Frekans Dağılımları – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Frekans Dağılımları – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Aralık 2021 Frekans tablosu nedir Frekans tablosu oluşturma Frekans tablosu oluşturma örnekleri Frekans tablosu yorumlama Gruplandırılmış frekans tablosu 0
Otomatik Test Teknikleri

Frekans Dağılımları

Nitel verilerle ilgili bazı sorulara bakalım. Görüntüleyici penceresinden Veri Düzenleyici penceresine geri dönün. Dosya Açık Veri Census2000 veri dosyasını seçin. SPSS, birden çok veri dosyasıyla çalışmanıza izin verir, ancak Durumları kapatmak isteyebilirsiniz.

Bu dosya, 2000 Amerika Birleşik Devletleri On Yıllık Nüfus Sayımı ile ilgili seçilmiş sorulara verdikleri yanıtlarla birlikte 1270 Massachusetts sakininin rastgele bir örneğini içerir. Nüfus sayımı formundaki bir soru, işe nasıl gidip geldiklerini sordu. Veri setimizde ilgili değişkene Means of Transportation to Work [TRVMNS] adı verilmektedir. Bu kategorik veya nominal bir değişkendir. Sayım Bürosu, çeşitli kategorileri temsil etmek için aşağıdaki kod numaralarını atamıştır:

Tanımlayıcı İstatistik Frekanslarını Analiz Edin… Çalışmak İçin Ulaşım Araçları [TRVMNS] değişkenini seçin ve Tamam’a tıklayın. Çalışan insanlar arasında en yaygın ulaşım aracı hangisidir? En az yaygın? Dikkatli olun: En yaygın yanıt “hiç çalışmıyor” idi.

Başka bir Çubuk Grafik

Bu dağılımın grafiğini çıkarmak için bir çubuk grafik yapmalıyız.
Grafikler Grafik Oluşturucu … Çubuğu seçin. Önizleme alanına sürükleyerek ilk çubuk grafik seçeneğini (basit) seçin. TRVMNS değişkenini X eksenine sürükleyin. Grafiğe bir başlık ve adınızı yerleştirin ve Tamam’ı tıklayın.
Çubuk grafik ve frekans dağılımı aynı bilgileri içermelidir. Onlar mı? Verileri görüntülemek için bir çubuk grafik yerine bir sıklık tablosu kullanmanın göreli yararları hakkında yorum yapın.

Oturum Çıktısını Yazdırma

Bazen bir Görüntüleyici penceresinin tamamını veya bir kısmını yazdırmak isteyeceksiniz. Oturumunuzu yazdırmadan önce, adınızı çıktıya yazdığınızdan emin olun. Oturumun tamamını yazdırmak için Görüntüleyici penceresinin İçindekiler bölmesinde herhangi bir yeri tıklatın (çıktının bir bölümünü seçmediğinizden emin olun) ve ardından Dosya Yazdır’ı seçin. Bir Görüntüleyici penceresinin bir kısmını yazdırmak için şunu yapın:

Görüntüleyici penceresinin Anahat bölmesinde (ekranın sol tarafı), çıktının yazdırmak istediğiniz ilk öğesini bulun. İmleci o öğenin adının üzerine getirin ve farenin sol düğmesine tıklayın.
Kaydırma çubuklarını kullanarak (gerekirse), imleci yazdırmak istediğiniz bölümün sonuna getirin. Ardından klavyede Shift tuşuna basın ve farenin sol tuşuna tıklayın. Burada gösterildiği gibi seçiminizin vurgulandığını göreceksiniz.

Dosya Yazdır… Seçim düğmesinin zaten işaretli olduğuna dikkat edin; bu, çıktının bir seçimini İçerik bölmesinde yazdıracağınız anlamına gelir. Tamam’ı tıklayın.


Frekans tablosu nedir
Frekans tablosu oluşturma
Frekans tablosu Oluşturma programı
Gruplandırılmış frekans tablosu
Frekans tablosu yorumlama
Frekans hesaplama istatistik
Frekans tablosu oluşturma örnekleri
Frekans tablosu Örnek Sorular


Bu oturumda uyguladığınız becerileri kullanarak şimdi aşağıdaki soruları yanıtlayın. Her durumda, cevabınızı doğrulamak için uygun bir grafik veya tablo sağlayın ve sonucunuzu nasıl çıkardığınızı açıklayın.

1. (Census2000 dosyası) TRVMNS değişkeninin işi olmayan kişilerin yanıtlarını içerdiğine dikkat edin. İş sahibi olanlar arasında bir tür toplu taşıma (otobüs, metro veya demiryolu) kullananların oranı nedir?

Aşağıdaki sorular için States, Marathon, AIDS, BP ve Nielsen dosyalarını kullanmanız gerekecektir. Soruyu yanıtlamak için birkaç yaklaşım veya komut kullanabilirsiniz; Hangi yaklaşımın size en uygun olduğunu düşünün.

2. BAC2004 adlı değişken, alkollüyken araç kullanmak için yasal kan alkolü eşiğini ifade eder. Tüm eyaletler eşiği .08 veya .10 olarak belirler. Eyaletlerin yüzde kaçı .08 standardını kullanıyor?

3. Inc2004 olarak adlandırılan değişken, 2004 yılında eyalet sakinleri için ortalama kişi başına düşen gelirdir. Tüm eyaletlerin sakinleri yaklaşık olarak aynı miktarda gelir mi kazandılar? Tipik bir miktar gibi görünen nedir? Eyaletler arasında ne kadar çeşitlilik var?

4. Kilometre adı verilen değişken, bir eyaletin sürücüleri tarafından yılda kat edilen ortalama mil sayısıdır. Bir Sap ve Yaprak grafiğinin yardımıyla, sürücülerin ülkeyi katedilen millerde yönlendirdiği iki durumu (Veri Düzenleyicide) bulun; Onlar neler?

Maraton

Bu dosya, 100. Boston Maratonu’ndaki tekerlekli sandalye yarışçılarının bitiş zamanlarını içerir.

5. Ülke değişkeni, yarışçının anavatanı için üç harfli bir kısaltmadır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çoğu yarışçı ABD’dendi. En fazla yarışçıya sahip ikinci ülke hangisidir?

6. 26 millik parkuru 2 saat, 10 dakikadan (130 dakika) daha kısa bir sürede tamamlayan tekerlekli sandalye yarışçılarının yaklaşık yüzde kaçını belirlemek için kümülatif bir histogram kullanın.

7. Dakika değişkeninin histogramının şeklini nasıl karakterize edersiniz? (Bu grafikte farklı aralıklarla deney yapın.) Bu dosya, dünyadaki AIDS insidansıyla ilgili verileri içerir.

8. 2005 yılında HIV/AIDS ile yaşayan yetişkinlerin dağılımının şeklini nasıl tanımlarsınız? Uzak ülkeler var mı? Eğer öyleyse, bunlar nelerdir?

9. 2003 enfeksiyon oranını (%) göz önünde bulundurun. Bu dağılımın şeklini önceki sorudaki dağılımın şekliyle karşılaştırın.

Bu dosya, çeşitli fiziksel ve zihinsel aktivitelerden sonra denekler için kan basıncı ve diğer hayati belirtiler hakkında veriler içerir.

10. Değişken sbprest, deneğin istirahat halindeki sistolik kan basıncıdır. Bu denekler için sistolik kan basıncının dağılımının şeklini nasıl tanımlarsınız?

11. Kümülatif bir histogram kullanarak, deneklerin yaklaşık yüzde kaçının sistolik basıncı 140’ın altındaydı?

12. dbprest değişkeni, deneğin istirahat halindeki diyastolik kan basıncıdır. Bu denekler için diyastolik kan basıncının dağılımının şeklini nasıl tanımlarsınız?

13. Kümülatif bir histogram kullanarak, deneklerin yaklaşık yüzde kaçı diyastolik basıncı 80’den azdı?

Bu dosya, 24 Eylül 2007’de sona eren hafta için en çok izlenen 20 televizyon programı için Nielsen derecelendirmelerini içerir.

14. Bildirilen ağlardan hangisi ilk 10’da en fazla programa sahipti? En az hangisi vardı?

15. Programların yaklaşık yüzde kaçı 11,5’in üzerinde reyting aldı?

İki Değişken İçin Tablo ve Grafikler

Bu oturumda aşağıdakileri yapmayı öğreneceksiniz:

• İki değişkeni çapraz tablo haline getirin
• İki değişkeni karşılaştıran birkaç çubuk grafik oluşturun
• İki değişken için bir histogram oluşturun
• İki nicel değişken için bir XY dağılım grafiği oluşturun

Çapraz Tablo Verileri

Önceki oturum, tek bir değişkenin gösterimleriyle ilgiliydi. Bu oturum, iki değişkeni karşılaştıran görüntüler oluşturmaya yönelik bazı teknikleri kapsar. İlk örneğimiz iki nitel değişkeni ele alıyor. Örnek, son oturumda gördüğünüz Nüfus Sayımı verilerini içeriyor ve özellikle şu soruyu ele alıyor: “Kadınlar ve erkekler işe gitmek için aynı yöntemleri kullanıyor mu?” Cinsiyet ve ulaşım araçlarının her ikisi de kategorik veriler olduğundan, ilk yaklaşımımız çapraz tablo olarak da bilinen ortak bir sıklık tablosu olacaktır.

Census dosyasını, File Open Data…’yı ve Census2000’i seçerek açın.

Tanımlayıcı İstatistik Çapraz Tablolarını Analiz Edin… İletişim kutusunda (sonraki sayfa), Çalışmak için ulaşım aracı [TRVMNS] ve Cinsiyet [seks] değişkenlerini seçin ve Tamam’a tıklayın. Çapraz tabloyu Görüntüleyici penceresinde bulacaksınız. Arabaları, kamyonları veya kamyonetleri kim daha çok kullanır: Erkekler mi, kadınlar mı? Nedenini açıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir