz ama o zaman bu bizi çok daha fazla çalışmaya götürür. Gerçekten istediğimiz, tüm fatura çıktıları için çalışacak bir dizi karşılaştırma talimatıdır. Bunu yapmanın bir yolu, Ödeme vadesi ile başlayan herhangi bir satırı yok saymak olacaktır.

Bu basit maskeleme yaklaşımıyla ilgili bir sorun, tüm kaydı görmezden gelmemizdir. Örneğimizde bu iyi çalışıyor ancak her durumda kabul edilebilir olması pek mümkün değil. Örneğin, Ödeme vadesi beyannamesi toplam maliyeti içeriyorsa, ödenmesi gereken 5,50 ABD Doları tutarındaki Ödeme), toplamın doğru olduğunu doğrulamak isteyebiliriz. Tüm çizgiyi göz ardı etmek, bunu yapmamızı engelleyecektir. Alternatif bir yaklaşım, yok sayılacak alanları belirtmektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir