AutoCAD Terminolojisi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

AutoCAD Terminolojisi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

24 Temmuz 2022 AutoCAD Komutları Autocad q ne demek AutoCAD terimleri 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

AutoCAD Terminolojisi

AutoCAD 2002 terminolojisi temelde önceki sürümlerle aynıdır ve aşağıda AutoCAD’de yeni kullanıcılar tarafından yaygın olarak karşılaşılan öğelerin kısa bir açıklaması verilmektedir.

Menü

Menü, kullanıcının belirli bir görev için gerekli olanı seçtiği (seçtiği) seçenekler listesidir. Bir menü öğesinin seçilmesi, fareyi gerekli öğenin üzerine getirip sol tıklatarak gerçekleştirilir. Farklı menü türleri vardır, örn. açılır, basamaklı, ekran, araç çubuğu düğmesi simgesidir.

Komut

Komut, bazı görevleri gerçekleştirmek için kullanılan bir AutoCAD işlevidir. Bu, bir çizgi çizmek, bir şekli döndürmek veya bir metin öğesini değiştirmek olabilir. Komutlar şu şekilde etkinleştirilebilir:

a) bir menüden seçim
b) bir araç çubuğu düğmesinden uygun simgeyi seçme
c) komut satırında klavyeden komutu girme d) komut kısaltmasını girme
e) Daha önce açıklandığı gibi Alt tuşunu kullanarak.

Bu çalışmada sadece ilk üç seçenek kullanılacaktır.

Nesneler

AutoCAD 2002’de çizilen her şey bir nesne veya varlık olarak adlandırılır, örn. çizgiler, daireler, metin, boyutlar, tarama vb. tüm nesnelerdir. Kullanıcı, istendiğinde farenin sol tıklamasıyla uygun varlığı/nesneyi ‘seçer’.

Kaçış (Esc) tuşu

Bu, herhangi bir zamanda herhangi bir komutu iptal etmek için kullanılır. Özellikle kullanıcı bir komutta kaybolduğunda çok kullanışlıdır. Esc tuşuna basmak herhangi bir komutu iptal edecek ve komut istemi satırına geri dönecektir.

Simge

Simge, adlandırılmış bir araç çubuğu içindeki bir düğmede bulunan resim biçimindeki bir menü öğesidir. Simgeler kitap boyunca, özellikle de bir komut ilk kez kullanıldığında yaygın olarak kullanılacaktır.

Kademeli Menü

Bir açılır menüde adından sonra olan bir öğe seçildiğinde, örn. menü çubuğu seçildiğinde, gösterilen kademeli efekt görüntülenecektir. Kademeli menüler şu şekilde iptal edilebilir:

1 seçme okunu ekranın herhangi bir yerine hareket ettirin ve sol tıklayın
2 Esc tuşuna basılması ‘son’ kademeli menüyü iptal eder.

Diyalog kutuları

Adından sonra bir öğe seçildiğinde her zaman bir diyalog kutusu görüntülenir, örn. menü çubuğu dizisi Format-Units seçildiğinde, Drawing Units diyalog kutusu görüntülenecektir. Diyalog kutuları, kullanıcının parametre değerlerini değiştirmesine veya bir yardımı AÇIK/KAPALI konuma getirmesine izin verir.

Çoğu iletişim kutusu, aşağıdaki gibi kullanılan Açık, İptal ve Yardım seçeneklerini görüntüler:

OK: mevcut diyalog kutusundaki değerleri kabul edin
İptal: diyalog kutusunu herhangi bir değişiklik yapmadan iptal edin, Windows formatında daha fazla bilgi verir.
Yardım: Windows, Dosya-Çıkış ile veya başlık çubuğundaki (en sağdaki düğme) Windows Kapat düğmesi kullanılarak iptal edilebilir.


AutoCAD Komutları
AutoCAD terimleri
Autocad Byblock nedir
Bilgisayar destekli çizim Terimleri
Autocad q ne demek


Araç Çubukları

Araç çubukları, kullanıcı için yardımcı araçlardır. Sürüm 2002 komutlarının ekranda düğme simgesi biçiminde görüntülenmesini sağlarlar. Gerekli komut, uygun düğme seçilerek (sol tıklama) etkinleştirilir.

Simge komutu, seçim okunu bir simgenin üzerine getirip bir saniyeliğine bırakarak sarı renkte (varsayılan renk) bir araç ipucu olarak görüntülenir. Seçilebilecek 26 araç çubuğu vardır ve AutoCAD 2002 başlatıldığında normalde varsayılan olarak dördü görüntülenir, bunlar Standart, Nesne Özellikleri, Değiştir ve Çiz araç çubuklarıdır.

Araç çubukları şunlar olabilir:

a) çizim alanında herhangi bir yerde görüntülenir ve konumlandırılır
b) kullanıcı tercihine göre özelleştirilmiş.

Bir araç çubuğunu etkinleştirmek için, Görünüm-Araç Çubukları menü çubuğundan seçim yapın ve kullanıcının dört sekmeye erişmesini sağlayan Özelleştir iletişim kutusu görüntülenecektir: Komutlar, Araç Çubukları (etkin), Özellikler ve Klavye. Bir araç çubuğunu görüntülemek için, gerekli ada göre kutuyu seçin.

Varsayılan Çiz, Değiştir ve Nesne Özellikleri araç çubuklarının yanı sıra, Boyutlandırma ve Nesne Yakalama araç çubukları açık durumdayken Özelleştir iletişim kutusunun Araç Çubuğu sekmesini görüntüler. Araç çubukları, çizim alanında Nesne Yakalama ve Ölçümlendirme araç çubukları olarak konumlandırıldığında, bunlara YÜZEN araç çubukları denir. Ayrıca Dik nesneye tuttur simgesinden Araç İpucunu da görüntüler.

Araç çubukları şunlar olabilir:

1 Kullanıcı tarafından ekranda uygun bir konuma taşındı. Bu, seçim okunu araç çubuğunun mavi başlık alanına hareket ettirerek ve farenin sol düğmesini basılı tutarak elde edilir. Araç çubuğunu ekranda gerekli konuma getirin ve sol düğmeyi bırakın.
2 Araç çubuğu kenarları yanlara veya aşağı doğru ‘sürüklenerek’ şekli değiştirildi.
3 Araç çubuğu başlık çubuğunun sağındaki ‘İptal kutusu’ seçilerek herhangi bir zamanda iptal edilebilir.

Herhangi bir zamanda hangi araç çubuklarının görüntüleneceği kullanıcının tercihidir. Genelde Çiz, Değiştir, Boyutlandırma ve Nesne Yakalama araç çubuklarını her zaman görüntüler ve gerektiğinde diğerlerini etkinleştiririm. Araç çubukları, gerekli ekran kenarına taşınarak çizim alanının kenarlarına yerleştirilir. Kenara ulaşıldığında araç çubuğu otomatik olarak sabitlenecektir.

İki kayan ve dört sabitlenmiş araç çubuğu görüntüler:

a) Yerleşik: Ekranın üst kısmındaki Standart ve Nesne Özellikleri; Ekranın solundaki Çiz ve Değiştir. Bu dört araç çubuğu varsayılan olarak “ayarlandı”
b) Kayan: Nesne Yakalama ve Boyut. Bu iki araç çubuğu benim tarafımdan ‘etkinleştirildi’.

Araç çubuklarının kullanılması gerekmez, kullanıcıya yardımcı olurlar. Tüm komutlara menü çubuğundan erişilebilir, ancak çizim verimliliğini büyük ölçüde artırdıkları için araç çubuklarının kullanılması önerilir. Kullanıldığında, yüzer mi yoksa sabitlenmiş mi olduğu kullanıcının tercihidir.

Açılır menü

Bir düğme simgesi seçildiğinde, bir AutoCAD komutu etkinleştirilir. Simge kutusunun sağ alt köşesinde simgesi varsa ve farenin sol düğmesi basılı tutulursa, kullanıcının diğer simgelere erişmesine izin veren bir FLY-OUT menüsü elde edilir. Aşağıdaki açılır menüler Standart araç çubuğunda mevcuttur.

Geçici İzleme Noktası: nesne yakalama simgeleri UCS: simge biçiminde UCS seçenekleri Adlandırılmış görünüm: bakış açısı ön ayar simgeleri Yakınlaştırma: simge biçiminde çeşitli yakınlaştırma seçenekleridir.

Sihirbaz

Sihirbaz, kullanıcının bir çizim oturumunu başlatmak için gerekli olan çeşitli parametrelere erişmesine izin verir, örn. birimler, kağıt boyutu vb. İki Sihirbaz seçeneği vardır, bunlar Hızlı Kurulum ve Gelişmiş Kurulumdur. Sihirbazın nasıl kullanılacağını sonraki bölümlerde inceleyeceğiz.

Şablon

Bir şablon, kullanıcının farklı boyuttaki kağıtlarla farklı çizim standartlarına erişmesine olanak tanır, her şablonda bir kenarlık ve başlık kutusu bulunur. AutoCAD 2002, aşağıdaki standartları destekler, kullanıcı seçimi için mevcut şablonların sayısı standart adla listelenir. Şablonların kullanımı çalışmanın ilerleyen bölümlerinde incelenecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir