Çizgi Köşe Stilleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizgi Köşe Stilleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

26 Kasım 2022 AutoCAD KESİKLİ çizgi olmuyor AutoCAD yardımcı çizgi açma 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Çizgi Köşe Stillerini Ayarlama

Duvar çizgilerinin köşelerinin gösterildiği gibi keskin ve keskin yerine yuvarlak göründüğünü fark edebilirsiniz.

AutoCAD’in çizim zamanında bu köşeleri çizme şeklini Plot Style Table Editor aracılığıyla ayarlayabilirsiniz:

1. Önceki alıştırmada yaptığınız gibi Mystyle.ctb çizim stili tablosunu açın.
2. Form Görünümü sekmesine tıklayın ve ardından Çizim Stilleri liste kutusunda Renk 3’e tıklayın.
3. Çizgi Sonu Stili açılır listesine tıklayın ve Kare’yi seçin.
4. Kaydet ve Kapat’a tıklayın; ardından Sayfa Yapısı iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklayın.
5. Değişikliklerinizi görüntülemek için Görüntüle ve Tümünü Yenile’yi seçin. Şimdi köşeler gösterildiği gibi keskin bir açıda buluşuyor.

NOT : Satır Birleştirme Stili ayarı, AutoCAD yazı tiplerini olumsuz etkileyebilir. Metin bozuk görünüyorsa varsayılan Use Object End Style ayarından farklı bir çizgi birleştirme stili kullanan bir katmanda olup olmadığını kontrol edin.

Çizgi Sonu Stili açılır listesindeki Kare seçeneği, bitişik çizgilerin uç noktalarını, köşeleri bir çentik yerine temiz bir köşede buluşacak şekilde uzatır. Çizgi Birleştirme Stili açılır listesi, sürekli çizgiler için benzer bir ayar seti sunar. Örneğin, Çizgi Birleştirme Stili açılır listesindeki Yuvarlak seçeneğini kullanarak sürekli çizgi köşelerini yuvarlayabilirsiniz.

Katı Alanlar için Ekran Değerlerini Ayarlama

Bakacağınız son seçenek, bir rengi ekranlı bir alana nasıl değiştireceğinizdir. Bir haritadaki bir odak alanında olduğu gibi, o alanı grafiksel olarak vurgulamak veya bir kat planındaki işlevleri belirlemek için sık sık çiziminizin bir alanına gri veya renkli bir arka plan eklemek isteyeceksiniz.

Kullanmak üzere olduğunuz ayarlar, gölgeli arka planlar oluşturmanıza olanak tanır:

1. Sayfa Yapısı Yöneticisi’ni açın ve Sayfa Yapısı iletişim kutusunu yeniden açmak için Değiştir’e tıklayın. Ardından, Plot Style Table Editor’ı açın.
2. Çizim Stilleri liste kutusundan Renk 3’ü seçin.
3. Tarama liste kutusunda, seçmek için 100 rakamına tıklayın.
4. 50↵ yazın.
5. Kaydet ve Kapat’a tıklayın. Sayfa Yapısı iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın ve Sayfa Yapısı Yöneticisi iletişim kutusunda Kapat’a tıklayın.
6. Görüntüle ▏Tümünü Yenile’yi seçin. Duvarlar düz siyah yerine gri tonlarındaydı.

Bu alıştırmada geniş siyah bir çizgiyi griye çevirdiniz. Tarama seçeneği, seçilen rengin tonunu düz bir renkten tam yoğunluğunun yüzde 50’sine sahip bir renge düşürmenizi sağlar.

Çeşitli tonlar elde etmek için Perdeleme seçeneğini renkle birlikte kullanabilirsiniz. Geniş alanları renkle kaplamanız gerekiyorsa, bu alanları doldurmak için Kesintisiz tarama desenini kullanabilir ve ardından alanın renginde ince ayarlamalar yapmak için Plot Style Table Editor’daki Screening seçeneğini kullanabilirsiniz.

Çakışan Nesnelerin Görünürlüğünü Kontrol Etme

Ayrıca Draworder komutunu katı dolgulu alanlarla bağlantılı olarak da bilmelisiniz. Bu komut, nesnelerin görüntülendiğinde veya çizildiğinde nasıl gizlendiğini veya üst üste bindiğini kontrol etmenizi sağlar. Düz taramalarınız metin veya diğer grafikleri gizliyorsa, Draworder hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için Bölüm 14’e bakın. Bazı çıkış aygıtları, örtüşen grafiklerin nasıl çizileceğini belirleyen bir Birleştirme Kontrolü seçeneği sunar.

Çizim Stili Tablo Düzenleyicisindeki Diğer Seçenekler

Şimdiye kadar pek çok olay örgüsü stili seçeneği gördünüz, ancak gelecekte kullanmak isteyebileceğiniz daha pek çok seçenek var. Bu bölüm, önceki alıştırmalarda ele alınmayan seçenekleri açıklamaktadır.

İPUCU :Plot Style Table Editor’daki seçenekler, bir renkli çizim stil tablosunu veya adlandırılmış bir çizim stili tablosunu düzenlemenizden bağımsız olarak aynıdır.


AutoCAD KESİKLİ çizgi olmuyor
AutoCAD yardımcı çizgi açma
Autocad çizgi tipi oluşturma
Autocad çizgi tipi değiştirme
Autocad kesikli çizgi nasıl yapılır
AutoCAD kesikli çizgi
AutoCAD eksen çizgisi komutu
AutoCAD kesikli çizgi ölçek


Genel Sekmesi

Daha önce sunulan alıştırmada Çizim Stili Tablo Düzenleyicisinin Genel sekmesine gerçekten bakmadınız. Genel sekmesi, düzenlemekte olduğunuz çizim stiliyle ilgili bilgiler sunar. Açıklama kutusuna stilin açıklamasını girebilirsiniz. Bu, çizim stilini çizim için başka birine gönderdiğiniz bir çizime dahil etmeyi planlıyorsanız yararlı olabilir.

Dosya Bilgileri grubu, dosya konumu ve adı ile çizim stili tablosunda yer alan renk stillerinin sayısı hakkında temel bilgileri verir.

Global Ölçek Faktörünü ISO Olmayan Çizgi Tiplerine Uygula onay kutusu, ISO çizgi tipi ölçek faktörlerinin tüm çizgi tiplerine uygulanıp uygulanmayacağını belirlemenizi sağlar. Bu öğe seçildiğinde, Ölçek Faktörü giriş kutusu etkinleşerek bir ölçek faktörü girmenizi sağlar.

NOT : Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) çizgi tipleri, teknik resimler için ISO standartlarına uygun özel çizgi tipleridir.

Tablo Görünümü Sekmesi

Tablo Görünümü sekmesi, Form Görünümü sekmesiyle aynı ayarları yalnızca farklı bir biçimde sunar. Her çizim stili, sekmenin sol tarafında listelenen çizim stilinin özellikleriyle birlikte bir sütun olarak gösterilir. Bir özelliği değiştirmek için sütunda o özelliği de tıklayın.

Aynı ayarı tüm çizim stillerine aynı anda uygulamak için tek bir çizim stilinden kullanmak istediğiniz ayarı sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Kopyala’yı da seçin. Ayarı yeniden sağ tıklayın ve ardından kısayol menüsünden Tüm Stillere Uygula’yı seçin.

Çizim stilleri için çizgi kalınlığı ayarlarını yapmanızı sağlayan Çizgi Ağırlıklarını Düzenle iletişim kutusunu açmak için de Çizgi Ağırlıklarını Düzenle düğmesini tıklayın.

Form Görünümü Sekmesi

Bu bölümde daha önce gösterilen Form Görünümü sekmesini zaten gördünüz ve onunla çalıştınız. Bu sekme, Tablo Görünümü sekmesiyle aynı ayarları ancak farklı bir biçimde içerir. Her rengi bir özellikler sütunu olarak görüntülemek yerine, özellikler sağ tarafta seçenekler olarak listelenir ve renkler bir liste kutusunda da listelenir.

Bir rengin özelliklerini değiştirmek için, listeden rengi seçin ve ardından iletişim kutusunun sağ tarafındaki Özellikler grubundaki değerleri düzenleyin. Örneğin, Renk 3 stilinin tarama değerini değiştirmek için Çizim Stilleri listesinde Renk 3’ü vurgulayın, Tarama giriş kutusuna çift tıklayın ve yeni bir değer girin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir