GEÇERLİ VE EKSİK DEĞERLER – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

GEÇERLİ VE EKSİK DEĞERLER – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

7 Kasım 2021 Eksik değer analizi Kayıp veri analizi Nedir Kayıp veriler için yapılması gereken yöntemler Multiple imputation nedir 0
Test Vakası Sayısı

DEĞER ETİKETLERİ

SPSS kullanmaya yeni başlıyorsanız, veri dosyanızda yalnızca sayısal verilerle ilgilenmenizi öneririz. Bu nedenle, kategorik değişkenlere rastgele sayı kodları atanması gerekir. Örneğin, cinsiyet değişkenimiz aşağıdaki bilgilere karşılık gelen 1, 2 ve 9 kodlarına sahip olacaktır:

  • r 1 = Kadın katılımcı
  • r 2 = Erkek katılımcı
  • r 9 = Eksik bilgi

Bu kodlara atanan ifadeler, aşağıdaki gibi sadece birkaç adımda gerçekleştirilir:

  • Küçük bir “iletişim kutusu simgesi” oluşturmak için cinsiyet için Değerler hücresine tıklayın. Bu, Şekil A6.1’de gösterilmektedir.
  • Küçük kutu simgesine tıklamak, Şekil A6.2’de gösterildiği gibi bir iletişim kutusu üretir. Değer paneline sayısal değeri yazın, uygun Değer etiketini yazın ve değeri SPSS’ye kaydetmek için Ekle’ye tıklayın. Şekil A6.3’te kadın bilgilerini girdik ve Ekle’ye tıkladık.
  • Kalan kodlar için bilgileri yazın. Son Ekle’ye tıkladıktan sonra, pencere Şekil A6.4’e benzemelidir. Veri dosyasının
  • Değişken Görünümüne dönmek için Tamam’a tıklayın.
  • Veri dosyanızı kaydedin.

Bu tür keyfi kodları içeren değişkenler için kullanılan tüm rastgele kodlar için değer etiketleri sağlamayı tamamladığınızda, belirli kategorileri nasıl kodladığınıza ilişkin belleğinizi yenilemek için istediğiniz zaman bunlara başvurabileceksiniz. Örneğin, veriler girildikten bir süre sonra, başka birkaç durum için verileri girmeniz gerekebilir. Veri dosyasında bir cinsiyet değişkeni görüyorsunuz ancak kadınların 1 veya 2 olarak kodlanıp kodlanmadığını hatırlamayabilirsiniz; Değer Etiketlerinize başvurmak, her durum için uygun kodu seçmenize olanak tanır. Bu etiketleri ana menüdeki Yardımcı Programlar’dan da görüntüleyebilirsiniz.

Bu Değer Etiketleri, veri dosyanızdaki sayılar için yalnızca etiketlerdir. SPSS, etiketlere anlam atfetmeden bunları “harfler” veya “harf dizileri” olarak kullanır. Örneğin, m-i-s-s-i-n-g harflerinin cinsiyet değişkenlerindeki 9 değeri ile ilişkilendirileceğini belirtmişsiniz.

Bu sizin için harika bir hatırlatma, ancak SPSS, etiketi basitçe herhangi bir şey olabilecek bir harf dizisi olarak ele alıyor; bu nedenle, 9 değerini eksik olarak etiketlemiş olmanız, SPSS’ye hiçbir şekilde 9 değerini eksik bir değer olarak ele alması talimatını vermez – bu nedenle Eksik Değerlerin değişken bir özelliği vardır.

GEÇERLİ VE EKSİK DEĞERLER

Veri dosyasına girilen veriler, SPSS tarafından iki durumdan birinde olarak tanımlanır: veriler eksik veya geçerli olabilir. Eksik değerler, özelliğin bir ölçüsü olmadığı için SPSS tarafından normalde bir hesaplamada yer almayan değerler olarak değerlendirilir. Örneğin, eksik değerler, bir ortalama veya standart sapmanın hesaplanmasına dahil edilmez.

SPSS’nin vakaların tüm değişkenler üzerinde geçerli değerlere sahip olmasını gerektirdiği bazı analizler için (örneğin, korelasyon vakaların ilişkilendirilen iki değişkenin her birinde geçerli bir değere sahip olmasını gerektirir), bu koşul karşılanmazsa vakalar analizden hariç tutulur. 

Bir değer eksik olarak ele alınmazsa, geçerli bir değer olduğu varsayılır (yazma hataları dahil) ve tüm hesaplamalara dahil edilir. Bu nedenle, veri analizinden önce verilerinizi “temizlemek” veya “doğrulamak” önemlidir. Bir hücreyi boş bırakmak, SPSS tarafından eksik bir veri noktası olarak yorumlansa da, belirli bir değişken için belirli bir durumla ilgili bilgilerin eksik olduğunu belirtmek için belirli bir değer veya değerler kullanmak da mümkündür (ve bazen arzu edilir). Veri dosyasında görünen geçerli değerler aralığında olmayan eksik belirten bir değer seçin.

Eksik veri tamamlama yöntemleri
Eksik veri Nedir
R da eksik veri
Missing values nedir
Kayıp veri analizi Nedir
Eksik değer analizi
Kayıp veriler için yapılması gereken yöntemler
Multiple imputation nedir

9, 99 vb. değerler, geçerli değerler olmamaları koşuluyla, kayıp olarak belirtmek için popüler seçeneklerdir. Örneğin, yanıtlar beş puanlık bir ölçekte (1–5) sağlanırsa, 9 geçerli değerler için aralık dışında olduğundan eksik değer için 9 kullanılması işe yarar. Yanıtlar on puanlık bir ölçekte (1–10) verilirse, eksik değer için 9 kullanılması uygun değildir, çünkü 9 geçerli değerler aralığındadır (bu durumda eksik değer için 0 kullanabilirsiniz).

Şekil A7.1, cinsiyet değişkeni için eksik değerleri belirleme sürecini başlatmamızı göstermektedir. Hücreye tıklamak, tıklandığında Şekil A7.2’de gösterilen iletişim penceresini sunan bir iletişim kutusu simgesi üretir. Ayrık eksik değerler’i seçin ve Şekil A7.3’te gösterildiği gibi ilk panele “9” yazın. Ardından, veri dosyasının Değişken Görünümüne dönmek için Tamam’a tıklayın. Şekil A8’de cinsiyeti 9 değeri eksik olarak gösterdiğine dikkat edin. Veri dosyasını içinde bu yeni bilgilerle kaydedin.

VERİ DOSYASININ VERİ GÖRÜNÜMÜ

Veri dosyasının Veri Görünümünü görüntülemek için, veri dosyası penceresinin sol alt kısmında bu seçeneği tıklayın (bkz. Şekil A4). Şimdi size bir elektronik tablo sunuluyor. Satırlar vakalar veya katılımcılardır ve sütunlar (şimdi isimleriyle birlikte) değişkenlerdir. Artık verilerinizi hücrelere yazmaya hazırsınız. İmlecin konumunu değiştirmek için ok tuşlarını veya Sekme tuşunu kullanın. Bitirdiğinizde, veri dosyasını kaydedin.

BİR EXCEL ÇALIŞMA KAĞITINDAN VERİ OKUMA

Örnek data.xls adlı bir Microsoft Excel dosyasındaki bir meslektaşımızdan bazı veriler aldığımızı varsayalım. Bu veri setini SPSS’ye getirmek istediğimizi varsayalım. Excel dosyasının içeriği Şekil A9’da gösterilmiştir. Bu çok küçük dosya, örnekleme amacıyla dört vaka ve dört değişken içerir; değişken adları, Excel Çalışma Sayfasının ilk satırında bulunur.

Ana SPSS menüsünden Microsoft Excel’den (veya diğer elektronik tablolardan) bir dosyayı içe aktarmak için Dosya ➜ Aç ➜ Veri’yi seçin. Bu, verileri içeren dosyayı seçmenize izin vermek için bir gezinme penceresi açacaktır. Okunacak Excel (∗.xls) dosyaları için açılır menüden dosya biçimini seçin (bkz. Şekil A10), dosyanıza gidin ve Aç’a tıklayın.

Yolunuzu doğrulayın ve uygunsa, Şekil A11’de gösterildiği gibi Excel dosyasının ilk satırında değişken adlarının olduğunu gösteren kutuyu işaretleyin (eğer varsa, değişken adlarını en üst satırdan alabilmek çok uygun bir özelliktir). Excel elektronik tablosunda bulunurlar). Tamam’a tıklayın ve veriler şimdi SPSS veri dosyanızda görünecektir.

BİR METİN DOSYASINDAN VERİ OKUMA

Çok miktarda veri topluyorsanız ve bunları elle girmeniz gerekiyorsa, bunları doğrudan bir SPSS veri dosyasına (veya bu konuda bir Excel dosyasına) yazmak, verileri kaydetmenin en verimli yöntemi olmayabilir. SPSS veya Excel’de farklı hücrelere veri girmek için fazladan bir tuş vuruşu gerekir (Sekme veya ok tuşu); bu nedenle, veri alanları olarak iki kat daha fazla tuş vuruşu yaparsınız. Binlerce veri parçası ile daha verimli bir veri girişi stratejisini tercih edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir