Görünüm Pencereleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Görünüm Pencereleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Ekim 2022 Autocad pencere gösterimi AutoCAD sayfalar arası geçiş kısayol Pencere çizimi plan 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Model Alanı

AutoCAD ekranının altındaki durum çubuğundaki Model Alanı sekmenize bakın. Yeni bir çizime başladığınızda, Model Alanı sekmesi etkindir. Model Alanı sekmesindeyken, (UCSICON değişkeni ile açılıp kapatılabilen) Kullanıcı Koordinat Sistemi (UCS) simgesi görüntülenir.

Geçerli X eksenini ve Y eksenini (ve AutoCAD 2007’de 3B Modelleme alanını kullanıyorsanız Z eksenini) birbirine dik açıda oklarla temsil edilen gösterir. Model Alanı, 2B veya 3B modeli temsil eden tüm geometriyi oluşturduğunuz yerdir. AutoCAD’i başlatırsınız ve tasarlamaya başlarsınız.

Model Alanındayken, ayrı görünüm pencereleri oluşturmak için VPORTS komutunu kullanabilirsiniz, ancak bu görünüm pencerelerinin nasıl düzenlenebileceği konusunda sınırlısınız. Ne kadar çok görünüm penceresi oluşturursanız oluşturun, bunlar çizim düzenleyiciyi tamamen doldurmalı, dikdörtgen olmalı, örtüşmemeli ve aralarında boşluk olmamalıdır. Bu, çiziminizi birçok farklı şekilde görüntülemek için kullanabileceğiniz ancak hareket edemeyeceğiniz birden fazla monitöre sahip olmak gibidir.

Bazı kullanıcılar için karışıklık, Düzen sekmesine geçtiklerinde ortaya çıkar. Model Space’in de orada gizlendiği ortaya çıktı. Bir düzen görünüm pencereleri içerdiğinde, her biri Model Alanına bir pencere sağlayabilir. Bir görünüm penceresini aktif hale getirin ve o pencereden Model Alanına ulaşabilirsiniz. Yani iki Model Alanı olduğu için değil, Model Alanına erişmenin iki yolu var,  ya sekmesini seçerek ya da bir düzende kayan bir görünüm penceresini aktif hale getirerek.

TILEMODE

TILEMODE sistem değişkeni, Model Alanı sekmesi ile Düzen sekmesi arasında geçiş yapar. Düzenleri yöneten AutoLISP programları yazıyorsanız önemli bir değişken olmasına rağmen, AutoCAD kullanırken bununla doğrudan uğraşmak zorunda değilsiniz. Herhangi bir Düzen sekmesini veya Model sekmesini seçtiğinizde TILEMODE ayarı otomatik olarak değişir.

0 ayarı TILEMODE’u kapatarak bir düzeni etkinleştirir ve 1 ayarı onu açarak Model Alanı sekmesini etkinleştirir. Model Alanındaki görünüm pencereleri her zaman karolar gibi bir arada yerleştirilir, oysa bir düzendeki kayan görünüm pencereleri ayrılabilir, üst üste binebilir ve düzensiz şekillendirilebilir.

Birlikte döşenmeleri gerekmez. Bu nedenle değişkene TILEMODE adı verilmiştir. Açıksa, yalnızca Model Alanı sekmesinde gerçekleşen görünüm pencerelerinin birlikte döşenmesi gerekir. Kapalı olduğunda, görünüm alanlarının birlikte döşenmesi gerekmez, bu yalnızca bir düzende olabilir.

Model Alanında daha önce görünüm pencereleri kullanmadıysanız, denemek isteyebilirsiniz. 3D modeller üretmek için benim için çok önemliler çünkü bir modeli çeşitli konumlardan görmeme izin veriyorlar ve modeli düzenlemeyi çok daha kolay hale getiriyorlar. 2B geometride bile, bir görünüm alanından diğerine çizim yapabilir, bu da iki geniş alanı birbirine bağlamayı kolaylaştırır.

Görünüm Pencereleri ve Yüzer Görünüm Pencereleri

Görünüm pencereleri terimi, iki farklı anlamı olduğu için insanların kafasını karıştırabilir. Model Alanı sekmesindeki bir görünüm penceresi, alabileceğiniz veya değiştirebileceğiniz bir varlık değildir. Sabit bir görüntüleme alanıdır. Kapatıp açabilirsiniz, ancak bu kadar.

Bir düzendeki bir görünüm penceresine bazen kayan bir görünüm penceresi denir, çünkü bu, alıp değiştirebileceğiniz bir varlıktır. Hareket ettirilebilmesi, silinebilmesi ve uzatılabilmesi açısından çoklu çizgiler ve daireler gibi varlıklara benzer. Ancak sınırlar var – örneğin, en azından istediğiniz sonuçlarla döndürülemez.

Bir düzendeyken, kayan bir görünüm penceresinde Model Alanına geçebilir ve düzende kalabilirsiniz. Model Alanındaki nesneler üzerinde çalışmak için Model Alanı sekmesine geçmeniz gerekmez.

Model Alanında kayan bir görünüm penceresi aracılığıyla çalışmanın bazı avantajları vardır. En önemlisi, kayan bir görünüm portu aracılığıyla boyut eklediğinizde, bunların otomatik olarak görünüm portunun çizim ölçeğiyle eşleşecek şekilde ölçeklendirilmesidir.

Pek çok eğitmen, kayan görüntü portlarının tek, kristal netliğinde bir açıklamasını bulmaya çalıştı. Tanıdığım bir eğitmen bunlardan “yüzen Model Uzayları” olarak bahsediyor. Bir diğeri onlara “kağıttaki modelinizi görmek için bakabileceğiniz delikler” diyor. Bu bölüm boyunca kayan görünüm pencereleri terimini kullanıyorum, ancak bu görüntülerden herhangi biri sizin için daha iyi çalışıyorsa, bunu aklınızda bulundurun.


Pencere çizimi plan
Autocad pencere gösterimi
Mimari pencere çizimi
1/10 pencere detayı dwg
AutoCAD sekmeler kayboldu
AutoCAD sayfalar arası geçiş kısayol
AutoCAD seçim penceresi
pencere plan çizimi 1/50


Kağıt Alanı

Model Alanı sekmesi dışında, AutoCAD penceresinin altındaki her sekme bir düzendir. Bir çizimde sahip olabileceğiniz düzenlerin pratik bir sınırı yoktur ve bunların her biri Kağıt Alanındadır.

Kağıt Alanı olarak adlandırılır, çünkü her bir düzen, üzerinde düzenlemek istediğiniz görünümleri düzenlediğiniz veya “yerleştirdiğiniz” bir kağıt yaprağını temsil eder. Bu görünümler, geometrinizin herhangi bir bölümünü herhangi bir ölçekte görüntüleyebilen kayan görünüm pencerelerinde bulunur. Her kayan görüntü alanı, katmanları diğer görüntü alanlarından farklı durumlarda görüntüleyebilir ve kayan görüntü alanları herhangi bir şekilde olabilir.

Model Alanı ve Düzen sekmeleriniz kaybolursa ve AutoCAD 2007 ile çalışıyorsanız, yanlışlıkla onları gizlemiş olabilirsiniz. Eğer öyleyse, durum çubuğunda üç yeni simge belirecektir: biri Model Alanı’nı temsil eder, biri mevcut düzeni temsil eder ve biri iki küçük üçgenli. Sekmeleri tekrar açmak için bu simgelerden herhangi birine sağ tıklayın ve Düzen ve Model Sekmelerini Görüntüle’yi seçin. Oh, ve onları gizlemek istiyorsanız, bu sekmelerden herhangi birine sağ tıklayın – sağ tıklama menüsünde suçlu var.

Düzen, Model Alanında oluşturduğunuz nesnelerin çoklu görünümlerini düzenlemenize izin veren bir yapıştırma alanı gibidir. Bu, büyük bir kağıdı bir çizim masasına bantlamak ve ardından her biri farklı görüntüler içeren daha küçük kağıt yapraklarını daha büyük bir yaprağa yapıştırmak gibidir.

Küçük sayfalar yerleştirildiğinde, daha büyük sayfaya -belki bir başlık bloğuna- çizebilir ve gerekli metin veya satırları ekleyebilirsiniz. Bazı küçük sayfaların konumunu beğenmediyseniz, onları hareket ettirebilirsiniz. Bunlardan birini artık görmek istemiyorsanız, kaldırabilirsiniz.

Bir düzende, kayan görünüm pencereleri, yapıştırılan daha küçük sayfalara eşdeğerdir. Model Uzayındaki herhangi bir şeyin görünümlerini içerebilirler ve onları hareket ettirebilir, daha büyük hale getirebilir, gösterdiklerini değiştirebilir, gösterdikleri ölçeği değiştirebilir ve sonunda çizilebilecek güzel bir şekilde düzenlenmiş bir sayfa elde edebilirsiniz. 1: 1 ölçeğinde gerçek bir kağıda. aynı geometrinin birden fazla görünümüne sahip bir yerleşimi gösterir.

Model Alanında değil, bir düzende olduğunuza dair ipuçlarına dikkat edin:

• UCS simgesi bir üçgene dönüşür.
• Gri bir arka plan üzerinde yüzen beyaz bir kağıt sayfası görüntülenir.
• Ekranın altındaki durum çubuğundaki son düğme KAĞIT kelimesini görüntüler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir