Çapraz Tablo Verileri – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çapraz Tablo Verileri – SPSS Ödevi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Fiyatları – SPSS Örnekleri – Ücretli SPSS Analizi Yaptırma – SPSS Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Aralık 2021 çapraz tablo soruları İki Değişkenli çapraz tablo SPSS Tablo yapma 0
Seçimleri Değerlendirme

Çapraz Tablo Verileri

Çapraz Tablolar komutunun sonuçları gizemli değildir. Vaka işleme özeti, eksik veri olmadan 1270 vaka olduğunu gösterir. Çapraz tablonun kendisinde, tablonun satırları çeşitli ulaşım araçlarını temsil eder ve sütunlar kadın ve erkekleri ifade eder. Böylece, örneğin, 243 kadın bir araba, kamyon veya minibüste gidip geldi.

Örneklemde eşit sayıda kadın ve erkek olmadığı için sadece frekanslara bakmak yanıltıcı olabilir. Bu şekilde işe giden erkeklerin yüzdesini, bunu yapan kadınların yüzdesiyle karşılaştırmak daha yararlı olabilir. Örnekler küçükse yüzdeler bile yanıltıcı olabilir. Burada, neyse ki, büyük bir örneğimiz var. Daha sonra, numune boyutunu göz önünde bulundurarak numune bilgilerini daha eleştirel bir şekilde değerlendirmeyi öğreneceğiz.

Çapraz tablolama işlevi, frekansları kolayca bağıl frekanslara dönüştürebilir. Bunu, daha önce olduğu gibi aynı menüleri izleyerek Çapraz Tablolar iletişim kutusuna dönerek veya biraz farklı bir yol izleyerek yapabiliriz.

Yakın Zamandaki Bir İletişim Kutusunu Düzenleme

Çoğu zaman, farklı değişkenler veya seçenekler kullanarak bir komutu tekrarlamak isteriz. Yakın tarihli bir komuta hızlı erişim için SPSS, menülerin altındaki araç çubuğunda özel bir düğme sağlar. Diyalog Geri Çağırma düğmesine (sağda gösterilmiştir) tıklayın ve yakın zamanda verilen komutların bir listesini göreceksiniz. Çapraz tablolar listenin başında olacaktır; tıklamak
Çapraz tablolar ve son iletişim kutusu yeniden görünecektir.

Yukarıda sorulan soruyu yanıtlamak için, her hücredeki değerlerin kadın ve erkek sayısına göre frekansları yansıtmasını istiyoruz, dolayısıyla her birini ilgili sütunun toplamına bölmek istiyoruz. Bunu yapmak için, Hücreler işaretli düğmeyi tıklayın, Sütun Yüzdelerini kontrol edin, Devam’ı ve ardından Tamam’ı tıklayın. Bu tabloya dayanarak, erkeklerin mi yoksa kadınların mı araba, kamyon veya kamyonet ile işe gidip gelme olasılığının daha yüksek olduğunu söyleyebilir misiniz? Şimdi Satır Yüzdelerini sormayı deneyin (Diyalog Geri Çağırma’ya tıklayın). Bu sayılar neyi temsil ediyor?

Çubuk Grafikler Hakkında Daha Fazlası

İki değişken arasındaki ilişkiyi analiz etmek için bir çubuk grafik de kullanabiliriz. Öğrenci anketindeki iki nitel değişken arasındaki ilişkiye bakalım: cinsiyet ve emniyet kemeri kullanımı. Öğrencilere araç kullanırken ne sıklıkla emniyet kemeri taktıkları sorulmuştur: Asla, Bazen, Genellikle ve Her Zaman. Sizce öğrenciler ne dedi? Sizce erkekler ve kadınlar aynı tepkiyi veriyor mu? Bu soruları yanıtlamaya yardımcı olacak bir çubuk grafik oluşturacağız. Veri Düzenleyici’de Öğrenci adlı dosyayı açın.

Grafikler ChartBuilder… Bu komutu önceki oturumda kullandık. Galeri seçeneklerinden Çubuk’u seçin. Ardından ikinci çubuk grafik simgesini (kümelenmiş) önizleme alanına sürükleyin. Yatay eksen için bir değişken belirlemeliyiz ve isteğe bağlı olarak başka değişkenler belirtebiliriz.

Emniyet kemeri kullanım sıklığı [kemer] öğesini yatay eksene sürükleyin. Şimdi Tamam’ı tıklasaydık, her bir yanıtı veren toplam öğrenci sayısını görürdük. Ama biz kadın ve erkeklerin yanıtlarının karşılaştırılmasıyla ilgileniyoruz.

Cinsiyet’i X’teki Küme kutusuna sürükleyin. Tamam’ı tıklayın.


istatistik, çapraz tablo soruları
SPSS çapraz tablo YORUMLAMA
Biyoistatistik çapraz tablo
İki Değişkenli çapraz tablo
SPSS tablo YORUMLAMA
SPSS Tablo yapma
Excelde çapraz tablo oluşturma
Çapraz tablo YORUMLAMA


Yeni oluşturduğunuz çubuk grafiğe yakından bakın. Bu öğrencilerin emniyet kemeri alışkanlıkları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bu çubuk grafikte eksen kategorilerinin sırası alfabetiktir. Bu sıra değişkeniyle, kategorilerin sıklığa göre sıralanması daha mantıklı olacaktır: Hiçbir Zaman, Bazen, Genellikle ve Her Zaman. Kategorilerin sırasını Grafik Düzenleyici’yi açarak veya Grafik Oluşturucu iletişim kutusunu geri çağırarak değiştirebiliriz. Önceki Grafik Oluşturucu iletişim kutusuna dönün.

Sağdaki Eleman Özellikleri kutusunun altında, X ekseni1’i (Çubuk1) seçin. Kategoriler altında, kategorilerin sırasını yatay eksende aşağıdaki sırayla yerleştirmek için yukarı ve aşağı okları kullanın: Hiçbir Zaman, Bazen, Genellikle, Her Zaman.

Öğe Özellikleri’nde Uygula’yı ve ardından ana Grafik Oluşturucu iletişim kutusunda Tamam’ı tıklayın. Ortaya çıkan grafiğin okunması ve yorumlanması daha net olmalıdır.

Bu grafik, erkeklerin ve kadınların tepkilerini karşılaştırmak için kümelenmiş çubuklar kullanır. Kümelenmiş bir çubuk grafik, erkekler ve kadınlar tarafından kemer kullanımındaki farklılıkları vurgular, ancak her bir kullanım kategorisinde kaç öğrencinin olduğunu söylemek zor. Yığılmış çubuk grafik kullanışlı bir alternatiftir.

Daha önce yaptığımız gibi diyalog geri çağırma simgesini seçin ve Chart Builder’ı seçin. Üçüncü çubuk grafik simgesini (yığılmış) önizleme alanına sürükleyin. Yatay eksen değişkeni (emniyet kemeri kullanım sıklığı) aynı kalacaktır. Ancak, Cinsiyeti Yığın kutusuna sürüklemeniz gerekecektir. 

Kategorileri daha önce yapıldığı gibi sıklığa göre düzenleyin. İşte bu grafiğin kümelenmiş ve yığılmış versiyonları. Farklı bilgiler mi gösteriyorlar? Bir izleyici bu grafiklerden ne gibi izlenimler alır?

Bir çubuk grafikte nicel bir değişkeni de analiz edebiliriz. Öğrenci anketindeki kadın ve erkeklerin not ortalamalarını (GPA) karşılaştıralım. İki grubun ortalamalarını karşılaştırabiliriz.

Grafikler Grafik Oluşturucu… Çubuk’u seçin ve ilk çubuk grafik simgesini (basit) önizleme alanına sürükleyin.

Mevcut GPA’yı [gpa] dikey eksene ve Cinsiyet’i yatay eksene sürükleyin. Tamam’ı tıklayın

Grafikteki çubuklar, GPA değişkeninin ortalamasını veya ortalamasını temsil eder. Erkeklerin ve kadınların ortalama GPA’ları nasıl karşılaştırılır?

İki Dağılımı Karşılaştırma

Çubuk grafik, erkekler ve kadınlar için ortalama GPA’ları karşılaştırdı. Tüm dağılımlar nasıl karşılaştırılır? Bir inceleme olarak, tüm öğrenciler için GPA’ların dağılımına bakarak başlıyoruz.

Grafik Grafik Oluşturucu… Histogram’ı seçin ve ilk histogram simgesini (basit) önizleme alanına sürükleyin. Değişken olarak Mevcut GPA [gpa]’yı seçin ve Tamam’ı tıklayın. Burada gösterilen grafiği göreceksiniz. Bu dağılımın şeklini nasıl tanımlarsınız?

Kız ve erkek öğrencilerin not dağılımını karşılaştıralım. Aynı dikey ve yatay ölçekleri kullanarak yan yana iki histogram oluşturacağız:

Dialog Recall düğmesine tıklayın ve Chart Builder’ı seçin. Grafiğin kadınlar ve erkekler için GPA’ları ayırt etmesi gerektiğini belirtmemiz gerekiyor.

Gruplar/Puan Kimliği sekmesine tıklayın. Sütunlar Panel Değişkeni’ni seçin, ardından Cinsiyet’i Panel kutusuna sürükleyin ve Tamam’ı tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir