IBM SPSS AMOS Karşılaştırması – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

IBM SPSS AMOS Karşılaştırması – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

5 Mart 2022 Amos nedir? AMOS Programı IBM SPSS Amos 0
Dosya Boyutları

IBM SPSS AMOS ile Diğer Çok Değişkenli Tekniklerin Karşılaştırılması 

Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) gerçekten bir teknikler ailesidir ve literatür, hem giriş hem de ileri düzey birçok özel metin sunmaktadır. Bu bölümde ele alacağımız araç olan IBM SPSS AMOS, hem bağımsız bir araçtır hem de SPSS ailesinin bir parçası olarak uzun bir geçmişe sahip SPSS İstatistikleri ile (.sav veri dosyalarını paylaştıkları için) entegredir. IBM, 2009’da SPSS’yi satın aldığından beri, bunu çeşitli şekillerde pazarladı, bazen eklenti modülleriyle birlikte paketlenmesi, kendisinin bir eklenti modülü olduğu konusunda kafa karışıklığına neden oldu. Kendi benzersiz grafik kullanıcı arayüzüne (GUI) sahiptir.

Bu bölüm, dikkatimizi AMOS’a çevirmeden önce birkaç yaklaşım kullanarak tek bir vaka çalışması veri setini analiz etmek için önemli miktarda zaman harcar, bu nedenle SPSS İstatistikleri’ndeki çok değişkenli tekniklerin iyi bir incelemesidir. AMOS’u asla edinmeseniz bile, SEM’e bir giriş olmasının yanı sıra bu düzeyde değerli olduğunu kanıtlamalıdır.

Elbette, vaka çalışması sonuçlarını keşfetmek ve AMOS’a daha zengin bir giriş yapmak için bir AMOS denemesi indirmeyi düşünmelisiniz, ancak AMOS arayüzünü kullanmayı denemeseniz bile bölüm açık olmalıdır. AMOS, kendi GUI’sine sahip olması bakımından kitapta benzersiz olsa da, bu bölüm GUI’yi ayrıntılı olarak ele almamaktadır.

Odak noktası, sonuçların yorumlanması ve AMOS yaklaşımını özel kılan şeydir. Bu kitaptaki standart yaklaşım, SPSS İstatistik GUI’deki adımları gerçekleştirmek için önemli ölçüde zaman harcamaktır. Bu bölümde, ilk üçte ikisi, SPSS GUI’de çeşitli çok değişkenli tekniklerin nerede bulunduğunu açıklamaktadır.

Üçüncü bölüm, AMOS’ta bulunan paralel teknikleri tartışır. AMOS’u denemeyi seçerseniz ve sizi tavsiye ederim, AMOS Kullanıcı Kılavuzu GUI’yi açıklamakta harika bir iş çıkarıyor. Karşılaştığım türünün en iyi rehberlerinden biri. AMOS kılavuzunun yapmadığı bir şey, AMOS’un çıktısını SPSS çıktısıyla karşılaştırmak ve karşılaştırmaktır. SEM ve AMOS kişinin istatistiksel araç setine ne ekler ve Bir araç ne zaman diğerine tercih edilir?

ANOVA veya Regresyon yerine AMOS yoluyla SEM’i denemenin motivasyonu, varsayımları karşılamayan bu yöntemler kadar basit değildir. Bundan daha incedir. Bu bölümde sunulan vaka çalışması, bunun diğer tekniklerle yapabileceğinizden daha zengin, daha eksiksiz bir hikaye anlatmakla ilgili olduğunu gösteriyor. Verileri standart tekniklerle keşfederek başlıyoruz, ancak tek bir analiz işi yapmayacak. Bu durumda SEM, tüm teorimizi tek bir modelle test etmenin en iyi yolu olur.

Yeni arayüzün sizi korkutmasına izin vermeyin. AMOS güçlüdür ve arabirim çok farklı olsa da SPSS veri kümesi dostudur. Tamamlanmış diyagramlar (.amw dosyaları biçiminde) sağlandığı için AMOS Graphics diyagramları oluşturmanız gerekmez. Bunlar, tamamlanmış çözümü keşfetmenize olanak tanır. Diyagramları oluşturmak için gereken işaretle ve tıkla adımları değil, sonuçları yorumlamaya odaklanılacaktır.


IBM SPSS Amos
IBM SPSS
SPSS indir üniversite
Amos nedir
IBM SPSS Türkiye
AMOS Programı
AMOS satın al
SPSS satın al


NOT

Bu bölümü AMOS gerektiren bir bölüme ilk sıraya koyma seçimi şaşırtıcı olabilir. Henüz AMOS’unuz yoksa, hazırda bulunan bir tekniği tartışan bir bölüme atlamak bile cazip gelebilir, ancak bu bölüm aynı zamanda takip eden birkaç bölüm için iyi bir materyal incelemesi işlevi görür. Bu nedenle ilk olarak doğal yerine yerleştirilmelidir. Muhtemelen, standart teknikleri gözden geçirerek kitabın geri kalanına hazırlık olarak bölümün sadece ilk yarısını okuyabilirdiniz, ancak verilerin bu şekilde analiz edildiğini gördükten sonra, hepsinin nasıl farklı bir şekilde incelenebileceğini görerek. Lens, hemen tıklamıyor olsanız bile ilginç olmalıdır.

Bölüm, ilk başta şaşırtıcı bulabileceğiniz bir şekilde gelişiyor. Örnek olay incelemesine SPSS İstatistikleri’nde başlıyoruz ve baştan sona tek bir .sav veri dosyası kullanacağız. .amw dosyalarıyla birlikte kitabın web sitesinde AMOS PSAT verilerini bulabilirsiniz. AMOS’u denemeden önce veriler üzerinde aşağıdakilerin her biri hakkında bir bölüm de dahil olmak üzere bir dizi farklı teknik deneyeceğiz:

■ T testi
■ Kovaryans Analizi (ANCOVA)
■ Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA)
■ Çok Değişkenli Kovaryans Analizi (MANCOVA)

ANOVA teknikleri ailesine temel düzeyde aşina olunduğu varsayılmaktadır ve AMOS’a geçmeden önce farklı olası analizlerin güçlü ve zayıf yönlerini keşfederek vaka çalışmasına hızlı bir şekilde geçiyoruz. AMOS sürümüne geçmeden önce birkaç yineleme gördüğünüz için bu bölüm, SPSS İstatistikleri’ndeki çok değişkenli teknikleri ve AMOS’taki SEM’i karşılaştırabilir ve karşılaştırabilir.

“SPSS’de Faktör Analizi ve Gözlenmeyen Değişkenler” bölümünün sonunda SPSS’nin sona erdiği ve AMOS yaklaşımlarının başladığı – bu bölümde o noktaya kadar yapılan çok değişkenli testleri özetlemektedir. İlerlememizde “puan tutmaya” yardımcı olmak için ara sıra o masaya atlamak isteyebilirsiniz. 

AMOS’un yapabileceği her şeyi öğrenmeye (zengin özelliklere sahiptir) veya SEM’in arkasındaki tam teori veya karmaşıklığa odaklanmıyoruz. SPSS Statistics’deki verileri analiz edebileceğimizi göstermek için tek bir vaka çalışması kullanıyoruz, ancak AMOS’ta nihai modele ulaşana kadar analiz vaka çalışmasının arkasındaki teoriyi tam olarak yansıtmaz. AMOS veya SEM hakkında önceden bilgi sahibi olunmadığı varsayılır.

Vaka çalışması, konulardan biri (veya her ikisi) hakkında biraz bilgi sahibi olsanız bile, bölümü eğlenceli hale getirmek için yeterince ilginç, ancak bu iki konu, bu bölümde bir zevkten çok daha fazlasını sunmak için çok geniş. Vaka çalışmasının dikkati hak eden, ancak AMOS bölümüne kadar etraflıca tartışılmayacak olan bir yönü, nedenselliğin yönüdür.

İstatistikler 101’de sık sık uyarıldığımız gibi, A ve B arasında bir korelasyon kurmak, A’nın B’ye neden olduğunu veya B’nin A’ya neden olduğunu göstermez. Aslında uyarılırız, hatta bunlardan hiçbiri olmayabilir. Bölümün ilk yarısında veri toplamaya ilham veren varsayımsal ilişkilere bağlı kalacağız, ancak son bölümde özel olarak nedenselliğin yönüne ve AMOS’un buna nasıl ışık tutabileceğine biraz zaman ayıracağız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir