Ayrıntılı Adımlar  – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Ayrıntılı Adımlar  – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

14 Ekim 2022 AutoCAD hızlı çizim Autocad Püf Komutları 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Büyük Resim

AutoCAD ile çalışırken bu basit sırayı izlerseniz, insanların çizimle ilgili birçok probleminden kaçınabilirsiniz.

1. Model Alanında boyut veya tarama olmadan geometrinizi tam boyutlu oluşturun.
2. Kağıt Alanında bir antet bloğu ve ölçeklenmiş görünüm pencereleri ile mizanpajınızı ayarlayın.
3. Model Alanında bir Paper Space görünüm penceresi aracılığıyla boyutlar ve tarama desenleri ekleyin. Basit, değil mi?

Ayrıntılı Adımlar

Bunlar üç büyük adım, ama elbette şeytan ayrıntıda gizlidir. İşte detayların 23 tanesi :

1. Bu yazı serisinin önceki bölümlerinde belirtildiği gibi uygun bloklar, metin stilleri, boyut stilleri ve katmanlar oluşturun.
2. Model Uzayında hiçbir boyut veya tarama deseni olmadan geometrinizi oluşturun. Nesne çizgilerini, gizli çizgileri, hayali çizgileri ve merkez çizgilerini dahil edin.
3. Düzen sekmelerini veya LAYOUT komutunu kullanarak Kağıt Alanına geçin.
4. Sayfa Yapısı Yöneticisini kullanarak sayfayı ayarlayın (Düzen sekmesine sağ tıklayın). Gösterildiği gibi ya yeni bir sayfa düzeni oluşturun ya da mevcut olanı değiştirin.
5. Bir çizici seçin.
6. Çizim stili bir tablo seçin.
7. Bir kağıt boyutu seçin.
8. Bir metrik çizim çizmiyorsanız, düzeni 1:1 ölçekte çizdiğinizden emin olun. Bir metrik çizimdeyseniz ve kullanılan kağıt boyutu inç olarak ölçülüyorsa, AutoCAD, AutoCAD 2005’ten itibaren otomatik olarak 1:25.4 ölçeğinde çizim yapar. Önceki sürümlerde, bu ilişkiyi düz hale getirmek için Metrik seçeneğini seçmelisiniz.
9. Bunlar şablonunuzun bir parçası değilse, tam boyutlu bir kenarlık ve başlık bloğu ekleyin, böylece görünümlerinizi ayarlamak için ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu görebilirsiniz.
10. Varolan kayan görünümü değiştirin veya istenilen şekil ve boyuttan yeni bir tane oluşturun ve bunu bir Görünüm Pencereleri katmanına yerleştirin. Viewports katmanını nonplot olarak ayarlayın veya çizimden önce dondurun. Çalışırken görünüm alanlarının kenarlarının görünür olmasını seviyorum, böylece özelliklerini değiştirebilirim, ancak diğerleri çizildiğinde görüneceği gibi bir sayfayla çalışmayı sever.
11. MVIEW komutunu kullanarak detay çizmek için başka kayan görünüm portları ekleyin. Bunları aynı çizim dışı Görünüm Portları katmanına yerleştirin. Standart AutoCAD komutlarından herhangi birini kullanarak olaydan sonra kayan görünüm portlarını taşıyabilir veya düzenleyebilirsiniz, ancak kavrama düzenlemeyi kullanmayı deneyin.
12. Görünüm portları araç çubuğunu kullanarak her görünüm için uygun bir çizim ölçeği oluşturun. Kayan bir görünüm portunun kenarını seçin ve ardından bir ölçek seçin. Görünüm Alanları araç çubuğu gösterilmiyorsa, açın. Bu araç çubuğundaki pencere, Ölçek kontrol penceresidir.

ZOOM komutunun XP seçeneğini kullanarak aktif bir kayan görünüm alanında bir ölçek ayarlayabilirsiniz. Ancak, o kayan görünüm alanındayken yakınlaştırma büyütmesini yanlışlıkla değiştirirseniz, Görünüm Pencereleri araç çubuğunda görüntülenen ölçek hemen güncellenmez. Bu olursa, yanlış ölçekle bir görünüm penceresini kilitleyebilirsiniz. Ölçeği ayarlamak için görünümün kenarını seçerek bu sorunu önleyin.


AutoCAD Ders Notları PDF
AutoCAD komut listesi
Autocad Kitap PDF indir
AutoCAD Komutları
Autocad Püf komutlar
AutoCAD komutları PDF
AutoCAD hızlı çizim Teknikleri
AutoCAD bilinmesi Gereken komutlar


13. Kayan görünüm portunu istediğiniz şekilde görüntüledikten sonra, arsa ölçeğinizi yanlışlıkla değiştirmemek için ekranı kilitleyin. Aksi takdirde, boyutlarınız farklı boyutlara sahip olabilir. Görünüm alanının kenarını seçip sağ tıklatarak Kağıt Alanında bir görünüm penceresini kilitleyebilirsiniz. MVIEW komutunun Lock (Kilitle) seçeneğini kullanarak bir veya daha fazla görünüm portunu da kilitleyebilirsiniz.
14. Her görünüm için bir boyut katmanı oluşturun. Farklı ölçeklerde aynı geometriyi iki görünümde gösterdiğinizde, bir görünüm için amaçlanan boyutları başka bir görünümde gösterebilirsiniz. Boyutlar, kayan görüntü bağlantı noktalarında farklı boyutlarda görünür, çünkü onları her kayan görüntü alanında farklı bir büyütmeye yakınlaştırmışsınızdır. Sağdaki görünüm penceresindeki boyutlar soldaki aktif görünüm alanında görünmez çünkü bulundukları katman, fl1-dim-det, mevcut katmanda donmuştur.
15. Dondurucu katmanlar, her bir kayan görünüm bağlantı noktasındaki görüntülerini kontrol etmek için görünüm bağlantı noktasına göre:
• Boyutların gösterilmesini istemediğiniz yerde görünümü etkinleştirin.
• Bu görünüm penceresi etkinken, Geçerli Görünüm Penceresinde Dondur veya Çözün simgesini seçmek için Nesne Özellikleri araç çubuğundaki Katman Kontrolü penceresini kullanın. Bunu Katman Yöneticisi iletişim kutusunda da yapabilirsiniz, ancak Katman Denetimi penceresi daha hızlıdır.

VPLAYER komutu daha da hızlıdır. Komut satırında, bir komut dosyasında veya bir Lisp programında kullanın.

• Ayrıntı boyutları için ayrı bir boyut katmanı yapın ve bu katmanı ana görünüm alanında ve görüntülenmesini istemediğiniz diğer yerlerde dondurun.

16. Her görünüm portunaboyutunuzu ekleyin.Bölüm 4’te önerildiği gibiboyut stiliniziayarlarsanız, boyutlar her bir görünüm portundaki yakınlaştırma büyütmesine göre otomatik olarak ölçeklenir. Sonuç olarak, tüm yükseklikler her görünümde aynı şekilde çizilir.
17. Aynı boyut katmanlarına tarama desenleri ekleyebilir veya sadece tarama desenleri için benzer katmanlar oluşturabilirsiniz. Tarama desenlerinizi daha önce gösterildiği gibi Kağıt Alanına ölçeklendirerek uygun görünümlere ekleyin. Unutmayın, bu yalnızca kayan bir görünüme eklendiklerinde işe yarar.
18.Tam boyutlu metinkullanarakKağıt Alanına notlarınızı ekleyin.
19. 3D modellerin nasıl görüntüleneceğini veya grafiğini nasıl kontrol etmek için MVIEW’u kullanabilirsiniz. Bunlar Tel Kafes, Gizli, 3B Gizli, 3B Tel Kafes, Kavramsal, Gerçekçi veya İşlenmiş olarak görüntülenebilir. Seçenekler, AutoCAD 2007’den önce biraz farklıdır, ancak kafanızı karıştıracak hiçbir şey yoktur.
20.Çizgilendirmeden önce tümgörünüm bağlantı noktalarını çizim katmanına yerleştirin. Görünüm alanlarının kenarları her zaman ince çizgiler olarak çizilir. Onları görmek istiyorsanız, üzerlerine bir çizgi çizin.
21. Mevcut görünüm pencerelerindeki katmanların görünürlüğünü yönetmeniz gerekiyorsa, VPLAYERveyaNesne Özellikleri araç çubuğundaki açılır listeyi kullanın. VPLAYER, joker karakterler kullanarak birden çok görüntü alanının görünürlüğünü kontrol etmenize olanak tanır. Aktif kayan görünüm alanında FL2 karakterleriyle başlayanlar dışında tüm katmanları dondurmak için kullanılan VPLAYER’ı gösterir.
22. Daha sonra gösterildiği gibi uygun çizim stili tabloları kullanarak önceden kurmuş olduğunuz çiziciye, çiziciye gönderin.
23. Daha fazla düzen eklemek için herhangi bir düzeni sağ tıklayın, Yeni’yi seçin ve bu adımları tekrar uygulayın.
Artık düzenleri anladığınıza göre, Düzen Sihirbazına bakın. Düzenleri kullanma sürecini basitleştirebilse de, bir şeyi değiştirmek istiyorsanız ve sihirbazın ne yaptığını anlamadıysanız gününüzü karmaşıklaştırabilir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir